سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی

بخش ها

01 : 10 - 23 فروردين 1397

نحوه تشخیص مجلات تقلبی از واقعی

ساعدنیوز: بدین منظور نحوه تشخیص مجلات تقلبی از واقعی اهمیت پیدا می کند و در این مقاله از ساعد نیوز تصمیم بر آن شد تا در این زمینه صحبت کنیم.

کد: 1804124364
آخرین بروزرسانی: 01 : 10 - 23 فروردين 1397

چاپ مقالات در نشریه ها و مجلات معتبر یکی از دغدغه های امروزه دانشجویان و دانشگاهیان است زیرا ارایه یک مقاله در مجله ای معتبر می تواند در قوی تر نمودن رزمه علمی و تحصیلی کمک بزرگی بکند. اما در این میان هستند مجلات و وب سایت های جعلی و تقلبی که چاپ مقاله در آن ها ارزش علمی نخواهد داشت و فقط موجب وارد آمدن خسارت مالی به دانشجو و محقق می شود. بدین منظور نحوه تشخیص مجلات تقلبی از واقعی اهمیت پیدا می کند و در این مقاله از ساعدنیوز تصمیم بر آن شد تا در این زمینه صحبت کنیم.

نحوه تشخیص مجلات تقلبی از واقعی

اصولا اگر بخواهیم جعلی بودن یک مجله را تشخیص دهیم اولین گام این است که بلک لیستی که توسط وزارت علوم و تحقیقات ایران هر ساله منتشر می کند را بررسی کنیم و از نبود مجله در آن اطمینان حاصل کنیم. این لیست مجلاتی که مورد تایید وزارت علوم ایران نیست و مجلات جعلی را معرفی کند. از طرف دیگر با آشنایی با نحوه جستجوی مجلات در پایگاه های معتبری که به ایندکس مجلات گوناگون علمی می پردازند می توان تا حدودی در تشخیص ژورنال های جعلی کمک کند. همه این پایگاه ها که به عنوان نمونه می توان از ISI و اسکوپوس نام برد سالانه و گاهی اوقات ماهانه لیست مجلات معتبر و مورد تایید خود را ارایه می دهند که می توان از این لیست هم در سنجش و تشخیص خود کمک گرفت.

اما به صورت عمومی از چند طریق می توان به اعتبار مجله شک برد و احتمال جعلی بودن آن را داد. یکی از موارد مهمی که باید در مجلات به آن دقت کنیم هماهنگی مقالات چاپ شده در آن ها و اسکوپ مجلات است. هر مجله اسکوپ و موضوع خاصی را دنبال می کند و در زمینه رشته علمی مشخصی فعالیت می کند. مطمئن باشید که یک مجله معتبر برای سود بیشتر به هیچ عنوان مقاله ای خارج از موضوع ژورنال چاپ نخواهد کرد و اگر با موردی شبیه این در مقالات چاپ شده در یک مجله برخورد کردید باید به اعتبارش شک کنید.

مورد بعدی که باید به آن دقت کنید مخصوصا برای مجلاتی که تازه تاسیس هستند آرشیوسازی مقالات تکراری و چاپ شده است. هنگامی که مجله ای تازه تاسیس و وبسایت آن بالا می آید باید با مقدار قابل توجهی مقاله این کار صورت بگیرید که معمولا مجلات جعلی به دلیل اینکه نمی خواهند هزینه کنند مقالات تکراری را در این آرشیو اولیه قرار می دهند. این مورد باید مورد توجه محقق قرار گیرد و مجله انتخابی را حتما به دقت بررسی کند تا از تقلبی نبودن آن اطمینان حاصل کند.

در نهایت ابزار کمکی که می تواند به شما در فهم جعلی بودن مجلات و وب سایت ها کمک کند مولفین و مقالات چاپ شده در مجله است که البته روشی صریح و قطعی نیست. اگر دیدید که نشریه ای خارجی تماما مقالاتی از نویسنده های ایرانی چاپ کرده است  احتمال تقلبی بودن آن بالا خواهد بود.

 

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
چه رشته‌ هایی می ‌توانند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند؟
چه رشته‌ هایی می ‌توانند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند؟
نظرات ثبت شده برای این مطلب
نظر شما

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
مدرسان شریف خانه مهر کودکان انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا پژوهش برتر چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.