ساعدنیوز
ساعدنیوز

آیا اومیکرون پایان همه‌گیری کرونا را سرعت می‌بخشد؟

  شنبه، 02 بهمن 1400   کد خبر 189030
آیا اومیکرون پایان همه‌گیری کرونا را سرعت می‌بخشد؟
ساعد نیوز: وقتی که در ماه نوامبر سال گذشته، سویه جدیدی از ویروس کرونا در آفریقای جنوبی مشاهده شد، جهان با این وحشت رو به رو گردید که احتمالا کابوس بیماری کووید همچنان ادامه دارد و این همه‌گیری به شکلی هولناک‌تر تغییر خواهد کرد.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از یورونیوز، با این حال پس از دو ماه و با گسترش اومیکرون در سطح جهان، قضاوت ها در خصوص اثرگذاری این سویه تغییر کرده و حتی برخی این گمانه را مطرح کرده اند که شاید اومیکرون پایان همه گیری مرگبار کووید-۱۹ را رقم بزند.

سی ان ان در گزارشی به این موضوع پرداخته و از قول سایمون ویلیامز، محقق بیماری های عفونی در دانشگاه سوانسی می نویسد: «سطوح نگرانی در مورد اومیکرون نسبت به گونه های قبلی کمتر است و همین مسئله از نظر روانی هم تاثیر بزرگ و شگرفی در این روند گذاشته است.»

ویلیامز در ادامه می گوید: «کاهش علائم اومیکرون در مقایسه با گونه های قبلی به آرامش ذهنی مردم کمک بسیاری کرده است.»

همین رویه باعث شده تا برخی از متخصصان با خوش بینی از محتمل بودن پایان همه گیری خبر دهند.

دیوید هیمن، اپیدمیولوژی بیماری های عفونی در دانشکده بهداشت لندن یکی از این افراد است که در این خصوص می گوید: «به نظر من این بیماری در حال بومی شدن است، به این معنا که بیماری اگرچه همچنان غالب است اما شدت آن کمتر و مدیریت آن آسان تر می شود. بومی شدن نیز برای مدتی با ما خواهد ماند. این باعث می شود که ویروس به یک بیماری نه چندان خطرناک تبدیل شود که افراد در طول سال با آن رو به رو می شوند و بدون مشکل خاصی بر آن غلبه می کنند.»

با این حال کارشناسان و پژوهشگران می گویند که کووید-۱۹ نسخه های جهش یافته متفاوت و بسیاری داشته که باعث شگفتی آنان شده است. از آن جمله می توان به سویه دلتا اشاره کرد که باعث مرگ و میر بسیار بالایی در سطح جهان شد و مشکلات فراوانی را برای نظام های بهداشتی در سراسر دنیا ایجاد کرد.

بر همین اساس برخی از کارشناسان معتقدند همانطور که دلتا چنین اثری بر فرآیند مبارزه با کووید-۱۹ بر جا گذاشت، سویه بعد از اومیکرون هم می تواند به یک چالش جدی در این مسیر بدل شود.

این انگاره به ویژه از آنجا نشات می گیرد که نرخ واکسیناسیون در بسیاری از کشورها هنوز بسیار پایین است و این مسئله می تواند به ویروس فضای بیشتری برای جهش های تازه تر بدهد.

با این حال این نخستین بار است که از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ در اوایل سال ۲۰۲۰ برخی از اپیدمیولوژیست ها مایلند این چشم انداز را مطرح کنند که ویروس کرونا ممکن است به وضعیتی قابل کنترل تبدیل شود و دیگر شاهد اثرات مرگبار این بیماری در سطح دنیا نباشیم.

سوالی که دانشمندان و مردم در طول سال ۲۰۲۲ با آن دست و پنجه نرم خواهند کرد این است که چه زمانی همه گیری یا Pandemic به مرحله بومی یا همان Endemic تبدیل خواهد شد. در مرحله بومی، بیماری دیگر قادر نیست بر تعداد بسیار زیادی از مردم تاثیر بگذارد و زندگی جوامع مختل نمی شود.

مارک ولهاوس، استاد بیماری های عفونی در دانشگاه ادینبورگ معتقد است که نباید انتظار داشت که کووید به صورت کامل از زندگی ما رخت برچیند و ناپدید شود. بلکه همچون برخی دیگر از بیماری هایی که افراد چندین بار در کودکی به آن مبتلا می شوند، ایمنی لازم در بدن آنها ایجاد خواهد شد.

اگر چه مقایسه همه گیری های پیشین در طول تاریخ با کووید-۱۹ نمی تواند دقیق باشد اما شواهدی که از گذشته در این خصوص وجود دارد کمک زیادی به کارشناسان در خصوص ترسیم فضایی از آینده در تقابل بشر با ویروس کرونا می کند.

بسیاری از متخصصان انتظار دارند که به مرور کووید-۱۹ به یک بیماری مشابه آنفولانزاهایی که افراد هر سال به آن مبتلا می شوند تبدیل شود و دیگر خبری از مرگ و میرهای پرشمار بیماران در چهارگوشه جهان نباشد.

ولهاوس می گوید تاریخ عفونت ها نشان می دهد که کووید-۱۹ به پنجمین عفونتی تبدیل می شود که به مرور زمان بومی خواهد شد. او در ادامه می گوید: «تخمین زده می شود که شیوع آنفولانزا در بین سالهای ۱۸۸۹ تا ۱۸۹۰ حدود یک میلیون نفر را در سراسر جهان به کام مرگ کشاند. ویروسی که در آن زمان تحت عنوان آنفولانزای روسی شناخته می شد و مردم در ابتدا آن را یک ویروس آنفولانزای معمولی تصور کردند.»

این متخصص بیماری های عفونی در ادامه می گوید: «آنفولانزای اسپانیایی که در سال ۱۹۱۸ میلادی بطور وحشتناکی در جهان شیوع پیدا کرد یکی دیگر از این نمونه هاست. ویروسی که امروزه افراد بدون مشکل خاصی موجی از آن را دریافت می کنند و خبری از مرگ و میرهای گسترده در سطح جهان نیست.»

کارشناسان به صورت کلی در این موضوع هم نظرند که اومیکرون، کووید-۱۹ را به مرحله بومی شدن بیماری نزدیک تر می کند. اما در عین حال یک تردید جدی وجود دارد و آن این است این فرآیند رسیدن به مرحله بومی شدن، چقدر سریع صورت خواهد گرفت.

در عین حال، همین حالا هم برخی از کشورها به نوعی رفتار می کنند که گویی همه گیری به یک بیماری بومی تبدیل شده است. در این رابطه می توان به کشورهای منطقه اسکاندیناوی و به ویژه دانمارک اشاره کرد، جایی که مقامات تقریبا تمام محدودیت های دوران مبارزه با بیماری کووید-۱۹ را کنار گذاشته اند.

در بریتانیا نیز با وجود آمار بالای ابتلا به سویه اومیکرون، همچنان از محدودیت های جدی خبری نیست. البته مسائل سیاسی مانند رسوایی برگزاری مهمانی در دفتر نخست وزیری این کشور هم باعث شده تا مردم اعتماد کمتری به سیستم برای مبارزه با کرونا داشته باشند و دولت هم چندان به دنبال اجرای محدودیت ها نباشد.

در فرانسه هم دولت با کاهش محدودیت ها اعلام کرده که به زودی برخی کمک ها به مردم و به ویژه به گروه هایی که بر اثر همه گیری کسب و کارشان آسیب دیده بود، متوقف می کند.

چنین رویکردهایی یک پیام آشکار به جهان صادر می کند که گویی همه گیری در حال پایان است و کشورهای جهان با اطمینان خاطر از پایان محدودیت ها سخن می گویند. اما این رویکرد نگرانی متخصصان را به صفر نمی رساند، چرا که از نظر آنها پایان همه گیری تنها زمانی است که در سراسر دنیا به پایان برسد.

سیمون ویلیامز در این خصوص می گوید: «طبق تعریف، یک بیماری همه گیر تمام نمی شود مگر زمانی که در کل دنیا به پایان برسد؛ برای همه و در همه جا، نه فقط در چند کشور جهان اولی و ثروتمند.»

ویلیامز در ادامه می گوید: «در حال حاضر باید توجه فزاینده ای بر فرآیند تامین واکسن کافی برای کشورهای فقیر و با درآمد کم صورت گیرد. چرا که تا زمانی که ویروس در کشورهای دیگر به شکل فعالی حضور داشته باشد، می توان نگران بود که جهشی تازه و خطرناک تر به وجود آید.»

پوشش واکسیناسیون در بسیاری از مناطق فقیرتر جهان به ویژه در اروپای شرقی، آسیای مرکزی و بخش های وسیعی از قاره آفریقا کمتر است و این مکان ها را در معرض انوع جدید و نگران کننده تر ویروس کرونا قرار داده است.

همین نگرانی یک پرسش جدی پیرامون مسئله اصلی ایجاد می کند که آیا واقعا اومیکرون پایان همه گیری را تسریع خواهد کرد یا خیر؟

ولهاوس در این خصوص می گوید: «سیستم های بهداشتی در سراسر جهان باید از خطرات بیماری کووید آگاه باشند. جهان تغییر کرده است و یا پاتوژن انسانی جدید به وجود آمده است. ما می دانیم که کووید قرار نیست از بین برود یا محو شود. ما قرار است با این بیماری زندگی کنیم و این یافته جدیدی نیست. از همان ابتدا و در فوریه ۲۰۲۰ نیز این را می دانستیم. چیزی که ما نمی دانستیم و البته هنوز هم نمی دانیم این است که آینده این بیماری چگونه خواهد بود.»

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (529 نظر) (فیلم) غوغای رقص پسر افغانی در مترو تهران با صدای دست و سوت ایرانی ها (525 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (265 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (259 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (238 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (110 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (108 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (103 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (95 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (78 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (50 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (40 نظر) رقص شاد شادمهر در کنسرتش با آهنگ مهستی/بازم نشستی روبروم مات تماشای توام +فیلم (32 نظر) (فیلم) اجرای زنده و مشترک آهنگ یکی هست تو قلبم توسط مرتضی پاشایی و محسن یگانه / خدابیامرز عجب صدایی داشت ... (31 نظر) (فیلم) تمرین رقص عربی رونالدو برای انجام شادی گل مقابل پرسپولیس در تهران با آهنگ معروف غفور غفور! (31 نظر)
منتخب روز   
ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂 (ویدئو)یاسمین پهلوی متوهم، ملکه آینده ایران که حتی سرود ایران رو هم بلد نیست بخونه🙄 (ویدئو) گریه و زاری پسر بچه کرجی که اجازه ندادند رونالدو را ببیند! رونالدو لطفا هیچوقت به این هتل نیااا😂مرسی اه رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران
تیتر امروز   
رقص بی شرمانه فرح پهلوی جلوی چشمان شاه بی غیرت/ ماجرای رابطه غیراخلاقی فرح با دوست قدیمی اش اولین کاریکاتور تاریخی مطبوعات ایران که شاه را نشانه گرفت+عکس آتش سوزی مهیب در یکی از انبارهای باتری سازی وابسته به وزارت دفاع کشف شگفت انگیز یک تابوت مهر و موم شده در چاه؛ مومیایی 4300 ساله ای که با طلا پوشانده شده است! الواح هخامنشی استردادی از آمریکا در حال حاضر کجا هستند؟ درگذشت ناگهانی یک مقام امنیتی در کاشان+عکس رئیس جمهور: هیچ گروه مسلحی نباید در اطراف مرزهای ایران باشد حراج کیت امضا شده رونالدو به مبلغ 52 میلیارد! ادعای جنجالی در خصوص همسر و دختر آقای رئیسی! لغو مصاحبه کریستین امانپور با سید ابراهیم رئیسی به خاطر حجاب ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک اولین عکس از همسر زیبای حسن یزدانی / در لباس عروس و دامادی ببینید 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است شاه ایرانی چطور ترور شد ؟ + روایت های مختلف ایجاد ثبات اقتصادی با جهت گیری مناسب در آموزش های مهارتی