سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Friday, 2018 22 June - جمعه 1 تير 1397

بخش ها

سرنوشت رشته های پرطرفدار فنی و حرفه ای!

ساعد نیوز: ۴۰ درصد از دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه باید در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کار دانش مشغول به تحصیل شوند

کد: 1806067851
آخرین بروزرسانی: 55 : 11 - 16 خرداد 1397

به گزارش سلیت خبری ساعد نیوز و به نقل از ثریا، سید محسن حسینی‌مقدم (مدیرکل دفتر آموزش فنی و حرفه‌ای آموزش و پرورش) با اعلام این خبر گفت: با توجه به الزاماتی که ما در برنامه ششم توسعه داریم تا پایان این برنامه باید سهم آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش به ۵۰ درصد برسد که امسال به عنوان سال دوم برنامه، عدد ۴۰ را برای ما پیش‌بینی کرده‌اند، اما برای رسیدن به این اعداد و رقم نیاز به زیر ساخت‌ داریم. همچنین بحث نیروی انسانی، تجهیزات و فضای آموزشی نیز در اینجا مطرح است.

وی ادامه داد: در خصوص بحث تجهیزات امسال اولین سالی است که از اوایل فرودین ماه مبلغی حدود ۵۲ میلیارد تومان را به حساب اداره کل استان‌ها واریز کردیم که تجهیزات مورد نیاز هنرستان‌ها را تهیه کنند، از طرف دیگر در بودجه سال ۹۷ هم حدود ۵. ۳۷ میلیارد پیش‌بینی شده است که امیدواریم قبل از شروع سال تحصیلی این عدد و رقم هم به حساب هنرستان‌ها در بخش تجهیزات واریز شود.

او با اشاره به استفاده از عوارض حاصل از فروش گاز برای تهیه تجهیزات مدارس گفت: راهکار دیگری برای تامین تجهیزات هنرستان‌ها در نظر گرفته شده، به این صورت که قانونگذار حدود دو درصد از درآمدهای عوارض حاصل از فروش گاز را پیش‌بینی کرده که هر سال به حساب سازمان نوسازی واریز می‌شود، آنها نیز باید با این بودجه خریدهای لازم را انجام و در اختیار هنرستان‌ها قرار دهند. این روند از دو سال پیش شروع شده و الان هم به مرور زمان به حساب استان‌ها واریز می‌شود. اگر چه این مبالغ شاید خیلی محدود باشد، اما می‌تواند بخشی از نیازهای ما را در رابطه با تجهیزات پاسخگو باشد.

وی توضیح داد: همچنین استفاده از ظرفیت‌های خیرین را در پیش گرفتیم، بسیاری از خیرین هستند که توان مدرسه‌سازی را ندارند اما هدفشان کمک به مدرسه‌سازی و خدمت به مدارس است.

مدیرکل دفتر آموزش فنی و حرفه‌ای با اشاره به اینکه در بحث توسعه متوازن امسال پیش‌بینی ۴۰ درصدی را در دوره دوم متوسطه داریم، گفت: ۴۰ درصد از دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه باید در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کار دانش مشغول به تحصیل شوند. در حال حاضر تلاش می‌کنیم، این سهم را بین استان‌های مختلف با توجه به عملکرد سال‌های گذشته و توانایی‌شان تقسیم کنیم تا استان‌ها بتوانند با یک برنامه‌ریزی مناسب جذب حداکثری را در هنرستان‌های فنی و حرفه ای و کاردانش داشته باشند.

او ادامه داد: نکته دیگری که در این‌جا مطرح می‌شود، این است که رشته‌های پرطرفدار فنی و حرفه‌ای سریع تکمیل می‌شود و دانش آموزانی که برای ثبت‌نام اقدام می‌کنند، نمی‌توانند در رشته مورد علاقه خود ثبت‌نام کنند.

وی در پاسخ به این سوال که برای افزایش ظرفیت رشته‌های پرطرفدار چه برنامه‌ای دارید؟ گفت: یکی از بحث‌هایی که در مدارس فنی و حرفه‌ای و کاردانش مطرح است، بحث آمایش سرزمین و نیاز منطقه به آن رشته است. یعنی ما باید بتوانیم دانش آموزانی پرورش دهیم که متناسب با رشته بتوانند شغل پیدا کنند. به همین جهت آمایش رشته یکی از بحث‌های مهم دو سال اخیر بوده است.

مدیر کل دفتر آموزش فنی و حرفه‌ای در پایان عنوان کرد: رشته‌هایی مثل کامپیوتر، حسابداری و نقشه‌کشی جزو رشته‌های پرطرفدار است و چون این رشته به نسبت دیگر رشته‌ها تجهیزات کمتری نیاز دارند، شاید آموزش و پرورش هم تمایل بیشتری برای راه‌اندازی این رشته‌ها داشته باشند، اما اگر این رشته‌ها را افزایش دهیم از هدف اصلی‌مان در فنی و حرفه‌ای دور می‌شویم. به همین دلیل بر اساس نیاز منطقه برنامه‌ریزی می‌کنیم. در حال حاضر در رشته فنی و حرفه‌ای حدود ۴۱ رشته در چهار زمینه صنعت، خدمات، کشاورزی و هنر داریم. در شاخه کاردانش هم حدود ۱۶۰ رشته مهارتی داریم.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
روز داوران ایرانی در جام جهانی
روز داوران ایرانی در جام جهانی
آشنایی با رشته ژنتیک پزشکی و بازار کار آن
آشنایی با رشته ژنتیک پزشکی و بازار کار آن
آشنایی با رشته بیوشیمی بالینی و بازار کار آن
آشنایی با رشته بیوشیمی بالینی و بازار کار آن
ترین های جام جهانی 2018 تا به امروز
ترین های جام جهانی 2018 تا به امروز
آشنایی با رشته ویروس شناسی پزشکی و بازار کار آن
آشنایی با رشته ویروس شناسی پزشکی و بازار کار آن
آشنایی با رشته انگل شناسی پزشکی و بازار کار آن
آشنایی با رشته انگل شناسی پزشکی و بازار کار آن
سرمربی اسپانیا در مورد بازی با ایران حرف زد!
سرمربی اسپانیا در مورد بازی با ایران حرف زد!
آشنایی با رشته میکروب شناسی پزشکی و بازار کار آن
آشنایی با رشته میکروب شناسی پزشکی و بازار کار آن

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.