ساعدنیوز
ساعدنیوز

آقای شروین! لطفا این بی‌شرمی را متوقف کنید!

  پنجشنبه، 18 اسفند 1401   کد خبر 333081
آقای شروین! لطفا این بی‌شرمی را متوقف کنید!
ساعدنیوز: از شروین حاجی‌پور چندی است آهنگی منتشر شده که مروجِ روابط نامشروع است؛ موضوعی که با فرهنگ خانواده ایرانی تناسبی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعدنیوز به نقل از تسنیم، شروین! این نام با آهنگ «برای» سر زبان‌ها افتاد. آهنگی که به گفته خودِ شروین آن را برای مردم ایران خوانده است. «برای» خیلی زود همه‌گیر شد و کمتر کسی است که آن را نشنیده باشد. کار به جایی رسید که «گِرمی» هم به آن تعلق گرفت.
ماجرای جایزه گرفتنِ آهنگِ «برای» در «گِرمی» به شدت شائبه‌های سیاسی داشت.
شصت و چهارمین مراسم گِرمی به جای 6 جایزه، شامل 7 جایزه ویژه شد و جایزه «بهترین ترانه تاثیرگذار درتغییرات اجتماعی» را هم به آن اضافه کردند و این جایزه هم در نهایت به آهنگ «برای»‌ از شروین حاجی‌پور رسید.

در سیاسی بودنِ این جایزه و اهدایش به شروین، همین بس که جیل بایدن، بانوی اول ایالت متحده آمریکا، نام شروین را در مراسم، به عنوان برنده این بخش اعلام کرد.
ماجرای «برای» و گِرمی گرفتنش هر چه بوده گذشته و موضوعِ بحث ما در این مطلب نیست. ضمن اینکه به انصاف هم آهنگِ «برای» کیفیت و استانداردهای حداقلی را در دل خود داشت و سوارشدن بر موجِ اعتراضاتی که در کشور رخ داد، موجبِ همه گیر شدن این آهنگ شد.

موضوع اصلی ما در این مطلب، اما آهنگ دیگری از شروین حاجی‌پور است؛ آهنگ «چشاتو ببند.»
آهنگی که در هفته‌های اخیر در فضای مجازی پخش و به اصطلاح وایرال شده بود. آهنگی که ترانه آن به شدت زننده است و فرسنگ‌ها با فرهنگِ مردمان ایران زمین فاصله دارد.
ترانه آهنگ «چشاتو ببند» روایتی به شدت بی‌شرمانه دارد؛ علاقه‌ای میانِ دختر و پسری بوده است. حالا دخترک ازدواج کرده و پسرک خطاب به او می‌گوید که وقتی کنار همسرت هستی به این فکر کن که کنار منی!
در جایی از این ترانه آمده است؛ «من میگم نمیشناسمش تو‌ام بش نگو چرا موی بچش فره»! این بخش از ترانه، بی‌شرمی را به اوج رسانده است.

روابط سه طرفه و به اصطلاح مثلثی با فرهنگ و مرامِ مردم ایران فاصله‌های بسیاری دارد. اینکه خواننده‌ای در متن ترانه‌اش حاضر به خواندن چنین مفاهیمی شود، به راستی که به دور از ادب، فرهنگ و مرام ایرانیان است.

چنین مسائلی آنچنان بی‌شرمانه‌اند که حتی بازگو کردن‌شان در این مطلب هم شاید کار درستی نباشد. اما باید بپذیریم که جریان‌هایی در اندیشه ترویج اینگونه روابط و اینگونه مسائل در جامعه ایران هستند. این جریان‌های فکری؛ بیش از هر چیز، قشر نوجوان را هدف قرار داده‌اند. حال بیش از هر چیز باید خانواده‌ها را هوشیار کرد و زنگ خطر را برای آنان به صدا درآورد.

آهنگ «چشماتو ببند» به تاریخِ شهریور سال جاری روی صفحه‌ی شروین حاجی‌پور آپلود شده است. اما وقتی سری به فضای وب می‌زنیم، بسیاری از سایت‌ها، این آهنگ را در همین روزها و هفته‌های گذشته بارگذاری کرده‌اند. این یعنی جریانی پشت «وایرال» کردن دوباره این آهنگ است.

در سال‌های گذشته اعتراضاتی به خوانندگان موسیقی پاپ می‌شد که چرا شعرها و ترانه‌هایی که برای اجرا انتخاب می‌کنند؛ سخیف و گاهی دور از مفاهیم ارزشمند هستند. حال باید رحمت فرستاد به همان آهنگ‌ها و ترانه‌های خوانندگان پاپ که اگر مفاهیم‌شان سخیف بود؛ حداقل تا این حد دور از ادب و انسانیت و مرام و فرهنگ نبود.

به نظر می‌رسد که شروین حاجی‌پور مخاطبش را به درستی نشناخته است. مردم ایران و خانواده‌های ایرانی به هیچ وجه پذیرای چنین مفاهیمی نیستند.
همین کنسرت‌هایی که در کشورمان برگزار می‌شود، بیشترشان با حضور خانواده‌ها همراه است. بسیاری از مادران و پدران، دستِ فرزندان خود را می‌گیرند و به سالن‌های کنسرت می‌برند تا ساعاتی در کنار فرزندان‌شان از موسیقی لذت ببرند. اما آیا همین خانواده‌ها حاضرند حتی برای یک بار در کنار فرزندانشان آهنگ «چشماتو ببند» را بشنوند!

آهنگ «برای» را می‌توان به هر طریقی و با نگاهی متفاوت پذیرفت و حتی شنید، اما این آهنگ آقای شروین را به هیچ وجه نمی‌شود پذیرفت.
آقای شروین! لطفا این بی‌شرمی را متوقف کنید!

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/