سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Monday, 2018 25 June - دوشنبه 4 تير 1397

بخش ها

53 : 21 - 21 خرداد 1397

چه بیماری هایی باعث بدبویی دهان میشود؟

ساعد نیوز: بوی دهان آزار دهنده است به ویژه برای اطرافیان. درحالیکه رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان مسئول اصلی بوی بد دهان است با اینحال می تواند ناشی از برخی بیماری های خاص هم باشد.

کد: 1806118145
آخرین بروزرسانی: 11 : 15 - 22 خرداد 1397

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز و به نقل از بهداشت نیوز: 

در ادامه بیماری هایی را با هم مرور می کنیم که باعث ایجاد بوی خاص در دهان می شوند.
 
خروپف
اگر با دهان باز بخوابید دهانتان خشک می شود و محل خوبی برای زندگی باکتری های تولید کننده بوی دهان می شوند. اگر خرناس می کشید بهتر است به پشت نخوابید. توجه داشته باشید که وجود باقی مانده غذا بین دندان ها به رشد باکتری های دهانی کمک می کند. صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن قبل از خواب کمک شایانی به کاهش بوی بد دهان می کند.
 
بیماری های لثه
اگر دهانتان بوی فلز می دهد احتمالا باکتری هایی زیر لثه تان رشد می کنند که می توانند باعث التهاب و حتی عفونت شوند. به این حالت «پریودنتیت» می گویند. اگر سیگاری باشید یا منظم مسواک نمی زنید و نخ دندان نمی کشید بیشتر در معرض پریودنتیت هستید. بیماری های لثه ارثی هم هستند.
 
رفلاکس معده به مری
«رفلاکس معده به مری» باعث می شود جریان اسید معده اشتباه حرکت کند و به مجرای ارتباطی گلو به معده –مری- وارد شود. در این حالت دهان مزه ترش می گیرد و تکه های کوچک غذا یا مایع به داخل دهان می آیند. اسید معده می تواند به گلو و دهان آسیب بزند و زمینه را برای باکتری های تولید کننده بو فراهم کند.
 
دیابت
اگر مبتلا به «دیابت» باشید ممکن است دهانتان مزه میوه بدهد. این حالت نشان می دهد بدن به جای قند -گلوکز- از چربی استفاده می کند. این به آن معنی است که هورمون انسولین در بدن شما بسیار پایین آمده و باید با پزشک تماس بگیرید.
 
باکتری اچ پیلوری
این باکتری به سرطان معده و زخم های معده مرتبط است. دهان در این حالت بوی تعفن می گیرد و گاهی با حالت تهوع، سوزش سر دل، دل درد یا سوء هاضمه همراه است. وقتی تحت درمان آنتی بیوتیک قرار بگیرید بسیاری از این باکتری ها کشته می شوند و نشانه های بیماری از بین می رود.
 
عفونت دستگاه تنفسی
سرماخوردگی، سرفه و عفونت سینوس مخاط های بینی و دهان را پر از باکتری می کند. این عارضه روی بوی دهان هم اثر می گذارد و معمولا با بهبودی بیماری از بین می رود.
 
دارو
بعضی از داروها موجب خشکی دهان و در نتیجه بوی بد دهان می شوند. داروهای دیگری مانند نیترات ها که برای عوارض قلبی تجویز می شوند، شیمی درمانی سرطان و برخی از داروهای خواب، مواد شیمیایی آزاد می کنند که وقتی در بدن تجزیه می شوند دهان را بد بو می کنند. اگر ویتامین زیادی هم دریافت کنید امکان دارد بوی دهانتان بد شود.
 
سنگ لوزه
اگر غذا در لوزه گیر کند ممکن است با تجمع کلسیم در اطراف آن «سنگ لوزه» ایجاد شود. لوزه اندام کوچکی است که در پشت گلو قرار دارد و با میکروب ها مبارزه می کند. این وضعیت معمولا مشکلی ایجاد نمی کند، اما گاهی باعث تحریک گلو می شود، باکتری ها در آن رشد می کنند و دهان را بدبو می کنند. می توانید با مسواک یا گوش پاک کن از شر این سنگ ها خلاص شوید. خوب مسواک زدن –و مسواک زدن زبان- و غرغره آب بعد از خوردن غذا به بهبود بوی بد دهان کمک می کند. اگر زیاد به این مشکل دچار می شوید با پزشک مشورت کنید.
 
کم آبی
وقتی آب کافی به بدن نمی رسد بزاق کافی هم ساخته نمی شود. بزاق به طور طبیعی باکتری ها را از محیط دهان پاک می کند. وقتی بزاق کمی داشته باشید بوی دهان هم نامناسب خواهد بود. همچنین عارضه ای به نام «سندرم شوگرن» روی غدد تولید بزاق تاثیر منفی می گذارد و دهان را خشک و بد بو می کند.
 
عفونت
اگر جراحت یا بریدگی داخل دهان به وسیله باکتری ها دچار عفونت شود بوی بدی ایجاد می کند. این جراحت می تواند تصادفی یا در اثر جراحی دهان یا کشیدن دندان بروز کند. اگر نکات بهداشتی را به خوبی رعایت نکنید یا از دستورالعمل های دندانپزشکتان پیروی نکنید ممکن است دچار عفونت دهانی شوید. گاهی عفونت دهانی به خودی خود از بین می رود، اما اگر این طور نشد با آنتی بیوتیک بهبود می یابد. آنتی بیوتیک دهان را تا حد ممکن پاک می کند همچنین می توانید برای نتیجه بهتر روزانه چند بار دهانتان را با آب نمک بشویید.
 
نارسایی کبد
بوی شیرینی و کپک در دهان احتمالا نشان از عارضه «فتور هپاتیکوس» دارد و نشانه این است که کبد به درستی کار نمی کند و بیماری کبد پیشرفت کرده است. از جمله نشانه های دیگر نارسایی کبد، یرقان –زرد شدن سفیدی چشم و پوست -در اثر تجمع بیلی روبین در بدن- است.
 
نارسایی کلیه
بوی ماهی در دهان از جمله نشانه های «نارسایی کلیه» است. وقتی کلیه دچار نارسایی می شود نمی تواند از شر ضایعات بدن خلاص شود. این حالت در مراحل پایانی نارسایی کلیه دیده می شود که به آن مرحله نهایی بیماری کلیوی –ESRD- می گویند. وقتی کلیه به این مرحله می رسد می بایست تحت پیوند یا دیالیز قرار بگیرید

 

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
ده بیماری خطرناک که با درد گوش آغاز میشود!
ده بیماری خطرناک که با درد گوش آغاز میشود!
به زودی از پسماندهای غذایی لباس تولید میشود !
به زودی از پسماندهای غذایی لباس تولید میشود !
(عکس)آینه ای جادویی با قابلیت سخنگویی اختراع شد
(عکس)آینه ای جادویی با قابلیت سخنگویی اختراع شد
اسپانیا از جام جهانی حذف میشود!
اسپانیا از جام جهانی حذف میشود!
بازی های روز دوازدهم جام جهانی(4 تیرماه) !
بازی های روز دوازدهم جام جهانی(4 تیرماه) !
فغانی داور یک بازی حساس و مهم میشود
فغانی داور یک بازی حساس و مهم میشود
سرمربی اسپانیا: بازی برابر ایران خیلی سخت بود
سرمربی اسپانیا: بازی برابر ایران خیلی سخت بود
چرا موقع خواب آب دهانمان میریزد؟
چرا موقع خواب آب دهانمان میریزد؟

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
کنفرانس ریاضی موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شبکه مترجمین اشراق شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان چاپ مقاله آرتا اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.