سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Friday, 2018 22 June - جمعه 1 تير 1397

بخش ها

راه اندازی کانون همیار در ۸۰ دانشگاه

ساعد نیوز: رئیس سازمان امور دانشجویان از راه اندازی کانون همیار در 80 دانشگاه کشور به منظور حل مشکل خودکشی دانشجویان، خبر داد.

کد: 171014117
آخرین بروزرسانی: 06 : 23 - 22 مهر 1396

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به آمار خودکشی 10 دانشجو در سال اخیر گفت: به نظر می رسد یکی از علل اصلی خودکشی دانشجویان، مشکلات روحی روانی و عدم توفیق آنان در علاقه های میان دختران و پسران است.

مجتبی صدیقی معتقد است که آسیب های اجتماعی در داخل دانشگاه ها در مقایسه با محیط های بیرونی کمتر است. این یعنی ما می توانیم به راحتی دانشجویانی که دچار آسیب های اجتماعی هستند را شناسایی کنیم.

بخاطر داریم که در دوم تیر ماه سال جاری خبر خودکشی همزمان دو دانشجو بر روی سایت های خبری قرار گرفت، یک دختر دانشجو در دانشگاه سیستان و بلوچستان و دختر دانشجوی دیگری در دانشگاه آزاد لاهیجان. این ها اولین مورد خودکشی دانشجویان در سال جاری نبودند!

یکی از دختران دانشجو در دانشگاه آزاد لاهیجان،  بعد از احضار به اتاق حراست، خود را از پنجره این اتاق در طبقه چهارم ساختمان دانشکده فنی به پایین پرتاب کرد و جان سپرد

 یک دانشجوی دانشگاه سیستان و بلوچستان  با خوردن قرص دست به خودکشی زده‌ است

در روز ۲۸ فروردین ماه سال جاری  یک دانشجوی دکترای شیمی معدنی در دانشگاه شهید بهشتی با خوردن سیانور خودکشی کرد.

 یک دانشجوی تربیت‌ معلم همدان در محوطه دانشگاه و جلوی چشمان هم‌کلاسی‌هایش با سلاح گرم دست به خودکشی زد.

در ماه اردیبهشت امسال یک دانشجوی دختر در رشته پزشکی دو روز بعد از آنکه به خاطر بدحجابی از سوی مآموران در شهر اصفهان بازداشت‌شده‌بود، دست به خودکشی زد.

دختر ۲۱ ساله دیگری از اهالی کرج که در دانشگاه دامغان در رشته میکروبیولوژی تحصیل می‌کرد نیز در سال جاری در حمام خوابگاه، خود را با پارچه حلق‌آویز کرد

در روز ۲۲خرداد ماه امسال یک دانشجوی دختر دانشگاه ملایر با خوردن قرص اقدام به خودکشی کرد. این دانشجو چندی قبل از این حادثه به اتهام رابطه نامشروع از سوی کمیته انضباطی دانشگاه به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده‌بود.

مشاور وزیر علوم در مصاحبه با خبرگزاری‌های دولتی ایران درباره خودکشی دانشجویان گفت: خودکشی دومین علت اصلی مرگ در بین دانشجویان ایرانی است. با توجه به اینکه در ایران قبولی از دانشگاه و به قول خیلی از دانش آموزان شکست دادن غول کنکور یکی از سخت‌ترین مراحل زندگی یک جوان است. با این حال این سوال برای بسیاری از کارشناسان پیش می آید که  چرا جوانانی که این سد را با موفقیت پشت سر می‌گذارند، دست به خودکشی می‌زنند؟

بسیاری از آسیب‌شناسان اجتماعی، دلایل بالارفتن میزان خودکشی در بین دانشجویان ایرانی را افزایش فشارهای اجتماعی بر این افراد می‌دانند.

دکتر سعید مدنی، مددکار و محقق مسائل اجتماعی درباره افزایش خودکشی در قشر دانشجویان می گوید: «گروههای تحصیلکرده حساسیت بیشتری نسبت به محیط پیرامون خودشان دارند و در واقع نسبت به مشکلاتی که در محیط اطرافشان رخ می‌دهد، حساسیت بیشتری از خودشان نشان می‌دهند و نوعی احساس ناکامی در آنها بیشتر رشد می‌کند». مدنی به این نکته اشاره می‌کند که اقدام به خودکشی در بین این گروه از افراد به قصد مرگ صورت نمی‌گیرد بلکه یک راه فرار است: «افراد تحصیل‌کرده‌ای که اقدام به خودکشی می‌کنند نمی‌خواهند بمیرند، بلکه می‌خواهند به دردهای خودشان پایان بدهند. بنابراین در واقع برای فرار از فشار روزافزونی که به آنها وارد می‌شود، ترجیح می‌دهند با از دست دادن زندگی‌شان آن درد روزافزون را کاهش بدهند و از بین ببرند».
دکتر سعید مدنی، مددکار و محقق مسائل اجتماعی، معتقد است سه نوع خودکشی وجود دارد؛ 

  1.  خودکشی «خودخواهانه» که در آن فرد در یک نوع فردگرایی افراطی قرار گرفته و پیوستگی‌اش با جامعه قطع می‌شود.
  2. خودکشی «دیگرخواهانه» که در آن فرد آنقدر درگیر جامعه‌ی پیرامون خود می‌شود که فردیت خود را از دست می‌دهد. 
  3. خودکشی ناشی از بی‌هنجاری یا خودکشی آنومیک حاصل یک بحران نظم اجتماعی در درون جامعه و بروز بحرانهای متعدد، مثل بحرانهای خانوادگی، اقتصادی و همینطور بحران‌های اجتماعی است که فرد را می‌برد به سمت تلاش برای کاهش دادن رنج‌های خودش

این مددکار و محقق مسائل اجتماعی، نوع سوم خودکشی را رایج‌ترین نوع خودکشی در جامعه ایران می‌داند و در توضیح آن چنین می‌گوید: عوامل زمینه‌ساز خودکشی مثل مشکلات فرهنگی و اجتماعی یکی از علل اصلی خودکشی در میان دانشجویان می باشد اما عوامل آشکارساز خودکشی  را هم نباید نادیده گرفت.

به گفته وی «برخی عوامل آشکارساز هستند، یعنی مثل جرقه‌ای هستند که به انباری از بنزین می‌رسد و آن انفجار نهایی را انجام می‌دهد. عوامل آشکارساز درواقع عواملی هستند که باز درهمان محیط قرار دارند، ولی آنچنان اثرات سوء می‌گذارند که فرد بعد از گذراندن دوره‌ای از بحران، دیگر تنها راه را پایان زندگی خودش می‌داند و خلاص شدن از رنج دائم و روزمره. این اقدامات، یعنی این فشارهایی که معمولا به افراد وارد می‌شود، نگرانی از انگ‌خوردن یا استیگما که به دنبال احضار حراست یا سایر نهادها انجام می‌شود، مخصوصا در موارد غیر سیاسی، وضع را به مراتب بدتر می‌کند. واقعیت این است که در موارد سیاسی این احضارها بعضی مواقع حتی بحران حل‌ کن‌ هستند. یعنی فرد اعتباری پیدا می‌کند در محیط پیرامونش. ولی وقتی جنبه‌های اخلاقی و اجتماعی پیدا می‌کند، ممکن است برای فرد یک عامل آشکارساز باشد. یعنی آخرین حلقه‌ی اتصال او را با اقدام به خودکشی فراهم بکند».

بنا به گفته ریاست حراست کل وزرات علوم، از هر ۲۸ مورد خودکشی دانشجویی در ایران، ۷ مورد مربوط به پسران و ۲۱ مورد مربوط به دختران است.
دکتر سعید مدنی می‌گوید این همان نسبتی است که در کل جهان بین خودکشی زنان و مردان وجود دارد و همواره در زنان بین سه تا چهار برابر بیشتر از مردان بوده ست.
اما با نگاهی به گذشته‌ی دختران دانشجویی که اقدام به خودکشی کرده‌اند، حداقل در یکی دو سال اخیر، می‌بینیم که اکثر آنان بعد از یک درگیری با کمیته انضباطی یا حراست دانشگاه و یا پلیس‌های امنیتی در خیابان، دست به خودکشی زده‌اند.

مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: اکنون در ۸۰ دانشگاه سراسر کشور، کانون همیار مراکز مشاوره راه اندازی شده است که امیدواریم با کمک انها بتوانیم دانشجویان دارای آسیب های اجتماعی را شناسایی و به حل مشکلات آنها بپردازیم و به آنها اموزش دهیم که چگونه در مقابل این آسیب ها از خود مراقبت کنند تا دچار مشکل نشوند.

رئیس سازمان امور دانشجویان امیدواراست با راه اندازی کانون های همیار بتوانند آمار خودکشی رخ داده در دانشجویان در سال اخیر را کاهش دهند تا شاهد تکرار این اتفاقات تلخ و ناگوار در دانشگاه ها و کشورعزیزمان ایران نباشند.

 

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
کاهش تعداد رشته های با آزمون کنکور از سال آینده
کاهش تعداد رشته های با آزمون کنکور از سال آینده
چه حوادثی در بازی ایران و اسپانیا رخ خواهد داد؟
چه حوادثی در بازی ایران و اسپانیا رخ خواهد داد؟
عکسی از کله پا شدن نیمار در جام جهانی
عکسی از کله پا شدن نیمار در جام جهانی
راهکارهایی برای کاهش درد در دوران قاعدگی بانوان
راهکارهایی برای کاهش درد در دوران قاعدگی بانوان
تصاویرفرناندو کلومبو اولین کمک داور زن در جام جهانی
تصاویرفرناندو کلومبو اولین کمک داور زن در جام جهانی
لایی خوردن از امیری کار دست پیکه داد
لایی خوردن از امیری کار دست پیکه داد
نکات مهم دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
نکات مهم دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
برگزاری فرصت مطالعاتی ویژه دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد
برگزاری فرصت مطالعاتی ویژه دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.