ساعدنیوز
ساعدنیوز

«روسری‌تو دربیار» حماسه‌نمایی سخیف مهدی یراحی برای تشویق به ابتذال

  سه شنبه، 07 شهریور 1402   کد خبر 354353
«روسری‌تو دربیار» حماسه‌نمایی سخیف مهدی یراحی برای تشویق به ابتذال
ساعد نیوز: اخیراً «مهدی یراحی» خوانندهٔ سابقاً مجوزدار کشورمان، یک موزیک‌ویدیو منتشر کرد که انتقادات زیادی را در پی داشت. او در این ویدیو که همراه با صحنه‌هایی از برهنگی و رقص زنان و دختران است، با شعر و آهنگی حماسی، مخاطب را تشویق به کشف حجاب و اعمال خلاف اخلاق می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فارس، در روزهای گذشته «مهدی یراحی» خوانندهٔ سابقاً مجوزدار کشورمان، یک موزیک‌ویدیو از آخرین آهنگش منتشر کرد که انتقاد و اعتراض کارشناسان و کاربران فضای مجازی را در پی داشت. او که پیش‌تر با اجرای اذان و موسیقی پایانی چند برنامهٔ پرطرفدار به شهرت و محبوبیت رسیده بود، در بزنگاه فتنه‌ای که کشور از سر گذراند، روی دیگری از خود به نمایش گذاشت.

و اکنون در این ویدیو که همراه با صحنه‌هایی واضح از برهنگی و رقص زنان و دختران است، با شعر و آهنگی حماسی، مخاطب را تشویق به کشف حجاب و اعمال خلاف اخلاق می‌کند.

نوجوانی، دوران تمایل به دیده شدن

اقتضای نوجوانی و دوران بلوغ، جلب توجه است. یکی از راه‌های جلب توجه، رفتارهای هنجارشکنانه و نمایشی است. گاهی سلبریتی‌ها با الگوسازی یا محتوایی که تولید می‌کنند، ابزار این جلب توجه را به نوجوانان می‌دهند. آنها می‌کوشند با تولید موسیقی‌ها و فیلم‌های سخیف و هنجارشکن، بین نوجوانان جریان‌سازی کنند و به آنها جهت بدهند.

سؤالی که در مورد این آهنگ خاص برای مخاطب پیش می‌آید این است که برهنه کردن زنان و دختران چه سودی برای این خواننده و امثال او دارد که با متن و موسیقی حماسی، این طور آنها را برای برداشتن روسری و رقصیدن و آنچه او «آزادی» می‌نامد، تهییج و تشویق می‌کند؟! بند قبل یکی از پاسخ‌هایی است که می‌توان به این پرسش داد.

سلبریتی‌هایی که می‌خواهند به هر قیمتی دیده شوند

یراحی در ایران زندگی می‌کند و طبیعتاً بعد از سال‌ها فعالیت، قوانین کشورش را به خوبی می‌شناسد. می‌داند که تولید و انتشار محتوای غیراخلاقی جرم است. او بهتر از هر کسی می‌داند که بابت نشر چنین محتوایی برایش پروندهٔ قضایی تشکیل می‌شود و او را دستگیر می‌کنند. اما تمام این دانسته‌ها و بدیهیات، مانع او نمی‌شود. چرا؟

پاسخ واضح است! چون برخورد بازدارنده‌ای ندیده است. او پیش‌تر شاهد قبح‌شکنی‌های همکارانش و برخوردهای قضایی با آنها بوده است. با یک حساب و کتاب سرانگشتی، اتفاقاً این تشکیل پرونده و حتی دستگیری و حبس، به نفع او و دیگر سلبریتی‌هاست.

آنها که کل زندگی‌شان با سروصدا عجین است و اساساً حیات‌شان به دیده شدن بستگی دارد، یک بار با انتشار محتوای هنجارشکنانه‌شان دیده می‌شوند و نامشان بر سر زبان‌ها می‌افتد، یک بار موقع موضع‌گیری مسئولان قضایی و تشکیل پروندهٔ قضایی، یک بار موقع دستگیری، یک بار موقع آزادی و...

به این ترتیب بعد از کلی مظلوم‌نمایی و دیده شدن و چند روزی وقفه در فعالیت‌شان با افزایش چند صد هزار نفری دنبال‌کنندگان صفحات مجازی‌شان به عرصه برمی‌گردند و به همان فعالیت‌های ضداخلاقی‌شان مشغول می‌شوند. با این اوصاف چرا سلبریتی‌ها نباید چنین روال کم‌هزینه و پرفایده‌ای را تکرار و از روی دست هم بازنویسی کنند؟

حمایت از تروریست تجزیه‌طلب، برگ سیاه پروندهٔ آقای خواننده

مهدی یراحی سلبریتی ضدنظام سال گذشته نیز در آتش فتنه دمیده و با جریان‌های ضدایرانی هم‌داستان شده بود. او حتی برای «حبیب فرج‌الله چعب» معروف به «حبیب اسیود» هشتگ «نه به اعدام» زده بود. اسیود رهبر گروهک تروریست و تجزیه‌طلب «حرکه النضال» بود. این گروهک به رهبری اسیود مرتکب جنایت تروریستی به رگبار بستن مراسم رژه 31 شهریور 1397 در اهواز شد.

یکی از سوابق فعالیت‌های جنجالی یراحی نیز به زمستان 1397 برمی‌گردد که با انتشار موزیک‌ویدیوی ضدایرانی «پاره‌سنگ» انتقادات زیادی را متوجه خود کرد. مجموعهٔ ایده‌ها و تولیدات او، بسیاری از مخاطبانش را به این نتیجه رساند که یراحی یک تجزیه‌طلب یا دست‌کم نزدیک به جریان تجزیه‌طلبی است.

حماسه‌ای سخیف برای تشویق به ابتذال

«روسری‌تو» دقیقاً در آستانهٔ سالگرد اغتشاشات سال پیش منتشر شده و طبیعی است که مخاطب دغدغه‌مند احساس کند قرار است به موج‌آفرینی و تهییج برای از سرگیری آشوب‌ها که خواست براندازان و شبکه‌های فارسی‌زبان ضدایرانی است، کمک کند.

البته از هم‌زمانی انتشار این موزیک‌ویدیوی خلاف اخلاق با ایام اربعین و عزاداری مسلمانان نیز نباید غافل شد که موجی از اعتراض را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت. تشویق و تهییج مخاطب به کشف حجاب، برهنگی و ایجاد آشوب به نام اعتراض و خلاصه کردن مفهوم آزادی در رقص و برهنگی و بی‌بندوباری، آن هم در قالب محتوایی به شدت سخیف و جنسی اما با لحن و آهنگی حماسی، محور انتقادات مخاطبان بوده است.

رها شو تا به بند من در آیی!

اجازه بدهید چند کلامی هم دربارهٔ محتوای موزیک‌ویدیوی موردبحث صحبت کنیم. منتقدان جریان «حجاب اختیاری» بارها به شکل‌های متفاوت هشدار داده‌اند «آزادی»ای که طرفداران این جریان از آن حرف می‌زنند، حد توقفی ندارد و تا ناکجا و منتها درجهٔ فساد و ابتذال ادامه می‌یابد. در ابتدای این کلیپ هم اعتراف می‌شود که «حق پوشش اختیاری تنها یکی از مطالبات ماست».

مخالفان حجاب اختیاری معتقدند آزادی پوشش باعث انحراف مردان می‌شود و این ویدیو به روشنی اثبات این ادعاست. چرا که خواننده به صراحت از زنان و دختران می‌خواهد روسری‌شان را بردارند، موهایشان را صاف کنند و باز کنند، لباس‌شان را کم و کوتاه کنند و برقصند تا او لذت ببرد. این دستورات که خواننده به عنوان جنس قوی و فرمانده (!) خطاب به زن (جنس ضعیف!) صادر می‌کند، نشان از همان انحراف دارد. در واقع خواننده و همفکران او راحتیِ سبک پوشش زنان را برای لذت‌جویی خودشان مطالبه می‌کنند.

«آزادی» یعنی اجرای آزادانهٔ هر چه من می‌گویم!

آزادی ادعایی در این کلیپ نه در قالب «اختیار در پوشش» یا «نفی اجبار» که در قالب بی‌بندوباری به تصویر کشیده می‌شود که باز هم به استفادهٔ ابزاری از زن می‌انجامد. یعنی تقلیل دادن شأن زن به ابزاری برای لذت بردن مرد و خوب شدن حال او!

پس اختیار کجای این موزیک‌ویدیو جا می‌گیرد؟ در ابتدای کلیپ از «حق پوشش اختیاری» حرف زده می‌شود. اما باز هم اختیاری در کار نیست! چنان که مخاطب با کمی دقت درمی‌یابد تعیین حداقل پوشش و مراقبت از هنجارهای اجتماعی که تا کنون برعهدهٔ قانون و حاکمیت بوده، حالا به این خواننده و در نگاه کلی به جنس مرد تفویض شده است. با عباراتی مثل: «روسری‌تو دربیار»، «موهاتو صاف کن»، «موهاتو باز کن»، «برقص» و... پس اختیار چه شد؟!

می‌بینید که این موزیک‌ویدیو به هیچ شکل و وجهی حامی آزادی ادعایی برای زن و به رسمیت شناختن حق انتخاب او نیست. بلکه سرشار است از تمایل، آرزو و حتی اقدام برای دسترسی مستقیم و بی‌دردسر به دختران و زنان.

(* خوب است بدانید این عبارت نقل به مضمون، بخشی از «پروتکل‌های دانشوران صهیون» است که رهبر انقلاب توصیه به مطالعهٔ آن کرده‌اند. سران صهیون در این بند نوشته‌اند آزادی یعنی اجرای آزادانهٔ قانون، و قانون یعنی هر چه ما بگوییم!)

و سخن آخر...

اخیراً حکم ممنوعیت استفاده از فضای مجازی برای بعضی از سلبریتی‌های مجرم صادر شد. در همهٔ دنیا قوانینی سفت و سخت برای فعالیت سلبریتی‌ها و اینفلوئنسرها تعریف شده که کمترین تخلف آنها با جریمهٔ نقدی و حتی حذف حساب کاربری آنها در فضای مجازی پاسخ داده می‌شود.

طبیعتاً تا زمانی که مثل دیگر کشورها برخورد درخور و بازدارنده‌ای برای فعالیت‌های ضداخلاقی و خلاف امنیت ملی سلبریتی‌ها تدارک دیده نشود، کماکان شاهد چنین رفتارهایی از آنها خواهیم بود و چه بسا روز به روز بر شدت و کمیت آن افزوده خواهد شد. تا وقتی دستگاه قضایی در زمینی که سلبریتی‌ها برای این بازی طراحی کرده‌اند بیفتد، آش همین آش است و کاسه همین کاسه!

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

26 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
بازدیدکننده
3 هفته پیش

قشنگ دارن بی غیرتی و بی دینی رو ترویج میدن،باید باهاش برخورد سفت و سخت صورت بگیره
جلال
3 هفته پیش

چراپیامموپاکردین؟
ملیکا
3 هفته پیش

برو این شعر رو برای خواهر و مادر و زن خودت بخون بگو موهاشون باز بازکنن.بی غیرت ابله
ایرانی
3 هفته پیش

دنبال ویزا و اقامت برا انگلستانه که براشون دم تکون میده
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (520 نظر) (فیلم) غوغای رقص پسر افغانی در مترو تهران با صدای دست و سوت ایرانی ها (518 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (259 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (237 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (228 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (103 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (92 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (80 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (79 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (76 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (37 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (36 نظر) رقص شاد شادمهر در کنسرتش با آهنگ مهستی/بازم نشستی روبروم مات تماشای توام +فیلم (32 نظر) (فیلم) تمرین رقص عربی رونالدو برای انجام شادی گل مقابل پرسپولیس در تهران با آهنگ معروف غفور غفور! (31 نظر) (فیلم) اجرای زنده و مشترک آهنگ یکی هست تو قلبم توسط مرتضی پاشایی و محسن یگانه / خدابیامرز عجب صدایی داشت ... (30 نظر)
منتخب روز   
افتتاح مرکز سنجش، آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی و تعیین صلاحیت های حرفه ای آذربایجان شرقی با حضور وزیر تعاون دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂 (ویدئو)یاسمین پهلوی متوهم، ملکه آینده ایران که حتی سرود ایران رو هم بلد نیست بخونه🙄 (ویدئو) گریه و زاری پسر بچه کرجی که اجازه ندادند رونالدو را ببیند! رونالدو لطفا هیچوقت به این هتل نیااا😂مرسی اه رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (ویدئو) آب خورد یک مار با لیوان/ طفلک چقدر تشنه بود
تیتر امروز   
تاکید وزیر تعاون بر تعیین تکلیف پروژه 1000 واحدی شمس تبریز ماشین دزدی 2 دختر بدشانس در مشهد / خودروی پلیس زود رسید جمعه به بهشت زهرا نروید + علت و جزییات واکنش باشگاه پرسپولیس به ماجرای پیراهن رونالدو: لباس اهدایی رونالدو به فاطمه حمامی پیش ما جا مانده بود! داماد شدن پدر به جای پسر برسر سفره ی عقد! موز دزدی میمون از اورانگوتان عاقبت خوشی نداشت!+ فیلم واکنش خاص ولیعهد عربستان به استقبال فوق العاده ایرانی ها از رونالدو و یارانش آخرین کشور در روی کره زمین که صاحب تیم فوتبال شد+عکس آخرین وضعیت نرخ ارز امروز 30 شهریور 1402 عشق و حال جنجالی جورجینا در عربستان پایان ندارد!+ عکس دزدی عجیب پرسپولیس؛ به جایزه دختر معلول هم رحم نکردند+عکس توپ فوتبال رئیسی که از فیفا هدیه گرفت+ عکس کشف شگفت‌انگیز گنج بزرگ فرعون زیر آب +عکس شکار ترسناک مار غول پیکر کبری توسط 6 مرد قوی و یک سگ وحشی😵+ فیلم (تصاویر) نه به کتاب و مدرسه؛ کودکانی که طلا استخراج می‌کنند