سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی

بخش ها

ساختار و چارچوب یک پروپوزال خوب چیست 

ساعدنیوز: اما ساختار و چارچوب یک پروپوزال خوب چیست ؟ این سوالی است که قصد داریم در این مقاله بیشتر در باره آن بحث کنیم و ساختار و شکل پروپوزال را برای شما بیشتر توضیح دهیم

کد: 1803053481
آخرین بروزرسانی: 27 : 22 - 14 اسفند 1396

در مقاله قبلی خود در ساعدنیوز در باره این موضوع بحث کردیم که اصولا پروپوزال چیست و درباره ابعاد معنایی آن بیشتر صحبت کردیم. اما ساختار و چارچوب یک پروپوزال خوب چیست ؟ این سوالی است که قصد داریم در این مقاله بیشتر درباره آن بحث کنیم و ساختار و شکل پروپوزال را برای شما بیشتر توضیح دهیم تا برای نوشتن و تنظیم آن به مشکل بر نخورید.

ساختار و چارچوب یک پروپوزال 

یک پروپوزال دارای ساختاری است که آشنایی با آن می تواند به ما در تنظیم یک پروپوزال یا طرح تحقیق موثر و خوب کمک کند. ساختار کلی پروپوزال ها به شرح زیر است:

1.عنوان پروپوزال 

اولین بخش در پروپوزال نوشتن عنوان تحقیق است. نخستین گام و قدم در انجام هر تحقیقی انتخاب عنوان آن است. هیچ دانشمند یا محققی نمی تواند تحقیقی را شروع کند مگر اینکه عنوان و موضوع آن را انتخاب کرده باشد. عنوان و موضوع تحقیق به منزله طرح نهایی تحقیق شما بوده و در تنظیم آن باید دقت کافی را به خرج داد. به دلیل اهمیت این موضوع در مقاله دیگری در این رابطه بیشتر حرف خواهیم زد.

2.بیان مسئله تحقیق در پروپوزال 

هر تحقیقی با ایجاد شدن یک سوال در ذهن محقق شکل می گیرد. در این بخش باید این موضوع کاملا بیان شود. مسئله مطرح شده در این بخش در واقع همان سوالی است که برای پژوهشگر شکل گرفته است و هدف وی از طرح آن ریشه یابی و علت های به وجود آمدن مشکل و ارایه ایده ای برای رفع آن است.

3.ضرورت و اهمیت تحقیق در پروپوزال 

در این بخش از پروپوزال محقق باید روشن کند که موضوع تحقیقی که قصد انجام دادن آن را دارد از چه اهمیتی برخوردار است و انجام این تحقیق اصولا در جامعه علمی چه ضرورت و الزامی دارد و نتایج به دست آمده از این تحقیق در چه مواردی و در کجا از اهمیت بالاتری برخوردار است و می تواند تاثیر گذار باشد.

4.پیشینه تحقیق در پروپوزال 

در این بخش از پروپوزال، محقق با معرفی تحقیق های پیشین در زمینه تحقیق مورد نظر خود نشان می دهد که تحقیق و پژوهشی که قصد انجام آن را دارد در چه جایگاهی در روند این تحقیقات قرار دارد و همچنین نشان خواهد داد که از نظر کاربردی کاری جدید خواهد بود که می خواهد دست آوردی جدیدی را وارد جامعه علمی کند.

5. اهداف تحقیق در پروپوزال 

در این بخش از پروپوزال محقق باید اهداف خود را از انجام پژوهش بیان کند که این اهداف شامل اهداف کلی پژوهش و اهداف ویژه ای باشد که در انجام تحقیق به دنبال آن است.

6.بیان فرضیه در پروپوزال 

فرضیاتی که در این بخش از پروپوزال ارایه می شوند در واقع حدس و گمان های محقق هستند که در مورد روابط بین دو یا چند مجهول و متغیر تحقیق خود دارد. این فرضیات باید به صورت خبری بیان شوند.

7.روش و مراحل تحقیق در پروپوزال 

یکی از بخش های مهم پروپوزال بوده که در آن محقق علاوه بر اشاره به نوع پژوهش خود، مراحل انجام کار را توضیح می دهد که شامل ابزار و روش گردآوری اطلاعات در تحقیق، جامعه آماری، روش های آزمایشگاهی و تکنولوژیک، ابزارهای تجزیه و تحلیل داده ها و روش های تجزیه و تحلیل کیفی و کمی، می باشد.

8.منابع و مآخذ در پروپوزال 

تمامی المان های های به کار رفته در پروپوزال باید کاملا علمی بوده و برای این کار باید تمامی داده هایی که در متن آن می آیند مستند باشند. بدین منظور باید منابعی که در متن به  آن ها رجوع شده است در این بخش معرفی شوند.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
(عکس) رفتار گلر آرژانتین هنگام سرود ملی
(عکس) رفتار گلر آرژانتین هنگام سرود ملی
(فیلم) انفجار اتوبوس پر از مسافر در خیابان
(فیلم) انفجار اتوبوس پر از مسافر در خیابان
این بیماری به یکباره کورتان میکند!
این بیماری به یکباره کورتان میکند!
چگونه سندروم پای بی قرار ما را بی خواب می کند؟
چگونه سندروم پای بی قرار ما را بی خواب می کند؟
چرا باید دارو را  با آب بخوریم نه مایعات دیگر؟
چرا باید دارو را با آب بخوریم نه مایعات دیگر؟
آشنایی با رشته قارچ شناسی پزشکی و بازار کار آن
آشنایی با رشته قارچ شناسی پزشکی و بازار کار آن
تصاویر روزنامه‌های ورزشی یکشنبه ۲۷ خرداد
تصاویر روزنامه‌های ورزشی یکشنبه ۲۷ خرداد
(فیلم) آتش سوزی در بازار لاستیک خیابان امیرکبیر تهران
(فیلم) آتش سوزی در بازار لاستیک خیابان امیرکبیر تهران

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.