ساعدنیوز
ساعدنیوز

ائتلافی برای پایان دادن به اردوغان/ کلیچداراوغلو و دوستانش امیدوارتر از همیشه

  سه شنبه، 16 اسفند 1401   کد خبر 332814
ائتلافی برای پایان دادن به اردوغان/ کلیچداراوغلو و دوستانش امیدوارتر از همیشه
ساعدنیوز: تحولات روزهای اخیر در صحنه سیاسی ترکیه نشان از عزم جدی رقبا و مخالفان اردوغان برای کنار زدن او و آغاز فصل جدیدی از حیات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در ترکیه است. ساعدنیوز در گفتگو با علی حیدری کارشناس مسائل ترکیه به این موضوع پرداخته است.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز، علی حیدری کارشناس مسائل ترکیه در گفتگو با خبرنگار ساعدنیوز و در واکنش به تحولات اخیر در عرصه سیاسی ترکیه در آستانه انتخابات سرنوشت ساز آتی در این کشور گفت: یکی از اتفاقات مهم اخیر در صحنه سیاسی ترکیه فروپاشی ائتلاف ششگانه است. خانم مرال آکشنر دیدگاه های ملی گرایانه دارد، آقای کمال کلیچداراوغلو دارای دیدگاه های کمالیستی و سوسیالیستی است، حزب سعادت دارای دیدگاه های اسلامی است، حزب دموکراتیک دارای افکار دموکراسی خواهانه است و حزب جهش و دموکراسی و حزب آینده آقای علی بابا جان و احمد داووداوغلو هم دیدگاه های مختلطی دارند. بنابراین، می توانیم بگوئیم که یک ملغمه ای از افکار و ایده ها در این ائتلاف گرد هم آمده بودند و هدف همه آنها کنار زدن آقای اردوغان بود. البته باید به این نکته توجه کنیم که وقتی هدف این ائتلاف تحقق یافت، این ها در آینده دچار مشکلاتی می شوند.

علی حیدری

حیدری با اشاره به تفاوت های بنیادین نظرگاه های اعضای ائتلاف ضداردوغان افزود: این تفاوت دیدگاه ها در صورت پیروزی این ائتلاف در انتخابات، مشکلات اساسی در پی خواهد داشت. مثل دولتهای دهه 90 میلادی ترکیه خواهد شد که ائتلافی شکل می گرفت، دولتی تشکیل می داد، و بعد از آن اختلافات زیادی به وجود می آمد. می توانیم بگوئیم که همین موضوع تکرار می شد اگر این ائتلاف ششگانه ادامه پیدا می کرد. اما خانم مرال آکشنر ترجیح داد که از این ائتلاف جدا شود.

این کارشناس مسائل ترکیه درباره علت جدایی مرال آکشنر از ائتلاف ششگانه گفت: چون نامزدهای مورد حمایت او یعنی آقای منصور یواش و اکرم امام اوغلو از طرف کلیچداراوغلو پذیرفته نشدند. به همین خاطر، وی تصمیم به جدایی از این ائتلاف گرفت. و بعد از آن هم تلاش کرد که این دو فرد را به سمت خودش جذب کند و برای نامزدی ریاست جمهوری آنها را پیش بندازد. ولی با جواب منفی آنها روبرو شد و امروز هم اعلام شد که در نشست ائتلاف ششگانه حضور خواهد داشت. این نشان می دهد که آکشنر یک عقبنشینی نسبی از مواضع خودش را داشته است.

ائتلاف ششگانه

وی افزود: فارغ از نتیجه نشست عصر دوشنبه ائتلاف، همین وارد شدن دوباره آکشنر به جرگه ائتلاف ششگانه نشان می دهد که کسانی که وارد عرصه میانجیگری شده اند توانسته اند نقش خودشان را خوب ایفا کنند یا خانم مرال آکشنر بعد از آن گام خروج از ائتلاف یک گام به عقب برگشته و تصمیم گرفته که با ائتلاف، کار خودش را پیش ببرد. اگر این اتفاق بیفتد، کار دوباره برای آقای اردوغان سخت خواهد شد و اگر با توافق یک نامزدی که آقای کلیچداراوغلو است، معرفی شود، احتمال پیروزی اش حتی در دور اول هم وجود دارد. اما اگر به دور دوم کشیده شود و همین ائتلاف حفظ شود، احتمال پیروزی اش با توجه به وضعیت اقتصادی و وضعیت مدیریت زلزله بسیار زیاد است و احتمال وجود دارد که این ائتلاف به پیروزی برسد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/