نشانه های افراد پرخاشگر منفعل و نحوه رفتار با آن ها

  شنبه، 28 آبان 1401   زمان مطالعه 8 دقیقه
نشانه های افراد پرخاشگر منفعل و نحوه رفتار با آن ها
پرخاشگری منفعلانه نوعی از پرخاشگری می باشد که مانند دیگر پرخاشگری ها نشانه های بارزی مانند بالا بردن صدا و داد و بی داد یا غیره را ندارد و معمولا در رفتار فرد هویدا می شود. در ادامه بیشتر درباره این نوع پرخاشگری بحث می کنیم.

پرخاشگری منفعل یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. زیرا برخی از مردم به جای عصبانیت آشکار، خصومت خود را به روش های منفعلانه ابراز می کنند که در جهت آزار و اذیت قربانیان ابراز می کنند.بیشتر افراد هر از چند گاهی در زندگی شخصی و حرفه ای خود با دیگران رفتاری توام با پرخاشگری منفعل از خود نشان می دهند. هم خانه ای که یک یادداشت مهربانانه و در عین حال دلهره آور راجع به یک فنجان شسته نشده، می گذارد یا یک همکار که به اتمام رساندن کارها را فراموش می کند، نمونه هایی از پرخاشگری منفعل را از خود بروز می دهند.

پرخاشگری منفعل می تواند برای قربانی بسیار رنج آور باشد. از آنجایی که شناسایی این رفتار دشوار است، اثبات آن نیز دشوار خواهد بود. مخصوصا این که ممکن است این رفتار غیر عمدی هم باشد. پرخاشگری منفعل می تواند منجر به بروز مسایل متناقض و در برخی موارد حتی صمیمیت بیشتر شود، زیرا بسیاری از افراد تلاش می کنند تا مکالمه ای مستقیم و صادقانه درباره مشکل مورد نظر داشته باشند.غر زدن یا عصبانی شدن فقط باعث می شود که پرخاشگری منفعل فرد به حالت دفاعی کشیده شود. این رفتار غالباً منجر به بهانه آوری یا انکار مسئولیت از طرف فرد می شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد که روشهای سالم تری برای مقابله با پرخاشگری منفعلانه و برخورد با تعارضات رابطه وجود دارد.

رفتار منفعلانه و پرخاشگرانه چگونه بر دیگران تاثیر می گذارد؟

رفتار منفعلانه و پرخاشگرانه می تواند برای هدف و تعیین آن بسیار ناامید کننده باشد چون شناسایی آن دشوار است، اثبات آن نیز دشوار است و حتی ممکن است ناخواسته باشد. پرخاشگری منفعل می تواند منجر به درگیری و مشکلاتی در صمیمیت افراد شود، زیرا بسیاری از افراد برای گفتگوی مستقیم و صادقانه در مورد مسئله موجود تلاش می کنند. پرخاشگر منفعل می تواند اثراتی مانند استرس و اضطراب در اطرافیان خود به جای بگذارد.

رفتار منفعلانه و پرخاشگرانه

نشانه ها و علائم پرخاشگری منفعلانه

فرد و یا افرادی که به پرخاشگری منفعلانه دچار هستند، یک سری رفتار و نشانه های غیر عادی در شرایط از خود نشان می دهند که ما در ادامه این مقاله به شرح آن با ذکر جزییات می پردازیم:

 • عدم یا فقدان خشم: یکی از مهمترین رفتاری که شخص در پرخاشگری منفعلانه از خود نشان می دهد، پنهان کردن خشم است. هر انسانی در شرایط مختلف طعم خشم را می چشد و آن را از خود نمایان می کند، در شرایط غیر عادی وقتی این افراد بسیار بی تفاوت و خونسرد هستند اصلا عادی نیست. این افراد خشم خود را در جایی به شکل کاملا آزار دهنده تر بروز می دهند. و با پنهان کردن خشم خود سعی به کنترل کردن افراد دارند.
 • ایجاد ارتباطات مبهم: این افراد با بازی کردن با واژه ها و مبهم بیان کردن کلمات و جمله سعی در کنترل و مدیریت خشم خود و کنترل کردن دیگران دارند. آنها اصلا واضح حرف نمی زنند و با این طرز سخن گفتن سعی بر کاهش اثر منفی حرف خود بر روی شنوده دارند. پاسخ ها و عکس العمل های سربسته و مبهم که هیچ مفهومی ندارد عادت این افراد است و برای طرف مقابل تحمل این رفتار بسیا آزاردهنده می باشد.
 • به راحتی به فراموشی سپردن: با اینکه چندین بار چیزی را به او تاکید می کنید باز هم وقتی انجامش نمی دهد، خیلی راحت و ریلکس می گوید که فراموش کرده ام. یا مناسبت ها و قرارهای مهم را به راحتی فراموش می کند و از کنار آن می گذرد، این ها به علت عدم مسئولیت پذیری افراد پرخاشگر منفعلانه می باشد که در برابر واکنش های شما نشان می دهند.
 • ایجاد قهر های طولانی مدت و زیاد: در حالی که این افراد از ابراز احساسات خود امتناع می کنند اما به راحتی قهر می کنند و شما می دانید که اگر در زندگی روزمره مسئله ای باب میلشان نباشد به راحتی قهر می کنند و اگر از او دلیل و علت ناراحتی اش را بپرسید منکر این قهر و ناراحتی می شود ولی در اصل از برقرار کردن رابطه صمیمی و ارتباط می پرهیزد. چون می داند با این رفتار می تواند اوضاع را به کنترل خود در بیاورد و به نفع خود از آن استفاده کند.
 • مقصر دانستن دیگران: از رفتارها و نشانه های بارز پرخاشگری منفعلانه، مقصر دانستن دیگران است. این افراد به هیچ عنوان تقصیری را به گردن نمی گیرند و همواره معتقدند اگر مشکلی پیش آمده و اتفاقی افتاده به این علت بوده است که دیگران کار خود را به خوبی انجام نداده اند.
 • تاخیر و تعلل داشتن در انجام امور: فردی که دچار پرخاشگری منفعلانه است همیشه کارها و وظایفش را بر طبق برنامه خودش و با تاخیر انجام می دهد، در صورتی که از نظر او دیگران موظفند همه چیز را به موقع و درست انجام دهند.
 • نقش یک فرد همیشه قربانی را بازی می کند: اشخاصی که به این مسئله دچار هستند همیشه بی مسئولیت بوده و برای توجیح رفتار و بی مسئولیتی خود و جلوگیری از تنش و اختلاف نظر همیشه و در همه جا به خوبی نقش یک قربانی را بازی می کند.
 • ترس از وابستگی: این اشخاص در حالی که مدام دیگران را متهم می کنند و مقصر می دانند اما ترس زیادی از وابستگی دارند زیرا در صورتی که به فرد مقابل خود وابسته شوند دیگر نمی توانند زندگی و برنامه هایشان را آن طور که باب طبعشان است جلو ببرند. به همین خاطر همیشه از پذیرفتن کمک دیگران امتناع می کنند و نیازشان را به شما انکار میدارند. علت اصلی این مسئله ترس از بازگویی افکار و برملا شدن میزان وابستگی شخص است که اصلا برای او وجه خوبی ندارد و خوشایند نیست. این افراد در ارتباط برقرار کردن سراغ کسانی می روند که به شدت وابسته و متکی هستند تا اینگونه ترس خود را پنهان و به آرامش روانی برسند.
 • ترسیدن از صمیمی شدن: افرادی که از این نوع پرخاشگری رنج می برند نسبت به دیگران بی اعتمادند و این عدم اعتماد سبب می شود در رابطه جسمی و عاطفی با دیگران حد و مرزها را رعایت کنند و به شما و خود اجازه نزدیکی بیش از حد ندهند و اگر شما بخواهید از مرزهای او رد شوید با دوری و تنبیه شما را متوجه می کنند که حق ندارید پا در جریم خصوصیشان بگذارید و بیش از اندازه صمیمی شوید.
 • مانع تراشی: این افراد مدام در حال ایجاد کردن و گذاشتن مانع در راه رسیدن شما به خواسته هایتان می باشند و با بیان بهانه های جزیی و کوچک شما را از داشتن آن چیزی که زمان زیادی برایش صرف کرده اید، باز می دارند.

عواقب و عوارض پرخاشگری منفعلانه و رفتار خشونت منفعل

در اختلال و رفتار خشونت منفعل، شما به خودتان یا دیگران فرصتی نمی دهید به آنچه که فکر می کنید یا احساس می کنید گوش دهند.زمانی که در انتهای خشونت منفعلانه هستید، شما می توانید گیج، ناراحت، حس جرم، گناه و نا امید شوید. شما ممکن است فکر کنید که چیز اشتباهی را انجام داده اید، اما هیچ ایده ای ندارید که آن چه بوده است.

 • موجب ایجاد ناامنی در تمام احزاب می شود.
 • باعث ایجاد فضای بدی بین مردم می شود.
 • این نوعی از تعارض است که هر دو یا یک حزب نمی توانند به طور معقول در مسائل از آن جلوگیری کنند.
 • از بروز مسائل واقعی جلوگیری می کند.
 • باعث ایجاد احساسات منفی و تشکیل اعتراضات در راه های غیر ضروری می شود .

نحوه برخورد با افراد پرخاشگر منفعل

پرخاشگری منفعل غالباً ناشی از خشم، اندوه یا ناامنی است که فرد ممکن است آگاهانه از آن آگاه باشد یا نباشد. رفتار منفعلانه و پرخاشگرانه ممکن است بیانگر آن احساسات یا تلاشی برای به دست آوردن کنترل در یک رابطه باشد. با توجه به این موضوع می توانید نحوه پاسخگویی خود را آگاه کنید. اگرچه واکنش نشان دادن یا حتی خود منفعل بودن می تواند وسوسه انگیز باشد اما ابراز خشم یا ناامیدی احتمالاً فرد را به ادامه رفتار مشابه ترغیب می کند. اثبات این مسئله که برای دیدگاه فرد پرخاشگر منفعل ارزش قائل هستید، در صورتی که به یک احساس ناامنی اساسی بپردازید، می تواند به بهتر شدن اوضاع کمک کند.

اما توجه کنید که شما نباید از جرائم بی اساس عذرخواهی کنید و یا در غیر این صورت جرم آن ها را جبران کنید. در صورت امکان بهترین راه حل اغلب محدود کردن زمانی است که شما در حضور آن ها می گذرانید اما اگر تشخیص دادید که رویارویی بهترین راه رو به جلو است، از متهم بودن خود بپرهیزید. چگونه می توانید با رفتار پرخاشگر منفعل کنار بیایید؟ در اصل آرامش هر چه بیشتر می تواند از رفتار بد طرف مقابل جلوگیری کند. اگر یک زن و شوهر بتوانند بدون دفاع، گوش دهند و صحبت کنند، این امر تاکتیک های منفعلانه را کاهش می دهد تمرین مهارت های زندگی و زوج درمانی و مهارت حل مسئله می تواند در این راستا به زوجین کمک کند.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
ناگفته هایی از ساده زیستی سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس‌‌جمهوری که سال‌ها اجاره‌نشین بود! (193 نظر) رونالدو کچل کرد ؛ چهره ابرستاره فوتبال جذاب‌تر شد (95 نظر) نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... (77 نظر) زیباترین اسم های فرزندان بازیگران ایرانی همراه با معنا/ از محسن تنابنده تا شهاب حسینی و ... (43 نظر) نگاهی به حیاط باصفا و دلباز ویلای زیبای بیرانوند و اکرم بانو با نگهبان مجهز +عکس/ دارندگی و برازندگی یعنی این! (38 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (11 نظر) دانلود آهنگ جدید "خداحافظ" عرفان طهماسبی/ در سکوت شب خانه زد فریاد اما تو نشنیدی...+فیلم (10 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (9 نظر) خلاقیت باحال بهرنگ علوی برای تبریک گفتن تولد بهرام افشاری/ اگه فرانسه به ایفل می‌نازه و ...+عکس (9 نظر) نگاهی به کیک تولد با کلاس با طراحی زیبا سپیده بزمی پور مادر نبات و پناه/ مبارکا باشه خانووم +عکس (7 نظر) واکنش بسیار جالب نوازنده خیابانی به حضور عادل فردوسی پور در میان مردم عادی/آهنگو کوبید از نو ساخت+ فیلم (7 نظر) صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ کردی محلی +ویدئو/چه خوب میخونه... (7 نظر) یک روایت تاریخی : 70 سال پیش، ملاقات خصوصی آقا تختی و شاه مخلوع در رامسر (6 نظر) نگاهی به خونه زندگی علی پروین اسطوره فوتبال/ دو دوست در کنار هم برای یادآوری خاطرات (6 نظر) نگاهی به ویلای اعیانی با معماریِ رومی جواد نکونام در شمال+عکس/ چه حیاط باصفایی هم داره (6 نظر)
دیگران می‌خوانند   
نگاهی به سفره های غذای رهبر انقلاب از دوران ریاست جمهوری تا رهبری/ از بشقاب ملامین و قندان پلاستیکی تا عدس با ماست و نوشابه زمزم مشکی خلاقیت بی نظیر یک معمار در طراحی خانه ای با الهام از سیب زمینی سرخ کرده/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس (ویدئو) تکنیک شگفت انگیز نقاشی با قاشق؛ به همین راحتی در خانه نقاشی کنید (فیلم) آموزش تا کردن 9 مدل دستمال سفره/ شیک و مجلسی ژست بانمکی که امین حیایی، سوپراستار سینمای ایران را پولدار کرد+ویدیو تغییر چهره ارغوان سریال دلدادگان بعد از 6 سال در 35 سالگی/ زمین تا آسمون فرق کرده+عکس اقدام تکرار نشدنی و تحسین برانگیز حسین امیرعبداللهیان موقع سرفه کردن وزیر سوریه و ناتوانیش از باز کردن بطری آب+ویدیو/ ببینید و لذت ببرید خطر از بیخ گوش حامیم گذشت/ پایان 3 عمل موفقیت آمیز +جزئیات عمل رونمایی از مادر جوان الهه حصاری، یلدای سریال 8 و نیم دقیقه/ چقدر کم سن و سال+عکس میکاپ کردن و کرم پودر زدن مزدک رستمی بازیگر نقش برادر یکتا در سریال هشت و نیم دقیقه لذت بخش ترین کار ستاره سادات قطبی در باغ پدری اش/همیشه به خوشی و خنده بانو +فیلم قدم زدن حسین امیر عبداللهیان در محوطه دانشگاه تهران بدون محافظ و تشریفات+عکس/ واکنش و تعجب دانشجویان دیدنیه رونمایی از باغ پدری دردندشت و دلباز ستاره سادات قطبی در اصفهان/ چه هوای سالم و آسمون صافی+عکس چهره شکسته رابعه اسکویی با لباس عروس سفیدش/ رابعه اسکویی طلاق گرفت؟+عکس تیکه سنگین احمدرضا عابدزاده به کریم باقری/ ناراحتی کریم باقری از عقاب+ فیلم گریه های فیلم بردار پرسپولیسی از پشت دوربین/ بغضی که بلاخره شکست+ فیلم با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه گشت و گذاری کوتاه در طلافروشی لوکس شاهرخ استخری+ویدیو/ شغل دوم و پردرآمد آقای بازیگر! عکس جون جونیِ مازیار لرستانی با منوچهر هادی و خانم های بازیگر در پشت صحنه سریال جدیدش/ اختلاف یا اتحاد ؟ مسئله این است! پاسخ قابل تامل و از روی سعه صدر سیدابراهیم رئیسی به تهمت هایی که علیه ایشان زده شد+ ویدیو استوری غم انگیز بازیگران برای غرق شدن عوامل سریال رویای نیمه شب +عکس نگاهی به انگشتر خاص با طراحی باکلاس مینا مختاری همسر بهرام رادان/ واقعا بهشون میاد +عکس تکه‌تکه‌ات می‌کنم؛ ادعای عجیب شریعتی نماینده تهران علیه تاجگردون!+فیلم/ التهاب در جریان بررسی اعتبارنامه ها ماجرای دختری که عکسش در صفحه رشیدپور منتشر شد +عکس تغییر چهره الهه حصاری «یلدا» سریال هشت و نیم دقیقه بعد 8 سال+عکس/ خانوم بازیگر اصلا بهش نمیاد 43 سالش باشه این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد استایل باشگاهی رضا گلزار سوپر استار ایرانی/ عضله نمایی آقای بازیگر+ فیلم عکس خانوادگی جذاب از علیرضا طلیسچی +عکس دکوراسیون مدیترانه ای خونه نقلی نسرین نکیسا، بازیگر نقش مادر جیران+فیلم صندلی مشکی پوش سیدابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت رئیس جمهور شهید در محل قدیم مجلس+عکس رونمایی از قاب موبایل بامزه و گوگولی محسن کیایی،مجری خوش خنده صداتو/ چه طرح مردونه جالب و خاصی+عکس نگاهی به خونه زندگی ساده و بدون تجملات سید ابراهیم رئیسی با رونمایی از عکس بزرگ آن شهید روی دیوار+عکس/ ساده زیستی سید محرومان ... مخده های دهه شصتی شاه نشین مینا مختاری با یخدان چوبی ایوان خانه اش/ اینجا خود بهشته😍 دو نفره های شبیه به هم اما متفاوت از مادرانی با فرزندانی تاریخ ساز+عکس/ از رهبر معظم انقلاب تا سیدابراهیم رئیسی ظاهر جذاب و زیبای کیسان دیباج، سهراب سریال از سرنوشت بدون گریم تلویزیونی/ مگه داریم این همه تغییر؟+عکس گشت و گذار جذاب همسر شاهرخ استخری با خواهرشوهرش در طبیعت زیبای بلژیک/ عروس نمونه ایرانی+عکس تعریف و تمجید شهید ابراهیم رئیسی از دخترانش و نظرش درباره فرزند پسر و دختر+ویدئو شوخی جالب محمدرضا گلزار با تاریخ ازدواجش در برنامه صدا و سیما+ویدیو (فیلم) گریه های مردانه یک بچه در مترو بعد از اینکه فهمید رئیس جمهور شهید شده/ خاله چرا سقوط کرد؟ از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها...
تیتر امروز   
خطر از بیخ گوش حامیم گذشت/ پایان 3 عمل موفقیت آمیز +جزئیات عمل
با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه
این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد
از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها...
کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود!
اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم!
آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟!
بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی
رونمایی از معشوقه زیبای ایرانی که رقیب عشقی فرهاد شد+عکس
شهید رئیسی به دنبال حقوق زنان در سینما
دانلود آهنگ جدید «منو تو شاید دنیامون یکی بود» حامیم +فیلم/ قصه عشق من و تو عشق تو یه نگاهه...
دو نفر از یک گروه سریال ساز غرق شدند!
همسر وفادار آیت الله رئیسی به درس و دانشگاه خودش برگشت+عکس
ماجرای فیلم عجیب پخش شده از داخل زندان قزل حصار/ زندانیانی که دو قورت و نیمشون هم باقیه
ماجرای اخراج 6 ایرانی از عربستان پس از بازداشت و بازجویی + فیلم
منتخب روز   
تیکه سنگین احمدرضا عابدزاده به کریم باقری/ ناراحتی کریم باقری از عقاب+ فیلم سلیقه تحسین برانگیز همسر و دختران سید ابراهیم رئیسی در چیدن میزعزای رئیس جمهور شهید در منزلشان با عکسی مشهور از ایشان در سازمان ملل + عکس مراعات همسر به سبک رئیس جمهور شهید؛ از عدم مخالفت با تغییر رشته جمیله علم الهدی از مامایی به علوم انسانی تا کنار آمدن با روزهایی که غذایی در خانه پخته نمیشد+ویدیو سینه زنی شهید آیت الله آل هاشم در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو/ لحظات تکان‌دهنده وداع پدر شهید مالک رحمتی با پسرش ... +ویدئو شهید آل هاشم، امام‌ شنبه تا جمعه!+ویدئو/پدر معنوی آذربایجان... حیات وحش بدون سانسور/ ترس، دلهره + فیلم تصاویر باورنکردنی از دوقلوهایی با سه پا و چهار دست مداحی شهید مالک رحمتی در مراسم پیاده روی اربعین در کربلا+ویدیو نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... دروغ مصلحتی حاج آقا دانشمند به همسرش که 30 سال سر به مهر ماند و اکنون فاش شده است/ خانومم ناراحت شد و گریه کرد+ فیلم تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله در تبریز+عکس