سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Wednesday, 2018 15 August - چهارشنبه 24 مرداد 1397

بخش ها

چرا امروزه مهاجرت به شهرهای کوچک رو به افزایش است؟

ساعد نیوز:  نایب رییس اتحادیه املاک گفت: «رشد قیمت مسکن باعث شده تا بسیاری از مستاجران به شهر‌های اقماری تهران مهاجرت کنند.» 

کد: 18081211256
آخرین بروزرسانی: 42 : 11 - 21 مرداد 1397

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز و به نقل از نامه نیوز: 

تا پیش از این وقتی کسی از مهاجرت سخن می‌گفت، اذهان را به سمت خروج از کشور می‌برد و پشت بند آن این سوال را ایجاد می‌کرد "به کدام کشور؟ "، حالا مدتی است که کم کم دایره مهاجرت به داخل کشور هم کشیده شده است و ازین پس اگر کسی از مهاجرت صحبت کرد باید ابتدا پرسید "به کجا؟ کدام کشور یا کدام شهر؟ ". 

تغییرات اقلیمی، بحران‌های اقتصادی و سیاسی زندگی در نقاط مختلف کشور را با چالش‌های تازه‌ای روبه رو کرده است. چالش‌هایی که در مواردی باعث شده امکان زندگی در یک منطقه از بین رود و یا عده از ساکنان یک منطقه به دلیل اینکه شرایط مقابله با چالش‌ها را ندارند به فکر خروج از آن منطقه بیافتند. 

امروز نایب رییس اتحادیه املاک گفت: «رشد قیمت مسکن باعث شده تا بسیاری از مستاجران به شهر‌های اقماری تهران مهاجرت کنند.» 

حسام عقبایی افزود: «در ماه‌های اخیر و به دنبال افزایش قیمت مسکن و اجاره بها در شهر تهران شاهد روند مهاجرت اقشار اجاره‌نشین از تهران به سمت شهر‌های اطراف از جمله کرج، شهریار، پردیس، رودهن و ... هستیم؛ این جابه‌جایی از نظر رفت و آمد ابعاد منفی دارد. ممکن است حاشیه‌نشینی، قدرت خرید مستاجران را بالا ببرد، ولی باعث مشکلات اجتماعی و معضلات عبورو مرور می‌شود.» 

عقبایی معتقد است: «اصلی‌ترین شاخص اجاره بها قیمت مسکن است که در ماه‌های اخیر حدود ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده و شکی نیست که باید اجاره بها نیز به همین میزان رشد کند، اما افزایش نرخ اجاره باید متناسب با اسفندماه باشد، نه رشد سال ۱۳۹۷. در حال حاضر مستاجران امکان پرداخت رقم‌های غیرمتعارف اجاره بها را ندارند.»

 قیمت مسکن در ماه‌های اخیر به شدت در تهران و کلانشهر‌های دیگر افزایش یافته است.

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار معاملات مسکن پایتخت در اردیبهشت‌ماه نشان می‌دهد که متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی دادوستد شده در دومین ماه امسال نسبت به ماه قبل بیش از ۸ درصد و در مقایسه با اردیبهشت‌ماه پارسال حدود ۳۵ درصد رشد کرده و به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسیده است. همچنین بر پایه یافته‌های این گزارش، شاخص اجاره‌بهای مسکن در اردیبشهت گزارش نسبت به فروردین ماه امسال، ۱۱ درصد و در مقایسه با اردیبهشت‌ماه پارسال حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که روند افزایش قیمت‌های در ماه‌های بعدی نیز ادامه داشته است. شاخص قیمت دیگر کالا‌ها نیز روند روبه افزایش داشته که این روند در تهران بیشتر هم بوده است.

 آیا مهاجرت از تهران جدی است؟

اما ظاهرا این فقط مسائل اقتصادی نیست که بر مهاجرت در داخل کشور به خصوص از تهران اثر گذار است.

پایین بودن کیفیت زندگی به خاطر عواملی همچون آلودگی هوا، سر و صدا، شلوغی شهر و خیابان باعث شده است که مهاجرت از تهران به برخی دیگر از شهر‌ها در دو سال اخیر افزایش یابد. عوامل دیگری همچون ترس از زلزله مهیب در تهران نیز در این موضوع موثر است.

البته حجم مهاجرت از تهران به شهر‌های دیگر هنوز اندک است. 

بنا به اطلاعات سرشماری سال ١٣٩٥ در فاصله زمانی سال‌های ١٣٩٠ تا ١٣٩٥ تعداد ٣٥٠‌هزار و ٦٣٢ نفر از استان تهران به استان‌های دیگر مهاجرت کرده‌اند. استان البرز بالاترین جذب مهاجر از تهران را داشته و استان‌های گیلان و مازندران به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم جذب مهاجر از استان تهران قرار دارند.

 آمار به تفکیک این‌طور توضیح می‌دهد که استان البرز با ۸۹‌هزار و ۱۹۷ نفر بیشترین مهاجر را از استان تهران داشته است. استان‌های گیلان، مازندران و خراسان رضوی به ترتیب با ۲۸۵۳۱، ۲۳۶۴۳ و ۲۱۲۴۱ نفر از این نظر در رتبه‌های بعدی قرار دارند. براساس آمار در سال‌های دهه ٧٥- ٦٥، روند مهاجرپذیری شهر تهران تدریجا متوقف شد و این شهر به نقطه‌ای مهاجرفِرِست تبدیل شد و در نتیجه، رشد جمعیت آن کاهش یافته و سهمش از جمعیت کشور و استان تهران روندی نزولی پیدا کرد، اما مهاجرت به این شهر به‌صورت غیر‌مستقیم همچنان ادامه پیدا کرد. 

اگرچه خالص مهاجرت استان تهران نشان می‌دهد طی فاصله زمانی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵، تعداد افرادی که وارد استان تهران شده‌اند بیشتر از افرادی است که از استان تهران خارج شده‌اند، اما آمار می‌گوید که مهاجرت معکوس درحال رخ دادن است؛ هرچند ناچیز. 

به این ترتیب به نظر نمی‌رسد بحث مهاجرت از تهران خیلی جدی باشد، مگر اینکه با بالا گرفتن مشکلات اقتصادی و افزاش هزینه‌های زندگی در پایتخت این مسئله از سال جاری تقویت شده باشد. این همان چیزی است که حسام عقبایی به آن اشاره کرده است.

به نظر می‌رسد جدای از مشکلات اقتصادی دیگر مشکلات زندگی در تهران نمی‌تواند باعث از بین رفتن جذابیت‌های این شهر برای ساکنانش باشد.

مهاجرت به شمال

تغییرات اقلیمی و کمبود آب، ساکنان مناطق خشک را به مهاجرت ترغیب می کند  مسئله مهاجرت در داخل کشور به پایتخت ختم نمی‌شود. با عمیق‌تر شدن بحران آب در مناطق مختلف کشور، مهاجرت از مناطق بحرانی به صورت جدی مطرح شده است.

 شهر‌های جنوبی و مرکزی ایران از این نظر در وضعیت بحرانی قرار دارند. به این ترتیب ساکنان این مناطق سعی می‌کنند با تغییر مکان از بحران خارج شوند.

 حالا زمزمه‌های مهاجرت بی رویه به شهر‌های شمالی کشور مطرح شده است.

اخیرا دبیر کارگروه پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه مازندران، گفته است: «مهاجرت‌های داخلی در ایران که در حال حاضر به دلیل صنعتی بودن و ایجاد اشتغال به استان‌های البرز و اصفهان صورت می‌گیرد موجب کمبود آب در این استان‌ها شده است و پیش بینی می‌شود جمعیت چند میلیونی در سال‌های آینده به شمال بیایند.»

او درباره برداشت بی رویه آب در شهر‌های شمالی هشدار داد و گفت: "در حال حاضر بیش از ۱۰۰ درصد آب‌های زیرزمینی و ۷۰ درصد آب‌های سطحی در مازندران برداشت می‌شود.

" همچنین گزارش‌ها از افزایش شدید تراکم جمعیت در استان‌های شمالی به خصوص استان گیلان حکایت دارد. گفته می‌شود استان گیلان پس از استان تهران بیشترین تراکم جمعیت را دارد.

آمار دقیقی از وضعیت مهاجرت به شهر‌های شمالی در دست نیست. اما اینکه در مناطق بحران زده آبی بسیاری به دنبال ترک محل زندگی خود هستند می‌تواند زنگ خطر بزرگی برای مناطق شمالی و شمال غرب کشور باشد. اخیرا در جریان بحران آب در آبادان و خرمشهر مسعود خیاط زاده، رئیس اتاق بازرگانی آبادان، به خبرگزاری ایلنا گفت: «کم‌آبی و خشکسالی عملا به تعطیل شدن کشاورزی در این شهر منجر شده و بی‌اعتمادی به وعده‌های مسئولان برای حل مشکلات این منطقه به اندازه‌ای افزایش یافته است که مردم در تلاش برای مهاجرت هستند.» خیاط‌زاده همچنین گفت که وضعیت در آبادان به جایی رسیده است که سرمایه‌گذاران در پی توقف فعالیت خود در این شهر هستند و کارمندان مراکز دولتی درخواست انتقال داده‌اند.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
چرا دیر شام خوردن برای بدن مضر و خطرناک است؟
چرا دیر شام خوردن برای بدن مضر و خطرناک است؟
حمله روزنامه اصولگرا به مطهری: تو مرفه بی‌دردی!
حمله روزنامه اصولگرا به مطهری: تو مرفه بی‌دردی!
چرا شاه اجازه داد بحرین از ایران جدا شود ؟!
چرا شاه اجازه داد بحرین از ایران جدا شود ؟!
چرا بعد از رابطه جنسی حتما باید دوش گرفت؟
چرا بعد از رابطه جنسی حتما باید دوش گرفت؟
چرا 9 میلیارد ارز دولتی گم شده است؟!
چرا 9 میلیارد ارز دولتی گم شده است؟!
زمان انتخاب رشته دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد
زمان انتخاب رشته دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد
چرا میل به خوردن غذاهای پرکالری داریم؟
چرا میل به خوردن غذاهای پرکالری داریم؟
چه عواملی موجب تنبلی چشم کودکان میشود؟
چه عواملی موجب تنبلی چشم کودکان میشود؟

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر

پیشنهاد شده

8 زنی که مردان از آنها فراری اند ! بررسی ابعاد عشق و عاشقی از دیدگاه روانشناسی عصبی هایپر سکشوال یا اعتیاد جنسی چیست ؟ چرا نباید با مرد متاهل وارد رابطه احساسی و جنسی شد ؟ خانم های مورد علاقه آقایان چه ویژگی هایی دارند؟ رازهایی درباره مردان که هر زنی باید آنها را بداند ! صدمات و آسیب های رابطه جنسی 15 نشانه داشتن تفاهم با همسر چرا برخی مردان طالب رابطه جنسی با زنان بدکاره هستند ؟ علت تنفر از شوهر در دوران بارداری چیست؟ خیانت جنسی چه تفاوت هایی با خیانت عشقی دارد؟ 10 نشانه اصلی مردانی که از زنان سوءاستفاده میکنند! رابطه جنسی زود گذر با یک غریبه چه آسیبی به روان میزند؟ اوج میل جنسی زنان در چه سنی است؟ 10 مشکل اساسی در ازدواج های بدون رابطه جنسی ! 10کاری که پایان زندگی زناشویی را نشان میدهد ! خانم ها چرا زیاد گریه میکنند؟! چه میزان رابطه جنسی نرمال و رفتار سالم محسوب میشود؟ همه چیز درباره طلاق عاطفی زن و شوهر ! چه زمانی آماده برای بچه دار شدن هستید!؟ هنگام رابطه جنسی و ارگاسم چه اتفاقی در مغز می افتد؟ چرا نباید از ارتباط جنسی به عنوان ابزاری برای مجازات استفاده کرد؟ مسائلی که مردان هیچ وقت به آنها اعتراف نمیکنند! چرا بعد از مدتی رابطه زناشویی سرد و یکنواخت میشود؟ موضوعات مهمی که حتما همسر آینده تان باید بداند! نشانه های متاهل بودن مردی که با آن در ارتباط هستید! تحمل ازدواج ناموفق به خاطر بچه ها کار درستی است؟! آیا میتوان بعد از خیانت همسر دوباره به او اعتماد کرد؟ 4 موضوع رایج در اختلافات زناشویی ! مردان چگونه با احساسات و ذهن زنان بازی میکنند؟! رابطه جنسی قبل از ازدواج خوب است یا بد؟ 10 اشتباه ویران کننده آقایان در رابطه جنسی ! باورهای غلط رایج درباره تمایلات جنسی! بهترین زمان برقراری رابطه جنسی چه زمانی است؟ جملاتی که گفتن آنها موجب سرد شدن روابط احساسی و زناشویی میشود ! حین رابطه جنسی از چه کلمات و جملاتی استفاده کنیم؟ چگونه با متفاوت بودن تمایلات جنسی همسرمان کنار بیاییم؟ آشنایی با فیزیولوژی جنسی و مکانیزم ارگاسم در خانم ها ! چگونه در مسائل جنسی از همسر خود انتقاد کنیم ؟ 5 حقیقت تلخ درباره خیانت که متاهلین باید بدانند! چرا مردان بعد از پدر شدن افسرده میشوند!؟ دو دلیل عمده طلاق زوجین از دیدگاه روانشناسی رابطه‌جنسی به عنوان یک سلاح در زندگی مشترک ! باورهای اشتباه درباره پورنوگرافی یا تصاویر مستهجن 18+ چرا بعد از رابطه جنسی حتما باید دوش گرفت؟ مهمترین دلایل خیانت به همسر ! تفاوت های میل جنسی در زنان و مردان ! حرفهایی که موجب شعله ور کردن دعوای زن و شوهری میشود ! 12 کار ممنوع بعد از دعوای زن و شوهری ! راهکارهایی برای داشتن زندگی زناشویی شاد و رمانتیک ! اشتباهات بزرگ زنان در زندگی زناشویی ! مهمترین و شایعترین بیماری های جنسی در مردان! بی میلی جنسی و سرد مزاجی زنان ناشی از چیست؟ انتقال بیماری های جنسی و مقاربتی بدون رابطه جنسی ! نداشتن رابطه جنسی چه عواقبی دارد؟ آیا میل جنسی خیلی زیاد یک بیماری محسوب میشود؟ 10 نکته روانشناسی درباره خودمان که نمی دانیم! کارهایی که زنان بعد از نزدیکی و رابطه جنسی باید انجام دهند! 10 بیماری که موجب کاهش میل جنسی خانم ها میشود! معرفی 14 بیماری مقاربتی و آمیزش جنسی همه چیز درباره ترانس سکشوال(دو جنسه ها) و عمل تغییر جنسیت‌ ! خطرناکترین و بی ثبات ترین نوع ازدواج ! همه چیز درباره ازدواج سفید در ایران! زیاده روی در رابطه جنسی چه تبعاتی دارد؟ انسان های نرمال هر چند وقت یکبار رابطه جنسی دارند؟ آشنایی با رفتارهای جنسی پر خطر ! جمله ای که اختلافات و بحث های زناشویی را پایان میدهد! آمیزش جنسی برای چه کسانی مضر است؟ سکس تراپی یا آمیزش درمانی برای چه کسانی لازم است؟ با شوهر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟ آشنایی با 8 انحراف جنسی شایع افزایش میل جنسی و بهبود روابط زناشویی با روغن های اسانس! جذاب ترین روز برای رابطه جنسی از نظر خانم ها ! باورهای نادرست درباره ارگاسم زنان در رابطه جنسی! چه زمانی رابطه جنسی برای بدن مضر است؟ جذاب ترین رفتارهای جنسی در روابط زناشویی ! مقایسه همسر با دیگران چه آسیبی به زندگی میزند؟ 4 سوال جنسی رایج در بین آقایان 10 کاری که قبل از رابطه جنسی نباید انجام داد! زندگی پس از برملا شدن خیانت ! آشنایی با اختلالات جنسی زنانه

داغ ترین مطالب

کلیپ بسیار تلخ ارژنگ امیر فضلی درباره تقسیم دریای خزر!
«دیپورت» اشتباهی یک جانباز به افغانستان؟! (فیلم) سارقان نخبه و برتر ایران ! چه کسانی شب‌ها دلار می‌خرند؟!
وضعیت اجنه و از ما بهتران در ایران
(فیلم) آیا اعترافات اطرافیان ترامپ موجب برکناری او خواهد شد؟ ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند! عکسی که زن و شوهر آدمخوار را لو داد !
پاسخ مسئولین به کمپین فرزندت_کجاست ؟
دلار بخریم یا نه؟ (عکس) گور خوابی که قهرمان تکواندو و دانشجوی دکتری شد ! شهری ترسناک که به دست اجنه و موجودات فرازمینی ساخته شده است!
ماجرای تکان دهنده اردوی دانش آموزی یزد به گرجستان!
خانم‌های خانه‌دار به شمش و طلای آب شده رو آورده‌اند! وزیر کار، بیکار شد/ رای عدم اعتماد به ربیعی چرا زنان امروزی شوهرانشان را کتک میزنند؟!
(فیلم) در صورت پیروزی هیتلر دنیا چگونه میشد؟
یک پیش بینی علمی وحشتناک! ازدواج مرد عرب با یک جن به نام میمونه ! (فیلم) خاطره جالب یک توریست درباره پول های ایرانی!
راهکارهای رئیس دولت اصلاحات برای خروج از وضع کنونی کشور
ناگفته های جنسی از حرمسراهای قاجار ! (عکس) اجسادی که پس از مرگ مدلینگ شدند ! «طرح خدمت سربازی دخترها» در مجلس
چرا زنان حرم ناصرالدین شاه سبیل داشتند؟
جادویی شدن با خوردن آب گندیده جسد مکشوفه ! (عکس) تجمع طلاب مشهدی در اعتراض به وضعیت معیشتی مردم این سه دختر پدرشان را به طرز فجیعی کشتند
چگونه خاطرات و اتفاق های بد گذشته را فراموش کنیم؟
گریه های پسر ۶ ساله پدر را از اعدام نجات داد مذاکره رییس جمهور روحانی و ترامپ در 28 مرداد؟ صیغه و ازدواج موقت 99 هزار تومانی!
پلان های سخیف جنسی، واکنش های تند به فیلم هزارپا !
ماجرای عجیب اخراج 3 استاد دانشگاه نخبه ! حقایقی شگفت انگیز درباره بدن انسان !!! حمید هیراد ممنوع الفعالیت می شود!
کروبی و موسوی به منظور نمایش وحدت ملی رفع حصر میشوند!
با 10 میلیون تومان کجا سرمایه‌گذاری کنم؟
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
شبکه مترجمین اشراق چاپ مقاله آرتا موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.