سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی

بخش ها

55 : 15 - 28 فروردين 1397

رهبری که خود قربانی انقلاب فرانسه شد!

ساعد نیوز: ربسپیر می خواست تا با استفاده از سیاست سرکوب خشن بر مخالفت های لایه های سرمایه داری بزرگ فرانسه و ژیروندن ها غلبه نماید اما سرانجام مخالفان ربسپیر موفق شدند رژیم او را براندازند.

کد: 1804174603
آخرین بروزرسانی: 04 : 16 - 28 فروردين 1397

به گزارش سایت خبری ساعدنیوز و به نقل از مشرق نیوز: 

ربسپیر یکی از رهبران کلوب ماسونی ژاکوبن ها  و یکی از چهره های تاثیر گذار در انقلاب فرانسه بود. ماکسیمیلیان در ششم ماه مه سال ۱۷۵۸ میلادی در منطقه آراسی فرانسه به دنیا آمد. در کودکی مادرش را از دست داد. در پی این حادثه پدر ماکسیمیلیان فرزندان را به حال خود رها کرد و رفت و ماکسیمیلیان و برادرش آگوستین نزد پدر بزرگ (پدر مادرشان) رفتند و دو خواهرشان نیز توسط خاله شان بزرگ شدند. ماکسیمیلیان در کودکی و نوجوانی زندگی فقیرانه ای داشت در یازده سالگی برای تحصیل به مدرسه عالی لویی لاگراند رفت. او در مدرسه شاگردی ساعی و درس خوان بود. ماکسیمیلیان ربسپیر در سال ۱۷۸۱ فارغ التحصیل شد و در دادگاه پاریس به کار پرداخت. ربسپیر با آثار و آراء ژان ژاک روسو آشنا شد و تحت تاثیر آن قرار گرفت. با وقوع انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹ م فرصتی برای ربسپیر پدید آمد تا در عرصه سیاسی و اجتماعی وارد شود و به تاثیرگذاری بپردازد.

ربسپیر به لحاظ سیاسی از هواداران نوعی دموکراسی اومانیستی رادیکال بود و آراء روسو در خصوص اراده اجتماعی را دنبال کرد.  او به لحاظ عاطفی فردی سرد مزاج بود و تمام زندگی اش را وقف تحقق اندیشه سیاسی اش کرده بود. به ثروت اعتنایی نداشت و هیچ گاه ازدواج نکرد. ربسپیر قامتی کوتاه و اندامی لاغر داشت. او به عضویت کلوب ماسونی ژاکوبن ها در آمد و از سال ۱۷۹۱ میلادی به تدریج چهره ای تاثیر گذار در عرصه سیاست فرانسه بدل شد.

ربسپیر خواهان برانداختن سلطنت بوربن ها و انجام پاره ای اصلاحات به نفع دهقانان و اقشار تهی دست بودند. از اواخر سال ۱۷۹۲ میلادی تدریجا بر نفوذ  جناح رادیکال ژاکوبن ها افزوده شد و آن ها قدرت را در فرانسه به دست گرفتند. ربسپیر در ایامی که در راس قدرت قرار داشت با استفاده از ابزارهایی چون کمیته امنیت ملی، دادگاه و باشگاه ژاکوبن ها به مقابله خشن و خونین با مخالفان خود پرداخت. در این دوران عده زیادی از مخالفان ربسپیر به دستور او و توسط گیوتین اعدام شدند. در سال ۱۷۹۴ میلادی در فاصله ۱۲ تا ۲۸ ژوئن ۱۲۸۵ نفر توسط گیوتین سر بریده شدند.

ربسپیر می خواست تا با استفاده از سیاست سرکوب خشن بر مخالفت های لایه های سرمایه داری بزرگ فرانسه و ژیروندن ها غلبه نماید اما سرانجام مخالفان ربسپیر موفق شدند رژیم او را براندازند.در ماه ترمیدور ۱۷۹۵ ماکسیمیلیان ربسپیر و برادرش آگوستین و سن ژوست توسط مخالفانی که موفق به سرنگونی آنها شده بودند با گیوتین اعدام شدند. حکومت کوتاه مدت ربسپیر را می توان نماینده لایه های کوچک سرمایه داری فرانسه در رقابت با سرمایه داری بزرگ جمهوری خواه و نیز سرمایه داران و اشراف سلطنت طلب دانست.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
برای پیشگیری از ایدز در زنان ایزار جدید ساخته شد!
برای پیشگیری از ایدز در زنان ایزار جدید ساخته شد!
راهی برای پیش‌بینی طوفان‌ تگرگ
راهی برای پیش‌بینی طوفان‌ تگرگ
شیوع گیاهان سمی؛ انقراض دایناسورها!
شیوع گیاهان سمی؛ انقراض دایناسورها!
علت خوش اندام بودن زنان فرانسوی!
علت خوش اندام بودن زنان فرانسوی!
در عرض 5 دقیقه استرس و نگرانی را از خودمان دور کنیم!
در عرض 5 دقیقه استرس و نگرانی را از خودمان دور کنیم!
صرفه جویی در مصرف آب با اصلاح یک ژن گیاهی
صرفه جویی در مصرف آب با اصلاح یک ژن گیاهی
ردیابی کودکان با استفاده از اپلیکیشن های فروشگاه گوگل!
ردیابی کودکان با استفاده از اپلیکیشن های فروشگاه گوگل!
اندام تازه ای در بدن انسان کشف شد !
اندام تازه ای در بدن انسان کشف شد !
نظرات ثبت شده برای این مطلب
نظر شما

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
مدرسان شریف خانه مهر کودکان انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا پژوهش برتر چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.