سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Saturday, 2018 18 August - شنبه 27 مرداد 1397

بخش ها

دانلود دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی سال 96

ساعد نیوز: دانلود دفترچه انتخاب رشته گروه علوم پزشکی کارشناسی ارشد 96

کد: 1805146557
آخرین بروزرسانی: 52 : 18 - 24 ارديبهشت 1397

انتخاب رشته مطمئن در کارشناسی ارشد، انتخاب رشته ایست که تمامی پارامترهای مهم در انتخاب رشته کارشناسی ارشد در آن لحاظ شود. دخیل کردن تمام پارامترهای انتخاب رشته کارشناسی ارشد، اگرچه فرایند انتخاب رشته را قدری پیچیده می کند ولی ضریب اطمینان در این نوع انتخاب رشته بسیار بالا می رود. در نظر داشته باشید که در انتخاب رشته کارشناسی ارشد بعضی اوقات پارامترهایی که اهمیت چندانی ندارند و اصرار و وسواس در گنجاندن این پارمترها در انتخاب رشته، داوطلبان کارشناسی ارشد را بیشتر آشفته می سازد. در حالیکه عملاً شاید عاملی که در نظر آنان بسیار تأثیرگذار است، اهمیت چندانی نداشته باشد. بنابراین برای اینکه بتوانیم پارامترها را در انتخاب رشته کارشناسی ارشد تأثیر بدهیم ابتدا باید این پارامترها را بشناسیم. در زیر به عوامل مهم در انتخاب رشته کارشناسی ارشد می پردازیم.

دانلود دفترچه انتخاب رشته گروه علوم پزشکی کارشناسی ارشد 96

پارامترهای اصلی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد:

1-  اهمیت دانشگاه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد:

یکی از اصلی ترین عوامل و چالش های پیش روی داوطلبان کارشناسی ارشد در انتخاب رشته، این است که در گرایشی که مد نظر آنهاست بهترین دانشگاهها کدام دانشگاهها هستند. دانشگاههایی که قدمت آن رشته و گرایش در آنها بالاتر است طبیعتاً از وضعیت خوبی نیز برخوردار خواهند بود. در حالیکه دانشگاههایی که آن رشته یا گرایش را به تازگی در دانشکده خود وارد کرده اند، هنوز موفق به تجهیز کامل آن رشته نشده اند. امکاناتی نظیر آزمایشگاه، سایت تخصصی و یا هر گونه تجهیزات مورد نیاز دیگر. بنابراین در نظر داشته باشید در انتخاب رشته کارشناسی ارشد حتماً اولویت را به دانشگاههایی بدهید که در رشته و گرایش مورد نظر شما دارای سابقه چندین ساله هستند و از لحاظ امکانات وضعیت نسبی مناسبی دارند. چنین امری در رشته های فنی- مهندسی و علوم پایه بسیار حائز اهمیت است. اعتبار دانشگاه یک فاکتور کاملاً مشخص در انتخاب رشته کارشناسی ارشد است و دانشگاههای معتبر و صاحب نام را همگان می شناسند. فقط ممکن است در رشته یا گرایشی خاص یکی از این دانشگاه های صاحب نام دارای وزن و جایگاه بهتری باشد. اینکه شریف را انتخاب کنم یا تهران را، بستگی به این دارد که چه نوع محیطی را بیشتر می پسندید. هر دو از لحاظ نام و امکانات وضعیت مساعدی دارند. در ضمن این مطلب را در انتخاب رشته کارشناسی ارشد از قلم نیندازید، ممکن است دانشگاهی در یک گرایش خاص در همان مجموعه نسبت به یک دانشگاه دیگر قوی تر باشد و البته معتبرتر. برای مثال ممکن است در بحث گرایشی خاص، دانشگاه خواجه نصیر از دانشگاههای شریف و تهران پیشتازتر باشد.

بحث بعدی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد، بین دانشگاههای شهرستان مطرح می شود و اینکه کدامیک از دانشگاههای شهرستان شرایط مناسبی دارند. این امر تحلیل قویتری می طلبد. علاوه بر اینکه دانشگاه مورد نظر باید دارای قدمت در آن رشته باشد، باید نگاهی به اساتید، امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا و همچنین امکانات کمّی و کیفی آن دانشگاه در رشته و گرایش مورد نظر خود داشته باشید. کسب اطلاعات در این موارد قدری سخت تر می شود. بنابراین یا باید از کسانی که آن دانشگاهها را می شناسند بپرسید و یا اینکه از کسانی که در آن دانشگاهها تحصیل کرده اند چنین اطلاعاتی را بخواهید. البته امروزه دانشگاههای کشور همگی دارای سایت تخصصی خود هستند و می توانید نگاهی به سایت آنها بیندازید تا اطلاعات لازمه را کسب کنید.

2- اهمیت گرایش در انتخاب رشته کارشناسی ارشد:

در انتخاب رشته کارشناسی ارشد، به دلیل پختگی داوطلبان کارشناسی ارشد، انتخاب گرایش مورد نظر با توجه به شرایط بازار کار، امکان ادامه تحصیل در دکترا، فرصت های مطالعاتی و علاقه مندی صورت می گیرد. امکان دارد که بعضی از داوطلبان گرایش ها را به خوبی نشناسند. چون بحث گرایش به هیچ وجه شوخی بردار نیست باید اطلاعات دقیقی درباره گرایشها داشته باشید و فقط به اینترنت بسنده نکنید. بهترین اطلاعات در این موارد را می توانید از کسانی که در این گرایش تحصیل کرده اند و یا می کنند به دست آورید. مبادا گرایشی را انتخاب کنید که بعد پشیمان شوید. در بسیاری از رشته ها آزمون به صورت مجموعه برگزار می شود و داوطلب در تمامی گرایشهای یک مجموعه امکان مجاز شدن و انتخاب رشته دارد. البته ممکن است در گرایشی مجاز ولی در گرایشی مجاز نشود ولی طیف انتخابهای او در آزمونهای کارشناسی ارشد مجموعه ای بسیار بیشتر است. بنابراین این دسته از افراد به شدت نیاز دارند تا بدانند کدام گرایش شرایط مطلوبتری دارد و با علاقه مندی آنها سازگار تر است.

3- اهمیت هزینه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد:

منظور از هزینه، فقط شهریه یک دانشگاه نیست. هزینه می تواند شامل هزینه محل اقامت، غذا، رفت وآمد و ... باشد. دوره های شبانه تعرفه های مشخصی دارند که در دفترچه عنوان می شود. باید تخمین هزینه را در نظر داشته باشید تا پس از قبولی فشار زیادی را متحمل نشوید. دانشگاههایی که خوابگاه ندارند عملاً شما را با مشکل محل اقامت مواجه خواهند کرد، مگر اینکه بومی آن شهر باشید. البته سایر هزینه ها همچون پایان نامه، خرید کتاب و هزینه های انجام پروژه های درسی را نیز به این هزینه ها باید افزود. بنابراین در انتخاب رشته کارشناسی ارشد علاوه بر تخمین هزینه نهایی تحصیل خود، هزینه هایی همچون موارد بالا را نیز در نظر داشته باشید.

4- اهمیت فاصله از شهر محل سکونت در انتخاب رشته کارشناسی ارشد:

اگر وابستگی عاطفی زیادی به خانواده خود دارید، باید در انتخاب رشته این مطلب را به شدت مورد توجه قرار دهید. شاید برای داوطلبان مرد این موضوع اهمیت چندانی نداشته باشد ولی برای داوطلبان زن بسیار حائز اهمیت است. باید در انتخاب رشته خود در نظر داشته باشید که اگر فلان دانشگاه قبول شوید، هر چند وقت یکبار موفق می شوید با خانواده خود دیدار کنید. علاوه بر دلتنگی های متعارف، حمایت روحی- روانی خانواده را نیز به نوعی تا حد زیادی از دست می دهید. به امکانات رفت و آمد نیز توجه داشته باشید. اینکه آیا اگر در دانشگاه فلان پذیرفته شوم، فقط با اتوبوس می توانم رفت و آمد کنم یا هواپیما و قطار نیز جزء امکانات ترددی من خواهد بود.

5- امکانسنجی کسب درآمد در حین تحصیل در انتخاب رشته کارشناسی ارشد:

یکی دیگر از عواملی که کمتر به آن پرداخته می شود و البته عاملیست که در بین بعضی از داوطلبان رکن انتخاب رشته تلقی می شود، امکان کار کردن و کسب درآمد همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است. اصولاً بسیاری با این فرضیه به سمت دانشگاههای تهران می آیند که کار برای دانشجویان بسیار زیاد است. از آنجا که دانشجو، یک نیروی کار ارزان قیمت و البته پاره وقت است و توقعات چندانی نسبت به بیمه و سایر قوانین کار ندارد، گزینه مطلوبی برای بعضی کارهاست. کارهایی همچون تدریس خصوصی با قیمت پایین تر، بازاریابی و .... اگر کسب درآمد در حین تحصیل برایتان بسیار اهمیت دارد پس حتماً جایی را انتخاب کنید که تشنه نیروی کار دانشجویی است. اگر این عامل برایتان بسیار اهمیت دارد، بنابراین دانشگاه و گرایش و فاصله از محل سکونت چندان اهمیتی برایتان نخواهد داشت و قطعاً هزینه، عامل اصلی تری خواهد بود که در کنار این عامل بسیار در انتخاب رشته شما حائز اهمیت خواهد گردید.

پارامترهای جزئی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد:

1- امکان ورود به بازار کار به خاطر روابط خانوادگی خاص:

ممکن است کسی به گرایش خاصی علاقه نداشته باشد ولی چون به فرض مثال پدرش در جایی کار می کند که می تواند امکان ایجاد اشتغال درآن گرایش خاص را برایش فراهم کند، به سراغ انتخاب آن گرایش برود. یا هر عامل اینچنینی که امکان ورود به بازار کار را برای داوطلب تسهیل می کند.

2- روابط فامیلی:

ممکن است دانشگاهی در شهرستان الف نسبت به دانشگاهی دیگر در شهرستان ب بسیار قوی تر و معتبرتر باشد، ولی داوطلب به خاطر اینکه بستگانی در شهر ب دارد و می تواند از حمایت های عاطفی و حتی گاه مالی آنها مثل سکونت استفاده کند، شهرستان ب را برای انتخاب رشته در اولویت قرار دهد. بنابراین اگر فاکتور هزینه مطرح شود چنین عاملی بسیار تعیین کننده می باشد. حتی ممکن است گرایش مورد علاقه داوطلب در شهرستان ب نباشد و داوطلب به خاطر اهمیت این عامل گرایشی دیگر را در شهرستان ب برگزیند.

3- روابط دوستانه:

بعضی از داوطلبان دوست دارند که در کنار دوست خاصی یا دوستان خاصی باشند. در این مورد شاید این عامل را به قدری مهم بدانند که گرایش یا حتی دانشگاه خاصی را انتخاب کنند که از فاکتورهای اصلی بالا فاصله نیز داشته باشد. به هر حال همه انسانها یکجور فکر نمی کنند و گاه احساسات و لذت از لحظه ها برای آنها اهمیت بیشتری دارد.

4- داشتن آشنا در یک دانشگاه خاص:

ممکن است داوطلبی یا داوطلبانی به صرف داشتن یک آشنا در یک دانشگاه خاص، به آن دانشگاه اولویت خاص بدهند و آن را بالاتر از انتخاب های معتبرتر و گاه بهتر بزنند.

5- علاقه مندی به شهری خاص:

وقتی پای احساسات در میان باشد و علاوه بر تحصیل عواملی همچون سیاحت و گردش نیز مطرح شود، بعضی مثلاً شهرهای زیباتر و خوش آب و هواتر را ترجیح می دهند. به عنوان مثال شاید یک فرد سرمایی ترجیح بدهد که سمت اردبیل و تبریز نرود و یزد را انتخاب کند. فرد دیگری که گرمایی است، یزد و بندرعباس را از اولویتهای خود حذف کند و به سراغ تبریز و اردبیل برود. شاید به خاطر اماکن گردشی بسیار، آب و هوای خوب و یا سایر امکانات گردشگری دانشگاه شهرستانی خاص را با اولویت بالاتر و دانشگاه شهرستانی دیگر را در اولویت های پایین تر انتخاب رشته کند.

6- علاقه مندی به استادی خاص:

گاهی وزنه علمی و شخصیتی یک استاد آنقدر بالاست که داوطلبان فارغ از اینکه کجا را می خواهند انتخاب کنند به آن استاد فکر می کنند و در عمل اولویت بالا را در انتخاب رشته به آن استاد متعلق می دانند. حال ممکن است چنین استادی در یکی از دانشگاههای شهرستان باشد یا یکی از دانشگاههای تهران. مهم دانشگاه نیست، بلکه شخص شخیص همان استاد گرانقدر است.

دانلود دفترچه انتخاب رشته گروه علوم پزشکی کارشناسی ارشد 96

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
دفترچه سوالات کارشناسی ارشد تاریخ علوم پزشکی وزارت بهداشت
دفترچه سوالات کارشناسی ارشد تاریخ علوم پزشکی وزارت بهداشت
دانلود دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته گروه علوم انسانی آزمون سراسری سال 97
دانلود دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته گروه علوم انسانی آزمون سراسری سال 97
دانلود دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته گروه علوم تجربی آزمون سراسری سال 97
دانلود دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته گروه علوم تجربی آزمون سراسری سال 97
دفترچه سوالات کارشناسی ارشد نانو تکنولوژی پزشکی وزارت بهداشت
دفترچه سوالات کارشناسی ارشد نانو تکنولوژی پزشکی وزارت بهداشت
دانلود دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته گروه ریاضی فیزیک آزمون سراسری سال 97
دانلود دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته گروه ریاضی فیزیک آزمون سراسری سال 97
دفترچه سوالات کارشناسی ارشد اتاق عمل وزارت بهداشت
دفترچه سوالات کارشناسی ارشد اتاق عمل وزارت بهداشت
دفترچه سوالات کارشناسی ارشد دستیاری دندانپزشکی وزارت بهداشت
دفترچه سوالات کارشناسی ارشد دستیاری دندانپزشکی وزارت بهداشت
دفترچه سوالات کارشناسی ارشد علوم تغذیه وزارت بهداشت
دفترچه سوالات کارشناسی ارشد علوم تغذیه وزارت بهداشت

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر

پیشنهاد شده

10 رفتار مشمئز کننده در زندگی زناشویی که کمتر کسی آنها را تحمل میکند ! آیا کسی که خیانت کند باز هم کار خود را تکرار خواهد کرد؟ علت اصلی گرایش جوانان به همجنس بازی ! 7 تفاوت رایج در میل جنسی زنان و مردان 10 چیز را در رابطه تان اصلا و ابدا قربانی نکنید ! شش جمله خطرناک در زندگی زناشویی وابستگی شوهر به خانواده اش چه زمانی مشکل ساز میشود؟ شوهران نمونه چه ویژگی و خصلت هایی دارند؟ نقش فیلم های پورنو در روابط جنسی زن و مرد 8 زنی که مردان از آنها فراری اند ! بررسی ابعاد عشق و عاشقی از دیدگاه روانشناسی عصبی هایپر سکشوال یا اعتیاد جنسی چیست ؟ چرا نباید با مرد متاهل وارد رابطه احساسی و جنسی شد ؟ خانم های مورد علاقه آقایان چه ویژگی هایی دارند؟ رازهایی درباره مردان که هر زنی باید آنها را بداند ! صدمات و آسیب های رابطه جنسی 15 نشانه داشتن تفاهم با همسر چرا برخی مردان طالب رابطه جنسی با زنان بدکاره هستند ؟ علت تنفر از شوهر در دوران بارداری چیست؟ خیانت جنسی چه تفاوت هایی با خیانت عشقی دارد؟ 10 نشانه اصلی مردانی که از زنان سوءاستفاده میکنند! رابطه جنسی زود گذر با یک غریبه چه آسیبی به روان میزند؟ اوج میل جنسی زنان در چه سنی است؟ 10 مشکل اساسی در ازدواج های بدون رابطه جنسی ! 10کاری که پایان زندگی زناشویی را نشان میدهد ! خانم ها چرا زیاد گریه میکنند؟! چه میزان رابطه جنسی نرمال و رفتار سالم محسوب میشود؟ همه چیز درباره طلاق عاطفی زن و شوهر ! چه زمانی آماده برای بچه دار شدن هستید!؟ هنگام رابطه جنسی و ارگاسم چه اتفاقی در مغز می افتد؟ چرا نباید از ارتباط جنسی به عنوان ابزاری برای مجازات استفاده کرد؟ مسائلی که مردان هیچ وقت به آنها اعتراف نمیکنند! چرا بعد از مدتی رابطه زناشویی سرد و یکنواخت میشود؟ موضوعات مهمی که حتما همسر آینده تان باید بداند! نشانه های متاهل بودن مردی که با آن در ارتباط هستید! تحمل ازدواج ناموفق به خاطر بچه ها کار درستی است؟! آیا میتوان بعد از خیانت همسر دوباره به او اعتماد کرد؟ 4 موضوع رایج در اختلافات زناشویی ! مردان چگونه با احساسات و ذهن زنان بازی میکنند؟! رابطه جنسی قبل از ازدواج خوب است یا بد؟ 10 اشتباه ویران کننده آقایان در رابطه جنسی ! باورهای غلط رایج درباره تمایلات جنسی! بهترین زمان برقراری رابطه جنسی چه زمانی است؟ جملاتی که گفتن آنها موجب سرد شدن روابط احساسی و زناشویی میشود ! حین رابطه جنسی از چه کلمات و جملاتی استفاده کنیم؟ چگونه با متفاوت بودن تمایلات جنسی همسرمان کنار بیاییم؟ آشنایی با فیزیولوژی جنسی و مکانیزم ارگاسم در خانم ها ! چگونه در مسائل جنسی از همسر خود انتقاد کنیم ؟ 5 حقیقت تلخ درباره خیانت که متاهلین باید بدانند! چرا مردان بعد از پدر شدن افسرده میشوند!؟ دو دلیل عمده طلاق زوجین از دیدگاه روانشناسی رابطه‌جنسی به عنوان یک سلاح در زندگی مشترک ! باورهای اشتباه درباره پورنوگرافی یا تصاویر مستهجن 18+ چرا بعد از رابطه جنسی حتما باید دوش گرفت؟ مهمترین دلایل خیانت به همسر ! تفاوت های میل جنسی در زنان و مردان ! حرفهایی که موجب شعله ور کردن دعوای زن و شوهری میشود ! 12 کار ممنوع بعد از دعوای زن و شوهری ! راهکارهایی برای داشتن زندگی زناشویی شاد و رمانتیک ! اشتباهات بزرگ زنان در زندگی زناشویی ! مهمترین و شایعترین بیماری های جنسی در مردان! بی میلی جنسی و سرد مزاجی زنان ناشی از چیست؟ انتقال بیماری های جنسی و مقاربتی بدون رابطه جنسی ! نداشتن رابطه جنسی چه عواقبی دارد؟ آیا میل جنسی خیلی زیاد یک بیماری محسوب میشود؟ 10 نکته روانشناسی درباره خودمان که نمی دانیم! کارهایی که زنان بعد از نزدیکی و رابطه جنسی باید انجام دهند! 10 بیماری که موجب کاهش میل جنسی خانم ها میشود! معرفی 14 بیماری مقاربتی و آمیزش جنسی همه چیز درباره ترانس سکشوال(دو جنسه ها) و عمل تغییر جنسیت‌ ! خطرناکترین و بی ثبات ترین نوع ازدواج ! همه چیز درباره ازدواج سفید در ایران! زیاده روی در رابطه جنسی چه تبعاتی دارد؟ انسان های نرمال هر چند وقت یکبار رابطه جنسی دارند؟ آشنایی با رفتارهای جنسی پر خطر ! جمله ای که اختلافات و بحث های زناشویی را پایان میدهد! آمیزش جنسی برای چه کسانی مضر است؟ سکس تراپی یا آمیزش درمانی برای چه کسانی لازم است؟ با شوهر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟ آشنایی با 8 انحراف جنسی شایع افزایش میل جنسی و بهبود روابط زناشویی با روغن های اسانس! جذاب ترین روز برای رابطه جنسی از نظر خانم ها ! باورهای نادرست درباره ارگاسم زنان در رابطه جنسی! چه زمانی رابطه جنسی برای بدن مضر است؟ جذاب ترین رفتارهای جنسی در روابط زناشویی !

داغ ترین مطالب

چرا زنان خوشگل اکثرا با مردان زشت ازدواج میکنند؟!
کلیپ بسیار تلخ ارژنگ امیر فضلی درباره تقسیم دریای خزر! «دیپورت» اشتباهی یک جانباز به افغانستان؟! (فیلم) سارقان نخبه و برتر ایران !
چه کسانی شب‌ها دلار می‌خرند؟!
وضعیت اجنه و از ما بهتران در ایران (فیلم) آیا اعترافات اطرافیان ترامپ موجب برکناری او خواهد شد؟ ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند!
عکسی که زن و شوهر آدمخوار را لو داد !
پاسخ مسئولین به کمپین فرزندت_کجاست ؟ دلار بخریم یا نه؟ (عکس) گور خوابی که قهرمان تکواندو و دانشجوی دکتری شد !
شهری ترسناک که به دست اجنه و موجودات فرازمینی ساخته شده است!
ماجرای تکان دهنده اردوی دانش آموزی یزد به گرجستان! خانم‌های خانه‌دار به شمش و طلای آب شده رو آورده‌اند! وزیر کار، بیکار شد/ رای عدم اعتماد به ربیعی
چرا زنان امروزی شوهرانشان را کتک میزنند؟!
(فیلم) در صورت پیروزی هیتلر دنیا چگونه میشد؟ یک پیش بینی علمی وحشتناک! ازدواج مرد عرب با یک جن به نام میمونه !
(فیلم) خاطره جالب یک توریست درباره پول های ایرانی!
راهکارهای رئیس دولت اصلاحات برای خروج از وضع کنونی کشور ناگفته های جنسی از حرمسراهای قاجار ! (عکس) اجسادی که پس از مرگ مدلینگ شدند !
«طرح خدمت سربازی دخترها» در مجلس
چرا زنان حرم ناصرالدین شاه سبیل داشتند؟ جادویی شدن با خوردن آب گندیده جسد مکشوفه ! (عکس) تجمع طلاب مشهدی در اعتراض به وضعیت معیشتی مردم
این سه دختر پدرشان را به طرز فجیعی کشتند
چگونه خاطرات و اتفاق های بد گذشته را فراموش کنیم؟ گریه های پسر ۶ ساله پدر را از اعدام نجات داد مذاکره رییس جمهور روحانی و ترامپ در 28 مرداد؟
صیغه و ازدواج موقت 99 هزار تومانی!
پلان های سخیف جنسی، واکنش های تند به فیلم هزارپا ! ماجرای عجیب اخراج 3 استاد دانشگاه نخبه !
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
شبکه مترجمین اشراق چاپ مقاله آرتا موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.