سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Friday, 2018 22 June - جمعه 1 تير 1397

بخش ها

مکان های دیدنی و گردشگری خوزستان

ساعد نیوز: در استان خوزستان می‌توان بناهای تاریخی بسیاری یافت. طبیعت متنوع، در کنار تنوع قومی و مذهبی، این منطقه از ایران را به مکانی قابل توجه برای گردشگران تبدیل کرده است.

کد: 1803143717
آخرین بروزرسانی: 00 : 01 - 23 اسفند 1396

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، نام خوزستان همیشه با گرما و آفتاب و نخل هایی سربه فلک کشیده گره خورده است و عجیب نیست وقتی به شهرهای معروف این استان همچون اهواز، آبادان و خرمشهر سفر می‌کنیم با چنین تصاویری بیشتر برخورد کنیم. اما خوزستان را باید استانی چهارفصل نامید که هم تابستانی گرم و سوزان دارد و هم زمستانی خنک و برفی. در فصل تابستان در یک گوشه آن هوا گرم و آفتابی است و در گوشه‌ای دیگر خنک و فرح بخش و در فصل زمستان شهرهای جنوبی آن آب و هوایی معتدل و خنک دارد و شهرهای شمالی آن آب و هوای سرد و برفی. اما فصل‌های پاییز و بهار بهترین فصل‌ها از نظر آب و هوایی برای سفر به این استان است؛ اکثر شهرها خنک هستند و به راحتی می توان جای جای این استان را دید. در ادامه به معرفی جاهای دیدنی خوزستان می پردازیم؛ جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی که در سفر به این استان نباید از دست دهید.

 پل معلق اهواز

پل سفید اهواز یا پل معلق در سال ۱۳۱۵ بر روی رودخانه کارون ساخته شد. این پل دارای دو قوس بتنی ۱۲ و ۲۰ متری است. مهندسی آلمانی به اتفاق همسر شروع به ساختن این پل کرد. برخی مشکلات ساخت پل را متوقف کرد. در همین زمان سازنده آلمانی پل نیز درگذشت، اما چندی بعد همسر وی ساخت پل را به پایان رساند.

 خانه تیزنو دزفول

خانه تیزنو یکی از نمونه‌های زیبای معماری شهر دزفول است. قدمت اولیه بنای این خانه به دوره صفویه می‌رسد. خانه تیزنو یکی از بزرگ‌ترین و زیبا‌ترین خانه‌های محله قلعه در بافت تاریخی دزفول می‌باشد.

 پل ساسانی

پل ساسانی (قدیم) دزفول مهم‌ترین اثر تاریخی این شهر است. این پل که دو منطقه شرقی و غربی را به هم وصل می‌کند و یکی از راه‌های رابط منطقه جندی شاپور و سرزمین بین النهرین بوده که به دستور شاپور اول ساسانی پس از پیروزی بر روم و با بکارگیری اسرای رومی در سال ۲۶۳ میلادی ساخته شد. این پل با گذشت نزدیک به ۱۸ قرن همچنان پابرجاست و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پل‌های استوار جهان شناخته می‌شود.

 حمام کرناسیون

حمام کرناسیون یا موزه مردم‌شناسی دزفول یکی از بناهای دوره قاجاریه است. این بنای تاریخی پس از بازسازی در سال ۱۳۸۵ به عنوان موزه مردم‌شناسی مورد استفاده قرار گرفت. حمام کرناسیون با مساحتی حدود ۸۸۰ متر مربع دارای سردری کوچک و زیبا با تزئینات ساده آجرکاری می‌باشد.

 قلعه‌ی شوش

قلعه‌ی شوش قلعه‌ای است که توسط ژاک دمورگان فرانسوی برای سکونت باستان‌شناسان فرانسوی در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی در شوش بر روی تپه‌ای تاریخی بنا شد. از مهم‌ترین آثار به دست آمده از این تپه‌ها می‌توان به مجسمه‌ی معروف ملکه ناپیر اسوستون، لیوان مشهور سفالی شوش به رنگ نخودی و نقش بزکوهی و قانون حمورابی اشاره کرد. این قلعه، نقشه‌ای قرون‌وسطایی دارد.

 آرامگاه دانیال نبی در شوش

در مورد محل دفن پیکر دانیال نبی اختلاف نظروجود دارد اما هر سال صده‌ها تن از ایرانیان یهودی بر روی تپه‌ی ارگ شوش جمع می‌شوند و به پیامبرشان ادای احترام می‌کنند. دانیال، پسر یوحنا پیامبری است که نسب‌ وی به یهودا فرزند یعقوب نبی می‌رسد. آن‌چه بیش از همه محل استناد و توجه است، حضور وی در شهر باستانی شوش و در ‌‌نهایت وفات او در همین مکان است.

 

تالاب شادگان

تالاب شادگان که یکی از بزرگترین تالاب های ایران است، در جنوب استان خوزستان و شهر شادگان جای دارد. علیرغم تنوع زیستی غنی و جاذبه های گردشگری فراوان، متاسفانه هنوز در کشور و حتی استان خوزستان ناشناخته مانده است.

قایق سواری در تالاب شادگان و گشت زنی در بخش های مختلف آن به خصوص عصرها از جمله تفریحاتی است که در سفر به خوزستان نباید از دست دهید.

اسکله هندیجان

این بندر زیبا و اسکله صیادی آن در کنار آبی آرام و گاه مواج خلیج فارس و قایق‌های بیشماری که زیبایی خاصی به آن داده‌اند نه تنها تفریحگاه مردم محلی است بلکه یکی از اولین مقاصد گردشگرانی است که قدم به خوزستان و هندیجان می‌گذارند و به دنبال جاهای دیدنی خوزستان هستند.

در کنار قایق سواری روی خلیج فارس، می توانید ماهی های تازه جنوب را نیز اینجا خریداری کنید.

مال آقا

روستای زیبای مال آقا را بدون شک باید بهشت خوزستان نامید؛ جایی که حتی در گرم‌ترین روزهای تابستان نیز آب‌و‌هوایی خنک دارد و پذیرای مهمانان زیادی است. روستای مال آقا از توابع شهرستانباغملک در شمال استان خوزستان است و فاصله‌ای تقریبا ۱٫۵ ساعته با اهواز دارد.

رودخانه زیبایی که از میان باغ‌های این روستا می‌گذرد فضایی رویایی برای استراحت در دامان طبیعت و فرار از دغدغه‌های زندگی شهری پدید می‌آورد.

لشکرآباد، بازار فلافل اهواز

محله لشکرآباد اهواز در سال‌های اخیر به حدی معروف شده که بدون اغراق به یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تبدیل شده است. در واقع نام این محله با فلافل گره خورده است.

هرکس به اهواز می‌رود حتما باید از این محله و فلافل فروشی‌های بیشمارش نیز دیدن کند؛ فلافل فروشی‌هایی که در کنار فلافل غذاهای عربی دیگری همچون کبه، سمبوسه و … نیز دارند و همه به صورت سلف سرویس به فروش می‌رسد.

سازه‌های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر که با نام آبشارهای شوشتر نیز شناخته می شود، مجموعه‌ای از بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال ها و تونل های بزرگ است که سیستمی عظیم و به هم پیوسته برای هدایت آب است.

معماری متفاوت و بسیار کارامد این بنا که به عصر هخامنشیان برمیگردد، آن را به یکی از از اصلی ترین جاهای دیدنی خوزستان و جاذبه های گردشگری خوزستان و شهرستان شوشتر تبدیل کرده است.

زیگورات چغازنبیل

این بنای تاریخی سده‌های متمادی زیر خاک مدفون بود تا اینکه در سال ۱۸۹۰ و در پی کشف نفت در این منطقه آجری پیدا شد که روی آن نوشته‌هایی بود. با ارسال این آجر برای باستان شناسان کاوش‌های دیگری در این منطقه صورت گرفت که منجر به کشف نیایشگاه چغازنبیل شد. در نهایت در زمان پهلوی دوم توسط رومن گیرشمن فرانسوی از این بنا خاک برداری شد.

اکنون سال‌هاست که چغازنبیل به یکی از اصلی‌ترین جاذبه های گردشگری خوزستان و از جمله جاذبه های تاریخی شوش تبدیل شده است.

در مورد زیگورات چغازنبیل بیشتر بخوانید

دریاچه سد دز

جزیره پلاژ سد دز یکی از جاهای دیدنی خوزستان است که در موقعیت ۲۳ کیلومتری شمال شرق شهرستان اندیمشک واقع شده. جزیره‌های کوچک و بزرگ مختلفی در این دریاچه شکل گرفته که پلاژ بزرگ‌ترین آن‌ها و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اندیمشک به شمار می‌رود.

منظره زیبای دریاچه سد دز در واقع در منطقه حفاظت شده چهل پا در دل کوه‌های تنگوان رشته کوه زاگرس قرار دارد و گردشگران در کنار سکونت در یک جزیره زیبا که پر است از درختان بادام کوهی، کنار، بلوط و انجیر، از دیدن منظره کوهستان و تنفس هوای دل‌انگیز آن هم تجربه بی‌نظیری از طبیعت خوزستان کسب می‌کنند.

 

پل پرزین

دره ی وسیع و فرح بخشی به نام " پرزین " در شرق گتوند قرار داره و چون از روی این دره، پلی آهنی می گذره، به این منطقه پل پرزین می گن. در دره ی پرزین، علاوه بر مشاهده چشمه های متعدد و آبشارهای زیبا با سنگ های قندیل بسته می شه دالان های طبیعی، پونه، گل و گیاهان طبی رو مشاهده کرد. این مکان تفریحی در واقع دره ای ست که سرسبز و خنک و دارای آبشارها و برکه هایی زیبا و دیدنی ست.این مکان بخاطر هوای مطبوعش در گرمای طاقت فرسای خوزستان گردشگران بسیاری رو جذب می کنه.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
امکان چاپ کارت شرکت در آزمون سراسری از ۳ تیرماه
امکان چاپ کارت شرکت در آزمون سراسری از ۳ تیرماه
نقض یکی از شروط قبولی در دوره دکتری توسط دانشگاه‌ها
نقض یکی از شروط قبولی در دوره دکتری توسط دانشگاه‌ها
31 خرداد، طولانی ترین روز سال 97
31 خرداد، طولانی ترین روز سال 97
نکاتی درباره تیم ملی ایران!
نکاتی درباره تیم ملی ایران!
بهترین جایگزین برای چشمی چه کسی است؟
بهترین جایگزین برای چشمی چه کسی است؟
افزایش ۱۵ درصدی قیمت گاز طبیعی ابلاغ شد
افزایش ۱۵ درصدی قیمت گاز طبیعی ابلاغ شد
(عکس) قیافه لیدی گاگا قبل از شهرت
(عکس) قیافه لیدی گاگا قبل از شهرت
از سرگیری فعالیت قطار مسافری تبریز - وان
از سرگیری فعالیت قطار مسافری تبریز - وان

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.