سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Sunday, 2018 24 June - يكشنبه 3 تير 1397

بخش ها

اصولی که در نوشتن یک پروپوزال باید رعایت شود

ساعد نیوز: در این مقاله ساعدنیوز اصولی که در نوشتن یک پروپوزال باید رعایت شود را شرح داده و جنبه های مختلف ان را بیشتر توضیح خواهد داد.

کد: 1803053475
آخرین بروزرسانی: 26 : 22 - 14 اسفند 1396

تمامی دانشجویانی که می خواهند پایان نامه یا رساله ارایه دهند باید قبل از شروع تحقیق خود پروپوزال نوشته و تحویل دانشگاه دهند که بعد از داوری و تصویب آن می توانند کار بر روی نوشتن پایان نامه را آغاز کنند. پروپوزال نوشتن مهم است و باید به دقت انجام شود. ساعدنیوز در این مقاله، اصولی که در نوشتن یک پروپوزال باید رعایت شود را شرح داده و جنبه های مختلف آن را بیشتر توضیح خواهد داد.

اصول  نوشتن یک پروپوزال 

معمولا دانشگاه ها در ایران برای پروپوزال فرم های آماده ای دارند که دانشجو باید آن ها را پر کرده و به دانشگاه ارایه دهد. پس اولین قدم در نوشتن پروپوزال باید دریافت فرم های مخصوص پروپوزال از دانشگاه مربوطه و پر کرده مفاد آن باشد. این پروپوزال ها بخش های مختلفی دارند که باید پر شوند اما قسمت های کلی آن ها مانند قسمت عنوان و بخش های اصلی، تقریبا در تمامی پروپوزال ها مشترک است. در این بخش اصولی که در نوشتن یک پروپوزال باید رعایت شود در بخش های مختلف آن توضیح داده خواهد شد.

بیان مساله یکی از بخش هایی است که تمامی پروپوزال ها باید داشته باشند. در این بخش باید تمامی ابعاد مسئله تحقیق را روشن کنید و حدود آن را کاملا مشخص نمایید. به عنوان محقق شما به بیان و شرح  سوال اساسی که دلیل شکل گیری تحقیق مورد نشر بوده است، می پردازید. یک پژوهش خوب با طرح یک سوال منطقی و درست شکل می گیرد و توضیح آن در این بخش آورده می شود.

پیشینه تحقیق از بخش های مشترک دیگری است که باید کامل و به دقت تکمیل شود. شما در این بخش باید تحقیق های انجام شده در زمینه پژوهش مورد نظر خود را بیان کنید و نشان دهید که تحقیقی که می خواهید انجام دهید در راستای منظم تحقیق های گذشته بوده و کامل کننده آن هاست. از طرف دیگر با این کار باید نشان دهید که کار شما نو بوده و دست آورد جدیدی به جامعه علمی اضافه می کند.

اهداف تحقیق از بخش های دیگری است که باید به دقت پر شود. شما باید اهداف کلی و اهداف جزیی را کاملا مشخص کنید و در این بخش به صورت تفکیک شده در مورد آن ها صحبت کنید. از طرفی دیگر باید اهمیت و ضرورت کاری را که می خواهید انجام دهید برای خواننده پروپوزال روشن کنید. شما می توانید با بیان اهداف کاربردی تحقیقتان و ضرورت های خاص نتایج این کار را انجام دهید.

در نهایت باید روش تحقیق خود را به تفصیل شرح دهید و در مورد روش هایی که می خواهید به کار گیرید تا به جواب برسید توضیح دهید. این کار را باید به دقت انجام داده و برای تمامی روش های علمی که می خواهید در تحقیق خود به کار گیرید توضیح منطقی داشته باشید.

در آخر منابعی را که برای علمی بودن متن پروپوزال خود به آن ها استناد کرده اید را بنویسید که قاعده نگارشی آن توسط دانشگاه مشخص شده است که باید بر همان اساس اقدام به تنظیم و نوشتن آن ها کنید.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
نتایج اولیه دکتری تخصصی پزشکی این هفته اعلام می شود
نتایج اولیه دکتری تخصصی پزشکی این هفته اعلام می شود
کیبوردی که در جیب جا میشود!
کیبوردی که در جیب جا میشود!
پیش بینی نتیجه بازی ایران و پرتغال بسیار سخت است
پیش بینی نتیجه بازی ایران و پرتغال بسیار سخت است
محصول ارگانیک را چگونه تشخیص دهیم؟
محصول ارگانیک را چگونه تشخیص دهیم؟
درب خودرو با گوشی باز میشود!
درب خودرو با گوشی باز میشود!
برنامه دانشگاه آزاد برای راه اندازی مجدد مرکز آزمون
برنامه دانشگاه آزاد برای راه اندازی مجدد مرکز آزمون
چهار زانو نشستن موجب ساییدگی زانو می شود
چهار زانو نشستن موجب ساییدگی زانو می شود
اسپانیا از نظر قدرت تفاوت زیادی با مراکش دارد!
اسپانیا از نظر قدرت تفاوت زیادی با مراکش دارد!

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.