سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Friday, 2018 17 August - جمعه 26 مرداد 1397

بخش ها

دانشجویان برای ورود به رشته‌های مهندسی انگیزه ای ندارند!

ساعد نیوز: معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خواجه نصیر مهم‌ترین چالش معاونت آموزشی این دانشگاه را کم شدن انگیزه دانشجویان برای ورود به رشته‌های مهندسی عنوان کرد و گفت: این یک چالش جدی برای رشته‌های مهندسی است که ما چندان نقشی در آن نداریم و فضای کل کشور و شرایط بازار این مسئله را به ما تحمیل کرده است.

کد: 1806057841
آخرین بروزرسانی: 51 : 11 - 15 خرداد 1397

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز و به نقل از ایسنا: 

 علی اشرفی‌زاده مدرک‌گرایی را یکی دیگر از چالش‌های حوزه آموزش عنوان کرد و افزود: میل شدید به مدرک‌گرایی در تحصیلات تکمیلی ما را خیلی اذیت می‌کند. متقاضی برای تحصیل در این مقاطع بسیار زیاد است، اما این متقاضیان آن طور که باید در تحصیل جدی نیستند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خواجه نصیر ادامه داد: برای مثال، در مصاحبه‌های پذیرش دانشجو در مقطع دکتری از سوی وزارت علوم چیزی حدود ۲۵۰۰ نفر به ما معرفی شده‌اند که از بین آنان عده‌ای را پذیرش می‌کنیم، اما نحوه عملکرد این افراد در مقطع دکتری از نگرانی‌های جدی ما است و همه دانشگاه‌ها نیز گرفتار این مسئله هستند.

اشرفی‌زاده یادآور شد: ارتقای انگیزه‌های دانشجویان دکتری برای عملکرد بهتر در این مقطع از مسائلی است که  در حال کار کردن روی آن هستیم.

دانشگاه خواجه نصیر؛ در صدد ایجاد ۸ رشته میان رشته‌ای

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خواجه نصیر درباره برنامه‌های دانشگاه جهت ایجاد رشته‌های بین رشته‌ای، بیان کرد: یک مطلب مهم و استراتژیک دانشگاه، بحث رشته‌های میان رشته‌ای است. ما در حال حاضر در حال بررسی برنامه ۸ رشته میان رشته‌ای پیشنهادی هستیم که این رشته‌ها در دانشگاه‌های کشور منحصر به فرد بوده و تا به حال دانشگاه‌های دیگری آن‌ها را ارائه نکرده‌اند.

اشرفی‌زاده درباره روند برنامه‌ریزی در خصوص ارائه این هشت رشته، اظهارکرد: در شورای برنامه‌ریزی آموزشی بررسی این رشته‌ها را مصوب کردیم و ظرف چند ماه آینده این برنامه‌ها تدوین خواهد شد و بعد از آن مراحل تصویب و اجرای آن‌ها را پیگیری خواهیم کرد.

وی درباره یکی از این رشته‌ها توضیح داد: ما یک دانشکده نقشه‌برداری داریم که تخصص این دانشکده، تجهیزات تصویربرداری است. ما به دنبال ایجاد رشته جدیدی هستیم که از این امکانات برای تصویربرداری پزشکی استفاده کنیم که طبیعتا این رشته فعالیت مشترکی بین دانشکده نقشه‌برداری و بخش پزشکی خواهد بود.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خواجه نصیر آزمون‌های غیر تخریبی را یکی دیگر از زمینه‌هایی دانست که دانشگاه به دنبال تاسیس رشته‌ای برای آن است.

اشرفی‌زاده درباره این رشته اظهارکرد: آزمون‌های غیر تخریبی در مهندسی اهمیت زیادی دارد و ما تاکنون برای آن رشته‌ خاصی نداشته‌ایم. این رشته گرایشی است بین فیزیک و چند رشته مهندسی مثل برق و مکانیک.

وی افزود: در خصوص سازه‌های هوافضایی و ارتباطش با مهندسی مواد نیز کارهایی در حال انجام است و این‌ها نمونه‌هایی از این هشت رشته است که طبیعت بین رشته‌ای دارند.

اهتمام دانشگاه بر تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی دانشجویان دکتری

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خواجه نصیر درباره مهارت‌های زبان انگلیسی دانشجویان دکتری، گفت: مهارت‌های زبان انگلیسی دانشجویان دکتری باید تقویت شود، ضمن اینکه مهارت‌های زبان فارسی نیز وضعیت چندان مناسبی ندارد.

وی با اشاره بر اهتمام دانشگاه جهت ارتقای مهارت‌های نوشتن زبان انگلیسی دانشجویان دکتری، اظهارکرد: چند سال پیش برای دانشجویان دکتری جهت ارتقای مهارت‌های نوشتاری در زبان انگلیسی درسی را اجباری کردی م که البته نمره این درس در معدل محاسبه نمی‌شود، اما گذراندن آن اجباری است.

اشرفی‌زاده تاکید کرد: البته برای ارتقای این مهارت، برنامه دیگری نیز داریم و در حال حاضر به شرطی به تز دانشجویان دکتری مجوز می‌دهیم که به زبان انگلیسی نوشته شده باشد. همچنین بعضی از کرسی‌هایمان را متناسب با شرایط، به زبان انگلیسی ارائه می‌کنیم.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خواجه نصیر در مورد برنامه‌های این معاونت در سال ۹۷، گفت: معاونت آموزشی در چندین حوزه، برنامه‌هایی دارد که یکی از این برنامه‌ها در راستای بحث اشتغال‌پذیری و مهارت‌افزایی دانشجویان است. در این زمینه در حال سامان دادن به یک سری فعالیت‌های آموزشی غیر رسمی هستیم که محدوده وسیعی از فعالیت‌ها را از قبیل مسابقات دانشجویی، ارتقای وضع کارآموزی و ارتباط با صنعت را شامل می‌شود.

اشرفی‌زاده افزود: البته این برنامه‌ها از گذشته نیز وجود داشته، اما هیچ وقت در برنامه‌ریزی آموزشی دانشگاه‌ها به صورت جدی به آن‌ها پرداخته نمی‌شده است، اما امسال در این زمینه‌ها در حال انجام فعالیت‌هایی جدی‌ هستیم.

تمایل داریم موسسات بین‌المللی دانشگاه را ارزیابی کنند

وی با بیان اینکه دانشگاه خواجه نصیر تنها دانشگاهی است که همه دانشکده‌های مهندسی‌اش ارزیابی درونی شده‌اند، اظهارکرد: فاز ارزیابی درونی را به وسیله موسسه ارزشیابی آموزش مهندسی ایران انجام داده‌ایم و در صدد انجام ارزشیابی بیرونی دانشگاه هستیم.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خواجه نصیر درباره نتایج و نحوه این ارزیابی گفت: برای انجام ارزیابی، اطلاعاتی از دانشکده‌ها در اختیار این موسسه قرار داده شده و موسسه پس از ارزیابی این اطلاعات، چند مورد ایراد از دانشکده‌ها گرفته که در حال رفع کردن این ایرادات هستیم.

وی درباره نحوه ارزیابی درونی توضیح داد: در ارزیابی درونی، دانشگاه خود اطلاعاتی شامل ریز طرح درس‌ها و اطلاعات فیزیکی دانشگاه همچون امکانات آزمایشگاهی را در قالب فرم‌هایی به موسسه ارائه می‌دهد و در واقع این ارزیابی براساس یک نوع خوداظهاری است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خواجه نصیر در مورد ارزیابی بیرونی دانشگاه یادآور شد: در این نوع از ارزیابی، هیئتی از موسسه ارزشیابی چند روز در دانشگاه مستقر می‌شوند و شاخص‌های موردنظر را در دانشگاه ارزیابی می کنند.

اشرفی‌زاده با بیان اهمیت ارزشیابی دانشگاه‌ها توسط موسسات ارزشیابی، گفت: اگر اوضاع خوب پیش برود به دنبال آن هستیم که در سطح بین‌المللی دانشگاه را ارزیابی کنیم،‌ یعنی موسسات بین‌المللی ارزیابی دانشگاه‌ها را انجام بدهند.

اهمیت مهارت‌های آموزشی استادان دانشگاه مغفول مانده است

وی اظهارکرد: یکی دیگر از برنامه‌هایی که به دنبال سامان دادن به آن هستیم، بحث ارتقای مهارت‌های آموزشی اساتید است و این زمینه‌ای است که در کشور کمتر روی آن کار شده است و معمولا پیش فرض این بوده که کسی که مدرک دکتری می‌گیرد، توانایی‌های آموزشی نیز دارد.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خواجه نصیر افزود: البته این فرض درستی نیست و لازم است که روی مهارت تدریس اساتید کار شود و برای این منظور کارگاه‌هایی برگزار خواهد شد و اساتید دوره‌هایی را خواهند گذراند، همچنین کتابخانه تخصصی‌ای نیز به این منظور فعالیت خواهد کرد.

اشرفی‌زاده تسهیل و الکترونیکی کردن خدمات آموزشی دانشگاه را از دیگر برنامه‌های معاونت آموزشی عنوان کرد و گفت: ما برای این منظور، مسئولی را انتخاب کرده‌ایم تا در جهت تسهیل، منطقی‌سازی و الکترونیکی کردن خدمات آموزشی به صورت متمرکز کار کند و این از آرمان‌های کشور جهت تسهیل فرآیندهای اداری است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تا حد امکان در این زمینه، دانشگاه قدم‌های خوبی را برداشته است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خواجه نصیر در خصوص سنوات مجاز تحصیلی در دوره کارشناسی دانشگاه خواجه نصیر، اظهارکرد:  اگر دانشجوی دوره کارشناسی تا ترم هشتم تحصیلاتش را تمام نکند، شورای آموزشی دانشگاه با پیشنهاد شورای دانشکده موضوع را بررسی میکند و در صورت تایید مراتب، دانشجو می تواند برای نیمسال های نهم و دهم نیز به تحصیل ادامه دهد. اما دانشجو باید شهریه این دو ترم را بپردازد. اگر ترم‌ها بیشتر از این شود و مشکل سربازی هم وجود نداشته باشد، موضوع ادامه تحصیل باید در کمیسیون موارد خاص دانشگاه بررسی شود. البته این ضوابط مربوط به دانشجویانی است که حدودا از سال ۹۴ وارد دانشگاه شده اند. در مورد دانشجویان قدیمی‌تر، ضوابط اندکی متفاوت است.

وی در پایان در خصوص سنوات مجاز دوره ارشد نیز، توضیح داد: سنوات مجاز در این مقطع چهار ترم یعنی دو سال است و اگر دانشجو به ترم پنجم نیاز داشته باشد، با تایید شورای آموزشی دانشگاه می‌تواند تحصیل خود را بدون پرداخت شهریه در نیمسال پنجم هم ادامه دهد. تمدید برای ترم ششم دشوارتر بوده و از طریق کمیسیون موارد خاص دانشگاه صورت می گیرد. تحصیل دانشجویان روزانه در ترم ششم مستلزم پرداخت شهریه خواهد بود. در دوره دکتری نیز دانشجویان روزانه از ترم یازده موظف به پرداخت شهریه هستند.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
امکان ثبت نام در تمام رشته‌های فنی و حرفه ای تا فردا فراهم شد
امکان ثبت نام در تمام رشته‌های فنی و حرفه ای تا فردا فراهم شد
واکنش امریکا به رزمایش سپاه در تنگه هرمز
واکنش امریکا به رزمایش سپاه در تنگه هرمز
زمان انتخاب رشته دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد
زمان انتخاب رشته دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد
جذاب ترین روز برای رابطه جنسی از نظر خانم ها !
جذاب ترین روز برای رابطه جنسی از نظر خانم ها !
ترامپ فرمان اجرای مرحله اول تحریم‌های ایران را امضا کرد
ترامپ فرمان اجرای مرحله اول تحریم‌های ایران را امضا کرد
 بحران اقتصادی و بیکاری موجب بیماری های روحی زیادی شده است!
 بحران اقتصادی و بیکاری موجب بیماری های روحی زیادی شده است!
احیای دوره های مجازی در دانشگاه امیرکبیر/ پذیرش از مهرماه
احیای دوره های مجازی در دانشگاه امیرکبیر/ پذیرش از مهرماه
بهترین زمان برقراری رابطه جنسی چه زمانی است؟
بهترین زمان برقراری رابطه جنسی چه زمانی است؟

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر

پیشنهاد شده

10 رفتار مشمئز کننده در زندگی زناشویی که کمتر کسی آنها را تحمل میکند ! آیا کسی که خیانت کند باز هم کار خود را تکرار خواهد کرد؟ چرا زنان خوشگل اکثرا با مردان زشت ازدواج میکنند؟! علت اصلی گرایش جوانان به همجنس بازی ! 7 تفاوت رایج در میل جنسی زنان و مردان 10 چیز را در رابطه تان اصلا و ابدا قربانی نکنید ! شش جمله خطرناک در زندگی زناشویی وابستگی شوهر به خانواده اش چه زمانی مشکل ساز میشود؟ شوهران نمونه چه ویژگی و خصلت هایی دارند؟ نقش فیلم های پورنو در روابط جنسی زن و مرد 8 زنی که مردان از آنها فراری اند ! بررسی ابعاد عشق و عاشقی از دیدگاه روانشناسی عصبی هایپر سکشوال یا اعتیاد جنسی چیست ؟ چرا نباید با مرد متاهل وارد رابطه احساسی و جنسی شد ؟ خانم های مورد علاقه آقایان چه ویژگی هایی دارند؟ رازهایی درباره مردان که هر زنی باید آنها را بداند ! صدمات و آسیب های رابطه جنسی 15 نشانه داشتن تفاهم با همسر چرا برخی مردان طالب رابطه جنسی با زنان بدکاره هستند ؟ علت تنفر از شوهر در دوران بارداری چیست؟ خیانت جنسی چه تفاوت هایی با خیانت عشقی دارد؟ 10 نشانه اصلی مردانی که از زنان سوءاستفاده میکنند! رابطه جنسی زود گذر با یک غریبه چه آسیبی به روان میزند؟ اوج میل جنسی زنان در چه سنی است؟ 10 مشکل اساسی در ازدواج های بدون رابطه جنسی ! 10کاری که پایان زندگی زناشویی را نشان میدهد ! خانم ها چرا زیاد گریه میکنند؟! چه میزان رابطه جنسی نرمال و رفتار سالم محسوب میشود؟ همه چیز درباره طلاق عاطفی زن و شوهر ! چه زمانی آماده برای بچه دار شدن هستید!؟ هنگام رابطه جنسی و ارگاسم چه اتفاقی در مغز می افتد؟ چرا نباید از ارتباط جنسی به عنوان ابزاری برای مجازات استفاده کرد؟ مسائلی که مردان هیچ وقت به آنها اعتراف نمیکنند! چرا بعد از مدتی رابطه زناشویی سرد و یکنواخت میشود؟ موضوعات مهمی که حتما همسر آینده تان باید بداند! نشانه های متاهل بودن مردی که با آن در ارتباط هستید! تحمل ازدواج ناموفق به خاطر بچه ها کار درستی است؟! آیا میتوان بعد از خیانت همسر دوباره به او اعتماد کرد؟ 4 موضوع رایج در اختلافات زناشویی ! مردان چگونه با احساسات و ذهن زنان بازی میکنند؟! رابطه جنسی قبل از ازدواج خوب است یا بد؟ 10 اشتباه ویران کننده آقایان در رابطه جنسی ! باورهای غلط رایج درباره تمایلات جنسی! بهترین زمان برقراری رابطه جنسی چه زمانی است؟ جملاتی که گفتن آنها موجب سرد شدن روابط احساسی و زناشویی میشود ! حین رابطه جنسی از چه کلمات و جملاتی استفاده کنیم؟ چگونه با متفاوت بودن تمایلات جنسی همسرمان کنار بیاییم؟ آشنایی با فیزیولوژی جنسی و مکانیزم ارگاسم در خانم ها ! چگونه در مسائل جنسی از همسر خود انتقاد کنیم ؟ 5 حقیقت تلخ درباره خیانت که متاهلین باید بدانند! چرا مردان بعد از پدر شدن افسرده میشوند!؟ دو دلیل عمده طلاق زوجین از دیدگاه روانشناسی رابطه‌جنسی به عنوان یک سلاح در زندگی مشترک ! باورهای اشتباه درباره پورنوگرافی یا تصاویر مستهجن 18+ چرا بعد از رابطه جنسی حتما باید دوش گرفت؟ مهمترین دلایل خیانت به همسر ! تفاوت های میل جنسی در زنان و مردان ! حرفهایی که موجب شعله ور کردن دعوای زن و شوهری میشود ! 12 کار ممنوع بعد از دعوای زن و شوهری ! راهکارهایی برای داشتن زندگی زناشویی شاد و رمانتیک ! اشتباهات بزرگ زنان در زندگی زناشویی ! مهمترین و شایعترین بیماری های جنسی در مردان! بی میلی جنسی و سرد مزاجی زنان ناشی از چیست؟ انتقال بیماری های جنسی و مقاربتی بدون رابطه جنسی ! نداشتن رابطه جنسی چه عواقبی دارد؟ آیا میل جنسی خیلی زیاد یک بیماری محسوب میشود؟ 10 نکته روانشناسی درباره خودمان که نمی دانیم! کارهایی که زنان بعد از نزدیکی و رابطه جنسی باید انجام دهند! 10 بیماری که موجب کاهش میل جنسی خانم ها میشود! معرفی 14 بیماری مقاربتی و آمیزش جنسی همه چیز درباره ترانس سکشوال(دو جنسه ها) و عمل تغییر جنسیت‌ ! خطرناکترین و بی ثبات ترین نوع ازدواج ! همه چیز درباره ازدواج سفید در ایران! زیاده روی در رابطه جنسی چه تبعاتی دارد؟ انسان های نرمال هر چند وقت یکبار رابطه جنسی دارند؟ آشنایی با رفتارهای جنسی پر خطر ! جمله ای که اختلافات و بحث های زناشویی را پایان میدهد! آمیزش جنسی برای چه کسانی مضر است؟ سکس تراپی یا آمیزش درمانی برای چه کسانی لازم است؟ با شوهر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟ آشنایی با 8 انحراف جنسی شایع افزایش میل جنسی و بهبود روابط زناشویی با روغن های اسانس! جذاب ترین روز برای رابطه جنسی از نظر خانم ها ! باورهای نادرست درباره ارگاسم زنان در رابطه جنسی! چه زمانی رابطه جنسی برای بدن مضر است؟ جذاب ترین رفتارهای جنسی در روابط زناشویی ! مقایسه همسر با دیگران چه آسیبی به زندگی میزند؟ 4 سوال جنسی رایج در بین آقایان 10 کاری که قبل از رابطه جنسی نباید انجام داد!

داغ ترین مطالب

تعقیب همسر خود را به ما بسپارید !!!
کلیپ بسیار تلخ ارژنگ امیر فضلی درباره تقسیم دریای خزر! «دیپورت» اشتباهی یک جانباز به افغانستان؟! (فیلم) سارقان نخبه و برتر ایران !
چه کسانی شب‌ها دلار می‌خرند؟!
وضعیت اجنه و از ما بهتران در ایران (فیلم) آیا اعترافات اطرافیان ترامپ موجب برکناری او خواهد شد؟ ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند!
عکسی که زن و شوهر آدمخوار را لو داد !
پاسخ مسئولین به کمپین فرزندت_کجاست ؟ دلار بخریم یا نه؟ (عکس) گور خوابی که قهرمان تکواندو و دانشجوی دکتری شد !
شهری ترسناک که به دست اجنه و موجودات فرازمینی ساخته شده است!
ماجرای تکان دهنده اردوی دانش آموزی یزد به گرجستان! خانم‌های خانه‌دار به شمش و طلای آب شده رو آورده‌اند! وزیر کار، بیکار شد/ رای عدم اعتماد به ربیعی
چرا زنان امروزی شوهرانشان را کتک میزنند؟!
(فیلم) در صورت پیروزی هیتلر دنیا چگونه میشد؟ یک پیش بینی علمی وحشتناک! ازدواج مرد عرب با یک جن به نام میمونه !
(فیلم) خاطره جالب یک توریست درباره پول های ایرانی!
راهکارهای رئیس دولت اصلاحات برای خروج از وضع کنونی کشور ناگفته های جنسی از حرمسراهای قاجار ! (عکس) اجسادی که پس از مرگ مدلینگ شدند !
«طرح خدمت سربازی دخترها» در مجلس
چرا زنان حرم ناصرالدین شاه سبیل داشتند؟ جادویی شدن با خوردن آب گندیده جسد مکشوفه ! (عکس) تجمع طلاب مشهدی در اعتراض به وضعیت معیشتی مردم
این سه دختر پدرشان را به طرز فجیعی کشتند
چگونه خاطرات و اتفاق های بد گذشته را فراموش کنیم؟ گریه های پسر ۶ ساله پدر را از اعدام نجات داد مذاکره رییس جمهور روحانی و ترامپ در 28 مرداد؟
صیغه و ازدواج موقت 99 هزار تومانی!
پلان های سخیف جنسی، واکنش های تند به فیلم هزارپا ! ماجرای عجیب اخراج 3 استاد دانشگاه نخبه ! حقایقی شگفت انگیز درباره بدن انسان !!!
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
شبکه مترجمین اشراق چاپ مقاله آرتا موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.