20 ایده رایگان و بدون هزینه برای سرگرم کردن کودکان در تعطیلات تابستان با تمام شدن فعالیت مدارس

  سه شنبه، 08 خرداد 1403 ID  کد خبر 390481
20 ایده رایگان و بدون هزینه برای سرگرم کردن کودکان در تعطیلات تابستان با تمام شدن فعالیت مدارس
ساعدنیوز: ماه سوم بهار رسیده و کم کم تعطیلات بچه ها شروع می شود مهم‌ترین پرسش پدر و مادرها این است که چطور با کم‌ترین هزینه کودکان خود را در این چند ماه سرگرم کنند. ما برای این پرسش مهم چند پیشنهاد داریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعدنیوز، تابستان در همه جای دنیا فصل بچه‌ها است. فصل تعطیلی مدارس و بازگشت بی‌دغدغه کودکان و نوجوانان به خانه‌ها و کوچه‌ها. این بازگشت برای کودکان مساوی با لذتی وصف ناپذیر و بدون مرز است، لذت رهایی از قید و بندهای رفتن به مدرسه و تکالیف تکراری.

پدر و مادرها هم از حضور بچه‌ها در خانه خوشحال می‌شوند، اما بعد از مدتی با یک چالش اساسی مواجه می‌شوند: با این بچه چه کنم؟ چه طور سرگرمش کنم؟ هر اندازه که فرزند به سنین کودکی و نوجوانی نزدیک‌تر باشد این سوال و چالش جدی‌تر می‌شود.

برای کمک به این پدر و مادرها ما امروز لیست پیشنهادی تفریحات تابستانی بچه‌ها را آماده کرده‌ایم؛ تفریحات ساده و کوچک و درسترس که می‌تواند تابستان متفاتی را برای شما رقم بزند. این لیست با کمک راهنماهای منتشر شده توسط یونیسف تهیه شده است.

20 تفریح تابستانی ساده و ارزان برای کوکان

 • ملاقات با دوستان در پارک‌های محل: ساده‌ترین، بهترین و قدیمی‌ترین راه برای لذت بردن از تابستان رفتن به پارک محل و هم‌بازی شدن با کودکان دیگر است. سعی کنید حداقل بعضی روزها با کودک خود همراه شوید. به این شکل هم ارتباط بهتری با او خواهید داشت و هم پدر و مادرهای دیگر را می‌شناسید و دوست پیدا می‌کنید.

 • نمایشگاه و رویدادهای محلی: از فرهنگسرا تا مساجد، مراکز مختلف برنامه‌های رایگان مختلفی را با محوریت کودکان برگزار می‌کنند. به این مراکز سر بزنید یا صفحات آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی را بررسی کنید. حتما گزینه‌های خوبی از نمایشگاه و تفریح‌های جذاب پیدا می‌کنید.

 • بستنی درست کنید: هیچ کودکی (یا والدینی) در دنیا وجود ندارد که در یک روز گرم تابستان از بستنی فرار کند. شما می‌توانید به جای خرید بستنی مواد آن را بخرید و بستنی خانگی درست کنید. هم بسیار ارزان‌تر است و هم خیلی لذت بخش! نحوه درست کردن بستنی سنتی خانگی را مرور کنید.

 • پیک نیک کوچک در پارک محله یا پشت بام: غذایی را که می‌خواهید در منزل بخورید به پارک ببرید. تنها کافی است به جای ساعت 9 ساعت 6 عصر به پارک بروید، یک توپ و یک زیر انداز ببرید و یک شام ساده را به یک پیک نیک جذاب تبدیل کنید. اگر اهل بیرون رفتن نیستید می‌توانید پیک نیک را در حیات یا پشت بام برگزار کنید. اگر خانه برای خودتان است می‌توانید در حیاط چادر بزنید و به بچه اجازه دهید شب را در چادر کمپ کند.

 • شب رصدی در پشت بام: اگر آلودگی نوری کم است یک شب به پشت بام بروید و به آسمان نگاه کنید و به فرزند خود ستاره‌های مختلف را نشان دهید. مثل بگویید سن «جهان» چقدر است یا از ویژگی‌های جالب ماه حرف بزنید.

 • آزمایش های علمی ویژه کودکان: کمی جست‌وجو در اینترنت یا نگاه به کتاب‌های درسی به شما کمک می‌کند چند آزمایش علمی ساده، جذاب و سرگرم کننده پیدا کنید. انجام این آزمایش‌ها نه تنها سرگرم کننده و آموزش دهنده است، بلکه شما را هم به کودکی باز می‌گرداند.

کودک

 • نقاشی بکشید: یک جعبه مداد رنگی یا شمعی دوازده رنگ و چند ورق کاغذ کافی است تا بتوانید در کنار کودک خود نقاشی بکشید و لذت ببرید.

 • خمیر بازی: این کار را می توان در کمتر از 10 دقیقه انجام داد و بسیار آسان است. خمیرهای بسیاری وجو دارند و انتخاب‌ها گسترده است. خمیر بازی در رشد خلاقیت کودکان موثر است.

 • کتاب بخوانید و کتاب امانت بگیرید: کتاب این روزها حسابی گران است، اما هنوز می‌شود با کتاب قرض گرفتن از کتاب‌خانه محله به طور جدی کتاب خواندن را دنبال کرد. عضویت کودک در یک کتاب‌خانه یک حرکت مثبت اجتماعی حساب می‌شود و تاثیری جدی در روحیه او دارد.

 • خانه بسازید: هر چقدر هم که خانه شما کوچک باشد باز هم بگذارید کودک چند مبل را به هم بچسباند و چادری روی آن بکشد و قلعه خود را بسازد.

 • سایه بازی: یک شمع یا چراغ قوه، تاریکی، دیوار و یک جفت دست به شما کمک می‌کند تا با سایه بازی حسابی خوش بگذارنید. قدیمی‌ترین تفریح انسان انگار قصد قدیمی شدن ندارد.

 • پازل بسازید: آن قدر غرق تفریحات مدرن کامپیوتری شدیم که ساده‌ترین تفریح‌ها را از یاد برده‌ایم. یک پازل مناسب گروه سنی کودک خود بخرید و در ساختنش به فرزندتان کمک کنید. زمان حل این پازل‌ها، وقت مناسبی برای برقراری ارتباط با کودک است.

توپ و توپ و توپ: یک توپ کوچک فوتبال یا یک راکت تنیس و یک توپ می‌تواند چیزی باشد که چندین و چند تابستان کودکان و بزرگسالان را به خود مشغول کند.

بچه

 • درست کردن کار دستی: با چند کاغذ و تا می‌توانید اوریگامی بسازید. اگر یک قیچی هم اضافه کنید می‌توانید اشکال هندسی عجیبی خلق کنید. اگر اهل حوصله باشید ساختن عروسک‌های انگشت با کمی پارچه هم چندان پیچیده نیست.

 • سبزی یا گل بکارید: میوه کاشتن سخت و پر زحمت است، اما در یک جعبه کوچک مخصوص کاشت گل می‌توان گل‌های کوچک زینتی یا سبزی کاشت. بچه‌ها از خلق و پرورش چنین چیزهایی حسابی استقبال می‌کنند.

 • فسیل کشف کنید: کمی حوصله کنید و فسیل‌های الکی جانوران را در باغچه دفن کنید و به کودکان فرصت کشف آن‌ها را دهید. این کار کمی زحمت دارد، اما لذت کشف را به کودکان هدیه می‌دهد.

 • پیاده روی کنید: یک پیاده روی خانوادگی چیزی است که نمی‌توان از آن گذشت. پیاده روی ساده و بدون خرج، اما لذت بخش است. حواستان باشد که یک قمقمه آب خنک ببرید.

 • حباب بازی: در بیشتر خانه‌ها نمی‌شود آب بازی کرد، اما حباب بازی چرا! مقداری کف و چند فوت به شما اجازه می‌دهد تا انواع مختلفی از حباب را درست کنید.

  دختر


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
شعری که استاد شهریار با خواندن آن اشک ریخت و تا آخر به صورت گریان ادامه داد/ طفل بودم دزدکی پیر و علیلم ساختند (25 نظر) دورهمی صمیمی شهید رئیسی با سعید جلیلی در اتاق کارش و ناهار ساده آن ها با نان خالی و بیسکوئیت+ویدئو/سفره غذایی که سادگی چاشنی اصلی آن بود... (24 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز اوستا بنا برای حفظ پرندگان از گرما و سرما/ اشک تو چشم آدم جمع میشه+ویدئو (22 نظر) نگاهی به خونه زندگی مجلل کاظم نوربخش، سلمان سریال نون خ+ویدیو/ چه چیدمانی، خوش سلیقگی از در و دیوار میباره (19 نظر) خلاقیت های زیبا و رنگارنگ یک مادر ایرانی با قوطی شیرخشک/ هنر نزد ایرانیان است و بس+عکس (18 نظر) کیک تولد باکلاس و 2 بعدی پسر حامد آهنگی برای تولد 10 سالگیش/ مبارکا باشه+ عکس (18 نظر) آشتی کردن آشا محرابی، فروغ سریال هشت‌ونیم دقیقه با پدرش بعد از 40 سال (16 نظر) نگاهی به حلقه ازدواج شلوغ و زیبای آزاده نامداری و همسرش با نگین های ظریف/ چه سلیقه منحصر به فردی+عکس (16 نظر) خلاقیت خنده دار پدر ایرانی با پارک زانتیا وسط پذیرایی خانه اش حماسه ساز شد+عکس/ مغز تو رو باید طلا گرفت🤣 (15 نظر) (عکس) ماشین های شیک و باکلاس سهیلا منصوریان، بانوی قهرمان ووشو و دارنده مدال طلای بازیهای آسیایی 2024👌 (13 نظر) دورهمی خانوادگی علی دایی در خانه ابدی پدرش +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (12 نظر) نگاهی به کیک تولد چند طبقه و هزار رنگ رضا داوودنژاد/ لبخندهای از ته دل آقای بازیگر کنار همسرش غزل بانو (13 نظر) خلاقیت منحصربفرد مادر ایرانی برای ترک سیگار فرزندش حماسه آفرید/ دست همه سازمان های ترک اعتیاد رو از پشت بست😂 (10 نظر) بازیگر زنِ جوانِ سینما: من نماز خوندن رو از شهاب حسینی یاد گرفتم+ویدیو (10 نظر) رونمایی از خواهر باکلاس فاطمه گودرزی، توران سریال لحظه گرگ و میش/ مگه داریم انقد شباهت+عکس (9 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
فال روزانه امروز سه شنبه 5 تیر ماه 1403
فال شمع روزانه امروز سه شنبه 5 تیر 1403
روایتی تاریخی از کاندیدای ریاست جمهوری ایران که افغانی از آب درآمد!
جانور عجیب الخلقه ای با چشمان زیبا که جایزه بزرگ زشتی را از آن خودش کرد+عکس
اسامی کامل بازیگران معروفی که سید هستند/ از شهاب حسینی تا نرگس محمدی و ستاره سادات قطبی+عکس
افشاگری علیرضا زاکانی از ایستادگی رهبر انقلاب در برابر طرح‌های دولت احمدی‌نژاد در سال 88
4 کشته در جنایت خانوادگی بیضا/ پدر بی رحم همسر و 3 دخترش را کشت
پارتی شبانه زندگیم را به باد داد ؛ از استادی دانشگاه تا کارتن‌خوابی/ ماشین خارجی و آپارتمان بالای شهر داشتم
پسر جوان از کانال کولر وارد اتاق خواب دختر شیرازی شد
انتشار وصیت نامه آیت الله آل هاشم برای اولین بار: می دانم شهید می شوم
ماجرای جنگ 300 ساله برای تصاحب 200 تن طلا و جواهرات
هشدار جدی وزیر بهداشت درباره پشه آئدس و شیوع تب دنگی در ایران/ همه چیز درباره پشه آئدس و راهکارهای جلوگیری از ابتلا به تب دنگی بویژه در مناطق گرمسیری
تمدید مهلت دفاع از پایان‌نامه و رساله در دانشگاه پیام‌نور
نمای دانشگاه کمبریج غرق در خون شد...
نظام سلامت در گفتار نامزدهای انتخابات و آنچه که نگفتند