سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Tuesday, 2018 19 June - سه شنبه 29 خرداد 1397

بخش ها

روند داوری مقالات در ژورنالها به چه صورت است ؟

ساعدنیوز: در این مقاله ساعدنیوز می خواهد به شما اینکه روند داوری مقالات در ژورنالها به چه صورت است ؟ را توضیح دهد و نحوه انجام آن را برایتان روشن کند.

کد: 1803053497
آخرین بروزرسانی: 36 : 01 - 15 اسفند 1396

تمامی دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی خواهان چاپ مقاله در ژورنال های معتبر و مورد تایید وزارت علوم هستند. باید توجه نمود که هنگامی که مقاله ای به مجله ای فرستاده می شود توسط بخش های مختلفی از مجله مورد داوری قرار می گیرد تا ارجحیت و اجازه چاپ در آن مجله را پیدا کند. این داوری سیستم مشخصی را تقریبا در تمامی مجله های علمی دنبال می کند و تنها کیفیت و نوع انجام آن است که ممکن است بسته به نوع و کیفیت مجله تغییر کند. ساعدنیوز در این مقاله می خواهد به شما اینکه روند داوری مقالات در ژورنالها به چه صورت است ؟ را توضیح دهد و نحوه انجام آن را برایتان روشن کند.

روند داوری مقالات در ژورنالها 

مقاله ای که به یک مجله فرستاده می شود به داوری گذاشته می شود تا صلاحیت آن برای چاپ در مجله سنجیده شود. هر مجله استانداردها و معیارهای خاصی را برای پذیرفتن مقاله تعیین کرده است که بسته به کیفیت و اعتبار آن مجله می تواند فرق کند. اما روند داوری مقالات در ژورنالها به چه صورت است ؟ این سوالی است که در ادامه قصد داریم به آن پاسخ دهیم.

مقاله که وارد یک مجله می شود ابتدا تحت داوری اولیه قرار می گیرد. این داوری توسط ادیتور و یا سردبیر مجله انجام می گیرد و مقاله ارسالی را از نظر نگارشی و همخوانی موضوع آن با موضوع کاری مجله و موارد کلی دیگر بررسی می کند. در این بخش خطاهای نگارشی و مخصوصا رعایت نکردن قوانین تعیین شده برای ساختار مقاله ارسالی می تواند به حذف و ریجکت شدن مقاله منجر شود. پس از تایید شدن مقاله در این داوری اولیه مقاله برای داوری دوم و علمی به دست داوران سپرده می شود.

در قسمت داوری ثانوی مقاله بدون داشتن نام نویسندگان به سه داور ارسال می شود که این داوران از اساتید و دانشمندان و اهل فن موضوع مجله بوده و مقاله از لحاظ کیفیت علمی بررسی می شود. اگر سه داور و یا دو داور از سه داور مقاله را تایید کنند، مقاله به هیئت تحریریه فرستاده می شود تا در مرحله چاپ قرار گیرد. در بعضی از موارد داوران ایراداتی را در عین پذیرفتن مقاله اعلام می کنند که مقاله برگشت داده شده و از نویسنده خواسته می شود که اصلاخات را انجام دهد. بعد از انجام اصلاحات خواسته شده مقاله دوباره به مجله ارسال شده که توسط یکی از داوران بررسی شده و پس از تایید به هیئت تحریریه جهت انجام مراحل چاپ شدن فرستاده می شود.

مقاله فرستاده شده در صورتی ریجکت یا رد می شود که سه داور آن را نپذیرند و یا از سه داور، دو داور به آن رای منفی دهند. از طرفی دیگر اگر اصلاحات انجام شده نیز در مقاله مورد تایید داور قرار نگیرد مقاله برای چاپ پذیرفته نخواهد شد و موضوع رد شدن توسط نامه ای به نویسنده مقاله اعلام می گردد و دلایل رد شدن برای وی توضیح داده می شود.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
روز داوران ایرانی در جام جهانی
روز داوران ایرانی در جام جهانی
هدف اسپانیا مقابل ایران چیست؟
هدف اسپانیا مقابل ایران چیست؟
۳ رشته دانشگاه صدا و سیما به دفترچه کنکور ارشد بازگشت
۳ رشته دانشگاه صدا و سیما به دفترچه کنکور ارشد بازگشت
بارداری بدون جنین چگونه ممکن است؟
بارداری بدون جنین چگونه ممکن است؟
علت عصبانیت موقع گرسنگی چیست؟
علت عصبانیت موقع گرسنگی چیست؟
سود تسهیلات دانشجویی دانشگاه آزاد کاهش یافت
سود تسهیلات دانشجویی دانشگاه آزاد کاهش یافت
طبخ غذا در زودپز خوب است یا بد؟
طبخ غذا در زودپز خوب است یا بد؟
بازداشت وزیر سابق اسرائیل به ظن جاسوسی برای ایران
بازداشت وزیر سابق اسرائیل به ظن جاسوسی برای ایران

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.