سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Sunday, 2018 24 June - يكشنبه 3 تير 1397

بخش ها

پروپوزال چیست؟

ساعد نیوز: در این مقاله ساعدنیوز به دنبال پاسخ به این سوال است که پروپوزال چیست و قصد دارد که شما را با پروپوزال و معنای آن بیشتر آشنا کند.

کد: 1803053476
آخرین بروزرسانی: 27 : 22 - 14 اسفند 1396

اگر دانشجو باشید مخصوصا در مقاطعی که باید در انتهای دوره پایان نامه یا رساله ارایه دهید به واژه هایی گاها پرطمطراق بر می خورید که بسیار استفاده می شوند ولی می تواند کمی معنا و کاربرد آن ها برای افراد گنگ باشد. یکی از این واژه ها پروپوزال است که همه افرادی که قصد نوشتن و ارایه رساله یا پایان نامه دارند به این کلمه برخورد خواهند کرد. ساعدنیوز در این مقاله به دنبال پاسخ به این سوال است که پروپوزال چیست و قصد دارد که شما را با پروپوزال و معنای آن بیشتر آشنا کند.

تعریف پروپوزال

بسیاری از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی واژه پروپوزال را زیاد شنیده اند ولی ممکن است که معنای آن را ندانند و کاربردش و به دلیل استفاده از آن آگاهی نداشته باشند. بدین منظور شاید اولین گام برای نوشتن  پروپوزال این باشد که با این وازه بیشتر آشنا شویم و بدانیم که پروپوزال چیست.

پروپوزال طرح تحقیقی است که قصد انجام دادن آن را دارید و می توان گفت که مهمترین و اصلی ترین اقدامی است که باید در ابتدای شروع تحقیق و نوشتن پایان نامه خود انجام دهید. باید به این نکته اشاره کنیم که طرح تحقیق یا همان پروپوزال اصل تحقیق شما نیست. پروپوزال طرح اولیه و طرح پیشنهادی شما از تحقیقی است که می خواهید انجام دهید. بدین معنا که شما طرح و ایده تحقیق خود و شیوه ای که می خواهید آن را انجام دهید در پروپوزال توضیح داده و توسط آن به دانشگاه ارایه می دهید.

شاید با مثال ساده ای بتوان پروپوزال و اهمیت آن را بیشتر توضیح داد. اگر تحقیق شما را به منزله ساخته شدن یک بنا و ساختمان در نظر بگیریم که شما به عنوان محقق مهندس آن هستید. پروپوزال یا طرح تحقیق به منزله طرح اولیه ساختمان است که توسط شما طرح و نقشه آن ترسیم می شود و به صورت نقشه و ماکت ارایه می شود و اگر توسط مهندس خبره دیگری مورد بررسی قرار گیرد وی می تواند شکل نهایی ساختمان و نتیجه نهایی آن را در ذهنش ترسیم کند. پروپوزال هم دقیقا همین نقش را ایفا کرده و طرح اولیه تحقیق شماست که بنیادهای پژوهشتان در آن توضیح داده شده است و اهل فن با نگاه در آن می توانند ذهنیت کلی از تحقیق و نتیجه ی نهایی که به دنبال آن هستید پیدا کنند.

اگر چه که انتخاب موضوع و فرایند تحقیق در پروپوزال می تواند به راحتی و در زمان کوتاهی صورت بگیرد ولی بنا به آن چه که گفته شد این طرح تحقیق به منزله نقشه محاسباتی و نقشه راه تحقیق و پژوهش شما عمل کرده و اگر با دقت و کاملا علمی تنظیم شده باشد محقق در مراحل پژوهش خود دچار سردرگمی نخواهد شد و مشکل اساسی برایش پیش نخواهد آمد. به عبارتی بهتر پایه های کار خود را محکم بنا کرده که باعث می شود در مراحل بعدی بهتر و با اطمینان تر به پیش برود.

عبارتی وجود دارد که اگر پژوهشگر و محققی طرح تحقیق یا پروپوزال خود را با دقت و درست تنظیم کرده باشد بیشتر 50 درصد مسیر نوشتن رساله یا پایان نامه خود را طی کرده است و این گفته بیراه هم نیست.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
ترشحات سینه نشانه چیست؟
ترشحات سینه نشانه چیست؟
دقیق ترین تیم جهان کدام است؟
دقیق ترین تیم جهان کدام است؟
بهترین بازیکن تیم ملی ایران کیست؟
بهترین بازیکن تیم ملی ایران کیست؟
(فیلم) دید خودروی خودران تسلا چگونه است؟
(فیلم) دید خودروی خودران تسلا چگونه است؟
خوردن پنج لیتر روغن با مصرف چیپس!
خوردن پنج لیتر روغن با مصرف چیپس!
چرا موقع خواب آب دهانمان میریزد؟
چرا موقع خواب آب دهانمان میریزد؟
(فیلم) داخل توپ جام جهانی چگونه است؟
(فیلم) داخل توپ جام جهانی چگونه است؟
بچه های تیم ملی ایران اصلا خوشحال نیستند!
بچه های تیم ملی ایران اصلا خوشحال نیستند!

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.