سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Friday, 2018 17 August - جمعه 26 مرداد 1397

بخش ها

03 : 02 - 26 ارديبهشت 1397

صف‌آرایی عقلا در برابر تندروهای اصولگرا

ساعدنیوز: هرگاه گروهی دچار تندروی می‌شوند اقبال عمومی را از دست می‌دهند و معمولا در انتخابات موفق نمی‌شوند. ما باید تلاش کنیم که این وضعیت پیش آمده را مدیریت کنیم و اجازه ندهیم طیف تندرو به تمام جریان اصولگرایی آسیب بزند

کد: 1805166731
آخرین بروزرسانی: 03 : 02 - 26 ارديبهشت 1397

به گزارش سایت خبری ساعدنیوز و به نقل از فرارو، خروج آمریکا از برجام این فرصت را برای طیف‌های تندرو جریان اصولگرا ایجاد کرد تا با استفاده از آن دوباره حملات خود به دولت را آغاز کنند، اما این‌بار طیفی که در برابر آن‌ها ایستادگی می‌کند اصلاح‌طلبان نیستند. بلکه اصولگرایانی هستند که رویکرد میانه‌رویی نسبت به مسائل کشور دارند.

به گزارش فرارو؛ این روز‌ها اظهار نظر در خصوص برجام به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است و هر جریان و طیفی در تلاش است دیدگاه خود در خصوص این توافق هسته‌ای را تبیین کند. اما در این میان یکی از اتفاقات جالب توجه نوعی صف‌آرائی عقلای اصولگرا در برابر تندرو‌های این جریان است.

آن‌ها معتقدند که تندرو‌ها به دنبال سواستفاده از ماجرای پیش آمده از برجام هستند و سعی دارند از آن در راستای منافع گروهی خود استفاده کنند که این موجب آسیب به منافع و امنیت ملی کشور می‌شود. به عنوان مثال عباس سلیمی نمین در واکنش به تحرکات این جریان عنوان کرده است که: «این جریان متصور است با خروج امریکا از برجام، بهترین شرایط برای تسویه حساب سیاسی است. این بدترین کج‌فهمی است که شما می‌توانید از خود نشان دهید. در این شرایط ما نباید وارد بحث رقابت سیاسی شویم. دشمن در حال حاضر با تمام توان علیه منافع ملی عمل می‌کند. ما نیز باید با تمام توان علیه آن‌ها عمل کرده و به مقاومت خود ابعاد تازه‌ای ببخشیم تا آن‌ها متصور نشوند که با فشار می‌توانند اتحاد مردم ایران را درهم بشکنند.»

البته پیش‌تر افرادی مانند علی لاریجانی، علی مطهری و دیگر چهره‌های میانه‌رو در جریان اصولگرایی هم هشدار‌های مشابهی داده بودند و این نشان می‌داد طیف عقلای این جریان این بار در تلاش هستند به نوعی در برابر تندرو‌های جریان خود ایستادگی کنند. هرچند تا امروز در برهه‌های مختلف در این راستا موفقیت چندانی نداشته اند، اما عزم آن‌ها در این مسیر بسیار جالب توجه است.

مردم نباید حساب این تندرو‌ها را با تمام اصولگرایان یکی کنند

در همین راستا ابوالقاسم رئوفیان دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین در گفتگو با فرارو اظهار کرد: «به عقیده من تندرو‌هایی که این روز‌ها به دنبال سواستفاده سیاسی از ماجرای پیش آمده برای برجام هستند، فرصت‌طلبانی هستند که با عنوان کاسبان تحریم می‌توان از آن‌ها نام برد. این‌ها از همان ابتدا هم در برابر دولت آقای روحانی موضع داشتند و هرچه جلوتر رفتیم این نه تنها کم نشد بلکه روز به روز افزایش پیدا کرد. آن‌ها مداوم به دنبال فرصتی بودند که با استفاده از آن به نوعی دولت را زیر سوال بیرند و تا امروز با هدف تخریب دولت از هیچ اقدامی فروگذار نبودند. هیچ وقت هم برایشان اهمیتی نداشت که در کدام موضوع دولت موفق عمل کرده و در کدام شکست خورده است. از هر دو موضع تلاش کردند به نفع خودشان استفاده کنند.»

وی ادامه داد: «حالا هم این روز‌ها گمان کرده اند که از تصمیم خروج ترامپ از برجام، افکار عمومی را بر علیه دولت بشورانند و به همین دلیل است که این روز‌ها می‌بینیم که دوباره این طیف جان تازه‌ای گرفته است و در حال تبلیغ علیه دولت و برجام است. البته این بدون برنامه ریزی و بداهه نیست. آن‌ها از همان ابتدا که توافق هسته‌ای انجام شد، منتظر روزی بودند که اتفاقی از این دست رخ دهد و برای این موقعیت یک سناریو هم آماده کرده بودند که الان در حال اجرای آن هستند. حتی به نظر من دست به دعا بودند که این اتفاق رخ دهد.»

او تاکید کرد: «مردم نباید حساب این تندرو‌ها را با اصولگرایان یکی کنند. این افراد شاید نام اصولگرایی را یدک بکشند، اما هیچ کدام از مولفه و مشخصه اصولگرایی را دارا نیستند. ان‌ها حتی به فرمایشات و نظر رهبری هم برخلاف آنچه که مدعی هستند ولایتمدار هستند، توجهی ندارند. زیرا چگونه می‌شود که رهبری بار‌ها و بار‌ها از تیم مذاکره کننده تشکر و قدردانی و حمایت می‌کند، اما به عقیده این طیف تیم مذاکره کننده هسته‌ای خائن هستند و باید مجازات شوند؟ حتی این طیف به تذکر‌های رهبری مبنی بر اینکه اقدامت اینچنینی به ضرر نظام و منافع ملی است هم بی توجه هستند.»

این فعال اصولگرا عنوان کرد: «البته این‌ها مسائلی نیستند که مردم متوجه آن نشوند. دیگر دست این طیف برای ملت ایران رو شده است و همه می‌دانند که آن‌ها یک دکان باز کرده اند به دنبال کاسبی هستند به همین دلیل هم است که معمولا مورد توجه و قبول افکار عمومی قرار نمی‌گیرند. به عقیده من کاری که برجام با آمریکا کرد را ما در تمام این ۴۰ سال نتوانستیم انجام دهیم. چه زمانی بود که آمریکا تا این حد منزوی شود که تنها حامیانش اسرائیل و عربستان و چند کشور کوچک خلیج فارس باشند؟»

رئوفیان در پایان گفت: «الان هم عقلای جریان اصولگرا در تلاش هستند که اجازه ندهند تندرو‌ها افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهند و کشور را با مشکلات بزرگی مواجه کنند. البته نباید این نکته را فراموش کرد که به طور کلی این طیف قابل حذف نیست. اگر در جریان اصلاح‌طلب هم نکاهی بی‌اندزید می‌بینید تندرو‌های آن‌ها هم تا امروز توانسته اند به حیات خود ادامه دهند و بعد از ان هم ادامه خواهند داد، اما طیف عقلای هر دو جریان تلاش دارند که مانع از گسترش آن‌ها شوند.»

موفقیت با شعار نیست بلکه با شعور است

همچنین حسین کنعانی مقدم دبیرکل حزب سبز ایران در گفتگو با فرارو عنوان کرد: «به عقیده من لازم است در این برهه زمانی به یک سوال افکار عمومی پاسخ دهیم و این است که آیا برجام بد بود؟ اگر بد بود که خب از آن بیرون خواهیم آمد و برای آن خوشحالی هم خواهیم کرد. اگر خوب بود پس چرا تا این لحظه مداوم به هر بهانه‌ای با برجام مخالفت کردیم؟ واقعیت این است که با توجه به اظهارات آقای ترامپ مبنی بر اینکه برجام بدترین توافق آمریکا بوده و منافعش تامین نمی‌شده و تاحدی از این توافق عصبانی و ناراضی بود که حاضر شده تمام هزینه‌های خروج از برجام را بپذیرد از این توافق خارج شود. پس چطور ممکن است این یک توافق بد بوده باشد؟»

وی افزود: «در کنار این مسائل برجام برای ما از لحاظ سیاسی منفعت‌هایی برای ما داشته که لازم است به آن توجه شود؛ بنابراین اگر قرار است ما با یک توافق نامه بین‌المللی مثل برجام مخالفت کنیم باید کاملا مبتنی بر عقلانیت باشد نه اینکه صرفا در راستای منافع فردی و گروهی خود سعی کنیم چنین موردی را زیر سوال ببریم و مداوم به افکار عمومی القا کنیم که برجام یک خیانت بود یا ترکمنچای ۲ بود. زیرا هیچ کدام از این‌ها صحت ندارد.»

او تاکید کرد: «نکته بعدی این است که اگر قرار باشد ما در مسائل سیاسی که تصمیم نظام است به صرف رقابت‌های سیاسی سعی کنیم همه مسائل را زیرسوال ببریم، دیگر نمی‌توانیم برای همه مشکلات کشور به یک راه حل برسیم. به عقیده من در بحث برجام ما باید تابع مقام معظم رهبری باشیم. یعنی هرآنچه که ایشان مطرح می‌کنند را بازتاب دهیم. اینگونه نباشد که رهبری برجام را تائید کند بعد یک عده به دنبال تخریب این توافق باشند. اینگونه اصل نظام زیرسوال می‌رود. نکته جالب این است که هنوز دوستانی که مداوم تاکید و اصرار دارند که برجام یک شکست و خیانت بود، به این سوال پاسخ ندادند که چرا آقای ترامپ از آن خارج شد و اعلام کرده که در این توافق آمریکا شکست خورده است؟ اگر خوب است چرا دفاع نمی‌کنید؟»

وی در پاسخ به این سوال که آیا بالاخره عقلای جریان اصولگرا می‌توانند طیف تندروی خود را مهار کنند یا خیر، گفت: «به وضوح می‌تواند در جامعه دید که مردم انتظارشان از جریان‌ها و گروه‌های سیاسی این است که عقلانیت داشته باشند و دچار افراط و تفریط نشوند. به همین دلیل هم است که هرگاه گروهی دچار تندروی می‌شوند اقبال عمومی را از دست می‌دهند و معمولا در انتخابات موفق نمی‌شوند. ما باید تلاش کنیم که این وضعیت پیش آمده را مدیریت کنیم و اجازه ندهیم طیف تندرو به تمام جریان اصولگرایی آسیب بزند.»

این فعال اصولگرا تصریح کرد: «ما در جریان اصولگرایی دو گروه داریم. یکی طیف اصولگرایان انقلابی است و دیگری اصولگرایان محافظه کار. تا امروز هم طیف انقلابی با مسائل کاملا عقلانی و منطقی مواجه شده است و سعی کرده که دچار افراط و تفریط نشود. این طیف باور دارد که موفقیت با شعار نیست بلکه با شعور است. به عقیده من طیف انقلابی باید تلاش خود را بیشتر کنند تا با بامردم بیشتر صحبت کنند و نظراتشان را با ان‌ها در میان بگذارند. اینگونه طیف تندرو خواه ناخواه در انزوا قرار خواهند گرفت.»

کنعانی مقدم در پایان گفت: «البته به نظر من در همین شرایط فعلی هم تندرو‌ها وضعیت مناسبی در جامعه ندارند و اظهار نظرات و تلاش‌هایشان تاثیر خاصی بر افکار عمومی نمی‌گذارد. این را می‌توان در انتخابات هم مشاهده کنیم. با اینحال من اعتقادی به حذف یا مهار این طیف ندارم بلکه باید به دنبال جذب آن‌ها باشیم و تا امروز هم موفقیت‌هایی داشتیم. ضمن اینکه برخی از همین افراد و گروه‌ها آرام آرام کنار رفته اند؛ لذا لزومی ندارد ما به دنبال حذف این افراد باشیم جامعه خودش با این دیدگاه‌ها و افراد رادیکال برخورد خواهد کرد، اما ما هم هرچه توان داشته باشیم صرف این راه خواهیم کرد.»

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
چرا بعضی ها در خواب دندان قروچه دارند؟
چرا بعضی ها در خواب دندان قروچه دارند؟
نقش فیلم های پورنو در روابط جنسی زن و مرد
نقش فیلم های پورنو در روابط جنسی زن و مرد
اجرایی شدن قوانین مسدودسازی تحریم های آمریکا علیه ایران
اجرایی شدن قوانین مسدودسازی تحریم های آمریکا علیه ایران
حقایقی درباره خواب و رویاهای جنسی
حقایقی درباره خواب و رویاهای جنسی
افزایش سقف وام مسکن در انتظار تایید بانک مرکزی
افزایش سقف وام مسکن در انتظار تایید بانک مرکزی
آشنایی با شغل سردفتری و وظایف آن
آشنایی با شغل سردفتری و وظایف آن
آخرین قیمت روز خودروهای داخلی /24 مرداد
آخرین قیمت روز خودروهای داخلی /24 مرداد
آخرین قیمت روز خودروهای داخلی /25 مرداد
آخرین قیمت روز خودروهای داخلی /25 مرداد

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر

پیشنهاد شده

10 رفتار مشمئز کننده در زندگی زناشویی که کمتر کسی آنها را تحمل میکند ! آیا کسی که خیانت کند باز هم کار خود را تکرار خواهد کرد؟ چرا زنان خوشگل اکثرا با مردان زشت ازدواج میکنند؟! علت اصلی گرایش جوانان به همجنس بازی ! 7 تفاوت رایج در میل جنسی زنان و مردان 10 چیز را در رابطه تان اصلا و ابدا قربانی نکنید ! شش جمله خطرناک در زندگی زناشویی وابستگی شوهر به خانواده اش چه زمانی مشکل ساز میشود؟ شوهران نمونه چه ویژگی و خصلت هایی دارند؟ نقش فیلم های پورنو در روابط جنسی زن و مرد 8 زنی که مردان از آنها فراری اند ! بررسی ابعاد عشق و عاشقی از دیدگاه روانشناسی عصبی هایپر سکشوال یا اعتیاد جنسی چیست ؟ چرا نباید با مرد متاهل وارد رابطه احساسی و جنسی شد ؟ خانم های مورد علاقه آقایان چه ویژگی هایی دارند؟ رازهایی درباره مردان که هر زنی باید آنها را بداند ! صدمات و آسیب های رابطه جنسی 15 نشانه داشتن تفاهم با همسر چرا برخی مردان طالب رابطه جنسی با زنان بدکاره هستند ؟ علت تنفر از شوهر در دوران بارداری چیست؟ خیانت جنسی چه تفاوت هایی با خیانت عشقی دارد؟ 10 نشانه اصلی مردانی که از زنان سوءاستفاده میکنند! رابطه جنسی زود گذر با یک غریبه چه آسیبی به روان میزند؟ اوج میل جنسی زنان در چه سنی است؟ 10 مشکل اساسی در ازدواج های بدون رابطه جنسی ! 10کاری که پایان زندگی زناشویی را نشان میدهد ! خانم ها چرا زیاد گریه میکنند؟! چه میزان رابطه جنسی نرمال و رفتار سالم محسوب میشود؟ همه چیز درباره طلاق عاطفی زن و شوهر ! چه زمانی آماده برای بچه دار شدن هستید!؟ هنگام رابطه جنسی و ارگاسم چه اتفاقی در مغز می افتد؟ چرا نباید از ارتباط جنسی به عنوان ابزاری برای مجازات استفاده کرد؟ مسائلی که مردان هیچ وقت به آنها اعتراف نمیکنند! چرا بعد از مدتی رابطه زناشویی سرد و یکنواخت میشود؟ موضوعات مهمی که حتما همسر آینده تان باید بداند! نشانه های متاهل بودن مردی که با آن در ارتباط هستید! تحمل ازدواج ناموفق به خاطر بچه ها کار درستی است؟! آیا میتوان بعد از خیانت همسر دوباره به او اعتماد کرد؟ 4 موضوع رایج در اختلافات زناشویی ! مردان چگونه با احساسات و ذهن زنان بازی میکنند؟! رابطه جنسی قبل از ازدواج خوب است یا بد؟ 10 اشتباه ویران کننده آقایان در رابطه جنسی ! باورهای غلط رایج درباره تمایلات جنسی! بهترین زمان برقراری رابطه جنسی چه زمانی است؟ جملاتی که گفتن آنها موجب سرد شدن روابط احساسی و زناشویی میشود ! حین رابطه جنسی از چه کلمات و جملاتی استفاده کنیم؟ چگونه با متفاوت بودن تمایلات جنسی همسرمان کنار بیاییم؟ آشنایی با فیزیولوژی جنسی و مکانیزم ارگاسم در خانم ها ! چگونه در مسائل جنسی از همسر خود انتقاد کنیم ؟ 5 حقیقت تلخ درباره خیانت که متاهلین باید بدانند! چرا مردان بعد از پدر شدن افسرده میشوند!؟ دو دلیل عمده طلاق زوجین از دیدگاه روانشناسی رابطه‌جنسی به عنوان یک سلاح در زندگی مشترک ! باورهای اشتباه درباره پورنوگرافی یا تصاویر مستهجن 18+ چرا بعد از رابطه جنسی حتما باید دوش گرفت؟ مهمترین دلایل خیانت به همسر ! تفاوت های میل جنسی در زنان و مردان ! حرفهایی که موجب شعله ور کردن دعوای زن و شوهری میشود ! 12 کار ممنوع بعد از دعوای زن و شوهری ! راهکارهایی برای داشتن زندگی زناشویی شاد و رمانتیک ! اشتباهات بزرگ زنان در زندگی زناشویی ! مهمترین و شایعترین بیماری های جنسی در مردان! بی میلی جنسی و سرد مزاجی زنان ناشی از چیست؟ انتقال بیماری های جنسی و مقاربتی بدون رابطه جنسی ! نداشتن رابطه جنسی چه عواقبی دارد؟ آیا میل جنسی خیلی زیاد یک بیماری محسوب میشود؟ 10 نکته روانشناسی درباره خودمان که نمی دانیم! کارهایی که زنان بعد از نزدیکی و رابطه جنسی باید انجام دهند! 10 بیماری که موجب کاهش میل جنسی خانم ها میشود! معرفی 14 بیماری مقاربتی و آمیزش جنسی همه چیز درباره ترانس سکشوال(دو جنسه ها) و عمل تغییر جنسیت‌ ! خطرناکترین و بی ثبات ترین نوع ازدواج ! همه چیز درباره ازدواج سفید در ایران! زیاده روی در رابطه جنسی چه تبعاتی دارد؟ انسان های نرمال هر چند وقت یکبار رابطه جنسی دارند؟ آشنایی با رفتارهای جنسی پر خطر ! جمله ای که اختلافات و بحث های زناشویی را پایان میدهد! آمیزش جنسی برای چه کسانی مضر است؟ سکس تراپی یا آمیزش درمانی برای چه کسانی لازم است؟ با شوهر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟ آشنایی با 8 انحراف جنسی شایع افزایش میل جنسی و بهبود روابط زناشویی با روغن های اسانس! جذاب ترین روز برای رابطه جنسی از نظر خانم ها ! باورهای نادرست درباره ارگاسم زنان در رابطه جنسی! چه زمانی رابطه جنسی برای بدن مضر است؟ جذاب ترین رفتارهای جنسی در روابط زناشویی ! مقایسه همسر با دیگران چه آسیبی به زندگی میزند؟ 4 سوال جنسی رایج در بین آقایان 10 کاری که قبل از رابطه جنسی نباید انجام داد!

داغ ترین مطالب

تعقیب همسر خود را به ما بسپارید !!!
کلیپ بسیار تلخ ارژنگ امیر فضلی درباره تقسیم دریای خزر! «دیپورت» اشتباهی یک جانباز به افغانستان؟! (فیلم) سارقان نخبه و برتر ایران !
چه کسانی شب‌ها دلار می‌خرند؟!
وضعیت اجنه و از ما بهتران در ایران (فیلم) آیا اعترافات اطرافیان ترامپ موجب برکناری او خواهد شد؟ ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند!
عکسی که زن و شوهر آدمخوار را لو داد !
پاسخ مسئولین به کمپین فرزندت_کجاست ؟ دلار بخریم یا نه؟ (عکس) گور خوابی که قهرمان تکواندو و دانشجوی دکتری شد !
شهری ترسناک که به دست اجنه و موجودات فرازمینی ساخته شده است!
ماجرای تکان دهنده اردوی دانش آموزی یزد به گرجستان! خانم‌های خانه‌دار به شمش و طلای آب شده رو آورده‌اند! وزیر کار، بیکار شد/ رای عدم اعتماد به ربیعی
چرا زنان امروزی شوهرانشان را کتک میزنند؟!
(فیلم) در صورت پیروزی هیتلر دنیا چگونه میشد؟ یک پیش بینی علمی وحشتناک! ازدواج مرد عرب با یک جن به نام میمونه !
(فیلم) خاطره جالب یک توریست درباره پول های ایرانی!
راهکارهای رئیس دولت اصلاحات برای خروج از وضع کنونی کشور ناگفته های جنسی از حرمسراهای قاجار ! (عکس) اجسادی که پس از مرگ مدلینگ شدند !
«طرح خدمت سربازی دخترها» در مجلس
چرا زنان حرم ناصرالدین شاه سبیل داشتند؟ جادویی شدن با خوردن آب گندیده جسد مکشوفه ! (عکس) تجمع طلاب مشهدی در اعتراض به وضعیت معیشتی مردم
این سه دختر پدرشان را به طرز فجیعی کشتند
چگونه خاطرات و اتفاق های بد گذشته را فراموش کنیم؟ گریه های پسر ۶ ساله پدر را از اعدام نجات داد مذاکره رییس جمهور روحانی و ترامپ در 28 مرداد؟
صیغه و ازدواج موقت 99 هزار تومانی!
پلان های سخیف جنسی، واکنش های تند به فیلم هزارپا ! ماجرای عجیب اخراج 3 استاد دانشگاه نخبه ! حقایقی شگفت انگیز درباره بدن انسان !!!
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
شبکه مترجمین اشراق چاپ مقاله آرتا موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.