ساعدنیوز
ساعدنیوز

اصرار بر آزادی حمل سلاح در آمریکا ریشه در حس ناامنی شهروندان آمریکایی دارد

  چهارشنبه، 18 خرداد 1401 ID  کد خبر 208536
اصرار بر آزادی حمل سلاح در آمریکا ریشه در حس ناامنی شهروندان آمریکایی دارد
کشتار 21 کودک دبستانی در اووالده تگزاس و حوادث خشن یک هفته گذشته در ویرجینیا بار دیگر ضرورت تجدیدنظر در استفاده از سلاح در آمریکا را برجسته تر ساخت. ساعدنیوز در گفتگوی اختصاصی با امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا به این موضوع پرداخته است.

واقعیت این است که تولید و فروش اسلحه در آمریکا گردش مالی گسترده ای دارد و کسانی که در امر تولید اسلحه و حتی تعمیر و نگهداری از اسلحه فعالیت می کنند، طبیعتاً مدافع قانون آزادی حمل اسلحه هستند.

ساعدنیوز: سخنگوی پلیس پورتسموث در ویرجینیا اعلام کرده است که تیراندازی اخیر در این شهر که منجر به کشته شدن 3 تن شده، دومین تیراندازی در یک روز و دوازدهمین تیراندازی در هفت روز گذشته است. آقای ماتیو مک کاناهی بازیگر سرشناس آمریکایی اهل اووالده تگزاس در سخنرانی احساسی خود خواستار توقف فروش سلاح در آمریکا شده است. چرا با وجود این حوادث تراژیک در ایالات متحده آمریکا و کشتار کودکان بی دفاع دولت آمریکا هیچ اقدام عملی ای در راستای مدیریت فروش سلاح نمی کند؟

امیر علی ابوالفتح: بحث اسلحه یک بحث گسترده است. مدافعان آزادی حمل اسلحه در آمریکا دلایل متعددی را درباره قانون جاری حمل و نگهداری اسلحه در این کشور مطرح می کنند. اول به بخشی از این دلایل می پردازم و در ادامه دلیل اصلی نیازی را که در جامعه آمریکا برای حمل اسلحه احساس می شود از نگاه خودم بیان خواهم کردم. یک دلیل مدافعان آزادی حمل سلاح این است که این یکی از حقوق شهروندی تضمین شده در متمم دوم قانون اساسی آمریکا است و کسی حق ندارد در آن تشکیک کند.

عده ای دیگر، به تهدیداتی اشاره می کنند که در جامعه آمریکا وجود دارد و حمل سلاح را از این بابت ضروری می دانند. عده ای هم معتقدند که اسلحه برای مقاصدی جز کشتار هم استفاده می شود از جمله شکار که یک ورزش محسوب می شود. همان طور که هیچگاه به دلیل حوادث جاده ای و خودرویی کسی جامعه را خرید و فروش خودرو منع نمی کند، سلاح نیز همین طور است!

مسأله دیگری که در این خصوص باید متذکر شویم، وجود لابی های بزرگ و قدرتمند صنعت تولید و فروش اسلحه در آمریکا است. واقعیت این است که تولید و فروش اسلحه در آمریکا گردش مالی گسترده ای دارد و کسانی که در امر تولید اسلحه و حتی تعمیر و نگهداری از اسلحه فعالیت می کنند، طبیعتاً مدافع قانون آزادی حمل اسلحه هستند. بخشی از اقتصاد آمریکا اعم از معیشت، سرمایه، سهام و منفعت مالی در گرو کالایی به نام اسلحه است.

اما گذشته از این مباحث، من معتقدم که مشکل اساسی در ایالات متحده، وجود یک "حس ناامنی" در این کشور است. این حس ناامنی ریشه تاریخی دارد و حتی پیش از تشکیل کشور آمریکا هم وجود داشته است. در زمان سرخپوست ها خواه به دلیل وجود حیوانات وحشی و بعد از آمدن اروپایی ها به این کشور و کشتارها، دزدی ها و جنایاتی که از اروپایی ها سر زد طبیعتاً این حس ناامنی نهادینه تر شد. به طوری که کسانی که در این کشور زندگی می کردند خواه سرخ پوست خواه سیاه پوست یا سفیدپوست با بغل کردن اسلحه و با چشم باز می خوابیدند تا مبادا قربانی جنایت یا خشونت شوند. بنابراین، همان طور که در قانون هم ذکر شده، حمل اسلحه برای بقای شهروندان آمریکایی است.

امروز در آمریکا تعداد اسلحه ها بیشتر از تعداد جمعیت این کشور است. بعد از هر اتفاق تراژیکی مثل کشتار کودکان دبستانی در تگزاس، این حس ناامنی عمیق تر می شود و طبیعتاً نیاز به خرید سلاح مبرم تر می شود و مردم به خرید سلاح بیشتر روی می آورند. بنابراین، من معتقدم که تا وقتی که شهروند آمریکایی احساس امنیت ندارد، شما نمی توانید اسلحه را از او بگیرید. با بیشتر و عمیق تر شدن احساس ناامنی، احساس نیاز بیشتری به خرید سلاح در جامعه ایجاد می شود.

بنابراین، مشکل اصلاح متمم دوم قانون اساسی نیست. مشکل وجود ناامنی است. راهکار قانونی مشخص برای اصلاح این متمم وجود دارد. همان راهکاری که درباره متمم مربوط به ممنوعیت خرید و فروش مشروبات الکلی به کار گرفته شد و این ممنوعیت رفع شد. راهکار قانونی برای اصلاح متمم مربوط به آزادی حمل سلاح وجود دارد ولی مشکل اصلی این متمم نیست بلکه وجود حس ناامنی در جامعه آمریکا است.

تصویر

طبق آمار، سالیانه حدود 40 هزار آمریکایی در حوادث و خشونت های مرتبط با استفاده از سلاح جان خودشان را از دست می دهند. البته حدود 14 هزار مورد از این مرگ و میرها مربوط به خودکشی با سلاح است.

ساعدنیوز: برخی تحلیلگران معتقدند که مسأله آزادی حمل اسلحه در آمریکا یک مسأله سیاسی است و حتی برخی از سیاستمداران آمریکایی برای دوام آن فضاسازی می کنند. سخنرانی اخیر آقای ترامپ در دفاع از قانون آزادی حمل اسلحه بعد از تراژدی اووالده نیز به نوعی مهر تأئیدی بر همین مسأله است. نظر حضرتعالی در این خصوص چیست؟

امیرعلی ابوالفتح: من معتقدم که این مشکل، یک مشکل حزبی نیست. مشکل بایدن یا ترامپ نیست. این یک مشکل اجتماعی در آمریکا است. دقت داشته باشید که هیچ یک از سیاستمداران آمریکایی در اصل قانون آزادی حمل سلاح در آمریکا تردیدی ندارد. کسی هم جرئت ندارد اصل این قانون را به چالش بکشد. در خصوص این که حمل اسلحه یکی از حقوق شهروندی در آمریکا است و این حق غیرقابل نقض است اجماع وجود دارد.

بحث بیشتر بر سر این است که چه سلاح هایی باید طبق این قانون فروخته شود، چه پروتکل های برای خرید و فروش اسلحه در چارچوب این قانون تعریف شود، چه سنینی مجاز به خرید چه سلاح هایی هستند، چه فرم هایی به هنگام خرید و فروش اسلحه باید پر شود و چه استعلام های قانونی باید توسط فروشندگان اسلحه دریافت شود!

طبق آمار، سالیانه حدود 40 هزار آمریکایی در حوادث و خشونت های مرتبط با استفاده از سلاح جان خودشان را از دست می دهند. البته حدود 14 هزار مورد از این مرگ و میرها مربوط به خودکشی با سلاح است. ولی به طور کلی تمام موارد ذیل یک عنوان یعنی "خشونت با استفاده از سلاح" طبقه بندی می شوند.

من معتقدم که حتی اگر این آمار به 400 هزار یا حتی 4 میلیون کشته در سال هم تغییر یابد، کسی در آمریکا در اصل آزادی حمل سلاح تردیدی به خود راه نمی دهد. چون حس ناامنی بر جای خودش است. مسأله فقط این است که دموکرات ها معتقدند که یک سری تجدیدنظرها باید در روند فروش اسلحه صورت بگیرد. سلاح های نیمه خودکار نباید فروخته شود. یا مسلسل هایی با خشاب کمتر از 10 فروخته شود تا پلیس در صورت ضرورت بتواند فرصت لازم برای مقابله را داشته باشد. یا سن فروش یک سری سلاح ها از 18 به 21 افزایش یابد. یک بانک اطلاعاتی دقیقتر در خصوص مشتریان اسلحه تشکیل شود تا در صورت وجود سابقه بیماری روحی روانی یا سابقه کیفری، فروشنده اقدامات لازم را بکند و اسلحه به این افراد نفروشد.

به طور کلی، در آمریکا دو گروه در خصوص آزادی حمل سلاح وجود دارد. یک گروه محافظه کار که معتقد است که هر چه بیشتر جامعه مسلح شود، امنیت در جامعه افزایش پیدا می کند بنابراین، این گروه مخالف محدودیت ها بر علیه خرید و فروش سلاح است. از سوی دیگر لیبرال ها که عمدتاً از حزب دموکرات است معتقدند که باید تجدیدنظرهایی در این مورد صورت بگیرد و خرید و فروش سلاح باید مدیریت شده تر باشد.

تصویر

هر گروه و حزبی با وعده های خاص از این حوادث بهره خودش را می برد و اهداف سیاسی خودش را دنبال می کند و چیزی که درمان نمی شود همین حس ناامنی در آمریکا است.

ساعدنیوز: آیا حوادثی که رخ داده است در جریان انتخابات میان دوره ای کنگره تأثیرگذار خواهد بود و اساساً این مسأله جزو مسائل تعیین کننده محسوب می شود؟

امیرعلی ابوالفتح: پایگاه اجتماعی احزاب متفاوت است. طبقه محافظه کار که عمدتاً در روستاها و شهرهای کوچک هستند، مدافع قانون آزادی حمل سلاح می باشند. این طبقه خواستار گسترش فروش سلاح بر اساس نیاز خودشان هستند. به طور مثال، در تگزاس، فلوریدا و آلاباما این طبقه پررنگ است. طبیعتاً نمایندگانی که پایگاه اجتماعی شان در این شهرها است با قول هایی که در خصوص دفاع از قانون حمل سلاح می دهند، برنده کار و زار انتخاباتی می شوند و این مسأله حتی تا سطح ریاست جمهوری نیز صادق است.

اما احزاب و گروه هایی سیاسی ای که پایگاه اجتماعی شان در شهرهای بزرگ و مناطق لیبرال است مثل نیویورک، شیکاگو، کالیفرنیا، سواحل شرقی و غربی، وعده مقابله با نامنی و جلوگیری از گسترش خرید و فروش سلاح میدهند و طبیعتاً با این قول ها نیز برنده می شوند.

بنابراین، هر گروه و حزبی با وعده های خاص از این حوادث بهره خودش را می برد و اهداف سیاسی خودش را دنبال می کند و چیزی که درمان نمی شود همین حس ناامنی در آمریکا است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (449 نظر) گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟ (60 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (58 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای دوخت کاپشن با پتو پلنگی حماسه آفرید/ ایرانی پنجه طلا از هر انگشتش هنر میباره😂 (50 نظر) مراسم عقد ساده و بدون تجملات نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور نوه امام خمینی/ چه منزل باصفا و دلبازی+عکس (46 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (43 نظر) نگاهی به کیک تولد 5 سالگی هانا دختر مهران غفوریان با دیزاین خاص/مبارکا باشه +عکس (38 نظر) تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (33 نظر) خلاقیت خنده دار اُوستا بَنّا در مقاوم سازی پی ساختمان/به این باید دکتری افتخاری بدن! +عکس (30 نظر) خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشالله استعداد🤣 (28 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در ابداع توالت خیلی عمومی در هوای آزاد/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂+عکس (27 نظر) مراسم تولد جگرسوز علی انصاریان در خانه ابدی اش و گریه های دلخراش ننه علی/ روحش شاد+ عکس (27 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز یک بقال تبریزی برای کودکان حماسه ساز شد/ درک و شعور ایشون ستودنیه+عکس (25 نظر) خلاقیت و هوش بالای نصاب در وصل کردن سینک ظرفشویی حماسه ساز شد +عکس/ اُستاد، برای نکات ریز جزوه میدین یا خودمون بنویسیم؟🤣 (23 نظر) واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل (23 نظر)
دیگران می‌خوانند   
عکس آتلیه‌ای جالب حامد آهنگی با همسر و پسرش به سبک خانواده قاجاری/ خلاقیتشون تو ژست گرفتن خیلی باحاله+عکس مادرانه های عاشقانه یکتا ناصر و دخترش سوفیا در کنسرت علیرضا طلیسچی+عکس خلاقیت منحصر به فرد و بانمک همسر شاهرخ استخری برای عکاسی از دخترش در نوزادی/ کل آتلیه های شهر زیر سوال رفت😍+عکس فوتبال بازی کردن سردار آزمون با نوا، دختر ناز و خوشگلش در خانه‌اش+ویدیو/ چقدر بابا بودن به سردار میاد😍 سلام خاص و ویژه فرمانده عملیات بزرگ علیه اسرائیل به رهبر معظم انقلاب و لبخند رضایت رهبر از کهنه سربازش‎+عکس خداحافظی خلاقانه و با دور تند حامد آهنگی با مهمان برنامه اش+ویدیو/ با دیدنش از خنده روده بر میشین😂 خلاقیت منحصربفرد و متفاوت صاحب ساندویچی در نحوه خواستگاری از مشتری حماسه آفرید+ عکس/ لامصب اگه اونو قورت داده بود چی!؟🤣 پذیرایی ساده و بدون تجملات از رهبر معظم انقلاب در جلسه با فرماندهان ارتش+عکس/ طالبی قاچ شده در بشقابهایی از جنس استیل! رونمایی نفیسه روشن از مبلمان سلطنتی و باکلاسش با خودنمایی صندلی مخصوص پنبه خانم، گربه خونگیش+ویدیو/ خونه‌اش چه ویو خوشگلی داره تیپ قجری حامد آهنگی و همسر و پسرش که همه رو شگفت زده کرد+عکس/ فقط سیبیلهای حامد که شبیه پهلوونای قدیمی شده😂 خلاقیت خنده دار پدر ایرانی در ساخت کالسکه نوزادش با مقوا و آبکش حماسه آفرید+عکس/ انیشتین هم مغز اینو نداشت😂 تصویری از اولین روز پدر شدن حسن جوهرچی و ثبت این قاب 3 نفره و دلنشین+عکس/ روحش شاد چقد توی این لحظه خوشحاله💔 عکسی دلنشین و نوستالژیک از جشن تولد 1 سالگی شقایق فراهانی در کنار پدرش/ چقد ناز بوده، چه خنده های دلبری هم میکنه با این 6 نکته کلیدی سابسکرایب یوتیوب خود را افزایش دهید!!! تهدید هوش مصنوعی: بازار طراحی گرافیک بعد از هوش مصنوعی در 1403 رونمایی مریم کاویانی، مرضیه سریال "فاصله ها" از پسر جوان و رشیدش/ بهش میاد پسری به این سن و سال داشته باشه؟ تصاویری از خانۀ بهترین مهندس معمار تهران/ کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد! فال شمع روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 فال روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 + فیلم فال انبیاء روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین ماه 1403 عاشقانه های جذاب و ناب نوید محمدزاده و فرشته حسینی در سریال جدید جنگل آسفالت/ کاش اولین بارم تو اورژانس می‌دیدمت...+ویدیو سکانس خنده دار و جنجالی سوسک پرتاب کردن حامد آهنگی روی بازیگر زن معروف/ این چه شوخی بود آخه؟+ویدیو افشاگری خنده دار و هوش پَران شیرین سریال نون خ/ تو زندگی واقعیش هم خواستگارهای مدل سلمان و فریبرز داره!+ویدیو خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای تعمیر سیفون توالت حماسه ساز شد/ آدم از اینهمه هنر هاج و واج میمونه!😂+عکس نظریۀ باورنکردنی محققان/ سن لپ‌تاپ برابر با 100 سال قبل از میلاد مسیح بیوگرافی و زندگی خصوصی ندا قاسمی، شیرین سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی مصاحبه امام جمعه محبوب تبریز با سی ان ان ترکیه / نگران نیستیم و همیشه از لحاظ نظامی آماده ایم+فیلم قسمت هایی از کارتون تام و جری که با الهام از رفتار واقعی سگ و گربه ساخته شده+ویدیو/ عجیب اما واقعی! (ویدیو) آموزش هوش‌مالی با انیمیشن محبوب زوتوپیا عکس جالب از پشت صحنه کلیپ عروسی محمدرضا گلزار که خواهر زاده اش رونمایی کرد/ چه دایی خوشتیپی😍👌 چگونه در خوابگاه دانشجویی زنده بمانیم؟/ 6 نکته مهم برای زندگی در خوابگاه مراسم عقد شیک و منحصربفرد برادرزاده سامان صفاری، امیر سریال دلدادگان/ ایشالا عروسی خودت+عکس واکنش خنده دار و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب به خواندن شعری با موضوع زن ذلیلی توسط شاعر معروف+ویدیو گوشه ای از دکوراسیون و تزیینات اتاق خواب دنیز دایی دختر خارج نشین علی دایی با گل های خوشگل+عکس ساختمان چیست بهمراه توضیحات معماری و عمران قاب صمیمی از مریم کاویانی، مرضیه سریال "فاصله ها"، در کنار خانواده/ چه پدر و مادر خوش لباس و باکلاسی! خلاقیت منحصر به فرد و بی‌نظیر دو برادر یزدی با ساختن یک خودروی دست ساز لوکس با استفاده از موتور پراید/ مغزشون رو باید طلا گرفت+ویدیو
تیتر امروز   
فال شمع روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 فال روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین 1403 فال انبیاء روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین ماه 1403 بیوگرافی و زندگی خصوصی ندا قاسمی، شیرین سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی مصاحبه امام جمعه محبوب تبریز با سی ان ان ترکیه / نگران نیستیم و همیشه از لحاظ نظامی آماده ایم+فیلم روایتی از عشق و علاقه احمدی نژاد به مشایی و بقایی؛ از سر زدن هر هفته ایِ رئیس جمهور سابق به خانه هر 2 همسر بقایی تا رفتن به رامسر برای دیدن مشایی! همسرم با ازدواج دوم من مخالف بود؛ دستهایش را به صندلی بستم و او را خفه کردم نخستین سوگلی ناصرالدین شاه که به اروپا سفر کرد+عکس/ پشت قباله چهره محبوب شاه قاجار کجاست؟ واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل شکنجه اسب زبون بسته که به "فرح پهلوی" سواری نداد/ بخت بد اسب اصیل ایرانی که به دستور شاه پهلوی اخته شد!+عکس وحشتناک ترین آزمایش غیر انسانی ممکن!!!/حقایقی تکان دهنده از آزمایش خواب روسی که شما نمیدانستید!! ثبت‌نام برای جاماندگان کنکور سراسری آغاز شد/ جزئیات