سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Friday, 2018 22 June - جمعه 1 تير 1397

بخش ها

کدام بهتر است ؟ درون گرایی یا برون گرایی؟

ساعد نیوز: موضوع های مختلف نظریه های روانشناسی برای چند دهه بوده است امروزه روانشناسانی که به مطالعه شخصیت می پردازند,اکثرا درون گرا و برون گرا بودن که این را یکی از 5مدل فاکتور های شخصیت می دانند

کد: 1806118089
آخرین بروزرسانی: 05 : 15 - 22 خرداد 1397

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز و به نقل از نمناک: 

حتما معنی اصلی درون گرا و برون گرا را می دانید ولی آیا می توانید بگویید شما کدام شخصیت را دارید ؟ درون یا برون گرا؟ به این فکر کنید که یک شب ایده ال برای شما می تواند چگونه باشد؟ برای شام با گروه بزرگی از دوستانتان به بیرون بروید, شرکت کردن در یک کنسرت را تجربه کنید و یا ترجیح میدهید که شام را با یکی از دوستان نزدیکتان میل کنید و یا غرق خواندن در یک کتاب خوب شوید؟درون گرا و برون گرا

روانشناسان سوالاتی دررابطه با عکس العمل ما در برون گرا و یا درون گرا بودن مورد بررسی قرار دادند ، خصوصیات شخصی که ترجیح میدهیم چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم درزیر ،ما راجع به اینکه درون گرا و برون گرا چه هستند و چه تاثیری بر سلامت ما دارند را مورد بحث قرار میدهیم.

 

5 مدل از فاکتور های اصلی که درون گرا و برون گرا بودن را طبق آن تشخیص میدهند:

موضوع های مختلف نظریه های روانشناسی برای چند دهه بوده است امروزه روانشناسانی که به مطالعه شخصیت می پردازند,اکثرا درون گرا و برون گرا بودن که این را یکی از 5مدل فاکتور های شخصیت می دانند برطبق این نظریه ,شخصیت های مردم را می توان بر اساس 5 فاکتور(ویژگی) شخصیتی انها توصیف کرد.

 

برون گرا(در مقابل ان درون گرایی است)

 • توافق پذیری (ایثار واز خودگذشتگی و نگران بودن برای دیگران )
 • وظیفه شناسی(وجدان)(چگونگی انجام کار و مسئولیت پذیری کسی)
 • روان نا آرام و رنجور(چقدر کسی احساسات منفی را تجربه میکند)
 • زیاد بودن تجربه(که مربوط به صفات تخیل و کنجکاوی میشود)

در این نظریه,صفات شخصی در طیف وسیع و گسترده ای قرار میگیرند به عنوان مثال شاید شما بیشتر درون گرا و یا برون گرا باشید ، یا شاید جایی در بین این دو قرار بگیرید ،اگر شما علاقه مند به یادگیری ویژگی های شخصیتی خود در 5مدل از فاکتور شخصیت هستید ،می توانید این 10سوال امتحاتی راانجام دهید.

 

شما درون گرا هستید یا برون گرا؟

ویژگی های افراد برون گرا

 • بیشتر اجتماعی
 • پرحرف
 • ازخود راضی(با اعتماد به نفس بالا)
 • به دنبال هیجان هستند و به نظر میرسد بیشتر حس های مثبت را تجربه میکنند.

ویژگی های افراد درون گرا

علاقه بیشتری به سکوت دارند و در جمع های اجتماعی ملاحظه گر هستند ، بااین همه ،مهم است بدانید که افراد خجالتی با افراد درون گرا یکی نیستند. افراد درون گرا می توانند در موقعیت های اجتماعی خجالتی و یا دستپاچه و مضطرب شوند,اما همیشه این طور نیست علاوه بر این، درون گرا بودن به معنی ضد اجتماعی بودن نیست.

همانطور مه سوزان کین نویسنده پرفروش ترین کتاب راجع به درون گرایی خود در یکی از مصاحبه های علمی میگوید:ما خلاف جامعه نیستیم,ما یک جامعه جدا هستیم ,من نمی توانم بدون خانواده و یا بهترین دوستانم زندگی کنم اما من خواستار تنهایی نیز هستیم.

از کجا بفهمیم درون گرا هستیم یا برون گرا؟

مدل مختلف درون گرایی

روانشناس دانشگاه ولسی ,پیشنهاد کرد که در واقع ممکن است انواع مختلفی از درون گراها وجود داشته باشد که به همین دلیل درون گرا ها و برون گراهادسته بندی های وسیعی دارند. نویسندگان اظهار نظر کردند که درون گرا و برون گرا ها یکی نیستند و آنها نیز اظهار نظر کردند که 4نوع درون گرا وجود دارد:

 1. درون گراهای اجتماعی
 2. درون گرا های فکری
 3. درون گراهای مضطرب
 4. درون گراهای مهار شده
 5. و درون گراهای محدود شده.

دراین نظریه:

 • درونگرای اجتماعی کسی است که وقت خودش را به تنهایی و یا بودن در یک گروه کوچک صرف میکند.
 • یک درون گرای فکری ، تمایل دارد که درون گرا باشد و فکرکند.
 • درون گرای مضطرب کسانی هستند که در موقعیت های اجتماعی خجالتی ,وعصبی هستند .
 • درون گراهای محدود و مهار شده به دنبال هیجان نیستند و به ان تمایلی ندارد و فعالیت های ارام را ترجیح میدهند.

 

فرق کودکان درون گرا و برون گرا

بهتر است که درون گرا یا برون گرا باشید؟

روانشناسان بیان کردند که برون گرا بودن، با احساسات مثبت در ارتباط است یعنی کسانی که بیشتر برون گرا هستند تمایل بیشتری به شادی نسبت به درون گرا ها دارند. روانشناسانی که این سوال را مطالعه و بررسی کرده اند،متوجه شدند که اکثر برون گراها بیشتر از درون گراها حس های مثبت را تجربه میکنند با این حال محققان شواهدی را دریافت کردند که در واقع درون گراهای خوشحال نیز وجود دارند. زمانی که محققان به شرکت کننده ی خوشحال در مطالعات نگاه کردند ,فهمیدند که حدود 1/3 از این شرکت کننده ها درون گرا هستند به عبارت دیگر افرادی بیشتر برون گرا هستند ممکن است احساسات مثبت بیشتری از حد متوسط داشته باشند .

اما بسیاری ازافراد واقعا خوشحال و درون گرا هستند ؛ سوزان کین ,نویسنده کتاب پرفروش (ارام)گفت:قدرت درون گراها به این اشاره دارد که در جامعه امریکایی ,درون گرایی اغلب به عنوان یک چیز خوب به نظر می رسد ، برای مثال:همکاری با دیگران در محل کار و یا کلاس درس اغلب کار کردن گروهی را تشویق می کند و فعالیتی است که به طور طبیعی باعث برون گرایی می شود.

 

همسرم درون گرا است یا برون گرا؟

مزیت های درون گرا بودن

بیان میکند درون گرایی ممکن است مربوط به خلاقیت باشد علاوه بر این درون گراها میتوانند مدیران خوبی در محیط کار باشند زیرا ممکن است بیشتر به مدیریت و سازماندهی تا موفقیت های شخصی فکرکنند ، در معنای دیگر اگر برون گراها در جامعه فعلی ارزشمند هستند,درونگرا بودن نیز دارای مزیت است این ضروری نیست که یک درون گرا و یا برون گرا باشید و این دو راه ارتباط با دیگران ,هرکدام منافع منحصر به فرد خود را دارند و درک ویژگی های شخصیمان به ما کمک میکند که به طور موثر به مطالعه و کار با دیگران بپردازیم .

ویژگی های درون گراها و برون گراها چیزیست که روانشناسان برای توضیح شخصیت چند دهه است که از ان استفاده میکنند اخیراً, روانشناسان این ویژگی ها را بخشی از 5مدل فاکتور شخصیت دانسته اند,که به طور گسترده ایی برای اندازه گیری شخصیت استفاده می شود محققانی که دررابطه با درون گراها و برون گراها مطالعه و تحقیق می کنند, دریافتند که این دسته بندی پیامدهای مهمی برای سلامت و رفتار دارد مهم تراز همه,محققان بیان کردند که هر راه ارتباطی با دیگران مزایای خاص خود را دارد به عبارت دیگر نمی توان گفت که یکی بهتر از دیگری است.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018 روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
 • صفحه نخست
 • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
میوه را با پوست بخوریم یا بدون پوست؟
میوه را با پوست بخوریم یا بدون پوست؟
(عکس) لباس عروس سلطنتی تعجب برانگیز شد
(عکس) لباس عروس سلطنتی تعجب برانگیز شد
(فیلم) راننده مست 4 جوان را با خونسردی زیر گرفت و رفت
(فیلم) راننده مست 4 جوان را با خونسردی زیر گرفت و رفت
آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت بازنگری می شود
آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت بازنگری می شود
نقطه ضعف بزرگ اسپانیا در بازی !
نقطه ضعف بزرگ اسپانیا در بازی !
داور مسابقه ایران و اسپانیا کیست؟
داور مسابقه ایران و اسپانیا کیست؟
(فیلم) برخورد ناشایست ترامپ با یک خبرنگار زن
(فیلم) برخورد ناشایست ترامپ با یک خبرنگار زن
عکسی جالب از خطاهای نیمار
عکسی جالب از خطاهای نیمار

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.