سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Friday, 2018 22 June - جمعه 1 تير 1397

بخش ها

10 : 15 - 21 خرداد 1397

توصیه هایی برای موفقیت در مصاحبه دکتری

ساعد نیوز: پذیرش در مقطع دکتری صرفاً مبتنی بر قبولی آزمون کتبی نخواهد بود و نیازمند آمادگی کامل علمی و عبور از سد مصاحبه برای پذیرش در این مقطع تحصیلی است

کد: 1806118127
آخرین بروزرسانی: 18 : 12 - 22 خرداد 1397

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ آزمون دکتری سال 97 با شرکت حدود 235 هزار متقاضی سراسر کشور برگزار شد، آزمونی که امسال کاهش 10 درصدی شرکت‌کنندگان را نشان می‌دهد اما همچنان موج تحصیلات تکمیلی در کشور پر قدرت حرکت می‌کند و تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری برای جوانان نه به عنوان کسب علم بلکه مسیری است که باید بر حسب عادت باید طی شود.

یکی از مسائلی که اکنون در آموزش عالی به آن توجه می‌شود کیفیت بخشی به آموزش‌ها و کاربردی شدن آن است که این موضوع با افزایش کمیت دانشگاه‌ها در تعارض قرار دارد به هر حال باید برای گزینش در مقاطع بالاتر تحصیلی روال جدی‌تری در نظر گرفته شود تا افراد بر حسب صلاحیت‌های واقعی در این مقاطع به تحصیل بپردازند.

با این وجود در آزمون دکتری امسال  از میان 173 هزار و 763 نفر، 73 هزار و 380 نفر دوره‌های روزانه و 100هزار و 83 نفر کد رشته محل‌های غیر روزانه را انتخاب شده اندکه حالا باید در مصاحبه این آزمون شرکت کنند تا بتوانند مهرماه به عنوان دانشجوی دکتری سر کلاس‌های درس حاضر شوند.

طبق گفته‌های مسئولان وزارت علوم امسال همچون سالهای گذشته 50 درصد نمره پذیرش نهایی از طریق آزمون و مابقی در اختیار دانشگاه است که از طریق مسابقه و بررسی عملکرد متقاضیان ارزیابی می‌شود؛ هرچند وزارت علومی‌ها به دنبال افزایش سهم دانشگاه‌ها در انتخاب داوطلبان مستعد هستند اما هنوز این تفویض اختیار به نتیجه نرسیده است.

زمان انتخاب رشته داوطلبان دکتری

انتخاب رشته داوطلبان پذیرفته شده در آزمون دکتری از اوایل اردیبهشت ماه آغاز شد و پس از اعلام نتایج در همین ماه متقاضیان بر اساس اعلام دانشگاه‌ها در مصاحبه شرکت‌ می کنند.

هر دانشگاه متناسب با رشته و شرایط زمانی را برای مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی پذیرفته‌شدگان در نظر گرفته است که در پایگاه‌های اینترنتی دانشگاه‌ها زمان آن قابل رویت است.

دانشگاه آزاد هم برای پذیرش دانشجویان مقطع دکتری ضوابطی جدید را در نظر گرفته است و پذیرفته‌شدگان برای انجام مصاحبه و بررسی عملکرد پژوهشی و علمی خود باید از 16 تیرماه به بعد در واحدهای دانشگاهی پذیرفته شده حاضر شوند.

شرایط اختصاصی ویژه بورس خارج از کشور

حداقل میانگین (معدل) نمره‌های دروس کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته به ترتیب ۱۵ و ۱۷ تراز شده و دوره‌های کارشناسی ارشد پیوسته و یا دکتری حرف‌های ۱۷ تراز شده باشد.

حداکثر سن داوطلب در زمان ثبت نام جهت شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری (نیمه متمرکز) سازمان سنجش ۳۰ سال است.

با توجه به رشد 6 درصدی بورس دانشجویان دکتری، فرصت‌های مطالعاتی دانشجویان دکتری برای سال ۹۷ افزایش خواهد یافت که افزایش کمی دانشجویان دوره دکتری در داخل و خارج از کشور برای استفاده از فرصت‌های مطالعاتی است.

توصیه های لازم برای انجام مصاحبه

پذیرفته شدگان برای حضور در آزمون مصاحبه دکتری علاوه بر رعایت و چارچوب اداری و آموزشی مانند داشتن مدرک تحصیلی مقطع پیشین، ریز نمرات و مدارک شناسایی باید چندین موضوع را که به طور مشترک برای همه رشته ها وجود دارد، مورد توجه قرار دهند.

داوطلبان در مورد مطالب پایان نامه خود باید  تسلط کافی برای توضیحات داشته باشند و به طور روشن موضوع را برای اساتید مصاحبه شونده تبیین کنند علاوه بر آن آمادگی در زمینه فعالیت علمی مورد علاقه و مربوط به رشته اهمیت بسزایی دارد همچنین داشتن توصیه نامه علمی می‌تواند کمک بسیاری به داوطلب کند.

تسلط به زبان انگلیسی یکی دیگر از موارد مهم و برگ برنده در موفقیت مصاحبه خواهد بود؛ در صورتی داوطلبان که در یکی از آزمون‌های زبان مورد قبول دانشگاه‌ها موفق به کسب مدرک زبان شده باشند؛ این موضوع در قبولی آنها تاثیر مثبت بسیاری دارد.

صندلی خالی برای مقطع دکتری چه تعداد است؟

براساس اعلام سازمان سنجش امسال از هر 6 نفر یک نفر پذیرفته می شود که پذیرش در دانشگاه سراسری ۱۴ هزار و در دانشگاه آزاد حدود ۹ تا ۱۰ هزار داوطلب خواهد بود.

ﻃﺒﻖ ﻣﺼﻮﺑﻪ ﺷﻮرای ﺳﻨﺠﺶ و ﭘﺬﻳﺮش داﻧﺸﺠﻮ در دوره ﻫﺎی ﺗﺤﺼﻴﻼت ﺗﻜﻤﻴلی از ﺳﺎل 97 ﺑﻪ ﺑﻌﺪ، ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺗﻜﻤﻴﻞ ﻇﺮﻓﻴﺖ در آزﻣﻮن دﻛﺘﺮی وﺟﻮد ﻧﺨﻮاﻫﺪ داﺷﺖ و  برای ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪﮔﺎن ﻧﻬﺎیی دوره روزاﻧﻪ آزﻣﻮن دﻛﺘﺮی 97 ﺣﻖ ﺷﺮﻛﺖ در آزﻣﻮن ورودی دوره دﻛﺘﺮی ﺳﺎل 98 وجود ندارد.

به طور کلی پذیرفته شدن در مقاطع تحصیلات تکمیلی به سبب تخصصی بودن علوم در هر رشته شرایط خاص خود را می طلبد اما در مواردی قوانین برای تمامی رشته ها یکسان است که سعی شد قوانین مشترک و پرکاربرد تبیین شود.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
تشکیل کمیته های علمی برای انجام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد
تشکیل کمیته های علمی برای انجام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد
بهترین جایگزین برای چشمی چه کسی است؟
بهترین جایگزین برای چشمی چه کسی است؟
علی کریمی برای کمپین معروش به دادسرا احضار شد
علی کریمی برای کمپین معروش به دادسرا احضار شد
راهکارهایی برای کاهش درد در دوران قاعدگی بانوان
راهکارهایی برای کاهش درد در دوران قاعدگی بانوان
چرا ایرانیان در تمدن اسلامی کمتر مریض شدند ؟
چرا ایرانیان در تمدن اسلامی کمتر مریض شدند ؟
آیا چهارشنبه سیاه برای تیم اسپانیا تکرار خواهد شد ؟
آیا چهارشنبه سیاه برای تیم اسپانیا تکرار خواهد شد ؟
درمانی برای سندروم ناخن جویدن
درمانی برای سندروم ناخن جویدن
آشنایی با رشته علوم بهداشتی در تغذیه و بازار کار آن
آشنایی با رشته علوم بهداشتی در تغذیه و بازار کار آن

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.