سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Wednesday, 2018 15 August - چهارشنبه 24 مرداد 1397

بخش ها

بی رحمانه ترین آزمایش های روانشناسی در طول تاریخ!

ساعد نیوز: بعضی از آزمایشات مهم این حوزه تأثیر نامطلوب اما کوتاه مدتی بر روی شرکت کنندگان شان داشتند اما آزمایشات مشهوری هم وجود دارد که شرکت کنندگان آن ها تا پایان عمر با اثرات هولناک این آزمایش ها بر جسم و جان خود دست و پنجه نرم کردند.

کد: 18081111218
آخرین بروزرسانی: 50 : 18 - 20 مرداد 1397

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز و به نقل از ثریا: 

بشر و حتی حیوانات بهای زیادی برای پیشرفت علم پرداخته اند. حقیقت آن است که آزمایش های علمی همیشه زندگی بخش نیستند و در طول تاریخ در بسیاری از آزمایشات از شیوه های غیر اخلاقی ای استفاده شده که حتی منجر به مرگ سوژه ی آزمایش شده است. این مسأله در مورد آزمایشات حوزه ی روانشناسی هم صدق می کند. در ادامه به ۱۱ مورد از بی رحمانه ترین آزمایش های روانشناسی می پردازیم.

۱- آزمایش دانشگاه کالیفرنیا درباره ی داروهای اسکیزوفرنی

 

در سال ۱۹۸۳، محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس بر روی ۵۰ بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی تحقیق می کردند. هدف این محققان آن بود که پی ببرند آیا با قطع داروهای بیماران مبتلا به این اختلال، نشانه های آن مثل عدم تمرکز، توهم و هذیان، بهبود خواهد یافت یا خیر. در جریان این تحقیق، یکی از بیمارانی که دارویش قطع شده بود دست به خودکشی زد و یکی دیگر از آن ها والدینش را تهدید به قتل کرد. از آنجایی که محققان به شرکت کننده های پژوهش هشدار نداده بودند که قطع داروها تا چه حد می تواند باعث تشدید علائم اسکیزوفرنی شود، این پژوهش به دلیل نقض اصول اخلاقی مورد انتقاد قرار گرفت.

۲- آزمایش دانشگاه مینسوتا درباره ی محرومیت غذایی

 

در جریان جنگ جهانی دوم، محققان دانشگاه مینسوتا درباره ی اثرات محرومیت غذایی تحقیق می کردند. طی این پژوهش، افراد شرکت کننده را به مدت سه ماه نیمه گرسنه نگه داشتند و بعد از این مدت، غذای زیادی به آن ها دادند. کاهش ۲۵ درصدی وزن بدن، زودرنج شدن و افسردگی، عواقب این آزمایش برای شرکت کننده ها بود و اگرچه این افراد ادعا می کردند این پیامدها ارزش آن را داشت که سهمی در پیشرفت علم داشته باشند، اما عواقب آزمایش به همین جا ختم نشد و بعد از اتمام پژوهش، بعضی از شرکت کننده ها دچار اختلال پرخوری افراطی و افسردگی شدید شدند، تا حدی که یکی از آن ها سه انگشت دستش را قطع کرد.

۳- بیزاری درمانی

 

در سال ۱۹۶۲، یک فرمانده ی ارتش بریتانیا به نام بیلی کلگ هیل به جرم همجنسگرایی بازداشت شد، چون در آن زمان در بریتانیا این مسأله را جرم و نوعی بیماری روانی می دانستند. برای درمان کلگ هیل از شوک الکتریکی استفاده شد چون تصور بر آن بود که با روش بیزاری درمانی این تمایل در او از بین می رود. بیزاری درمانی نوعی رفتار درمانی است که در آن بیمار برای دوری از یک رفتار ناخوشایند، از طریق مرتبط کردن آن با تجارب دردناک شرطی می شود. کلگ هیل بعد از سه روز از دنیا رفت. بخشی از علت مرگ او ناشی از عدم گردش خون در مغز بود. افرادی که موفق شدند در همان دوران از روش بیزاری درمانی جان سالم به در ببرند، اظهار می کردند بعد از تجربه ی این روش درمانی احساس مسمومیت داشتند و دچار عدم توانایی در صمیمیت با دیگران شدند.

۴- پروژه ی هیولا

 

در سال ۱۹۳۸ مری تودور، محقق دانشگاه آیوا سعی داشت با انجام آزمایشاتی بر روی ۲۲ کودک یتیم پی ببرد آیا لکنت زبان یک اختلال مغزی است یا واکنشی اکتسابی. تودور از کودکانی که لکت نداشتند خواست تا تعمداً با لکنت صحبت کنند، اما این کودکان دچار افت تحصیلی و ترس از صحبت کردن شدند. حتی یکی از آن ها از پرورشگاه فرار کرد. شکست این پژوهش محرز بود و نتایج آن خلاف انتظاری بود که محققان آن داشتند. این پژوهش بعدها از طرف منتقدین پروژه ی هیولا نام گرفت.

۵- آزمایش زندان استنفورد

 

در جریان آزمایشی در سال ۱۹۷۱، ۳۵ دانشجو برای بازی در نقش نگهبان زندان و ۳۵ دانشجوی دیگر برای بازی در نقش زندانی در زیرزمین دانشگاه استنفورد ثبت نام کردند. ظرف ۲۴ ساعت، نگهبان ها شورش یکی از زندانیان را با خشونت سرکوب کردند و تبدیل به افراد مستبد و خشنی شدند. ۱۲ ساعت بعد نشانه های آشفتگی هیجانی و خشم در زندانی ها آشکار شد. به دلیل شرایط خطرناک به وجود آمده، آزمایش بعد از گذشت پنج روز به طور ناگهانی متوقف شد.

۶- یونابامبر و پژوهش های دانشگاه هاروارد درباره ی احساس حقارت

 

تئودور جان کزینسکی، ریاضیدان و استاد دانشگاه در امریکا، در دهه های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ دست به بمب گذاری هایی علیه افراد مرتبط با فناوری مدرن زد که منجر به کشته شدن ۳ تن و زخمی شدن ۲۳ نفر شد. یونابامبر (Unabomber) نام کزینسکی در پرونده اش در سازمان اف بی آی بود. چند سال بعد این تئوری مطرح شد که شاید تحقیقات دانشگاه هاروارد در مورد احساس حقارت، به طور غیر مستقیم در شکل گیری این اتفاقات خونبار نقش داشته، چون کزینسکی یکی از افراد شرکت کننده در این پژوهش ها بود. هدف از تحقیقات دانشگاه هاروارد که از سال ۱۹۵۹ آغاز شد، تخریب روانی شرکت کننده ها با تحقیر کردن آن ها بود و شاید همین مسأله منجر به اختلالات روانی در کزینسکی شده بود.

۷-  سیاهچال یأس

 

در دهه ی ۱۹۵۰، روانشناسی به نام هری هارلو بچه میمون های گونه ی رزوس را به مدت یک سال به دور از مادر و هم نوعان شان، در یک قفس به تنهایی نگه داری می کرد تا اثبات کند کودکان به مهر مادری نیاز دارند. بچه میمون ها عذاب زیادی را در آن زندان تحمل می کردند و در نهایت دچار بیماری های روانی و افسردگی شدید شدند. اگرچه در آن زمان در مورد پژوهش های هارلو اطلاع رسانی شد، اما در نهایت به دلیل نقض اصول اخلاقی این تحقیقات متوقف شد.

۸- آزمایش میلگرام درباره ی فرمانبرداری

 

خشونت های جنگ جهانی دوم منجر به شکل گیری پژوهش های روانشناختی زیادی شد که یکی از آن ها آزمایش روانشناسی به نام استنلی میلگرام بود. میلگرام سعی داشت این مسأله را که سربازان ارتش نازی تنها به بهانه ی اطاعت از دستور دست به خشونت می زدند را درک کند. شرکت کنندگان پژوهش میلگرام به دو دسته تقسیم شدند؛ یک گروه در نقش معلم که آزمایش در حقیقت روی آن ها انجام می شد و گروه دیگر در نقش دانش آموز که تنها بازیگران آزمایش بودند. میلگرام به گروه معلم ها گفته بود این پژوهش درباره ی اثر تنبیه بر حافظه بوده و شوک الکتریکی ابزار تنبیه است. معلم ها دانش آموزانی که مرتکب اشتباه می شدند را با شوک الکتریکی تنبیه می کردند، اما در حقیقت هیچ شوک الکتریکی در آزمایش صورت نمی گرفت. بعد از این آزمایشات، بسیاری از افراد گروه معلم ها به مشکلات روانی دچار شدند.

۹- تحقیقات مخفیانه ی هامفری

 

امروزه تمامی پژوهش ها باید با رضایت آگاهانه ی شرکت کنندگان انجام شود و محققان موظفند آن ها را از خطرات بالقوه ی پژوهش خود آگاه کنند. اما در گذشته چنین نبود. در سال ۱۹۷۰، لود هامفری با یک هویت جعلی از حدود ۱۰۰ مرد برای تحقیق در مورد رفتارهای همجنس گرایانه ی آن ها در مکان های عمومی، جاسوسی کرد. در آن زمان همجنسگرایی در برخی ایالت های امریکا جرم محسوب می شد. علاوه بر این، او اطلاعات شخصی این افراد مثل هویت و آدرس آن ها را هم جمع آوری کرد. اطلاعاتی که هامفری مخفیانه و بدون اطلاع افراد جمع آوری کرده بود ممکن بود باعث تخریب زندگی و از هم پاشیدن خانواده ی آن ها شود.

۱۰- درمان کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی با شوک الکتریکی

 

در دهه های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰، لارتا بندر یک روانپزشک مبتکر در حوزه ی کودکان شناخته می شد. شهرت او به دلیل آزمایشات درمان کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی با شوک الکتریکی بود که موجب حمله های شدید در بیش از ۵۰۰ کودک شد. بعضی از این کودکان کمتر از ۳ سال سن داشتند. وخیم تر شدن وضعیت روانی، از دست دادن حافظه و خودزنی، پیامدهای این آزمایش ها برای تعدادی از این کودکان بود. حتی یک کودک ۹ ساله دو بار دست به خودکشی زد.

۱۱- آزمایشات سی آی ای درباره ی کنترل ذهن

 

سازمان سی آی ای دست به آزمایشاتی غیرقانونی با موضوع کنترل ذهن زد که نتایج هولناکی برای شرکت کنندگان داشت. در زمان جنگ سرد، سازمان جاسوسی امریکا، با استفاده از فنون چینی شست و شوی ذهن آزمایشاتی انجام می داد که با شکنجه ی شرکت کنندگان همراه بود. همچنین محققان سی آی ای بدون اطلاع شرکت کنندگان آزمایش به آن ها ال اس دی، هروئین و مسکالین می دادند. علاوه بر این، سی آی ای از شوک الکتریکی هم استفاده می کرد. تمامی این آزمایشات تحت عنوان ارتقاء فنون بازجویی و افزایش مقاومت در برابر شکنجه انجام می شد. توهم، ابتلا به پارانویا، رفتن به کما، جنون و مرگ، پیامدهای این آزمایشات برای شرکت کنندگان بود.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
(عکس) عجیب ترین و ترسناکترین مدهای زنانه در طول تاریخ!
(عکس) عجیب ترین و ترسناکترین مدهای زنانه در طول تاریخ!
مهمترین و شایعترین بیماری های جنسی در مردان!
مهمترین و شایعترین بیماری های جنسی در مردان!
امکان انتخاب همه گروه‌های آزمایشی برای داوطلبان کارشناسی سوابق تحصیلی
امکان انتخاب همه گروه‌های آزمایشی برای داوطلبان کارشناسی سوابق تحصیلی
جذاب ترین رفتارهای جنسی در روابط زناشویی !
جذاب ترین رفتارهای جنسی در روابط زناشویی !
12 دلیل خیانت زنان از دیدگاه روانشناسی!
12 دلیل خیانت زنان از دیدگاه روانشناسی!
چرا میل به خوردن غذاهای پرکالری داریم؟
چرا میل به خوردن غذاهای پرکالری داریم؟
به هیچ عنوان این برند سوسیس و کالباس را نخرید!
به هیچ عنوان این برند سوسیس و کالباس را نخرید!
دو دلیل عمده طلاق زوجین از دیدگاه روانشناسی
دو دلیل عمده طلاق زوجین از دیدگاه روانشناسی

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر

پیشنهاد شده

8 زنی که مردان از آنها فراری اند ! بررسی ابعاد عشق و عاشقی از دیدگاه روانشناسی عصبی هایپر سکشوال یا اعتیاد جنسی چیست ؟ چرا نباید با مرد متاهل وارد رابطه احساسی و جنسی شد ؟ خانم های مورد علاقه آقایان چه ویژگی هایی دارند؟ رازهایی درباره مردان که هر زنی باید آنها را بداند ! صدمات و آسیب های رابطه جنسی 15 نشانه داشتن تفاهم با همسر چرا برخی مردان طالب رابطه جنسی با زنان بدکاره هستند ؟ علت تنفر از شوهر در دوران بارداری چیست؟ خیانت جنسی چه تفاوت هایی با خیانت عشقی دارد؟ 10 نشانه اصلی مردانی که از زنان سوءاستفاده میکنند! رابطه جنسی زود گذر با یک غریبه چه آسیبی به روان میزند؟ اوج میل جنسی زنان در چه سنی است؟ 10 مشکل اساسی در ازدواج های بدون رابطه جنسی ! 10کاری که پایان زندگی زناشویی را نشان میدهد ! خانم ها چرا زیاد گریه میکنند؟! چه میزان رابطه جنسی نرمال و رفتار سالم محسوب میشود؟ همه چیز درباره طلاق عاطفی زن و شوهر ! چه زمانی آماده برای بچه دار شدن هستید!؟ هنگام رابطه جنسی و ارگاسم چه اتفاقی در مغز می افتد؟ چرا نباید از ارتباط جنسی به عنوان ابزاری برای مجازات استفاده کرد؟ مسائلی که مردان هیچ وقت به آنها اعتراف نمیکنند! چرا بعد از مدتی رابطه زناشویی سرد و یکنواخت میشود؟ موضوعات مهمی که حتما همسر آینده تان باید بداند! نشانه های متاهل بودن مردی که با آن در ارتباط هستید! تحمل ازدواج ناموفق به خاطر بچه ها کار درستی است؟! آیا میتوان بعد از خیانت همسر دوباره به او اعتماد کرد؟ 4 موضوع رایج در اختلافات زناشویی ! مردان چگونه با احساسات و ذهن زنان بازی میکنند؟! رابطه جنسی قبل از ازدواج خوب است یا بد؟ 10 اشتباه ویران کننده آقایان در رابطه جنسی ! باورهای غلط رایج درباره تمایلات جنسی! بهترین زمان برقراری رابطه جنسی چه زمانی است؟ جملاتی که گفتن آنها موجب سرد شدن روابط احساسی و زناشویی میشود ! حین رابطه جنسی از چه کلمات و جملاتی استفاده کنیم؟ چگونه با متفاوت بودن تمایلات جنسی همسرمان کنار بیاییم؟ آشنایی با فیزیولوژی جنسی و مکانیزم ارگاسم در خانم ها ! چگونه در مسائل جنسی از همسر خود انتقاد کنیم ؟ 5 حقیقت تلخ درباره خیانت که متاهلین باید بدانند! چرا مردان بعد از پدر شدن افسرده میشوند!؟ دو دلیل عمده طلاق زوجین از دیدگاه روانشناسی رابطه‌جنسی به عنوان یک سلاح در زندگی مشترک ! باورهای اشتباه درباره پورنوگرافی یا تصاویر مستهجن 18+ چرا بعد از رابطه جنسی حتما باید دوش گرفت؟ مهمترین دلایل خیانت به همسر ! تفاوت های میل جنسی در زنان و مردان ! حرفهایی که موجب شعله ور کردن دعوای زن و شوهری میشود ! 12 کار ممنوع بعد از دعوای زن و شوهری ! راهکارهایی برای داشتن زندگی زناشویی شاد و رمانتیک ! اشتباهات بزرگ زنان در زندگی زناشویی ! مهمترین و شایعترین بیماری های جنسی در مردان! بی میلی جنسی و سرد مزاجی زنان ناشی از چیست؟ انتقال بیماری های جنسی و مقاربتی بدون رابطه جنسی ! نداشتن رابطه جنسی چه عواقبی دارد؟ آیا میل جنسی خیلی زیاد یک بیماری محسوب میشود؟ 10 نکته روانشناسی درباره خودمان که نمی دانیم! کارهایی که زنان بعد از نزدیکی و رابطه جنسی باید انجام دهند! 10 بیماری که موجب کاهش میل جنسی خانم ها میشود! معرفی 14 بیماری مقاربتی و آمیزش جنسی همه چیز درباره ترانس سکشوال(دو جنسه ها) و عمل تغییر جنسیت‌ ! خطرناکترین و بی ثبات ترین نوع ازدواج ! همه چیز درباره ازدواج سفید در ایران! زیاده روی در رابطه جنسی چه تبعاتی دارد؟ انسان های نرمال هر چند وقت یکبار رابطه جنسی دارند؟ آشنایی با رفتارهای جنسی پر خطر ! جمله ای که اختلافات و بحث های زناشویی را پایان میدهد! آمیزش جنسی برای چه کسانی مضر است؟ سکس تراپی یا آمیزش درمانی برای چه کسانی لازم است؟ با شوهر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟ آشنایی با 8 انحراف جنسی شایع افزایش میل جنسی و بهبود روابط زناشویی با روغن های اسانس! جذاب ترین روز برای رابطه جنسی از نظر خانم ها ! باورهای نادرست درباره ارگاسم زنان در رابطه جنسی! چه زمانی رابطه جنسی برای بدن مضر است؟ جذاب ترین رفتارهای جنسی در روابط زناشویی ! مقایسه همسر با دیگران چه آسیبی به زندگی میزند؟ 4 سوال جنسی رایج در بین آقایان 10 کاری که قبل از رابطه جنسی نباید انجام داد! زندگی پس از برملا شدن خیانت ! آشنایی با اختلالات جنسی زنانه

داغ ترین مطالب

کلیپ بسیار تلخ ارژنگ امیر فضلی درباره تقسیم دریای خزر!
«دیپورت» اشتباهی یک جانباز به افغانستان؟! (فیلم) سارقان نخبه و برتر ایران ! چه کسانی شب‌ها دلار می‌خرند؟!
وضعیت اجنه و از ما بهتران در ایران
(فیلم) آیا اعترافات اطرافیان ترامپ موجب برکناری او خواهد شد؟ ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند! عکسی که زن و شوهر آدمخوار را لو داد !
پاسخ مسئولین به کمپین فرزندت_کجاست ؟
دلار بخریم یا نه؟ (عکس) گور خوابی که قهرمان تکواندو و دانشجوی دکتری شد ! شهری ترسناک که به دست اجنه و موجودات فرازمینی ساخته شده است!
ماجرای تکان دهنده اردوی دانش آموزی یزد به گرجستان!
خانم‌های خانه‌دار به شمش و طلای آب شده رو آورده‌اند! وزیر کار، بیکار شد/ رای عدم اعتماد به ربیعی چرا زنان امروزی شوهرانشان را کتک میزنند؟!
(فیلم) در صورت پیروزی هیتلر دنیا چگونه میشد؟
یک پیش بینی علمی وحشتناک! ازدواج مرد عرب با یک جن به نام میمونه ! (فیلم) خاطره جالب یک توریست درباره پول های ایرانی!
راهکارهای رئیس دولت اصلاحات برای خروج از وضع کنونی کشور
ناگفته های جنسی از حرمسراهای قاجار ! (عکس) اجسادی که پس از مرگ مدلینگ شدند ! «طرح خدمت سربازی دخترها» در مجلس
چرا زنان حرم ناصرالدین شاه سبیل داشتند؟
جادویی شدن با خوردن آب گندیده جسد مکشوفه ! (عکس) تجمع طلاب مشهدی در اعتراض به وضعیت معیشتی مردم این سه دختر پدرشان را به طرز فجیعی کشتند
چگونه خاطرات و اتفاق های بد گذشته را فراموش کنیم؟
گریه های پسر ۶ ساله پدر را از اعدام نجات داد مذاکره رییس جمهور روحانی و ترامپ در 28 مرداد؟ صیغه و ازدواج موقت 99 هزار تومانی!
پلان های سخیف جنسی، واکنش های تند به فیلم هزارپا !
ماجرای عجیب اخراج 3 استاد دانشگاه نخبه ! حقایقی شگفت انگیز درباره بدن انسان !!! حمید هیراد ممنوع الفعالیت می شود!
کروبی و موسوی به منظور نمایش وحدت ملی رفع حصر میشوند!
با 10 میلیون تومان کجا سرمایه‌گذاری کنم؟
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
شبکه مترجمین اشراق چاپ مقاله آرتا موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.