سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Friday, 2018 22 June - جمعه 1 تير 1397

بخش ها

تقویم آبان‌ماه آزمون‌های علوم پزشکی منتشر شد

ساعد نیوز: تقویم آزمون های علوم پزشکی، برای نیمه دوم سال تحصیلی 96 اعلام شد.

کد: 171015127
آخرین بروزرسانی: 00 : 19 - 23 مهر 1396

با پایان یافتن مهرماه و نزدیک شدن به ماه آبان، به عنوان یک ماه پر ترافیک از لحاظ آزمون های وزارت بهداشت، تاریخ آزمون ها از سوی سازمان وزارت بهداشت، مشخص شد.

به گزارش ساعد نیوز، و بر اساس تقویم آزمون های علوم پزشکی، از مجموع 12 آزمون وزارت بهداشت که در نیمه دوم سال برگزار می شوند، سه آزمون (صلاحیت بالینی پزشکی عمومی، پیش کارورزی و زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت(MHLE)) در ماه آبان برگزار خواهد شد.

تقویم آزمون های علوم پزشکی در نیمه دوم سال 96

ردیف نام آزمون تاریخ برگزاری آزمون ها
1 آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی 96/08/11
2 آزمون پیش کارورزی الکترونیک (میان دوره)-صبح و بعد از ظهر 96/08/11
3 آزمون زبان انگلیسی MHLE 96/08/25
4 آزمون جایابی دانش آموختگان دندان پزشکی خارج کشور 2 96/09/30
5 آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج کشور 2 96/09/30
6 آزمون ملی دندان پزشکی 2 96/09/30
7 آزمون زبان انگلیسی MHLE 96/10/07
8 آزمون زبان انگلیسی MHLE 96/11/15
9 آزمون کتبی پذیرش دستیار فوق تخصصی بالینی پزشکی ( دوره 35) 96/11/12
10 آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی 96/11/19
11 آزمون پیش کارورزی و علوم پایه 96/12/03

آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی

آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی هر سال دو بار در ماه های مرداد و آبان برگزار می شود.  هفتمین دوره آن در مرداد ماه 96 برگزار شد و نوبت دوم این آزمون در 11 آبان ماه 96 خواهد بود.

آیین‌نامه برگزاری آزمون صلاحیت بالینی در بهمن ماه سال ۱۳۹۴ طی نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی تصویب شد و در فروردین ماه سال ۹۵  به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد که این مصوبه شامل ۱۳ ماده و ۶ تبصره است.

  - ماده ۱: با استناد به مصوبه دومین نشست شورای آموزش پزشکی عمومی مورخ ۸۷/۳/۲۷ لازم است علاوه بر امتحانات و ارزیابی‌های پایان بخش‌های بالینی، در پایان مرحله کارورزی آزمون مهارت‌های بالینی انجام شود؛ هدف این ارزیابی تعیین توانمندی بالینی دانش‌آموختگان دوره دکترای عمومی رشته پزشکی می‌باشد.

  - ماده ۲: آزمون مهارتهای عملی بالینی به روش آزمون ساختارمند عینی بالینی (OSCE) با تاکید بر مهارت های ارتباطی، تصمیم گیری بالینی مبتنی بر اخذ شرح حال و معاینه فیزیکی و انجام مهارت های عملی تشخیصی درمانی برگزار می شود.

  - ماده ۳: در این آزمون نمره اعلام نشده و نتایج آن به صورت رد/ قبول اعلام شده و به قبول شدگان گواهی صلاحیت بالینی اعطا خواهد شد.

  - ماده ۴: حداقل نمره قبولی در آزمون عملی ۱۲ از ۲۰ خواهد بود. در سه سال اول برگزاری آزمون، حد نصاب قبولی ۱۰ از ۲۰ است. کسب حد نصاب برای احراز گواهی صلاحیت بالینی ضروری است.

  - ماده ۵: آزمون مهارتهای عملی بالینی به صورت همزمان و متمرکز در مراکز واجد صلاحیت در مناطق آمایشی کشور برگزار می شود. این مراکز بر اساس استانداردهای مصوب هیات بورد پزشکی عمومی و توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی اعتبار بخشی خواهد شد.

  - تبصره: تقویم سالیانه زمان بندی برگزاری آزمون توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی تعیین شده و به دانشگاه ها اعلام می شود.

  - ماده ۶: کارورزان بعد از طی ۶ ماه از دوره کارورزی خود می توانند در آزمون شرکت کنند. لازم است اسامی کارورزان واجد شرایط و متقاضی شرکت در آزمون، از طرف معاونت آموزشی دانشگاه متبوع، به آموزش دانشگاه محل برگزاری آزمون اعلام گردد. کارورزان می توانند تا ۲ هفته قبل از برگزاری آزمون، انصراف خود را از شرکت در آزمون به طور کتبی به دانشگاه محل تحصیل خود اعلام کنند. عدم حضور داوطلب بدون اعلام انصراف کتبی در مهلت مقرر، به منزله غیبت تلقی شده و یک بار مهلت شرکت رایگان در آزمون را از دست خواهد داد.

  - ماده ۷: نوبت اول شرکت در آزمون مهارتهای عملی کار بالینی رایگان بوده و نوبت های بعدی با پرداخت شهریه می باشد. در نوبت اول داوطلب باید در آزمون قطب محل تحصیل خود شرکت کند.

   تبصره: در صورت غیبت داوطلب در آزمون بدون اعلام انصراف کتبی (حداقل دو هفته قبل از تاریخ آزمون) یا بدون عذر موجه (به تشخیص شورای آموزشی دانشگاه محل تحصیل وی) شهریه وی مسترد نخواهد شد.

  - ماده ۸: مبلغ شهریه آزمون ها توسط معاونت آموزشی وزارت متبوع در هر سال تعیین شده و از طریق هیات امنای مرکزی به دانشگاه های مجری اعلام خواهد شد.

  - ماده ۹: دفعات شرکت در آزمون محدودیتی ندارد.

  - ماده ۱۰: آزمون در ۱۲ تا ۱۸ ایستگاه فعال ساختارمند عینی بالینی (آسکی)-بجز ایستگاه استراحت-طراحی و اجرا خواهد شد.

   تبصره: راهنمای اجرای آزمون توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی ابلاغ می شود. در این راهنما نحوه توزیع ایستگاه های آزمون، امکان برگزاری آزمون در چند مسیر موازی، برگزاری آزمون در روزهای پیاپی، و سایر مسائل مرتبط تعیین خواهد شد.

  - ماده ۱۱: ارزیابی مهارتهای بالینی در آزمون ساختارمند عینی بالینی در پنج بخش به سهم اعلام شده شامل: "مصاحبه، گرفتن شرح حال"، "مهارتهای ارتباطی، پروفشنالیزم و اخلاق حرفه ای"، "معاینه فیزیکی"، "مهارتهای عملی (procedural skills)"، "تفسیر پاراکلینیک و اداره بیمار" تنظیم می‌شود.

در بخش مصاحبه، 40 درصد آزمون مربوط به گرفتن شرح حال از بیمار، مهارتهای ارتباطی و معاینه فیزیکی و حداقل 40 درصد مربوط به بخشهای مهارتهای عملی، تفسیر پاراکلینیک و اداره بیمار می باشد.

   تبصره: مهارتهای پروسیجرال عملی مورد آزمون، توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی و از بین مهارتهای پروسیجرال مصوب برای برنامه پزشکی عمومی تعیین و اعلام خواهد شد.

   تبصره: توصیه می شود درایستگاه های مربوط به مصاحبه، گرفتن شرح حال و معاینه فیزیکی تناسب بین سوالات بخشهای ماژور و اصلی مرحله کارورزی برقرار باشد.

  - ماده ۱۲: لازم است هیئت ممتحنه آزمون صلاحیت بالینی دوره پزشکی عمومی در دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی تشکیل شود. احکام اعضای هیئت ممتحنه به پیشنهاد دبیر شورای آموزش پزشکی عمومی و با امضای معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صادر خواهد شد.

   تبصره: ترکیب، شرح وظایف و نحوه انتخاب اعضای هیئت ممتحنه آزمون صلاحیت بالینی متعاقبا در قالب دستورالعمل اجرایی توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی اعلام خواهد شد.

  - ماده ۱۳: هزینه تکمیل مراکز مهارت های بالینی مطابق استانداردهای تعیین شده در نخستین نوبت اجرا با کمک معاونت آموزشی وزارت تامین خواهد شد. تامین هزینه لازم برای جایگزینی تجهیزات و ملزومات سرمایه ای برگزاری آزمون در هر سال بر عهده وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است. نحوه تامین هزینه های جاری آزمون و تعرفه مرتبط در دستورالعمل جداگانه ای توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین و به دانشگاههای مجری آزمون ابلاغ خواهد شد. بدیهی است شهریه اخذ شده از کارورزانی که برای نوبت دوم و بعد از آن در آزمون شرکت می کنند، در اختیار دانشگاه برگزار کننده بوده و صرف کمک به تامین هزینه های جاری آزمون می شود.

آزمون پیش کارورزی

آزمون جامع پیش کارورزی نیز مثل آزمون صلاحیت بالینی پزشکی هر سال 2 بار برگزار می شود که نوبت دوم آن در 11 آبانماه 96 خواهد بود. یکی از شرایط شرکت در این آزمون، تحویل و تصویب پروپوزال پایان‌نامه و شرط شروع دوره انترنی کسب حداقل معدل ۱۴ از دوره کارآموزی (استیودنتی و اکسترنی) می باشد. این آزمون شامل 200 سوال تستی از موضوعات بالینی می باشد و داوطلبین می بایست حداقل به 50 درصد سوالات پاسخ درست بدهند.

آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت(MHLE)

آزمون (MHLE) معمولا سالی چندبار برگزار می شود. که در نیمه دوم سال جاری چهل و سومین دوره این آزمون در تاریخ ۲۵ آبان برگزار خواهد شد.

آزمون (MHLE) دارای ۱۰۰ پرسش در سطح آزمون استاندارد تافل (۳۰ پرسش درک مطلب شنیداری، ۴۰ پرسش واژگان، ساختار و دستور زبان و ۳۰ پرسش درک مطلب نوشتاری) است و نمره آن از 100 محاسبه می شود. این آزمون نمره منفی ندارد.

از جمله تغییراتی که از دوره 42 این آزمون انجام گرفته، برگزاری آن به صورت الکترونیکی است.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
سهم ایران از تولید علم در علوم انسانی بیشتر شد
سهم ایران از تولید علم در علوم انسانی بیشتر شد
تصاویر روزنامه‌های ورزشی سه‌شنبه ۲۹ خرداد
تصاویر روزنامه‌های ورزشی سه‌شنبه ۲۹ خرداد
تصاویر روزنامه‌های ورزشی یکشنبه ۲۷ خرداد
تصاویر روزنامه‌های ورزشی یکشنبه ۲۷ خرداد
کمبود هیأت علمی در دانشکده های اقماری دانشگاه علوم پزشکی اهواز
کمبود هیأت علمی در دانشکده های اقماری دانشگاه علوم پزشکی اهواز
آشنایی با رشته انگل شناسی پزشکی و بازار کار آن
آشنایی با رشته انگل شناسی پزشکی و بازار کار آن
آشنایی با مجموعه تاریخ و فلسفه علم و بازار کار آن
آشنایی با مجموعه تاریخ و فلسفه علم و بازار کار آن
آغاز توزیع کارت آزمون پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس از ۲۹ خرداد
آغاز توزیع کارت آزمون پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس از ۲۹ خرداد
زمان معرفی سربازان عضو هیات علمی علوم پزشکی اعلام شد
زمان معرفی سربازان عضو هیات علمی علوم پزشکی اعلام شد

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.