سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
سامانه اخبار و اطلاع رسانی دانشگاهی
Friday, 2018 17 August - جمعه 26 مرداد 1397

بخش ها

01 : 22 - 21 خرداد 1397

درمان سریع سوختگی در منزل

ساعد نیوز: در این مقاله روش هایی را با شما کاربران برسی می کنیم که در صورت اقدام و انجام صحیح و به موقع می تواند از آثار و به جا ماندگی های سوختگی بکاهد و یا حتی کاملا از بین ببرد.

کد: 1806118148
آخرین بروزرسانی: 08 : 15 - 22 خرداد 1397

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز و به نقل از بهداشت نیوز: 

درمان سوختگی های سطحی کار سختی نیست اگر مراتب را رعایت کنید. چگونه سوختگی را درمان کنیم؟ به چه صورت می توانیم از به جا ماندگی سوختگی های روی پوست جلوگیری کنیم و آثار ان را به حد اقل برسانیم.اگر نمی دانید چگونه با سوختگی پوست برخورد کنید با ما همراه باشید.

چه موقع می توانید سوختگی را در خانه درمان کنید؟

سوختگی ها بر اساس شدّتشان دسته بندی می شوند. شدت سوختگی درجۀ ۱ از همه کمتر است زیرا فقط لایۀ بیرونی پوست را تحت تأثیر قرار می دهد. معمولاً یک درد ملایم، قرمزی و التهاب ایجاد می کند. سوختگی درجۀ ۲ لایه های عمیق تری از پوست را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث تاول ها، سفیدی، خیس شدن و براق شدن پوست در ناحیۀ سوختگی می شود. سوختگی درجۀ ۳ تمامی لایه های پوست را تحت تأثیر قرار می دهد، در حالی که سوختگی درجۀ ۴ مفاصل و استخوان ها را هم درگیر می کند. سوختگی های درجۀ ۳ و ۴ جزء موارد اورژانسی پزشکی محسوب می شوند و فقط باید در بیمارستان مداوا شوند.

بهترین درمان های خانگی برای سوختگی ها

معمولا سوختگی های ملایم به یکی دو هفته زمان نیاز دارند تا کاملاً درمان شوند و معمولاً زخمی ایجاد نمی کنند. هدف درمان سوختگی این است که درد را کاهش داده، از عفونت پیشگیری کند و پوست را سریع تر درمان کند.

آب خنک و التهاب پوست

وقتی دچار سوختگی خفیف می شوید اولین کاری که باید انجام دهید این است که دمای ناحیه سوخته را کاهش دهید که بهترین وسیله برای این کار که کمترین ضرر و مشکلات را ایجاد می کند آب پاکیزه است. آب خنک (نه آب سرد) را به مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیۀ سوختگی بریزید. سپس آن قسمت را در صورت نیاز و در صورتی که سوختگی شدید نیست با یک صابون ملایم و آب بشویید. کاهش سریع دما به این وسیله از بلند شدن پوست و ایجاد تاول جلوگیری میکند.

کمپرس خنک

یک کمپرس خنک یا یک پارچۀ مرطوب تمیز روی ناحیۀ سوختگی، می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند. می توانید کمپرس را با فواصل ۵ تا ۱۵ دقیقه روی محل نگه دارید. سعی کنید از کمپرس خیلی سرد استفاده نکنید زیرا سوختگی را بدتر می کند.

پماد های آنتی بیوتیک

پمادهای آنتی بیوتیک و کِرِم ها به پیشگیری از عفونت کمک می کنند. پماد های سوختگی معروف هستند و شما حتی با یک سرچ ساده می توانید آن ها را خریداری و در خانه آماده داشته باشید، پماد را به محل بمالید و آن را با یک پارچۀ استریل یا یک تکه پارچۀ تمیز و بدون پرز ببندید.

آلوورا و درمان سوختگی

این گیاه اغلب با عنوان «گیاه سوختگی» مشتریان را جذب می کند. مطالعات شواهدی را نشان می دهند که آلوورا در درمان سوختگی های درجۀ ۱ و ۲ مؤثر است. آلوورا ضد التهاب است، گردش خون را تقویت می کند، و از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.

در صورتی که به این گیاه دسترسی دارید مقداری از ژل خالص آلوورا که مستقیماً از برگ این گیاه گرفته شده است را به ناحیۀ سوختگی بمالید. اگر محصولات حاوی آلوورا را از مغازه می خرید، مطمئن شوید که حاوی درصد بالایی از آلوورا باشند، و از محصولاتی که حاوی مواد افزودنی به ویژه رنگ ها و عطر ها هستند اجتناب کنید.

عسل و درمان سوختگی

عسل قضیه را شیرین تر می کند. عسل جدا از طعم خوشمزه ای که دارد، در صورتی که به صورت موضعی اعمال شود می تواند به درمان سوختگی های خفیف کمک کند. عسل یک مادۀ طبیعی ضد التهاب، ضد باکتری و ضد قارچ است. البته کمتر می توانیم عسل طبیعی را در دسترس داشته باشیم. با این حال شما با مطالعه مقاله زیر از هاو کن یو می تواند روش های تشخیص عسل طبیعی را فرا بگیرید.

کاهش قرار گرفتن در معرض آفتاب

پوست با سوختگی، بیشتر در معرض آسیب است پس باید نهایت دقت و توجه را در مراقبت از ان تا بهبود کامل داشته باشیم. پس بیشترین تلاشتان را بکنید تا کمترین تماس را با نور مستقیم خورشید داشته باشید. پوست سوخته نسبت به آفتاب بسیار حساس می شود. پوستتان را با پارچه یا لباس بپوشانید.

تاول هایتان را نترکانید

هر قدر هم که برای این کار وسوسه شدید باز هم از آن خودداری کنید و تاول هایتان را به حال خودشان رها کنید. ترکاندن تاول می تواند به عفونت منجر شود. اگر در مورد تاول هایی که ممکن است به خاطر سوختگی ایجاد شوند نگران هستید به یک پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

از مُسَکن های بدون نیاز به نسخه استفاده کنید

هر چند مصرف هر نوع قرص و مسکن به دستور پزشک احتیاج دارد با این حال شاید اگر از سلامت کامل بهره می برید و مشکل خاصی ندارید برای کاهش درد بتوانید از برخی مسکن ها کمک بگیرید. اگر درد دارید از مسکن های بدون نیاز به نسخۀ پزشک، مانند ایپوبروفن و ناپروکسن استفاده کنید. برای آگاهی از میزان مصرف صحیح برچسب دارو و نجوه و شرایط استفاده را حتما با دقت را بخوانید.

درمان هایی که باید از آنها اجتناب کرد

درمان های عجیب و غvیب خانگی و داستان هایی که پیرزن های خانه دار برای درمان سوختگی می گویند بسیار وسیع هستند، اما همۀ چیزهایی که مادربزرگتان برای درمان سوختگی می گوید برایتان خوب نیست. از این درمان های خانگی رایج برای سوختگی اجتناب کنید:

کَره استفاده کنیم یا نه؟

برعکس چیزی که قبلا احتمالا به گوشتان رسیده باشد، از کره روی ناحیۀ سوختگی استفاده نکنید. تقریباً هیچ نوع شواهدی برای پشتیانی علمی از خاصیت درمانگری کره برای سوختگی وجود ندارد. مهمتر از همه اینکه کره ممکن است سوختگی تان را بدتر هم بکند. کره حرارت را حفظ می کند، همچنین ممکن است بستر مناسبی برای رشد باکتری های مضرّی باشد که می توانند باعث عفونت پوست سوخته شود. کرۀ تان را برای نان صبحانۀ تان نگه دارید.

روغن ها

علی رغم باور عموم، روغن نارگیل هر چیزی را درمان نمی کند. به همان دلیلی که نباید از کره برای سوختگی استفاده کنید، از روغن هایی مانند روغن بادام، روغن زیتون و روغن های پخت و پز هم باید اجتناب کنید. تمامی اینها گرما را حفظ می کنند و ممکن است باعث شوند سوختن پوست ادامه پیدا کند.

گزارش شده است که روغن اسطو خودوس می تواند به درمان سوختگی کمک کند، اما شواهد مکتوب اندکی برای حمایت علمی از این ادعا وجود دارد. به عنوان مثال مطالعات انجام شده روی موش ها هیچ تأثیر مثبتی از روغن اسطو خودوس روی سوختگی را نشان نداده است.

سفیدۀ تخم مرغ

یک داستان قدیمی دیگر این درمان را پیشنهاد می کند، اما سفیدۀ تخم مرغ نپخته خطر ابتلا به عفونت باکتریایی را بالا می برد و نباید روی سوختگی قرار بگیرد. تخم مرغ می تواند باعث واکنش آلرژیک هم شود.

خمیر دندان

به هیچ عنوان خمیر دندان را روی سوختگی نگذارید. این هم افسانۀ دیگری است بدون وجود شواهد مکتوبی برای پشتیبانی علمی از آن. خمیر دندان می تواند سوختگی را بدتر کند و محیط مساعدی را برای عفونت فراهم کند. خمیر دندان استریل نیست.

یخ

یخ و آب خیلی سرد در واقع در ناحیۀ سوخته سوزش ایجاد می کنند. حتی در صورتی که به صورت نا مناسب استفاده شود می تواند باعث سوختگی سرد شود.

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم

تشخیص اینکه چه موقع زخم می تواند در خانه مداوا شود و چه موقع لازم است به دنبال مراقبت های پزشکی باشید بسیار حائز اهمیت است. در این موارد باید از پزشک کمک بخواهید:

  • سوختگی ناحیۀ وسیعی بیشتر از قطر ۷.۵ سانتیمتر را تحت تأثیر قرار داده باشد
  • سوختگی صورت، دست ها، پهلوها و کشالۀ ران را درگیر کرده باشد
  • زخم ناشی از سوختگی دردناک و بدبو شده باشد
  • در اثر سوختگی تب بالایی داشته باشید
  • فکر می کنید دچار سوختگی درجۀ ۳ شده اید
  • از آخرین تزریق واکسن کزازتان بیشتر از ۵ سال می گذرد

سوختگی درجۀ۳ هرگز نباید در خانه درمان شود. این سوختگی ها ممکن است خطر عوارض جدی، از جمله عفونت، از دست دادن خون، و شوک را به همراه داشته باشند. سوختگی درجۀ ۳ که اغلب از آن با عنوان “سوختگی کاملاً عمیق” یاد می شود، به بافت های زیرین می رسد و حتی می تواند به عصب ها هم آسیب وارد کند.

  چاپ مقاله isi

  ترجمه تخصصی

جام جهانی 2018  روسیه-
آخرین اخبار و نتایج جام جهانی
  • صفحه نخست
  • چاپ
آیا این خبر را پسندیدید؟ به اشتراک بگذارید
شبکه مترجمین اشراق
مطالب مرتبط
«طرح خدمت سربازی دخترها» در مجلس
«طرح خدمت سربازی دخترها» در مجلس
یک قدم تا سربازی اختیاری
یک قدم تا سربازی اختیاری
(عکس) مراحل ساخت برج میلاد
(عکس) مراحل ساخت برج میلاد
۴۰ درصد سربازان تحصیلات دانشگاهی دارند
۴۰ درصد سربازان تحصیلات دانشگاهی دارند
خواص بی نظیر سویا در رژیم غذایی
خواص بی نظیر سویا در رژیم غذایی
معرفی 8 سرطان شایع بین نوزادان !
معرفی 8 سرطان شایع بین نوزادان !
فروش دلار 8800 تومانی از سوی دلالان
فروش دلار 8800 تومانی از سوی دلالان
(فیلم) گران ترین ویلای جهان!
(فیلم) گران ترین ویلای جهان!

نظر خود را بنویسید

ثبت دیدگاه

نام:

ایمیل: غیر ضروری - نمایش داده نمی شود

ثبت نظر

پیشنهاد شده

10 رفتار مشمئز کننده در زندگی زناشویی که کمتر کسی آنها را تحمل میکند ! آیا کسی که خیانت کند باز هم کار خود را تکرار خواهد کرد؟ چرا زنان خوشگل اکثرا با مردان زشت ازدواج میکنند؟! علت اصلی گرایش جوانان به همجنس بازی ! 7 تفاوت رایج در میل جنسی زنان و مردان 10 چیز را در رابطه تان اصلا و ابدا قربانی نکنید ! شش جمله خطرناک در زندگی زناشویی وابستگی شوهر به خانواده اش چه زمانی مشکل ساز میشود؟ شوهران نمونه چه ویژگی و خصلت هایی دارند؟ نقش فیلم های پورنو در روابط جنسی زن و مرد 8 زنی که مردان از آنها فراری اند ! بررسی ابعاد عشق و عاشقی از دیدگاه روانشناسی عصبی هایپر سکشوال یا اعتیاد جنسی چیست ؟ چرا نباید با مرد متاهل وارد رابطه احساسی و جنسی شد ؟ خانم های مورد علاقه آقایان چه ویژگی هایی دارند؟ رازهایی درباره مردان که هر زنی باید آنها را بداند ! صدمات و آسیب های رابطه جنسی 15 نشانه داشتن تفاهم با همسر چرا برخی مردان طالب رابطه جنسی با زنان بدکاره هستند ؟ علت تنفر از شوهر در دوران بارداری چیست؟ خیانت جنسی چه تفاوت هایی با خیانت عشقی دارد؟ 10 نشانه اصلی مردانی که از زنان سوءاستفاده میکنند! رابطه جنسی زود گذر با یک غریبه چه آسیبی به روان میزند؟ اوج میل جنسی زنان در چه سنی است؟ 10 مشکل اساسی در ازدواج های بدون رابطه جنسی ! 10کاری که پایان زندگی زناشویی را نشان میدهد ! خانم ها چرا زیاد گریه میکنند؟! چه میزان رابطه جنسی نرمال و رفتار سالم محسوب میشود؟ همه چیز درباره طلاق عاطفی زن و شوهر ! چه زمانی آماده برای بچه دار شدن هستید!؟ هنگام رابطه جنسی و ارگاسم چه اتفاقی در مغز می افتد؟ چرا نباید از ارتباط جنسی به عنوان ابزاری برای مجازات استفاده کرد؟ مسائلی که مردان هیچ وقت به آنها اعتراف نمیکنند! چرا بعد از مدتی رابطه زناشویی سرد و یکنواخت میشود؟ موضوعات مهمی که حتما همسر آینده تان باید بداند! نشانه های متاهل بودن مردی که با آن در ارتباط هستید! تحمل ازدواج ناموفق به خاطر بچه ها کار درستی است؟! آیا میتوان بعد از خیانت همسر دوباره به او اعتماد کرد؟ 4 موضوع رایج در اختلافات زناشویی ! مردان چگونه با احساسات و ذهن زنان بازی میکنند؟! رابطه جنسی قبل از ازدواج خوب است یا بد؟ 10 اشتباه ویران کننده آقایان در رابطه جنسی ! باورهای غلط رایج درباره تمایلات جنسی! بهترین زمان برقراری رابطه جنسی چه زمانی است؟ جملاتی که گفتن آنها موجب سرد شدن روابط احساسی و زناشویی میشود ! حین رابطه جنسی از چه کلمات و جملاتی استفاده کنیم؟ چگونه با متفاوت بودن تمایلات جنسی همسرمان کنار بیاییم؟ آشنایی با فیزیولوژی جنسی و مکانیزم ارگاسم در خانم ها ! چگونه در مسائل جنسی از همسر خود انتقاد کنیم ؟ 5 حقیقت تلخ درباره خیانت که متاهلین باید بدانند! چرا مردان بعد از پدر شدن افسرده میشوند!؟ دو دلیل عمده طلاق زوجین از دیدگاه روانشناسی رابطه‌جنسی به عنوان یک سلاح در زندگی مشترک ! باورهای اشتباه درباره پورنوگرافی یا تصاویر مستهجن 18+ چرا بعد از رابطه جنسی حتما باید دوش گرفت؟ مهمترین دلایل خیانت به همسر ! تفاوت های میل جنسی در زنان و مردان ! حرفهایی که موجب شعله ور کردن دعوای زن و شوهری میشود ! 12 کار ممنوع بعد از دعوای زن و شوهری ! راهکارهایی برای داشتن زندگی زناشویی شاد و رمانتیک ! اشتباهات بزرگ زنان در زندگی زناشویی ! مهمترین و شایعترین بیماری های جنسی در مردان! بی میلی جنسی و سرد مزاجی زنان ناشی از چیست؟ انتقال بیماری های جنسی و مقاربتی بدون رابطه جنسی ! نداشتن رابطه جنسی چه عواقبی دارد؟ آیا میل جنسی خیلی زیاد یک بیماری محسوب میشود؟ 10 نکته روانشناسی درباره خودمان که نمی دانیم! کارهایی که زنان بعد از نزدیکی و رابطه جنسی باید انجام دهند! 10 بیماری که موجب کاهش میل جنسی خانم ها میشود! معرفی 14 بیماری مقاربتی و آمیزش جنسی همه چیز درباره ترانس سکشوال(دو جنسه ها) و عمل تغییر جنسیت‌ ! خطرناکترین و بی ثبات ترین نوع ازدواج ! همه چیز درباره ازدواج سفید در ایران! زیاده روی در رابطه جنسی چه تبعاتی دارد؟ انسان های نرمال هر چند وقت یکبار رابطه جنسی دارند؟ آشنایی با رفتارهای جنسی پر خطر ! جمله ای که اختلافات و بحث های زناشویی را پایان میدهد! آمیزش جنسی برای چه کسانی مضر است؟ سکس تراپی یا آمیزش درمانی برای چه کسانی لازم است؟ با شوهر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟ آشنایی با 8 انحراف جنسی شایع افزایش میل جنسی و بهبود روابط زناشویی با روغن های اسانس! جذاب ترین روز برای رابطه جنسی از نظر خانم ها ! باورهای نادرست درباره ارگاسم زنان در رابطه جنسی! چه زمانی رابطه جنسی برای بدن مضر است؟ جذاب ترین رفتارهای جنسی در روابط زناشویی ! مقایسه همسر با دیگران چه آسیبی به زندگی میزند؟ 4 سوال جنسی رایج در بین آقایان 10 کاری که قبل از رابطه جنسی نباید انجام داد!

داغ ترین مطالب

تعقیب همسر خود را به ما بسپارید !!!
کلیپ بسیار تلخ ارژنگ امیر فضلی درباره تقسیم دریای خزر! «دیپورت» اشتباهی یک جانباز به افغانستان؟! (فیلم) سارقان نخبه و برتر ایران !
چه کسانی شب‌ها دلار می‌خرند؟!
وضعیت اجنه و از ما بهتران در ایران (فیلم) آیا اعترافات اطرافیان ترامپ موجب برکناری او خواهد شد؟ ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند!
عکسی که زن و شوهر آدمخوار را لو داد !
پاسخ مسئولین به کمپین فرزندت_کجاست ؟ دلار بخریم یا نه؟ (عکس) گور خوابی که قهرمان تکواندو و دانشجوی دکتری شد !
شهری ترسناک که به دست اجنه و موجودات فرازمینی ساخته شده است!
ماجرای تکان دهنده اردوی دانش آموزی یزد به گرجستان! خانم‌های خانه‌دار به شمش و طلای آب شده رو آورده‌اند! وزیر کار، بیکار شد/ رای عدم اعتماد به ربیعی
چرا زنان امروزی شوهرانشان را کتک میزنند؟!
(فیلم) در صورت پیروزی هیتلر دنیا چگونه میشد؟ یک پیش بینی علمی وحشتناک! ازدواج مرد عرب با یک جن به نام میمونه !
(فیلم) خاطره جالب یک توریست درباره پول های ایرانی!
راهکارهای رئیس دولت اصلاحات برای خروج از وضع کنونی کشور ناگفته های جنسی از حرمسراهای قاجار ! (عکس) اجسادی که پس از مرگ مدلینگ شدند !
«طرح خدمت سربازی دخترها» در مجلس
چرا زنان حرم ناصرالدین شاه سبیل داشتند؟ جادویی شدن با خوردن آب گندیده جسد مکشوفه ! (عکس) تجمع طلاب مشهدی در اعتراض به وضعیت معیشتی مردم
این سه دختر پدرشان را به طرز فجیعی کشتند
چگونه خاطرات و اتفاق های بد گذشته را فراموش کنیم؟ گریه های پسر ۶ ساله پدر را از اعدام نجات داد مذاکره رییس جمهور روحانی و ترامپ در 28 مرداد؟
صیغه و ازدواج موقت 99 هزار تومانی!
پلان های سخیف جنسی، واکنش های تند به فیلم هزارپا ! ماجرای عجیب اخراج 3 استاد دانشگاه نخبه ! حقایقی شگفت انگیز درباره بدن انسان !!!
پربازدیدترین ها
پر بحث ترین ها
شبکه مترجمین اشراق چاپ مقاله آرتا موسسه تحقیقاتی سینا انتشارات آذرگان شرکت بانی پاتوق سوغاتی - هومینا خانه مهر کودکان اکسپت مقاله آرمان
/  پربازدید ترین اخبار تصویری هفته
/  پربازدید ترین ویدیو های هفته

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به saednews.com می باشد.