سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Tuesday, 2018 19 June - سه شنبه 29 خرداد 1397

بخش ها

تاکید وزیر علوم بر رفع موانع انجام تحقیقات کاربردی

ساعد نیوز: وزیر علوم تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه نحوه امتیازدهی به پروژه‌های کاربردی مانع اصلی اساتید برای حرکت به سمت تحقیقات کاربردی دانست و گفت: بر این اساس درخواست می‌شود تا شاخص‌هایی برای انجام پروژه‌های کاربردی تعریف شود.

کد: 1803013389
آخرین بروزرسانی: 15 : 01 - 10 اسفند 1396

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از ایسنا، دکتر منصور غلامی در پنجاه و یکمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها در یک دوره‌ای فعالیت‌های خود را محدود به امر آموزشی کرده بودند، افزود: این امر موجب شد تا پژوهش نیز در بخش‌های آموزشی محدود شود که این امر در زمان خود اقدام خوبی بود.

 

وی ادامه داد: ولی شرایط اجتماعی و مباحثی که هم در مدل‌های دانشگاه‌های دنیا و هم در شرایط اجتماعی ایجاد شد، انتظاراتی از دانشگاه‌ها تعریف شد که ما قادر به جوابگویی آن نبودیم. غلامی مشارکت مستقیم دانشگاه‌ها در مطالعات تخصصی در توسعه کشور را از مهمترین انتظارات دنیا از دانشگاه‌ها دانست و یادآور شد دانشگاه‌های ایران هر چند به صورت غیرمستقیم در مطالعات تخصصی و توسعه کشور اثرگذار بودند ولی انتظار می‌رود که پژوهش‌های دانشگاهی در سطح توسعه اجتماعی اثرگذار باشند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: بر اساس گزارش‌های ارائه شده در سطح دانشگاه‌ها پروژه‌های زیادی که در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی کاربردی شده‌اند ولی به دلیل آنکه خوب تبلیغ نشد یا ضرورت آن ایجاب نمی‌کرد به جامعه شناسانده نشده است.

وی با تاکید بر اینکه وزارت علوم در حوزه پژوهش نگاه ویژه‌ای به پژوهش‌ها با رویکرد حل مسائل دارد خاطرنشان کرد: در حال حاضر چالش‌های بسیاری در حوزه‌های اجتماعی، محیط زیست و آب وجود دارد که قطعا راه حل‌های آن علمی است و دانشگاه‌ها با دارا بودن اساتید می‌توانند به این موضوع ورود پیدا کنند.

غلامی همچنین با تاکید بر اینکه موفقیت‌های دانشگاه‌ها توانمندی آنها را به اثبات رسانده است اضافه کرد: در حال حاضر مباحثی در خصوص آئین‌نامه ارتقا و نحوه امتیازدهی به پژوهش‌های کاربردی مطرح است که بر اساس آن نحوه امتیازدهی از جمله موانعی است که اساتید به سمت تحقیقات کاربردی حرکت نکنند.

غلامی خاطرنشان کرد: بر این اساس از دانشگاه‌ها و ستاد وزارت علوم درخواست می‌شود که شاخص‌هایی برای پروژه‌ها و فعالیت‌های کاربردی تعریف کنند.

وزیر علوم با اشاره به چالش‌های کشور در زمینه بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها یادآور شد در شرایط کنونی نقدهایی به دانشگاه‌ها در زمینه بیکاری فارغ التحصیلان وجود دارد و پاسخ ما این است که هر چند که ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان جزو وظایف و مسئولیت‌های وزارت علوم نیست ولی قبول داریم دانشجویان باید با فضای کسب و کارهای جدید آشنا شوند.

غلامی با تاکید بر ضرورت آشنایی دانشجویان با کسب و کارهای جدید و آمادگی آنها اضافه کرد: در این راستا طرح‌های زیادی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به طرح‌هایی در حوزه توانمندسازی مهارتی دانش آموختگان در حال تحصیل اشاره کرد.

وی ادامه داد: بر این اساس دانشجویان با حضور در دوره‌های آموزشی می‌توانند با مشاغل مختلف آشنا شوند ولی به نظر می‌رسد فضای کسب و کار در حوزه پژوهش نیاز به توجه بیشتری دارد و در این صورت می‌تواند آینده بهتری برای فارغ التحصیلان ایجاد کند.

وزیر علوم با تاکید بر ضرورت ایجاد تعامل با دانش آموختگان دانشگاه‌ها به عنوان کارآفرینان موفق اضافه کرد: وزارت علوم در کنار رویکردهای توجه به آینده دانشگاه‌ها به وضع فعلی آنها نیز توجه دارد و طرح‌هایی را برای بهبود شرایط فعلی در نظر گرفته شده است. ضمن آنکه مدل‌های جدیدی نیز بر حسب ماموریت‌های دانشگاه نیز تعریف شود.

به گفته وی هر چه دیرتر در این زمینه اقدام کنیم دسترسی ما به شرایط مطلوب سخت‌تر خواهد شد.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود به چالش‌های ایجاد شده در حوزه اخلاق علمی و پژوهشی اشاره کرد و گفت:‌ ما در دانشگاه‌های دولتی تلاش زیادی بر نظارت و کنترل فعالیت‌های پژوهشی صورت گرفته که در این راستا کارگروه‌های زیادی ایجاد شده است ولی در فضاهایی که ما حضور پررنگی نداشتیم اتفاقاتی افتاده که باید جلوی این اقدامات گرفته شود.

غلامی ادامه داد: بر این اساس در نشست‌هایی که دانشگاه‌ها دارند درخواست می‌شود تا برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه پیشگیری از تخلفات علمی ارائه دهند که ما از این نظرات در برنامه‌های خود استفاده کنیم تا از این طریق بتوانیم ساحت علم و پژوهش را از اتهامات پاک کنیم.

وزیر علوم یادآور شد: مسائل اخلاق در آموزش و پژوهش مسئله مهمی است ولی با همه وسعتی که دانشگاه‌ها و تعداد اعضای هیات علمی و دانشجویان داریم نسبت تخلفات پایین است که از یک طرف نشان می‌دهد جامعه علمی ما اخلاق محور است ولی از سوی دیگر این مقدار کم هم نباید باشد.

وی خاطرنشان کرد: چرا که یک اشتباه کل جامعه علمی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
کی روش برای جام جهانی نقشه دارد!
کی روش برای جام جهانی نقشه دارد!
تصاویری از مراحل ساخت کاپ قهرمانی جام جهانی فوتبال
تصاویری از مراحل ساخت کاپ قهرمانی جام جهانی فوتبال
تحقیر سعودی ها در افتتاحیه جام جهانی
تحقیر سعودی ها در افتتاحیه جام جهانی
تیم ملی با شکست یک بر صفر مراکش برای اولین بار جام جهانی را با برد آغاز کرد
تیم ملی با شکست یک بر صفر مراکش برای اولین بار جام جهانی را با برد آغاز کرد
حرکت بی ادبانه و غیر اخلاقی خواننده افتتاحیه جام جهانی
حرکت بی ادبانه و غیر اخلاقی خواننده افتتاحیه جام جهانی
وزیر ورزش عربستان راهی بیمارستان شد!
وزیر ورزش عربستان راهی بیمارستان شد!
تصاویر روزنامه‌های ورزشی یکشنبه ۲۷ خرداد
تصاویر روزنامه‌های ورزشی یکشنبه ۲۷ خرداد
نتایج چند برابر ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد
نتایج چند برابر ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.