سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Thursday, 2018 19 July - پنجشنبه 28 تير 1397

بخش ها

15 : 00 - 28 فروردين 1397

موقع خواب دیدن چه اتفاقی در مغز می افتد؟

ساعد نیوز: اما اگر شما به درکی از اتفاقات داخل مغز موقع رؤیا دیدن برسید، معنای بیشتری از رؤیاها به‌ دست خواهید آورد و رؤیاها برای شما بسیار مهم‌تر از چیزی خواهند شد که فکر می‌کنید.

کد: 1804174518
آخرین بروزرسانی: 42 : 01 - 28 فروردين 1397

به گزارش سایت خبری ساعدنیوز و به نقل از زومیت: 

رؤیاها آنقدر عجیب هستند و برای ما مهم تلقی می‌شوند که احساس می‌کنیم باید حتما درمورد ماجراجویی‌های شبانه‌مان به‌صورت طولانی با بقیه افراد صحبت کنیم و رؤیاهایمان را با آن‌ها در میان بگذاریم.

در این مطلب به چندین سؤال رایج پاسخ‌داده‌شده درمورد خیالات شبانه‌ای که ما آن‌ها را رؤیا می‌نامیم می‌پردازیم:

۱. چرا رؤیاها تا این اندازه عجیب هستند؟

هیجانی و عجیب بودن رؤیا دلیل خوبی دارد. خاطرات رویدادهای زندگی (حافظه‌ی رویدادی) در بخشی از مغز به‌نامهیپوکامپ ذخیره می‌شوند و با حرکت تند چشم در خواب (REM)، سیگنال‌های خوابی خروجی از هیپوکامپ قطع می‌شوند.

بنابراین ما نمی‌توانیم به خاطرات خاصی که در گذشته اتفاق افتاده است، در هنگام رؤیا دیدن دسترسی پیدا کنیم. با این حال هنوز می‌توانیم به خاطرات عمومی درمورد افراد و مکان‌هایی که ساختار اصلی رؤیای ما را تشکیل می‌دهند، دسترسی داشته باشیم. در همین زمان فعالیت‌های بخش‌های مربوط‌ به احساسات مغز شروع‌ به کار می‌کنند و روایتی بیش‌ از حد عاطفی را که باعث پیوند خاطرات به هم می‌شوند، تشکیل می‌دهند و بخش دیگری از مغز به‌ نام قشر پیشانی خلفی جانبی (Dorsolateral prefrontal cortex) که کنترل استدلال منطقی و تصمیم‌گیری ما را برعهده دارد نیز از کار می‌افتد.

تفاوت فعالیت‌های مغز در خواب و بیداری به توضیح علت اینکه چرا ما در خواب روی کارهایمان کنترل ضعیفی داریم، کمک می‌کند. ما در خواب تنها نقش مشاهده‌کننده را بازی می کنیم و وقتی اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد، تعجب نمی‌کنیم؛ تا اینکه از خواب بیدار شویم. 

۲. آیا ما تنها موقع حرکت تند چشم در خواب خواب می‌بینیم؟

مطالعه‌ی مناسب روی رؤیا (که قرن‌ها تنها توضیحی خیالی داشت و علمی نبود) در سال ۱۹۵۳ با کار یوجین آسرنسکی وناتاناییل کلیتمن در دانشگاه شیکاگو آغاز شد. آن‌ها موقع خواب به‌منظور شناسایی فعالیت‌های الکتریکی مغز، از داوطلبان نوار مغزی گرفتند. آن‌ها همچنین داوطلبان را در مراحل مختلف خواب بیدار می‌کردند. 

آن‌ها خواب همراه با حرکات سریع چشم را کشف کردند و رابطه‌‌ی آن با رؤیا دیدن را توضیح دادند. طبق آزمایش‌های اخیر، ما نه‌تنها در خواب همراه با حرکات سریع چشم، بلکه در طول کل خوابمان رؤیا می‌بینیم؛ ولی اکثر آن‌ها را فراموش می‌کنیم. رؤیاهایی که در خواب عمیق رخ می‌دهند، معمولا غیر احساسی، غیر واضح و مربوط‌ به مسائل ساده هستند و به‌ندرت در یاد می‌مانند.

همه‌ی افراد خواب می‌بینند؛ ولی همه لزوما آن‌ها را به‌یاد نمی‌آورند

خواب همراه با حرکات سریع چشم جایی است که رؤیاهای کلاسیک در آنجا رخ می‌دهند. خواب‌های کلاسیک دارای عجایب خاص و از نظر فیزیکی غیر ممکن هستند و تجاربی عجیب و گیج‌کننده برای ما به‌‌ همراه دارند.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که حرکت سریع چشمان ما در خواب برای دیدن تصاویر در رؤیاها است. جالب است که برخی‌ از شواهد نشان‌دهنده‌ی صحت این تفکر هستند.

۳. چرا به‌‌ یاد آوردن رؤیاها سخت است؟

برخی‌ از مردم اصرار دارند که هرگز خوابی نمی‌بینند؛ ولی آن‌ها اشتباه می‌کنند. وقتی در طول آزمایش‌ها، افراد را در مراحل مختلف خواب بیدار می‌کردند، مشخص شد که همه‌ی افراد خواب می‌بینند؛ ولی همه لزوما آن‌ها را به‌یاد نمی‌آورند.

به‌خاطر آوردن رؤیا وابسته‌ به فعالیت مغز است. آن‌هایی که رؤیاهایشان را به‌خاطر می‌آورند موقع خواب و بیداری در دو قسمت مغزی برای تصاویر و ذخیره‌ی حافظه، فعالیت بیشتری نسبت‌ به آن‌هایی دارند که خواب‌شان را فراموش می‌کنند.

چگونگی خوابیدن شما هم تأثیرگذار است. طبق گفته‌ی رابرت استیکگلد از دانشگاه پزشکی هاروارد (بخش پزشکی خواب)، ما هنگام خواب همراه با حرکات سریع چشم در تلاش برای شکل دادن خاطرات جدید هستیم. اگر هنگام رؤیا دیدن یا دقیقا بعد از آن بیدار شویم، می‌توانیم از فراموش شدن آن جلوگیری کنیم و به‌عبارت دیگر آن را طولانی‌تر نگاه داریم.

پس اگر هنگام شب بیدار شوید، احتمالا بخش‌هایی از رؤیایتان را به‌یاد می‌آورید. اما از طرف دیگر اگر با زنگ هشدار ساعت بیدار شوید و خواب همراه با حرکات سریع چشم را قطع کنید، احتمال به خاطر آوردن کم می شود. همان لحظه‌ی تغییر کوتاه بین خواب و رؤیا دیدن و بیدار شدن و خاموش کردن هشدار ساعت، روند به‌یاد آوردن را مختل می‌کند. 

۴. دلیل رؤیا دیدن چیست؟

ایده‌های زیادی درمورد علت رؤیا دیدن ما وجود دارد. مثلا رؤیاها برای عملکرد تکاملی ما لازم هستند و ما را در سناریوهای مهم برای بقای بشر، تست می‌کنند. این ایده می‌تواند دلیل پدیده‌هایی مانند تحت تعقیب بودن افراد در خواب یا مورد حمله قرار گرفتن آن‌ها را توضیح دهد.

از طرف دیگر بسیاری از افراد از قدرت رؤیا و الهام گرفتن از خواب برای تولید افکار خلاقانه سخن گفته‌اند. مثلا پل مک‌کارتی می‌گوید ملودی آهنگ دیروز از طریق رؤیا به او الهام شده است (او هنگام بیدار شدن متن ترانه را سریع نوشت تا فراموش نکند). دیمیتری مندلیف شیمیدان روس هم ساختار جدول تناوبی عناصر را از طریق رؤیا به‌ دست آورد.

طبق مطالعات تجربی، افراد پس‌ از خواب‌های کوتاه همراه‌ با خواب با حرکات سریع چشم، در تست‌های خلاقیت، عملکرد بهتری دارند.

۵. آیا خواب‌ها معنی خاصی دارند؟

طبق گفته‌ی زیگموند فروید:

تعبیر خواب راهی مؤثر برای آگاهی از فعالیت‌های ناخودآگاه ذهن است.

طبق نظر فروید، ضمیر ناخودآگاه افراد با افکار منحرف در ارتباط است و رؤیاها اساسا وسیله‌ای برای رسیدن‌ به آرزوها هستند. چنین ایده‌هایی درحال حاضر از نظر علمی زیاد مطلوب نیستند؛ ولی برخی‌ از تعابیر خواب ممکن و شدنی هستند.

موردی که شما درباره‌ی آن خواب می‌بینید و تن احساسی آن، احتمالا نشان‌دهنده مواردی هستند که از نظر مغز شما اهمیت دارند. طبق پژوهش‌ها اگر تمام روز تتریس بازی کنید، مغز شما تصمیم خواهد گرفت درمورد آن خواب ببیند. اگر نگران موردی باشید، مغز شما رؤیایی به‌ همراه نگرانی به‌عنوان احساس‌ غالب به شما خواهد داد.

پژوهش‌های زیادی، تجارب بیداری و محتویات خواب را به‌هم مرتبط می‌دانند و معتقدند که تجارب روزانه‌، نقشه‌ی رؤیا‌ را طراحی می‌کند که البته گاهی موارد نامربوط هم وارد نقشه رؤیا می شوند. به‌گفته‌ی مارک بلاگرو از دانشگاه سوانسی، تلاش برای آنالیز و تعبیر خواب می‌تواند اثر درمانی داشته باشد. البته او گفت طبق اعتقاد برخی، رؤیاها تنها ساخته‌ی افکار پوچ هستند.

آزمایش‌ها باید روی این موضوع بررسی کنند که آیا رؤیا به‌طور ویژه اطلاعات مهم شخصی را ارا‌ئه می‌دهد یا خیر. حتی اگر صحت چنین برداشتی ثابت شود، به این معنا نخواهد بود که رؤیا صرفا برای انتقال چنین اطلاعاتی در مغز طراحی می‌شود.  اگر تکامل، رؤیا را به‌عنوان پیامی برای شناخت بهتر خود به ما داده است، می‌توانست به‌ خاطر آوردن آن را نیز برای ما راحت‌تر کند.

۶. آیا خواب دیدن مرد و زن متفاوت است؟

طبق برخی‌ از تحلیل‌های محتویات رؤیا، زن‌ها درمورد مرد و زن به‌طور مساوی خواب می‌بینند؛ ولی مردها بیشتر درمورد مردها خواب می‌بینند. مایکل شردل از مؤسسه‌ی مرکزی سلامت ذهنی در مانهایم آلمان، گزارش‌هایی از رؤیاها تهیه کرده است. طبق گزارش، مردها در خواب، اغلب در مبارزه‌ با سایر مردها هستند؛ درحالی‌که زن‌ها بیشتر درمورد روابط دوستانه با افراد خواب می‌بینند.

کریستینا وانگ و همکارانش در دانشگاه اتاوا چند سال پیش برنامه‌ای کامپیوتری نوشتند تا تفاوت رؤیای مردان و زنان را نشان دهند. برنامه در پیش‌بینی جنسیت فرد بیننده خواب درحدود ۷۵ درصد مواقع درست عمل کرد. طبق چنین برنامه‌ای، تفاوت‌هایی بین خواب دیدن زنان و مردان وجود دارد؛ اما گفتن دلیلش هنوز زود است.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
بعد از نوشیدن چای چه اتفاقاتی در بدن می افتد؟
بعد از نوشیدن چای چه اتفاقاتی در بدن می افتد؟
کمبود آب چه بلایی سر بدن می آورد؟
کمبود آب چه بلایی سر بدن می آورد؟
موضوعات پایان نامه رشته حقوق تمامی گرایش ها
موضوعات پایان نامه رشته حقوق تمامی گرایش ها
الکل چه بلایی سر مغز و ژنتیک می آورد؟
الکل چه بلایی سر مغز و ژنتیک می آورد؟
خواب ها چه حقایقی از زندگی ما را بازگو میکنند؟
خواب ها چه حقایقی از زندگی ما را بازگو میکنند؟
کلیک دزدی چیست و چه عواقبی برای امنیت دارد؟
کلیک دزدی چیست و چه عواقبی برای امنیت دارد؟
تحریک جنسی و رابطه جنسی چه اثری بر مغز و متابولیسم بدن دارد؟
تحریک جنسی و رابطه جنسی چه اثری بر مغز و متابولیسم بدن دارد؟
زالو  برای درمان چه بیماری هایی مفید است؟
زالو برای درمان چه بیماری هایی مفید است؟

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر

پیشنهاد شده

این وسایل روزمره حتی از توالت هم آلوده تر هستند! افکار و خیالات جنسی در زنان و مردان چه فرقی با هم دارد؟ این حرف های راست را به شوهرتان نگویید! با مزاحمت های جنسی و تعرض در خیابان و محل کار چگونه برخورد کنیم؟ تستی که شخصیت جنسی و اعتیاد جنسی شما را برملا میکند! نحوه محاسبه سود بانکی بلند مدت و کوتاه مدت رازهای مردانه که هیچ زنی آنها را نمیداند ! قبل از خیانت به همسرتان این 14 نکته را بخوانید! با پرسیدن این سوالات از همسر خود او را بیشتر بشناسید! نکات مهم و کاربردی برای زوج ها در جهت بهبود روابط جنسی و زناشویی آیا میدانید دعوا پیش فرزندتان چه عواقبی دارد؟ بهبود روابط جنسی و بارداری با این گروه غذایی پر خاصیت چه حرفهایی زندگی زن و شوهر را نابود میکند؟! وقتی متوجه خیانت همسرم شدم، باید چه کنم؟! چگونه درباره رابطه جنسی و کیفیت آن حرف بزنیم؟ معرفی ده رژیم لاغری پرطرفدار و معروف جهان تصاویر و فیلم های مستهجن چه آسیبی به روابط زناشویی میزند؟

داغ ترین مطالب

مجری رادیو به فغانی:لحظه رسیدن شما به همسرتان در فرودگاه خیلی قشنگ بود ،فغانی :البته ایشان خواهر خانم بنده هستند!
فروش پیتزای 38 میلیونی در میدان ونک! مارادونا: من یک فلسطینی هستم بالاخره نام سلطان سکه معروف فاش شد!
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
نامه نفتی ایران به ترامپ رابطه جنسی بعد زایمان چقدر متفاوت می شود؟ هدیه تولد ٦ میلیاردی شهرداری به یک سلبریتی از جیب مردم!
پسر حسن روحانی به قتل رسید یا خودکشی کرد؟!
دلال صیغه و ازدواج موقت با پورسانت های میلیونی ! کلاهبرداری میلیاردی تهیه‌کننده «شهرزاد» از بانک سرمایه!+ سند طرح تساوی دیه زن و مرد در مجلس کلید خورد
رقص در اینستاگرام و اعتراف در تلویزیون و...؛ مسئله چیست؟
شاخ‌های اینستاگرام به پلیس فتا احضار شدند خبرهای خوش برای بازنشستگان دلیل گرانی مسکن از دیدگاه وزیر
سفر به مکانی ناموجود در "کره شمالی"/در طبقه پنجم هتل "یانگاکدو" چه خبر بود؟
حقایقی درباره زندگی چرچیل ! جزئیات تصادف شدید فخیم زاده و آخرین وضعیت او مسافران از فروش ارز مسافرتی چقدر سود می‌برند؟
هشدار! اپلیکیشن صیغه یاب را دانلود نکنید !
پلیس فتا: تنها یک سایت همسریابی معتبر است! اعتراضات مردم خرمشهر به خشونت کشیده شد/دستور حمله مسلحانه از عربستان دریافت وام مسکن بدون سپرده و بدون نیاز به خرید اوراق مسکن
پربازدیدترین ها
  آخرین ویدیو ها
پر بحث ترین ها
شبکه مترجمین اشراق چاپ مقاله آرتا موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.