سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Tuesday, 2018 19 June - سه شنبه 29 خرداد 1397

بخش ها

تعدیل استادان دانشگاه آزاد سیاسی نیست

ساعد نیوز: وزیر علوم در واکنش به محدودیت های اعمال شده برای برخی استادان گفت:تعدیل استادان دانشگاه آزاد سیاسی نیست.

کد: 1802273358
آخرین بروزرسانی: 30 : 20 - 8 اسفند 1396

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از ایران آنلاین، چند وقتی می‌شود خبرهایی از برکناری برخی اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد به گوش می‌رسد، خبری که البته دیروز خبرگزاری ایسنا به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که در ماه گذشته، تعداد قابل توجهی از اعضای هیأت علمی نیمه وقت دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات، به یکباره و به صورت غیرمنتظره لغو قرارداد شدند.

 

بر اساس این خبر، قرارداد همکاری تمامی استادان  نیمه وقت دانشگاه آزاد از بهمن ماه سال‌جاری به حق‌التدریس تبدیل وضعیت داده شده‌ اما  با برخی  اعضای هیأت علمی این دانشگاه به صورت یکطرفه و بدون هیچ گونه توضیحی لغو قرارداد شده است.  همین طور از دانشگاه آزاد خبر می‌رسد که جلسات کمیته جذب دانشگاه آزاد ماه‌هاست تشکیل نشده است. تشکیل‌ نشدن جلسات این کمیته به معنای بلاتکلیفی استادان قراردادی این دانشگاه است که وضعیت استخدام‌شان در این کمیته بررسی می‌شود؛ اما با وجود تشکیل‌ نشدن این جلسات چند روزی است که استادان قراردادی این دانشگاه، خبری را مبنی بر تغییر وضعیت‌شان از قراردادی به حق‌التدریسی می‌شنوند،موضوعی که البته گزارشش به دست وزیر علوم هم رسیده است. دکتر منصور غلامی درباره محدودیت‌های دانشگاه آزاد برای برخی  استادان به خبرنگار «ایران» گفت: گزارش این موضوع به ما هم رسیده است و این مسأله را بررسی کردیم.  دانشگاه آزاد دوره‌ای طولانی از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های  دولتی  به شکل‌های مختلف برای اداره کلاس‌هایش استفاده می‌کرد. حتی برخی  اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های دولتی وقت‌های اداریشان  را در دانشگاه آزاد می‌گذراندند. در سال‌های اخیر هم دانشگاه دولتی  و هم دانشگاه آزاد به این موضوع حساس شدند که در ساعت اداری نباید اعضای هیأت علمی که استخدام دولت هستند در دانشگاه آزاد باشند، اما برای ساعت غیر اداری منعی وجود ندارد.

وی تأکید کرد: دانشگاه آزاد هم با توجه به اینکه  باید  رشته‌ها  و امکاناتش را گسترش می‌داد موظف بود اعضای هیأت علمی  جوان را معرفی کند، ما نمی‌توانستیم اعضای هیأت علمی  دولتی را از آنها قبول  کنیم.  برای همین  آنها مجبور شدند و برخی  استادانی که با آنها کار می‌کردند را تعدیل کنند. این یک بخش طبیعی بوده است.
غلامی با تأکید بر اینکه این موضوع سیاسی نیست، تأکید کرد:  ممکن است در یک جایی هم موارد خاصی برای محدودیت استادان اتفاق افتاده باشد که اعضای هیأت علمی مورد بی‌احترامی قرار گرفته باشند. ما پیگیری می‌کنیم، اما به لحاظ کلیت همین است و موضوع سیاسی نبوده است. وزیر علوم همچنین درباره بررسی کیفیت رشته‌های دانشگاه آزاد اعلام کرد: تا آنجا که قانون به ما اجازه داده است باید روی رشته‌های دانشگاه آزاد نظارت کنیم و در حال حاضر دانشگاه آزاد برای هر کدام از رشته‌ها و دوره‌هایش باید مجوز شورای عالی گسترش را بگیرد و تاکنون شورای گسترش با لحاظ  کردن اینکه دانشگاه آزاد یک واحد غیردولتی است سعی کرده  بر این دانشگاه کنترل و نظارت داشته باشد.
وی گفت: درباره برخی رشته‌ها تذکر داده‌ایم و تعداد زیادی از رشته‌ها و کد رشته‌هایی که داشتند در سال 95 و 96 بازنگری شده است و البته برای برخی  کد رشته‌ها اجازه پذیرش دانشجو صادر نشده است. برای برخی هم با آن حداقل‌هایی که لازم بوده است با ملاحظاتی که داشتیم  رشته‌ها را باز گذاشتیم و وزارت علوم شرط گذاشته تا دانشگاه آزاد این رشته‌ها و دانشگاه‌ها را تقویت کند. لذا دانشگاه آزاد هم از یک طرف واحدهای کوچکش جمع می‌شود و از طرف دیگر نظارت دفتر گسترش وزارت علوم گروه‌های ضعیف و رشته‌های  بدون هیأت علمی اجازه ادامه فعالیت ندارند.

استادان اخراج نشدند، آنها مازاد بر نیاز واحدها بودند.

در دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، بخشی از استادان دانشگاه منتقد، به اجبار مشمول حکم بازنشستگی قرار گرفته و برخی دیگر نیز با حکم اخراج مواجه شدند.  در همان روزها عبدالله جاسبی رئیس وقت دانشگاه آزاد در واکنش به بازنشستگی اجباری تعدادی از استادان در دولت محمود احمدی‌نژاد گفته بود که این دانشگاه حاضر است، استادان اخراج شده را به کار بگیرد. برخی از استادان در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل شدند. حالا اما خبرهایی از اخراج برخی  استادان دانشگاه آزاد به گوش می‌رسد، موضوعی که البته دانشگاه آزاد آن را تکذیب می‌کند.سخنگوی دانشگاه آزاد اعلام کرد: موضوع اخراج استادان در واحدهای این دانشگاه از جمله واحد علوم و تحقیقات به هیچ عنوان مطرح نیست. محمد صادق ضیایی گفت: براساس مصوبه هیأت امنا و هیأت رئیسه دانشگاه در هر استان که قابلیت اجرای طرح تعاون وجود داشته باشد با استادانی که مازاد بر نیاز واحدها باشند، ادامه همکاری صورت نمی‌گیرد. طرح تعاون برای استفاده بهینه از توان استادان دانشگاه آزاد در واحدهای مختلف تدوین و تصویب شده  که دارای شاخص‌های مختلفی است.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
سود تسهیلات دانشجویی دانشگاه آزاد کاهش یافت
سود تسهیلات دانشجویی دانشگاه آزاد کاهش یافت
جزئیات پذیرش اتباع غیرایرانی در دانشگاه آزاد اعلام شد
جزئیات پذیرش اتباع غیرایرانی در دانشگاه آزاد اعلام شد
وام ودیعه مسکن دانشجویان افزایش یافت
وام ودیعه مسکن دانشجویان افزایش یافت
ورود زنان به ورزشگاه آزادی، آزاد شد
ورود زنان به ورزشگاه آزادی، آزاد شد
وضعیت زبان دانشجویان دکتری دانشگاه‌ها رضایت‌بخش نیست
وضعیت زبان دانشجویان دکتری دانشگاه‌ها رضایت‌بخش نیست
بازتاب برد ایران در رسانه های اسپانیا!
بازتاب برد ایران در رسانه های اسپانیا!
وزیر علوم دلیل عدم بازگشت رشته های دانشگاه صداو سیما را اعلام کرد
وزیر علوم دلیل عدم بازگشت رشته های دانشگاه صداو سیما را اعلام کرد
(فیلم) لاستیک‌های سرگردان دوباره حادثه آفریدند!
(فیلم) لاستیک‌های سرگردان دوباره حادثه آفریدند!

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.