ساعدنیوز
ساعدنیوز

اهداف سفر رئیس جمهور اسرائیل به باکو؛ از احداث کوریدور زنگزور تا حمایت از تجزیه طلب ها و تهدید منافع ایران، روسیه و چین در قفقاز

  سه شنبه، 09 خرداد 1402   کد خبر 342328
اهداف سفر رئیس جمهور اسرائیل به باکو؛ از احداث کوریدور زنگزور تا حمایت از تجزیه طلب ها و تهدید منافع ایران، روسیه و چین در قفقاز
ساعدنیوز: دکتر احسان موحدیان در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به تلاش اسرائیل برای سلطه آذربایجان بر منطقه آرتساخ این تلاش را در راستای اهداف ضدایرانی بلوک غرب در قفقاز و ایجاد تهدید امنیتی برای روسیه و چین و ایران ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز، دکتر احسان موحدیان کارشناس مسائل قفقاز در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار ما و در واکنش به سفر رئیس جمهور اسرائیل به جمهوری آذربایجان گفت: هدف اولیه و اساسی سفر رئیس جمهور اسرائیل به باکو را قطعاً باید افزایش همکاری ها و هماهنگی های رژیم صهیونیستی با جمهوری باکو بر علیه ایران بدانیم. می دانیم که 70 درصد تسلیحات باکو را صهیونیست ها تأمین می کنند. صهیونیست ها 40 نفت شان را از باکو خریداری می کنند. از طرف دیگر، هرتسوگ به هنگام ورود به پایتخت جمهوری باکو اعلام کرده است که ایران همسایه باکو است و یک نیروی بی ثبات کننده در منطقه است که تلاش می کند، صلح و امنیت را منطقه مختل کند. همچنین هرتسوگ از فرصت ها و چالش های مشترک بین دو تا کشور صحبت کرده است. می شود حدس زد که در پی این سفر، همکاری های باکو و رژیم صهیونیستی گسترش پیدا خواهد کرد. همکاری های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و موساد با دستگاه اطلاعاتی-امنیتی باکو گسترش خواهد یافت. در عین حال، شاهد گسترش همکاری های نظامی و اقتصادی دو طرف خواهیم بود.

دکتر احسان موحدیان کارشناس مسائل قفقاز

دکتر موحدیان افزود: در واقع، یکی از اهداف این سفر آن است که باکو هرچه بیشتر به مستعمره رژیم صهیونیستی تبدیل شود، گستره نفوذ صهیونیست ها افزایش یابد. احتمالاً در این سفر برای همکاری های اطلاعاتی و خرابکاری و جاسوسی از جمهوری اسلامی ایران از طریق رژیم باکو برنامه ریزی خواهد شد. لذا هدف اصلی این سفر، افزایش همکاری های دوجانبه باکو و صهیونیست ها بر علیه جمهوری اسلامی ایران است.

این کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به سؤالی درباره مواضع رژیم صهیونیستی در خصوص صلح احتمالی آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ گفت: من فکر نمی کنم که رژیم صهیونیستی در پی برهم زدن توافقات باکو با ارمنستان باشد یا این که نزدیک شدن ارمنستان و باکو با منافع اسرائیلی ها در تضاد باشد. زیرا صهیونیست ها دنبال این هستند که بین جمهوری باکو و ارمنستان صلحی برقرار شود و در واقع، این دو کشور به فضای آرامش برسند و این آرامش زمینه را فراهم کند برای این که باکو ذهنش درگیر ارمنستان نباشد، و بتواند به صورت کامل بر روی ایران تمرکز بکند. اگر چنین اتفاقی بیفتد صهیونیست ها می توانند از این وضعیت سود ببرند و اهداف خودشان را به طور کامل در باکو حاصل کنند. بنابراین، من معتقدم که تصور این که اسرائیل از صلح باکو و ارمنستان نگران است، تصور اشتباهی است. در واقع، انگلیسی ها، ناتو، رژیم صهیونیستی و ترکیه هدفشان این است که به زور یا از طریق مذاکره یک صلح ذلت آوری را به ارمنستان تحمیل بکنند و منطقه قره باغ کوهستانی آرتساخ را از ارمنستان جدا بکنند. این چیزی است که دولت پاشینیان با آن مشکلی ندارد و به صورت رسمی هم موافقت خودش را اعلام کرده است.

هرتسوگ و همسرش در فردوگاه باکو

این استاد دانشگاه با اشاره به اهداف شوم جمهوری آذربایجان و متحدانش در آرتساخ تأکید کرد: این منطقه قره باغ کوهستانی دارای معادن طلا و نیز معادن بسیار زیاد دیگری است و انگلیسی ها و اسرائیلی ها در تلاش هستند تا این معادن را غارت کنند. می خواهند سه فرودگاه را در این منطقه ایجاد کنند. دو تا از این فرودگاه ها در فضولی و زنگیلان افتتاح شده است و سومین فرودگاه نظامی را هم در لاچین می سازند و در تلاش هستند تا از این فضا در نزدیکی مرزهای ما برای اشراف امنیتی، اطلاعاتی نظامی بر علیه منافع ایران استفاده کنند. لذا دنبال این هستند که صلح را به ارمنستان در آنجا تحمیل بکنند تا این فضا در آنجا آماده بشود تا بتوانند تا آنجا لانه کنند و فعالیت های ضدایرانی خودشان را گسترش دهند.

دیدار هرتسوگ و اردوغان

دکتر موحدیان تصریح کرد: من معتقدم که نزدیک شدن ارمنستان به باکو با منافع ایران در تضاد نیست، بلکه کاملاً در راستای منافع این رژیم است. این سفر منافع جمهوری اسلامی را به شدت تهدید می کند، چرا که وقتی ذهن باکو و رژیم علیف از سمت ارمنستان راحت می شود، با همکاری انگلیسی ها، اسرائیلی ها و ترکیه می توانند برای تهدید جمهوری اسلامی با دقت بیشتری برنامه ریزی بکنند. با توجه به این که اردوغان نیز در ترکیه بار دیگر به عنوان رئیس جمهور این کشور رأی آورده است و وی به یک معنا کارگذار و مجری سیاست های انگلیس در منطقه است. اگر رسانه ها را دیده باشید، مثلاً روزنامه تلگراف صراحتاً از پیروزی اردوغان ابراز خوشحالی کرده است. انگلیسی ها برای اجرایی کردن برنامه های خودشان در آن منطقه از جمله غارت منابع معدنی و نفتی آن منطقه و ایجاد کوریدور جعلی زنگزور برای آزار دادن ایران، روسیه و چین و در واقع حمایت از نیروهای تجزیه طلب و مخالف جمهوری اسلامی که در باکو لانه کرده اند و نیز حمایت از اقوام ترکی که می توانند برای امنیت چین و روسیه مشکل ایجاد کنند، همه اینها برنامه های طراحی شده توسط انگلیس هست که باکو و ترکیه مجری آن برنامه ها هستند.

علیف و هرتسوگ در اسرائیل

این کارشناس مسائل قفقاز در پایان با اشاره به انتخاب مجدد اردوغان در ترکیه و تأثیر آن در فعالیت های رژیم صهیونیستی در منطقه افزود: انگلیس و باکو از رأی آوردن مجدد اردوغان خوشحال هستند. صهیونیست ها هم از این پیروزی خوشحال هستند. برنامه ریزی های خودشان را برای آزار ایران، روسیه و چین انجام خواهند داد. این برنامه ریزی ها در واقع برای عملی کردن اهدافی از جمله احداث کوریدور زنگزور، حمایت از تجزیه طلب ها و آسیب زدن اطلاعاتی و عملیاتی به منافع سیاسی و اقتصادی ایران، چین و روسیه صورت گرفته است. این کوریدور کمک خواهد کرد تا پای ناتو و انگلیس به نزدیکی دریای کاسپین و در نزدیکی مناطقی که ایغورهای چین در آنجا ساکن هستند و نیز تاتارستان که ترک ها در آن ساکن هستند باز بشود. اینها مطلوب انگلیس، صهیونیست ها و ترکیه و باکو است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (520 نظر) (فیلم) غوغای رقص پسر افغانی در مترو تهران با صدای دست و سوت ایرانی ها (518 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (258 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (237 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (228 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (103 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (92 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (80 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (78 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (76 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (37 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (35 نظر) رقص شاد شادمهر در کنسرتش با آهنگ مهستی/بازم نشستی روبروم مات تماشای توام +فیلم (32 نظر) (فیلم) تمرین رقص عربی رونالدو برای انجام شادی گل مقابل پرسپولیس در تهران با آهنگ معروف غفور غفور! (31 نظر) (فیلم) اجرای زنده و مشترک آهنگ یکی هست تو قلبم توسط مرتضی پاشایی و محسن یگانه / خدابیامرز عجب صدایی داشت ... (30 نظر)
منتخب روز   
افتتاح مرکز سنجش، آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی و تعیین صلاحیت های حرفه ای آذربایجان شرقی با حضور وزیر تعاون دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂 (ویدئو)یاسمین پهلوی متوهم، ملکه آینده ایران که حتی سرود ایران رو هم بلد نیست بخونه🙄 (ویدئو) گریه و زاری پسر بچه کرجی که اجازه ندادند رونالدو را ببیند! رونالدو لطفا هیچوقت به این هتل نیااا😂مرسی اه رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (ویدئو) آب خورد یک مار با لیوان/ طفلک چقدر تشنه بود
تیتر امروز   
تاکید وزیر تعاون بر تعیین تکلیف پروژه 1000 واحدی شمس تبریز ماشین دزدی 2 دختر بدشانس در مشهد / خودروی پلیس زود رسید جمعه به بهشت زهرا نروید + علت و جزییات واکنش باشگاه پرسپولیس به ماجرای پیراهن رونالدو: لباس اهدایی رونالدو به فاطمه حمامی پیش ما جا مانده بود! داماد شدن پدر به جای پسر برسر سفره ی عقد! موز دزدی میمون از اورانگوتان عاقبت خوشی نداشت!+ فیلم واکنش خاص ولیعهد عربستان به استقبال فوق العاده ایرانی ها از رونالدو و یارانش آخرین کشور در روی کره زمین که صاحب تیم فوتبال شد+عکس آخرین وضعیت نرخ ارز امروز 30 شهریور 1402 عشق و حال جنجالی جورجینا در عربستان پایان ندارد!+ عکس دزدی عجیب پرسپولیس؛ به جایزه دختر معلول هم رحم نکردند+عکس توپ فوتبال رئیسی که از فیفا هدیه گرفت+ عکس کشف شگفت‌انگیز گنج بزرگ فرعون زیر آب +عکس شکار ترسناک مار غول پیکر کبری توسط 6 مرد قوی و یک سگ وحشی😵+ فیلم (تصاویر) نه به کتاب و مدرسه؛ کودکانی که طلا استخراج می‌کنند