سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Friday, 2018 22 June - جمعه 1 تير 1397

بخش ها

واردات "کود انسانی" از ترکیه به ایران؛ چرا و چگونه؟!

ساعد نیوز: وارادات ۱۶۰ تن کود انسانی از ترکیه به کشورمان، این خبری‌ست که سر و صدای زیادی به پا کرده و ابهامات زیادی آفریده است. اما واقعیت چیست؟

کد: 1802273365
آخرین بروزرسانی: 40 : 22 - 8 اسفند 1396

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از تابناک، حدود یک هفته پیش سیدعبدالوهاب سهل‌آبادی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در یک جمع سخنانی ایراد کرد که هرچند با تاخیر مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت، اما سر و صدای زیادی به پا کرد و واکنش‌های فراوانی به دنبال داشت. واکنش‌هایی از جنس تعجب فراوان!
واردات کود انسانی، آن هم به میزان ۱۶۰ تن (آن گونه که در خبر آمده بود) چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنارش عبور کرد، به ویژه در روز‌هایی که نرخ ارز و دلار به شدت اوج گرفته و برخی بر این باورند که از جمله دلایل اوج گیری قیمت ارز، کمبود منابع ارزی است. نکته‌ای که ممکن است به کل مردود باشد، اما از دید برخی برای گره زدن واردات به این اتفاق و موشکافی در اقلام وارداتی و برداشت‌های سیاسی از آن کفایت می‌کند.
این در حالی است که اگر به سخنان رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران دقیق شویم، درخواهیم یافت که جز واردات این محصول (؟) عجیب، واردات پتو‌هایی با کرک حیوانات غیرشرعی (نقل به مضمون!)، خاکستر مورد استفاده در گلکاری، سیگار برگ گران قیمت و اقلام عجیب دیگری نیز در سال گذشته رقم خورده است که بسیاری شان محل تامل هستند.
رویدادی که مجابمان می‌کند در این خصوص کنکاش کنیم و به طور ویژه، پیگیر ماجرای واردات کود انسانی باشیم. موضوعی که کنکاش در آن به چند نکته عجیب، مهم و قابل توجه می‌رسد. بخوانید و قضاوت کنید:

۱- «کود انسانی»؟!

آیا در میان کالا‌هایی که به کشورمان وارد می‌شوند و در گمرک به ثبت می‌رسند، کالایی با این عنوان وجود دارد؟ بررسی‌های «تابناک» حکایت از آن دارد که خیر. پس ماجرا چیست؟ کافی است در فهرست آمار کل واردات و صادرات به مقصد کشورمان کد تعرفه «۳۸۲۵۲۰۰۰» را جست‌وجو کنید تا با این عنوان مواجه شوید: «پس‌مانده‌های صنایع شیمیایی یا صنایع وابسته که در جای دیگر گفته‌نشده و مشمول شماره دیگر تعرفه نشده باشد؛ زباله شهرداری؛ گل و لای فاضلاب، سایر زباله مذکور در یادداشت ۶ این فصل». عنوانی که اگرچه می‌تواند شامل «کود انسانی» هم باشد، اما از آن اسمی به میان نیاورده است.

۲- ۱۶۰ تن واردات از کجا آمده؟

اکنون که پی بردیم سهل‌آبادی عنوان کالای وارد شده را (آگاهانه یا ناآگاهانه) اشتباه بیان کرده، این سوال پیش رویمان قرار دارد که میزان واردات این کالای عجیب چقدر است و این واردات در چه سالی صورت گرفته است؟ سوالی که برای پی بردن به پاسخ آن کافی است در فهرست واردات کشور در سال‌های اخیر جست‌وجو کنیم تا با این نتیجه روبرو شویم:

واردات بیش از ۱۸۰ تن تحت عنوان «گل و لای فاضلاب» به ارزش حدود ۱۱ هزار دلار در سال ۹۵. وارداتی که در ماه‌های ابتدایی سال گذشته از مبدا کشور ترکیه و به مقصد دو گمرک کشورمان به ثبت رسیده است و نشان می‌دهد عدد ارائه شده توسط رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران کمتر از میزان واردات رقم خورده است.

۳- «تکذیب»، تنها سلاح مسئولانی که حتی از آمار‌های خودشان بی اطلاعند!

در پی حاشیه‌های فراوانی که به دنبال انتشار این خبر در روز‌های اخیر به وجود آمد، وزارت صنعت، معدن و تجارت توضیحاتی ارائه کرد که در آن ضمن «مضحک خواندن خبر واردات کود انسانی از ترکیه»، به نقل از سازمان توسعه تجارت –که مسئول ثبت سفارش کالاست- مدعی شد «طی سال‌های ۹۵ و ۹۶ هیچ گونه ثبت سفارش واردات برای این ردیف تعرفه (گل و لای فاضلاب) انجام نشده است.» ادعایی که البته بالاتر نقض آن در قالب یک تصویر آمده است. با این ملاحظه که ممکن است ثبت سفارش این کالا در سال ۹۴ صورت گرفته باشد که باز تکذیب واردات آن در سال ۹۵ به دور از اصول حرفه‌ای و روال مسئولیت پذیری است.
نکته جالب توجه دیگر در این جوابیه، اشاره به این موضوع است که تعرفه یادشده با عنوان «گل و لای فاضلاب» به معنای واردات کود انسانی نیست بلکه کود انسانی در کد تعرفه‌ای مجزا با شماره «۳۱۰۱۰۰۰» ذکر شده است. توضیحاتی که تنها می‌تواند اندکی از تعجب عموم از شنیدن خبر واردات کود انسانی بکاهد و این سوال را به دنبال داشته باشد که آیا در گل و لای فاضلاب کمبودی در کشور وجود دارد که نیازمند جبران آن با واردات از ترکیه هستیم؟!

۴- آیا این واردات مسبوق به سابقه است؟

آن گونه که آمار واردات کشور در سال‌های اخیر نشان می‌دهد، جز دو مورد واردات ثبت شده در بهار و تابستان سال ۹۵ که طی آن محموله‌های ۱۶۰ تنی و ۲۰ تنی گل و لای فاضلاب وارد کشور شده، این کد تعرفه دیگر مورد استفاده قرار نگرفته است. نکته‌ای که می‌تواند بر ابهامات ماجرا بیافزاید و این سوال را به وجود آورد که در آن مقطع خاص چه موضوعی موجب شد ۱۱ هزار دلار صرف واردات این ردیف خاص شود؟ این در حالی است که به سوال فوق، چرایی گنجاندن «کود انسانی» ذیل کد تعرفه‌ای خاص در کتاب مقررات صادرات و واردات کشورمان را هم می‌توان افزود که یا به کل غیرضروری بوده یا ضرورتی موجب شده که آن را در این کتاب گنجانده‌اند. دو حالتی که هر کدام درست باشد، جای سوال و ابهام دارد و خوشایند به نظر نمی‌رسد.

۵- محل مصرف این کالای خاص چیست و چه کسی آن را وارد کرده؟

آخرین سوال و به نوعی مهم‌ترین نکته در این خصوص آن است که محل مصرف این کالا که تحت عنوان «گل و لای فاصلاب» تعریف شده، چیست و وارد کننده/کنندگان آن چه کسی/کسانی هستند؟ سوالی که اگرچه وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به آن به ذکر عبارت «در صنایع شیمیایی کاربرد دارد» بسنده کرده، اما تلاش‌های خبرنگار «تابناک» برای یافتن پاسخ دقیق آن بی نتیجه مانده است. سوالی کلیدی که حتی به رغم حاشیه‌های فراوان پیش آمده با انتشار این خبر هم هیچ مسئولی خود را موظف به پاسخگویی به آن نیافته و مجاب نشده برای رفع آن تلاشی صورت دهد؛ گویی نه خانی آمده و نه خانی رفته است!

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
چرا عربستان سعودی از برد ایران این همه خوشحال شد؟
چرا عربستان سعودی از برد ایران این همه خوشحال شد؟
داور مسابقه ایران و اسپانیا کیست؟
داور مسابقه ایران و اسپانیا کیست؟
بازداشت وزیر سابق اسرائیل به ظن جاسوسی برای ایران
بازداشت وزیر سابق اسرائیل به ظن جاسوسی برای ایران
31 خرداد، طولانی ترین روز سال 97
31 خرداد، طولانی ترین روز سال 97
هدف اسپانیا مقابل ایران چیست؟
هدف اسپانیا مقابل ایران چیست؟
جنگ روانی اسپانیایی‌ها علیه ایران
جنگ روانی اسپانیایی‌ها علیه ایران
بهترین بازیکن تیم ملی ایران کیست؟
بهترین بازیکن تیم ملی ایران کیست؟
سایت انگلیسی بازی ایران و اسپانیا را پیش بینی کرد
سایت انگلیسی بازی ایران و اسپانیا را پیش بینی کرد
نظرات ثبت شده برای این مطلب

  دیوانه!

49 : 22 - 8 اسفند 1396

یعنی در کار این وارد کننده موندم چطوری رفته قرارداد بسته؟ حالا مبنا چی بوده؟ چطوری آزمایش کردند و به این نتیجه رسیدند که کود انسانی اونها از ایرانی ها بهتره؟ یعنی اونها چی می رند که ایرانی ها نمی خوردند! واقعا تاسف خوردم این مطلبو خواندم

  فرانک

46 : 22 - 8 اسفند 1396

یعنی این مونده بود که فضولات ترکیه ای ها را بیارید ایران! یعنی اونها از ایرانی ها رنگین پوست تر هستند!

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.