ساعدنیوز
ساعدنیوز

اگر عزم و اراده آمریکا بر بازگشت به برجام نباشد، هیچ بازیگری نمی تواند تأثیری بر روی این تصمیم و اراده بگذارد

  چهارشنبه، 15 تیر 1401   کد خبر 212123
اگر عزم و اراده آمریکا بر بازگشت به برجام نباشد، هیچ بازیگری نمی تواند تأثیری بر روی این تصمیم و اراده بگذارد
دور جدیدی از تحرکات دیپلماتیک برای جلوگیری از "مرگ برجام" در حال شکل گیری است. گفتگوی تلفنی بورل با امیرعبداللهیان و تأکید بر هماهنگی جهت برگزاری دور جدید مذاکرات، همه حکایت از آن دارد، که برجام برای همه جز آمریکا اهمیت دارد. ساعدنیوز در گفتگو با امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا به این موضوع پرداخته است.

اگر اراده، تشخیص و مصلحت دولت آمریکا بر این قرار بگیرد که به برجام بازگردد، هرگز دلنگران منافع هیچ کشور دیگری باقی نمی ماند و بلافاصله این کار را می کند.

ساعدنیوز: بعد از برگزاری ناموفق مذاکرات دوحه، رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران گفت که این مذاکرات فرصتی بود که از دست رفت و انگشت اتهام را به سمت تهران گرفت. گفتگوی تلفنی شب گذشته آقای بورل با وزیر امور خارجه کشورمان و پیرو آن، توئیتی که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر "تنگ تر شدن زمان برای توافق" منتشر کرد نشان می دهد که طرف های غربی، معتقدند که تصمیم برای احیای برجام باید در تهران گرفته شود. نظر حضرتعالی در این خصوص چیست؟ آیا این تصمیم مهم درباره احیای برجام باید در واشنگتن گرفته شود یا تهران و اگر واشنگتن باید این تصمیم را بگیرد، چرا با وجود بحران انرژی در این کشور و اعتراضات گسترده به گرانی حامل های انرژی در پی کمبودهای اخیر در بازار، دولت بایدن تصمیم مهم خود را در این خصوص اتخاذ نمی کند؟

دکتر امیرعلی ابوالفتح: قطعاً این تصمیم باید در تهران و واشنگتن یعنی پایتخت دو طرف اصلی برجام گرفته شود. طبیعی است که تا رضایت تهران جلب نشود، تصمیم گرفته شده در واشنگتن مؤثر نخواهد بود و بالعکس هم اگر رضایت واشنگتن جلب نشود، تصمیم اتخاذ شده در تهران بی تأثیر است. البته طرف سومی هم وجود دارد، اعم از اسرائیل، روسیه، چین و اروپا که در جریان مذاکرات احیای برجام حضور دارند. البته ما بنا را بر این می گذاریم که در مذاکرات نظر دو طرف ایران و آمریکا فقط مهم است.

به نظر من، مشکل اصلی در واشنگتن است! البته این بدان معنا نیست که همه چیز در تهران روبراه است؛ برجام در ایران هم مخالفان جدی دارد و طبیعتاً این مخالفت ها در فرایند تصمیم گیری نهایی می تواند تأثیرگذار باشد. اما نکته این است که مشکلات در ایالات متحده آمریکا عمیقتر از ایران است. باری، کشور تحریم کننده آمریکا است، این ایران است که تحریم شده است. بنابراین، کشور تحریم کننده باید قانع شود که تحریم ها را بردارد.

واقعیت این است که همان طوری که دونالد ترامپ با امضای یک کاغذ A4 بدون توجه به اعتراضات طرفین دیگر، آمریکا را از برجام خارج کرد، امروز هم جو بایدن می تواند با امضای یک کاغذ A4 دیگر، آمریکا را به برجام بازگرداند. آمریکایی ها هرگز برای پیشبرد اهداف خودشان منتظر اعلام نظر هیچ از متحدین خود نمی مانند. زمانی که ترامپ تصمیم به خروج از برجام گرفت، مخالفت های شدیدی از سوی متحدین آمریکا و نیز در جهان وجود داشت، ولی دولت آمریکا توجهی به این مخالفت ها نکرد و به صورت یکطرفه از توافق هسته ای خارج شد! در مورد، انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس هم شاهد همین تکروی آمریکایی بودیم.

بنابراین، اگر اراده، تشخیص و مصلحت دولت آمریکا بر این قرار بگیرد که به برجام بازگردد، هرگز دلنگران منافع هیچ کشور دیگری باقی نمی ماند و بلافاصله این کار را می کند. به همین دلیل است که من معتقدم تصمیمی که در واشنگتن گرفته می شود بسیار مؤثرتر است.

نکته دوم در خصوص وضعیت حاد تورمی در بخش انرژی در آمریکا است. طبیعی است که دولت آمریکا در تلاش است تا قیمت حامل های انرژی را کاهش دهد. اما این مسأله به اندازه ای فوتی و فوری و حیاتی نیست که ایالات متحده آمریکا بخواهد بلافاصله به برجام 2015 بازگردد. همین موضع را در خصوص ونزوئلا نیز دارد. آمریکا خواهان بازگشت نفت ونزوئلا به بازار است ولی نمی خواهد به اصطلاح خودشان، باج دهد!

به همین دلیل، تصمیم گرفته است تا مشکل تورم در بخش انرژی را با تغییر شیوه مدیریت منابع، کاهش تقاضا، و استفاده از ذخایر استراتژیک خود و هم پیمانانش و نیز دل بستن به بروز رکود در جهان و پائین آمدن قیمت ها حل کند. بنابراین، چون آمریکا در حل این مشکل، گزینه های دیگری جز احیای برجام و بازگشت نفت ایران به بازار را دارد، تصمیمی به تغییر سیاست کلی ایالات متحده در حوزه سیاست خارجی را ندارد.

تصویر

یک نوع خودمحوری در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا وجود دارد و به هیچ وجه نمی پذیرند که هیچ بلوکی بر مشی اصلی سیاست خارجی ایالات متحده تأثیر بگذارد. آمریکا از متحدانش تمکین می خواهد نه دستور! حتی از اسرائیل!

ساعدنیوز: آقای مکرون رئیس جمهور فرانسه بعد از دیدار با لاپید نخست وزیر جدید رژیم صهیونیستی از "ضرورت تکمیل گفتگوهای احیای برجام" سخن گفته است. طبیعتاً وضعیت بحران انرژی در اروپا وخیمتر از آمریکا است و یکی از بهترین گزینه ها برای حل این موضوع در قاره سبز همین احیای برجام و بازگشت نفت ایران به بازار است. آیا تروئیکای اروپایی می توانند ایالات متحده آمریکا را متقاعد سازند که برای نجات اروپا از این بحران، به برجام بازگردد؟

دکتر امیرعلی ابوالفتح: متأسفانه خیر! کشورهای اروپایی چه به صورت تک تک و چه در قالب اتحادیه اروپا، قدرتشان با عزم و اراده ایالات متحده آمریکا قابل مقایسه نیست. طبیعتاً پیشتر هم آنگلا مرکل، یا همین آقای مکرون و دیگر رهبران پیشین و فعلی اروپایی تلاش های زیادی برای متقاعد کردن ایالات متحده آمریکا مبنی بر ماندن در برجام یا بازگشت به برجام صورت دادند. این تلاش ها قابل کتمان نیست. اما یک واقعیت وجود دارد و آن این است که اگر عزم و اراده آمریکا بر بازگشت به برجام نباشد، هیچ بازیگری نمی تواند تأثیری بر روی این تصمیم و اراده بگذارد. بالعکس اگر آمریکا تصمیم جدی برای بازگشت به برجام 2015 داشته باشد، حتی اسرائیل هم نمی تواند این تصمیم را عوض کند!

یک نوع خودمحوری در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا وجود دارد و به هیچ وجه نمی پذیرند که هیچ بلوکی بر مشی اصلی سیاست خارجی ایالات متحده تأثیر بگذارد. آمریکا از متحدانش تمکین می خواهد نه دستور! حتی از اسرائیل! آقای مکرون می داند که حرف او در واشنگتن تأثیرگذار نیست. وقتی زورش به طرف آمریکایی نمی رسد، تصمیمی می گیرد که طرف ضعیف را خطاب قرار دهد مگر از این طریق و با فشار، تهران را متقاعد به قبول شرایط واشنگتن کند. سفر بورل به تهران هم دقیقاً با علم به این موضوع انجام گرفت. بورل هم می داند که نمی تواند تأثیری در تصمیم واشنگتن داشته باشد.

چهار سال است که حرف های آقای مکرون توسط رهبران دیگر اروپایی هم تکرار می شود؛ تهدید می کنند؛ بر تنگ بودن زمان اشاره می کنند و گاه تطمیع هم می کنند؛ البته نه تهدیدشان کارساز است و نه تطمیع شان مؤثر؛ اروپا در این چهارسال عملاً نتوانست ساز و کاری را برای معامله با تهران تعریف کند و عملاً در اینجا هم شکست خورد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) تصاویر جالب از رهبر انقلاب هنگام رای دادن / هر کسی پیر شود، از بر رو می‌افتد؛ پیر میخانه‌ی ما، اشرف مخلوقات است ... (784 نظر) حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (448 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (321 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (218 نظر) (عکس) عاشقانه های سنگین و رنگین فاطمه دانش پژوه برای همسرش سید احمد خمینی (180 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (176 نظر) خلاقیت جالب و هوشمندانه شهرداری در ایجاد دستگاهی برای گرم کردن دست شهروندان در زمستان +عکس/ طراح این خدمت بزرگی به مردم کرده (162 نظر) ماجرای زنی که از امام زمان (عج) برای امام خمینی (ره) پیغام آورده بود! (150 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی برای اعلام قیمت میوه/خلاقیت مساویست با موفقیت+ عکس (123 نظر) ابتکار جالب و منحصر به فرد شاطر اصفهانی برای سرگرم کردن صف نانوایی/ هنر نزد ایرانیان است و بس+ویدیو (117 نظر) روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... (103 نظر) (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 (92 نظر) عاشقانه جذاب هاشمی رفسنجانی و همسرش سر سفره ساده صبحانه +عکس (78 نظر) همسر احمد خمینی کیست؟ + عکس (59 نظر) ایده تحسین برانگیز پاکبان مشهدی در هوای سرد برفی+ عکس/قشنگ ترین قاب از انسانیت😍 (56 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خانواده پر جمعیت کاریماما، ندیمه زلیخای سریال یوسف پیامبر/ ماشالا چه خونواده صمیمی (ویدئو) آوازخوانی علیرضا بیرانوند در کنار دختر نازش/ چه با احساس هم میخونه (ویدئو) رَپ خواندن بچه ی "مهمونی" برای پردیس احمدیه/ ممنون بچه جان ما رو با معنای پردیس هم آشنا کردی سامان صفاری، امیر عاشق پیشه "دلدادگان"، در پشت صحنه فیلم سینمایی پارادیس عکس لو رفته از بهرام رادان با یک کلاه بخصوص/ بنظرتون توضیحی که دادن قانع کننده بود؟ (ویدئو) جو عجیب دو طلبه در جشن تکلیف دختران در حسینیه معلی/عروس چقد قشنگه ایشالا... ایده تحسین برانگیز راننده کردستانی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا تصاویری حاشیه ای از حمیدرضا رسایی، نفر دوم حوزه انتخابیه تهران در ادوار قبلی مجلس توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم تصاویری از سید محمود نبویان، نفر اول انتخابات مجلس از تهران بدون لباس روحانیت در یک سفر خارجی (عکس) شکار محمدباقر قالیباف در موقعیتی که تصورش هم نمی توانید بکنید / رئیس مجلس در حال انجام بی سر و صدای کار خدماتی روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... بادی اسپلش چیست و روش استفاده از آن چگونه است (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان تیکه خنده دار و باحال محسن تنابنده، نقیِ پایتخت به حسن روحانی+ویدئو/ من تازه صبح جمعه فهمیدم... فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 خلاقیت راهگشا و خنده دار یک مادر برای مقابله با کار کلافه کننده‌ی بچه های دوقلویش در کشیدن موی همدیگه +ویدئو/ فقط واکنش بچه ها😂 وقتی خواهر بزرگتری و از دست داداش کوچکترت دلت پُر از خونه+عکس/ خلاقیتش منو کُشته😂 علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ جذابترین سکانس دلدادگان؛ رویارویی فرزانه و مرضیه بعد از مدت ها+ویدئو/ رفتی با خاطرخواه من ازدواج کردی؟؟ ویدیویی که محسن تنابنده با انتشار آن خوشحالیش رو از خوردن قرمه سبزی مامان پز اعلام کرد/ فقط پسرش که دنیا عین خیالش نیست😍 شنلِ عروس ساده و بدون تجملات عروس ترکیه‌ای احمدی نژاد در مراسم عقدش+عکس/ پدر عروس تاجر معروف و پولدار ترکیه ست لایو اینستاگرامی هادی چوپان برای توضیح تبلیغاتش برای کوروش کمپانی+ویدئو/تبلیغات را برای جیبم نکردم، شغل من هر روز 1000 برابر تبلیغ این کمپانی هزینه دارد (عکس) اولین کفش پاشنه بلند جهان، میراثی از ایران زمین/ تعجب می‌کنید اگر بدانید هدف از تولید کفش پاشنه بلند چه بوده است 50 میلیارد تومان جایزه یک ساعت ماندن در ساکت‌ترین اتاق جهان+ویدئو/ هیچکس نتونسته بیشتر از 45 دقیقه دووم بیاره (عکس) تصاویر جالبی از حضور مردم در خانه موزه هاشمی رفسنجانی فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 طراحی لوگو بسیار جذاب و زیبا رستوران مهدی طارمی ستاره تیم ملی در بوشهر/ چه خلاقیتی+ عکس واکنش خنده دار علی ضیا به شباهت جالبش به مخمل خونه مادربزرگه/ چه شباهتی😂+عکس رونالدو پسر تبریزی را سورپرایز کرد/ وقتی میفهمه مبتلا به سرطان هست غافلگیرش میکنه+ویدیو فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 حضور جنجالی بازیکن آرسنال در ایران برای تلاوت قرآن در برنامه محفل/تلاوت سخت است یا فوتبال؟ + فیلم فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 دکوراسیون شیک و امروزی گوشه ای از خانه رضا گلزار و چیدمانی زیبا با ویو ابدی+ عکس فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 دنیز دایی دختر بزرگ علی دایی اسطوره فوتبال در آغوش رضا گلزار/ باورکردنی نیست + عکس خلاقیت جالب شهرداری شیراز با ایجاد نیمکت موزیکال برای زیباسازی شهر / فقط تو ایران میشه این منظره زیبا رو دید!+ویدئو تفریح و گشت و گذار شبنم قلی خانی در موزه خاص صدا و نور/ چه جای منحصر به فرد و زیبایی+ویدیو تصاویری جذاب از آیت الله آل‌هاشم سوار بر قطار اتوبوسی دانشجویان شهید مدنی آذربایجان
تیتر امروز   
توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 متولدین این ماه ها جزو خجالتی ترین آدم ها هستند / خجالتی ترین آدم ها متولد کدوم ماه هستن؟ مصرف 5 فنجان قهوه ابتلا به سرطان روده را 30 درصد کاهش می دهد / خواص بی نظیر قهوه که از آن غافل بودید فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 (عکس) هدیه ویژه و خاص ستاره بی همتای تیم ملی سردار آزمون به الهه منصوریان بعد از خداحافظی! علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ خون‌آشام مشهد اعتراف کرد ؛ همه را گاز گرفتم اما پدرم را نکشتم بیوگرافی و زندگی خصوصی هادی چوپان و همسرش،از مدال طلا آرنولد کلاسیک تا مهاجرت+ عکس و فیلم جذاب
منتخب روز   
عکس‌های خاطره‌انگیز از کلوپ بازی بچه‌های دهه 60 و 70 / آره ما با هم فرق می‌کنیم، تو یه همچین شرایطی بزرگ شدیم! سکانس خنده دار برنامه اسکار با سوال مهران مدیری از امیرعلی نبویان: عمه نیما کجای نیماست؟🤣 (فیلم) وقتی افسانه دوباره حلقه مالک رو دست کرد / دیگه عاشق شدن فایده نداره ... عکس دیده نشده از ژست جالب دهه شصتی لیندا کیانی و حمید گودرزی در پشت صحنه سریال دلدادگان (عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی