سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی

بخش ها

اصولی که در نوشتن یک پروپوزال باید رعایت شود

ساعد نیوز: در این مقاله ساعدنیوز اصولی که در نوشتن یک پروپوزال باید رعایت شود را شرح داده و جنبه های مختلف ان را بیشتر توضیح خواهد داد.

کد: 1803053475
آخرین بروزرسانی: 56 : 13 - 14 اسفند 1396

تمامی دانشجویانی که می خواهند پایان نامه یا رساله ارایه دهند باید قبل از شروع تحقیق خود پروپوزال نوشته و تحویل دانشگاه دهند که بعد از داوری و تصویب آن می توانند کار بر روی نوشتن پایان نامه را آغاز کنند. پروپوزال نوشتن مهم است و باید به دقت انجام شود. ساعدنیوز در این مقاله، اصولی که در نوشتن یک پروپوزال باید رعایت شود را شرح داده و جنبه های مختلف آن را بیشتر توضیح خواهد داد.

اصول  نوشتن یک پروپوزال 

معمولا دانشگاه ها در ایران برای پروپوزال فرم های آماده ای دارند که دانشجو باید آن ها را پر کرده و به دانشگاه ارایه دهد. پس اولین قدم در نوشتن پروپوزال باید دریافت فرم های مخصوص پروپوزال از دانشگاه مربوطه و پر کرده مفاد آن باشد. این پروپوزال ها بخش های مختلفی دارند که باید پر شوند اما قسمت های کلی آن ها مانند قسمت عنوان و بخش های اصلی، تقریبا در تمامی پروپوزال ها مشترک است. در این بخش اصولی که در نوشتن یک پروپوزال باید رعایت شود در بخش های مختلف آن توضیح داده خواهد شد.

بیان مساله یکی از بخش هایی است که تمامی پروپوزال ها باید داشته باشند. در این بخش باید تمامی ابعاد مسئله تحقیق را روشن کنید و حدود آن را کاملا مشخص نمایید. به عنوان محقق شما به بیان و شرح  سوال اساسی که دلیل شکل گیری تحقیق مورد نشر بوده است، می پردازید. یک پژوهش خوب با طرح یک سوال منطقی و درست شکل می گیرد و توضیح آن در این بخش آورده می شود.

پیشینه تحقیق از بخش های مشترک دیگری است که باید کامل و به دقت تکمیل شود. شما در این بخش باید تحقیق های انجام شده در زمینه پژوهش مورد نظر خود را بیان کنید و نشان دهید که تحقیقی که می خواهید انجام دهید در راستای منظم تحقیق های گذشته بوده و کامل کننده آن هاست. از طرف دیگر با این کار باید نشان دهید که کار شما نو بوده و دست آورد جدیدی به جامعه علمی اضافه می کند.

اهداف تحقیق از بخش های دیگری است که باید به دقت پر شود. شما باید اهداف کلی و اهداف جزیی را کاملا مشخص کنید و در این بخش به صورت تفکیک شده در مورد آن ها صحبت کنید. از طرفی دیگر باید اهمیت و ضرورت کاری را که می خواهید انجام دهید برای خواننده پروپوزال روشن کنید. شما می توانید با بیان اهداف کاربردی تحقیقتان و ضرورت های خاص نتایج این کار را انجام دهید.

در نهایت باید روش تحقیق خود را به تفصیل شرح دهید و در مورد روش هایی که می خواهید به کار گیرید تا به جواب برسید توضیح دهید. این کار را باید به دقت انجام داده و برای تمامی روش های علمی که می خواهید در تحقیق خود به کار گیرید توضیح منطقی داشته باشید.

در آخر منابعی را که برای علمی بودن متن پروپوزال خود به آن ها استناد کرده اید را بنویسید که قاعده نگارشی آن توسط دانشگاه مشخص شده است که باید بر همان اساس اقدام به تنظیم و نوشتن آن ها کنید.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
نکات مهم در نوشتن پروپوزال کاری 
نکات مهم در نوشتن پروپوزال کاری 
اشکالات احتمالی در نوشتن پروپوزال مقطع دکتری
اشکالات احتمالی در نوشتن پروپوزال مقطع دکتری
ساختار و چارچوب یک پروپوزال خوب چیست 
ساختار و چارچوب یک پروپوزال خوب چیست 
انواع تحقیق در پروپوزال کدام است؟ 
انواع تحقیق در پروپوزال کدام است؟ 
فرمت پروپوزال به چه صورت است
فرمت پروپوزال به چه صورت است
مهمترین سوالاتی که در مصاحبه دکتری پرسیده می شود؟
مهمترین سوالاتی که در مصاحبه دکتری پرسیده می شود؟
اهمیت تحقیق در پروپوزال 
اهمیت تحقیق در پروپوزال 
چاپ مقاله در جورنال بین المللی خارجی
چاپ مقاله در جورنال بین المللی خارجی
نظرات ثبت شده برای این مطلب
نظر شما

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
  آخرین ویدیو ها
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
مدرسان شریف خانه مهر کودکان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا پژوهش برتر چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.