سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Monday, 2018 25 June - دوشنبه 4 تير 1397

بخش ها

27 : 21 - 21 خرداد 1397

دستمال آشپزخانه باعث مسمومیت میشود!

ساعد نیوز: وع رژیم غذایی و دستمال‌های مرطوبی که در آشپزخانه به کار می‌روند برای رشد باکتری‌ها و آلوده شدن حوله‌های آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار هستند که درنتیجه آن ممکن است باعث مسمومیت و یا ایجاد بیماری شود.

کد: 1806118138
آخرین بروزرسانی: 03 : 15 - 22 خرداد 1397

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز و به نقل از سینا پرس: 

تحقیقات جدید پژوهشگران نشان می‌دهد که دستمال‌های چندمنظوره و حوله‌های مرطوب آشپزخانه محل مناسبی برای رشد باکتری‌های مختلف و ایجاد بیماری و مسمومیت اعضای خانواده است.

به اعتقاد محققان، دستمال‌های آشپزخانه که برای موارد مختلف مورداستفاده قرارگرفته و تقریباً در همه آشپزخانه‌ها وجود دارند، باعث می‌شوند تا اعضای خانواده در معرض باکتری‌های مختلف قرارگرفته و موجب مسمومیت و یا بیماری آن‌ها شوند.

شیوه‌های غیربهداشتی به همراه رژیم غذایی غیر گیاهی می‌تواند باعث رواج باکتری‌هایی مانند کلی فرم، باکتری استافیلوکوک اورئوس و باکتری اشریشیا کُلی در دستمال‌های چندمنظوره و حوله‌های مرطوب آشپزخانه شود.

نتایج تحقیقات جدید پژوهشگران نشان می‌دهند که دستمال‌ها و حوله‌هایی که برای تمیز کردن ظروف، خشک‌کردن دست، نگهداری وسایل گرم، پاک کردن و تمیز کردن سطوح در آشپزخانه به کار می‌روند دارای بیشترین میزان باکتری هستند.

در آزمایش‌های انجام‌شده مشخص شد که باکتری‌های کلی فرم (Coliforms) به میزان بسیار زیاد در دستمال‌های چندمنظوره، حوله‌های مرطوب آشپزخانه و حوله‌های مشترک خانواده‌هایی که رژیم غذایی غیر گیاهی دارند، وجود دارد.

پژوهشگران با توجه به تحقیقاتی که انجام داده‌اند، می‌گویند؛ وجود این‌همه باکتری و آلودگی در دستمال‌ها و حوله‌های آشپزخانه می‌تواند باعث ایجاد بیماری و مسمومیت افراد خانواده شود.

سوشیلا دی. بیرانجیا – هوردویا (Susheela D. Biranjia-Hurdoyal) استاد دانشگاه موریس (Mauritius) که در این پروژه تحقیقاتی فعالیت داشته، می‌گوید: «پژوهش‌های ما ثابت می‌کند که نوع بهداشت خانواده و نوع به‌کارگیری شیوه‌های بهداشتی در آشپزخانه می‌تواند در آلودگی حوله‌ها و دستمال‌های آشپزخانه مؤثر باشد.»

او در ادامه توضیحاتش اظهار داشت: «علاوه بر آن ما فهمیدیم که نوع رژیم غذایی و دستمال‌های مرطوبی که در آشپزخانه به کار می‌روند برای رشد باکتری‌ها و آلوده شدن حوله‌های آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار هستند که درنتیجه آن ممکن است باعث مسمومیت و یا ایجاد بیماری شود.»

 

 قابل‌توجه است که باکتری استافیلوکوک اورئوس (Staphylococcus aureus) در خانواده‌هایی با وضعیت اجتماعی - اقتصادی پایین‌تر و دارای فرزند بیشتر، نمود بیشتری دارد. باکتری‌های کلی فرم و استافیلوکوک اورئوس را می‌توان بیشتر در خانواده‌هایی با رژیم غذایی غیر گیاهی پیدا کرد.

باکتری اشریشیا کُلی (Escherichia coli) نشان‌دهنده احتمال آلودگی مدفوع انسانی و عدم وجود شیوه‌های بهداشتی است. بیرانجیا – هوردویا در این رابطه گفت: «یافته‌های ما نشان می‌دهند که شیوه‌های غیربهداشتی به همراه رژیم غذایی غیر گیاهی می‌تواند باعث رواج چنین باکتری‌هایی در آشپزخانه شود.»

این گروه تحقیقاتی یک‌صد نمونه از حوله‌ها و دستمال‌های آشپزخانه که برای یک ماه مورداستفاده قرارگرفته‌اند را موردبررسی و آزمایش قراردادند. قابل‌توجه است که ۴۹ درصد از این حوله‌ها دچار رشد باکتری‌ها بوده‌اند که تعداد آن‌ها با توجه به بزرگی خانواده و وجود کودکان افزایش پیدا می‌کردند. از این ۴۹ درصد که دچار رشد باکتری شده‌اند، ۳۶٫۷ درصد دارای باکتری کلی فرم، ۳۶٫۷ درصد دارای باکتری اشریشیا کُلی و ۱۴٫۳ درصد دارای باکتری استافیلوکوک اورئوس بوده‌اند.

در انتها بیرانجیا – هوردویا توصیه می‌کند تا زنان خانه‌دار و آشپزها از دستمال‌ها و حوله‌های چندمنظوره در آشپزخانه استفاده نکنند و در محیط آشپزخانه، بهداشت را بیشتر رعایت کنند.

شرح کامل این پژوهش‌ها و نتایج به‌دست‌آمده از آن در نشست سالانه انجمن میکروبیولوژی آمریکا (American Society for Microbiology) در ایالت جرجیا ارائه‌شده است.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
اسپانیا از جام جهانی حذف میشود!
اسپانیا از جام جهانی حذف میشود!
ده بیماری خطرناک که با درد گوش آغاز میشود!
ده بیماری خطرناک که با درد گوش آغاز میشود!
به زودی از پسماندهای غذایی لباس تولید میشود !
به زودی از پسماندهای غذایی لباس تولید میشود !
کی روش احتمالا  جانشین رباح ماجر در الجزایر شود!
کی روش احتمالا جانشین رباح ماجر در الجزایر شود!
(فیلم) هارد اکسترنال چگونه ساخته میشود؟
(فیلم) هارد اکسترنال چگونه ساخته میشود؟
اختراع قفل هوشمند با قابلیت مریض کردن سارق!
اختراع قفل هوشمند با قابلیت مریض کردن سارق!
ایران و پرتغال با هم برابری میکنند!
ایران و پرتغال با هم برابری میکنند!
نتایج اولیه دکتری تخصصی پزشکی این هفته اعلام می شود
نتایج اولیه دکتری تخصصی پزشکی این هفته اعلام می شود

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.