سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Monday, 2018 21 May - دوشنبه 31 ارديبهشت 1397

بخش ها

43 : 17 - 25 ارديبهشت 1397

بی کاری ۵ هزار هیات علمی دانشگاه‌ پیام نور

ساعد نیوز: وزیر علوم با اشاره به خالی ماندن تعداد زیادی از واحدهای پیام نور گفت: ۵ هزار عضو هیات علمی در این دانشگاه‌ها روی دست دانشگاه پیام نور مانده اند.

کد: 1805156662
آخرین بروزرسانی: 43 : 17 - 25 ارديبهشت 1397

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از خبرگزاری آنا، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست فراکسیون مستقلین ولایی با بیان اینکه مصوبات مختلفی برای ساماندهی و آمایش آموزش عالی وجود دارد، گفت: در برهه‌ای از زمان دانشگاه‌ها توسعه زیادی داشتند اما امروزه تعداد دانشجویان کاهش یافته است، وزارت علوم باید برای ساماندهی دانشگاه‌ها اقدامات مناسبی انجام دهد؛ بهینه کردن منابع و مصارف در دانشگاه‌ها مورد توجه قرار دارد.

 

وی با بیان اینکه برای دانشگاه‌های دولتی در استان‌ها برنامه‌های مشخصی در جهت مأموریت‌گرایی در نظر گرفته شده است، گفت: از آنجا که دانشجو به تعداد کافی نیست توسعه دانشگاه‌ها متوقف شده و مأموریت‌گرایی جزو برنامه‌های در حال پیگیری است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: مقرر شده است تا تیر و قبل از شهریور ماه برنامه‌های لازم در این زمینه مشخص گردد؛ یکی از کارهای لازم جلوگیری از ایجاد رشته‌های موازی است.

غلامی با اشاره به منطقه‌ای شدن دانشگاه‌ها بیان کرد: این اقدام در جهت هماهنگی برنامه‌ها برای ساماندهی دانشگاه‌ها است. دانشگاه‌های بزرگ استانی با عنوان دانشگاه معین مشخص می‌شود و این دانشگاه‌ها در طرح آمایش، بازوی نظارتی وزارت علوم در منطقه هستند؛ این دانشگاه‌ها ضمن نظارت و ارزیابی اطلاعات را با سرعت بیشتری به وزارت علوم منتقل می‌کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: منطقه‌ای شدن دانشگاه‌ها در جهت ساماندهی آموزش عالی است.

غلامی درخصوص منطقه‌ای شدن دانشگاه‌های پیام نور توضیح داد: مقرر شده است اطلاعات کافی در این زمینه به بنده ارائه شود. آنچه در این زمینه اهمیت دارد، خالی بودن تعداد زیادی از واحدهای پیام نور و یا فعالیت این مراکز با دانشجوی کم است.

این وزیر کابینه دوازدهم ادامه داد: تعداد زیادی از پرسنل این دانشگاه‌ها بیکار هستند، ۵ هزار عضو هیات علمی در این دانشگاه‌ها روی دست دانشگاه پیام نور مانده‌اند. تصمیم‌گیری در مورد این دانشگاه بسیار سخت و جدی است اما باید ساماندهی صورت گیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان بیکار، بیان کرد: در سال‌های اخیر با جمعیت زیادی از دانشجویان در حال تحصیل روبرو هستیم، توسعه در دانشگاه‌ها به درستی انجام نگرفته است و این یکی از دلایل افزایش فارغ‌التحصیلان بیکار است.

وی با اشاره به انباشت دانش آموختگان دانشگاهی بیان کرد: دانش آموختگان دانشگاهی حاصل توسعه کمی در آموزش عالی است؛ شرایط اشتغال، تولید، توسعه صنعت و… در جامعه مناسب نیست و فارغ‌التحصیلان نمیتوانند جذب بازار کار شوند.

غلامی با اشاره به برنامه وزارت علوم در این حوزه خاطر نشان کرد: طرح مهارت افزایی دانشجویان در حین تحصیل فعال شده تا مناسب با رشته خود آموزش‌های لازم را ببینند تا از یک سو توانایی فعالیت در رشته خود را به دست آورند و از سوی دیگر برای هر شغل مرتبط با رشته خود حداقل اطلاعات را در اختیار داشته باشند.

وزیر علوم با بیان اینکه کیفیت بحثی عام است، بیان کرد: تقلب و بی‌اخلاقی‌های علمی در مراکز با توسعه زیاد، اساتید بسیار و دانشجوی کم اتفاق می‌افتد، البته ممکن است در دانشگاه‌های دولتی نیز این اتفاق به ندرت رخ دهد.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
زمان برگزاری آزمون زبان دکتری تخصصی دانشگاه پیام نور تغییر کرد
زمان برگزاری آزمون زبان دکتری تخصصی دانشگاه پیام نور تغییر کرد
معرفی سامانه جامع جذب اعضای هیأت علمی(ویژه دانشگاه ها)
معرفی سامانه جامع جذب اعضای هیأت علمی(ویژه دانشگاه ها)
افزایش رشته محل های جدید دکتری دانشگاه آزاد
افزایش رشته محل های جدید دکتری دانشگاه آزاد
پخش بازی های جام جهانی در سالن های سینما
پخش بازی های جام جهانی در سالن های سینما
سهمیه جذب نخبگان به عنوان هیات علمی اعلام شد
سهمیه جذب نخبگان به عنوان هیات علمی اعلام شد
محدود شدن ظرفیت پذیرش دکتری و ارشد در دانشگاه علامه
محدود شدن ظرفیت پذیرش دکتری و ارشد در دانشگاه علامه
برگزاری دوره‌های آموزشی MBA در دانشگاه تهران
برگزاری دوره‌های آموزشی MBA در دانشگاه تهران
از کجا بفهمیم ازدواج موفقی داریم؟
از کجا بفهمیم ازدواج موفقی داریم؟
نظرات ثبت شده برای این مطلب
نظر شما

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.