ساعدنیوز
ساعدنیوز

احتمال پایان پاندمی در ایران؛ اگر همه ماسک بپوشیم

  سه شنبه، 17 تیر 1399   کد خبر 89164
احتمال پایان پاندمی در ایران؛ اگر همه ماسک بپوشیم
از ابتدای هفته استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی شلوغ اجباری شده است و چنانچه کسی بدون ماسک به دستگاه، نهاد و یا ارگانی برای دریافت خدمت مراجعه کرد، باید از او درخواست شود تا ماسک بپوشد. همچنین گفته شده که باید از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه‌ها در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک، جلوگیری شود.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از خبرآنلاین، افزایش چشمگیر آمار مبتلایان و شاید اوج گیری موج دوم پاندمی، مسئولین را مجبور کرده است تا به فکر راهکارهایی برای کاهش سرعت بیماری بروند، اجباری شدن استفاده از ماسک یکی از این راهکارها بود که از ابتدای همین هفته اجرایی شد.

با دستور رییس جمهور، از روز شنبه استفاده از ماسک در محیط های عمومی شلوغ اجباری شده است و چنانچه کسی بدون ماسک به دستگاه، نهاد و یا ارگانی برای دریافت خدمت مراجعه کرد، باید از او درخواست شود تا ماسک بپوشد. همچنین گفته شده که باید از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه ها در صورت عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک، جلوگیری شود.

این موضوع حالا در بخش های مختلف اجباری شده است، تا جایی که معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شهرهای مختلف استفاده از تاکسی، مترو، اتوبوس و ... را بدون پوشیدن ماسک ممنوع کرده اند.

در واقع به نظر می رسد، ماسک راهکار اصلی ایران برای مقابله با شیوع ویروس باشد. علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، در این رابطه گفته بود: «استفاده از ماسک یکی از موثرترین و ارزان قیمت ترین راه های پیشگیری از انتقال ویروس است؛ به طوری که اگر دو نفر از ماسک استفاده کنند، حتی اگر یکی از آنها مبتلا باشد و در برابر فردی قرار بگیرد که سالم است، بسته به نوع ماسک می تواند بین ۸۵ تا ۹۵ درصد محافظت انجام دهد.»

استفاده از ماسک؛ از بی تاثیر تا راهکار

اما این تصویری که هم اکنون از ماسک، به عنوان پوششی برای محافظت در مقابل ویروس وجود دارد، در ابتدای شروع پاندمی به این شکل نبود و حتی بسیاری از متخصصان می گفتند که پوشیدن آن هیچ فایده ای ندارد و سازمان جهانی بهداشت هم تنها به افرادی که علائم بیماری را دارند، پیشنهاد داده بود که ماسک بپوشند.

اما چند ماه بعد، برای اولین بار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا پیشنهاد خود را در این رابطه تغییر داد و به شهروندان پیشنهاد داد تا سعی کنند به شکلی جلوی دهان خود را بپوشانند.

سازمان جهانی بهداشت هم در این رابطه در وبسایتش نوشته است: «اگر باید از خانه خارج شوید، ماسک بپوشید تا جلوی ابتلای دیگران به بیماری را بگیرید.»

رکسانا مصلحی، روفسور همه گیرشناس ژنتیکی در دانشگاه ایالتی نیویورک، در این رابطه گفته بود: «چهار ماه پیش محدودیت ها و تعطیلی ها وجود داشتند و مردم نمی توانستند، تجمع بزرگی داشته باشند. به همین دلیل آن زمان پیشنهاد شد که مردم ماسک ها را برای خودشان نگه ندارند تا افرادی که در خط اول مبارزه با ویروس هستند مثل آنهایی که در بیمارستان ها کار می کنند و آنهایی که پرسنل اساسی هستند و باید در رفت وآمد باشند بتوانند به ماسک دسترسی داشته باشند.»

او افزود: «حالا اما شرایط فرق کرده است، چراکه همه جا در حال بازگشایی هستند، حتی قبل از بازگشایی ها هم تجمعاتی انجام شد. به دلایل مختلف مردم دوست ندارند محدودیت ها و مثلا فاصله دو متری گرفتن از هم را رعایت کنند. در آن زمان متخصصین متوجه این موضوع شدند و از مردم خواستند از ماسک استفاده کنند. در عین حال متخصصین متوجه شدند که این ویروس می تواند از طریق قطره حتی تا بیشتر از دو متر هم مسیر را طی می کند.»

تحقیقات درباره استفاده از ماسک چه می گویند

در واقع تغییر دیدگاه ها نسبت به نقش ماسک در جلوگیری از شیوع ویروس به حدود ۴۰ روز پیش و مطالعه ای برمی گردد که سازمان جهانی بهداشت از آن حمایت کرده است. این تحقیق دکتر چو و همکارانش که در مجله لنست منتشر شده است، اطلاعات ۲۵هزار نفر را بررسی کردند تا نتایج فاصله گذاری اجتماعی، پوشیدن ماسک و پوشیدن چشم با شیلد یا عینک را روی میزان شیوع ویروس بررسی کنند.

براساس نتایج این مطالعه، با استفاده از ماسک احتمال ابتلا به ویروس ۳درصد و بدون ماسک حدود ۱۷ درصد است، این یعنی اگر ماسک بپوشید احتمال ابتلا به کروناویروس برای شما ۸۰درصد کاهش می یابد.

همچنین مطالعه ای دیگر که چند هفته پیش توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه کمبریج منتشر شده است، نه تنها این موضوع را تایید می کند بلکه مدعی شده که پوشیدن ماسک توسط شهروندان در روند جلوگیری از پاندمی نقش مهمی دارد.

در بررسی یک اپیدمی یا پاندمی کمیتی به اسم R۰ هم اسم ببرم که نشان می دهد هر نفر مبتلا، چند نفر دیگر را مبتلا می کند، این عدد اگر به زیر یک برسد یعنی یک کشور در کنترل پاندمی موفق شده است، این عدد در ابتدای شروع پاندمی در ایران ۴.۹ بود و در تعطیلی های فروردین ماه به ۲.۱ رسید.

حالا نتایج مطالعات کمبریج نشان داده است که اگر تمام جمعیت یک کشور ماسک بپوشند، بدون نیاز به تعطیلی می توان این عدد را از ۴ به یک رساند. همچنین نتایج این مطالعه نشان داده که پوشیدن ماسک می تواند مانع ایجاد موج دوم پاندمی شود.

پروفسور جان کالوین، نویسنده این مطالعه در این رابطه می گوید: «یک دیدگاهی وجود دارد که با پوشیدن ماسک از دیگران مراقبت می کنید، اتفاقا با پوشیدن ماسک شما بیشتر از خودتان محافظت می کنید.»

استفاده از چه نوع ماسکی بهتر است؟

اگرچه دیگر شکی نیست که پوشیدن ماسک در جلوگیری از پخش ویروس موثر است، اما ماسک های مختلف تاثیرگذاری های مختلفی در این رابطه دارند. براساس گزارش گاردین، ماسک های N۹۵ بیشترین درجه محافظت در مقابل کروناویروس را دارند و بعد از آن هم ماسک های جراحی قرار دارند.

در تحقیق مجله لنست هم آمده است که ماسک های پزشکی N۹۵ در مراقبت از نیروهای پزشکی ۹۶درصد موثر است، در حالی که این عدد برای ماسک های جراحی حدود ۷۷درصد است.

البته وزارت بهداشت ایران به شهروندان هشدار داده است که از ماسک های N۹۵ استفاده نکنند، علت این موضوع این است که این نوع ماسک ها در کشور اکثرا فیلتردار هستند و در این صورت ویروس می تواند از ماسک خارج شود. چندی پیش مسئول بهداشت شهر سان فرانسیسکو هم به شهروندانش هشدار داده بود که اگر از این نوع ماسک ها استفاده می کنند، سوراخ های موجود روی فیلتر آن را با چسب بپوشانند.

تصویر

هنوز مدارک علمی زیادی برای ارزیابی میزان تاثیرگذاری ماسک های دست ساز و پارچه ای وجود ندارد، اما به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا، استفاده از نوع ماسکی بهتر از حالتی است که ماسک پوشیده نشود.

در واقع به نظر رسد استفاده از نوع ماسکی می تواند در کنار این که سرعت شیوع بیماری را کاهش بدهد، حتی برای چند درصد(گاهی تا ۸۰درصد) جان افراد را نجات بدهد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
درختان میوه حیاط باصفای خانه رهبر معظم انقلاب که بابتش به بیت المال هزینه می پردازد (249 نظر) مهران رجبی: حضورم در بیمارستان موجب خنده رهبر معظم انقلاب شد (116 نظر) نگاهی به پژوی تهران پلاک رهبر معظم انقلاب+عکس/اولین ماشینی که از ایرانشهر خریدند! (101 نظر) رونمایی از تیپ باکلاس و شیک دامادی رضا داوودنژاد درکنار عزیزترین زن زندگیش/ مادربزرگی که جای مادر نداشته اش رو پُر کرد+عکس (47 نظر) حضور پرافتخار مژده لواسانی در موزه لوور فرانسه با چادر/ باعث افتخارین خانوم! +عکس (43 نظر) نگاهی به خانه 4 طبقه محمود احمدی نژاد در نارمک تهران+عکس (34 نظر) خوشحالی و ذوق غیرقابل وصف علی دایی در افتتاحیه رستورانش در اردبیل+عکس/ از بوسیدن قرآن تا خنده هایش موقع پیتزا خوردن (31 نظر) چرا رهبر انقلاب در زمان ایراد خطبه نماز عید فطر بغض کردند؟ (28 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (28 نظر) حیاط باصفا و دلباز خانه زیبای سانیا سالاری ارغوان سریال دلدادگان/ خونه نگو باغ بگو!+عکس (25 نظر) شباهت بی حد و اندازه گندم، تنها یادگار آزاده نامداری به مادرش/ چقدر زیبا و نازه+عکس (22 نظر) دلنوشته احساسی و جانسوز پدر غزل بدیعی برای دامادش رضا داوودنژاد (16 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (15 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (14 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (13 نظر)
دیگران می‌خوانند   
فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم خلاقیت خنده دار شرکت نایک در ساخت کتونی با الهام از کفش دومادای دهه شصتی/ لامصب تصوراتمو آتیش زد😂 تجربه ترسناک مهراوه شریفی نیا از گریم مادرش در پشت صحنه فیلم دزد عروسک ها/ انصافا هم ترس داره+فیلم اثبات کدبانویی و همسر دوستی به سبک ستاره سادات قطبی+ویدئو/ سوپ رو پسراش و خودش خوردن تموم شده دوباره برای همسرش پخته خلاقیت منحصر به فرد یک مرد فروشنده با نوشته جالب پشت شیشه مغازه‌اش در بازار تهران/ همه رو شرمنده درک و شعورش کرد+عکس (تصاویر) رشد باورنکردنی ریش مرد فرانسوی که نه تنها قلب‌ها را تسخیر کرد، بلکه جایگاه او را در تاریخ تثبیت کرد/ ریش یا خانه ی گربه! فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 (تصاویر) با گوشت‌ چرخ کرده چه غذایی درست کنیم؟/ 7 غذای خوشمزه و پرطرفدار با گوشت چرخ کرده برای مقابله با فوبیای کنکور ابتدا باید آن را بشناسیم هزینه‌ها در دبی چگونه اند؟ مسکن، حمل‌و‌نقل، بیمه و مواد غذایی (عکس) مشهورترین لباس باستانی در موزه نیویورک/ تن پوش منحصربفرد یک شاهزاده ساسانی از جنس ابریشم با رنگها و نقوش خاص اقدام جالب و منحصربفرد پیرمرد موتورسوار در اصلاح موهایش به شکل کلاه کاسکت+ویدئو/ عمرا از دور بشه تشخیص داد موهاشه یا کلاه🤣 کیک تولد باکلاس و 5 طبقه بهنوش بختیاری با ورقه های طلا در رستوران مجلل/ مبارکا باشه+ عکس کولر گازی کریر ساخت کجاست؟ یادی کنیم از خونسردی کامل و جالب بهاره رهنما در درگیری لفظی با فلور نظری سر میز شام+ویدئو/ خونه چه کسی هم دعوا کردن، مریم امیرجلالی مژده لواسانی خطاب به وزیر ارشاد: یک سوال بپرسم ممنوع التصویر نمیشم +ویدئو مدل موی جدید سعید عزت اللهی ستاره تیم ملی/ چه بهش میاد +فیلم استوری های جدید منوچهر هادی و یکتا ناصر از دخترشان سوفیا/ ماجراهای این زوج جنجالی تمامی ندارد+ویدیو تصاویر جذاب و خوشمزه هانده ارچل بازیگر فیلم "مست عشق" در سفر به اوزاکا ژاپن تمومی نداره (عکس/فیلم) با دهکده رویایی ارباب حلقه ها در دنیای واقعی آشنا بشین / از فیلماشم خوشگلتره 😍 (فیلم) لحظه هولناک انفجار یک ستاره بزرگ در نزدیکی زمین / چه بلایی سرمان خواهد آمد؟! هدیه تولد متفاوت سپهر حیدری برای پسر موفرفری اش دیاکو در دوبی +تصاویر اینفلوئنسر معروف اینستاگرام؛ خود و خانواده‌اش را قربانی کرد+عکس/ کشتن شوهر و دو فرزند! (عکس) ویوی زیبای خانه بهرام رادان بعد از یک روز بارانی / آقای بازیگر عجب جایی زندگی میکنه 😍 مرگ مشکوک مرد جوان در انفجار گاز شهری/کشف آثار بریدگی روی جسد، مقتول تازه همسرش را طلاق داده بود (عکس) دیدار سیاوش خیرابی رامین سریال "دلنوازان" و طرفدارش بعد از 15 سال در خیابان (فیلم) بازسازی علت و نحوه برخورد و غرق شدن کشتی تایتانیک که به عنوان یکی از فاجعه های بزرگ دنیا شناخته می شود شعرخوانی بامزه سوفیا، دختر یکتا ناصر و منوچهر هادی برای پدرش+ویدئو/ باباش چه قربون صدقه‌ای هم میره براش (ویدئو) لحظه فوق احساسی دیدار دو دختر با پدرشان پس از آزادی از زندان+ فیلم/ فقط خوابشون که تعبیر شد... تعطیلات آخر هفته آزاده نامداری با دختر خوشگلش گندم در دشت گل های لاله+عکس بیوگرافی و زندگی خصوصی هدیه بازوند، روژان سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی سلفی ساده و صمیمی هادی چوپان با همسر و فرزندانش داخل لندکروز میلیاردی اش/ زیبایی طبیعی ببینید بدون آرایس و روتوش و فیلتر/ قهرمان جهان اینقدر صمیمی خوابیدن با آرایش چه عوارض وحشتناکی برای پوست دارد (ویدئو) سبک مدرن دکوراسیون خانه صبا راد، مجری و گوینده سابق، و همسرش مانی رهنما، خواننده/ چه رنگ عجیبی رو واسه مبلمان انتخاب کردن! جایزه 50 میلیون تومانی برای عکس گرفتن از برنج خوردن سرمربی تیم ملی! دانلود آهنگ جدید «مال من باش» معین زد+فیلم/ مال من باش تو آسمون بشو منم ابراش ... سوژه شدن مهدی قائدی در خیابان های دبی درلباس شیخ بن سلمانی اماراتی/ فقط ژست گرفتنش که شکار شده🤣 + ویدئو تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (تصویر) معادلۀ سمی/ گربۀ زیر رادیکال مساوی است با مجذور همان گربه
تیتر امروز   
تمدید مجدد ثبت‌نام برای نوبت دوم کنکور سراسری دختر و همسر عابدزاده به خاطر کشف حجاب بازداشت شدند/ این دو اکنون آزاد شده اند فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال روزانه امروز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 استوری های جدید منوچهر هادی و یکتا ناصر از دخترشان سوفیا/ ماجراهای این زوج جنجالی تمامی ندارد+ویدیو اینفلوئنسر معروف اینستاگرام؛ خود و خانواده‌اش را قربانی کرد+عکس/ کشتن شوهر و دو فرزند! مرگ مشکوک مرد جوان در انفجار گاز شهری/کشف آثار بریدگی روی جسد، مقتول تازه همسرش را طلاق داده بود بیوگرافی و زندگی خصوصی هدیه بازوند، روژان سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی جایزه 50 میلیون تومانی برای عکس گرفتن از برنج خوردن سرمربی تیم ملی! دانلود آهنگ جدید «مال من باش» معین زد+فیلم/ مال من باش تو آسمون بشو منم ابراش ... تمام آن چیزی که شما باید درباره درگیری نظامی ایران و اسرائیل بدانید اعلام تقویم برگزاری آزمون‌های زبان تخصصی دکتری دانشگاه پیام‌‌ نور دانلود آهنگ جدید "مست عشق" علیرضا قربانی/ تو مرا جان و جهانی چه کنم جان و جهان را... +فیلم