ساعدنیوز
ساعدنیوز

آخرین تحولات در شهرهای زلزله زده ترکیه/ 3500 کشته و 25 هزار نفر زیر آوار

  سه شنبه، 18 بهمن 1401   کد خبر 241347
آخرین تحولات در شهرهای زلزله زده ترکیه/ 3500 کشته و 25 هزار نفر زیر آوار
ساعدنیوز: زلزله مهیب 7.4 ریشتری جنوب ترکیه و شمال سوریه تا به امروز جان نزدیک به 4500 نفر را در دو کشور گرفته است. تلفات تا 8 برابر امکان افزایش دارد و امدادرسانی با مشکلات جدی ای روبروست. ساعدنیوز در گفتگو با علی حیدری کارشناس مسائل ترکیه، آخرین تحولات را در شهرهای زلزله زده ترکیه مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز، علی حیدری کارشناس مسائل ترکیه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: با نگاهی به زلزله های رخ داده در ترکیه در سال های گذشته، می توانیم بگوئیم که دولت ترکیه مدیریت نسبتاً خوبی داشته است و توانسته اوضاع را مدیریت کند و تا جایی که ممکن است، امدادرسانی به شهروندان آسیب دیده را به انجام رساند. اما وضعیت در این زلزله متفاوت است، 10 استان درگیر هستند، دو زلزله 7.5 ریشتری داشتیم و بیش از 200 پس لرزه به بزرگی 3، 4، 5 و حتی 6 ریشتری رخ داده است. هر کدام از این پس لرزه ها باعث تخریب بخش های قابل توجهی از بناهایی می شود که پایه های آنها در زلزله های 7 ریشتری قبلی سست و تخریب شده بود. اما با این وجود، دولت ترکیه سعی کرده مثل گذشته مدیریت این رویداد را پیش ببرد. از جمله این که به سرعت از سوی آقای اردوغان، 13 وزیر به مناطق اعزام آسیب دیده شد و یک تا سه وزیر، مسئولیت مدیریت امدادرسانی در هر استان را عهده دار شدند.

تصویر

این کارشناس مسائل ترکیه افزود: خود آقای اردوغان در مرکز مدیریت بحران AFAD حضور پیدا کرد و مدیریت منطقه زلزله زده را به طور کلی برعهده گرفت. 10 استان جنوبی و جنوب غرب ترکیه با این زلزله مهیب روبرو شدند و خسارات بسیار سنگینی وارد شده به طوری که امروز آقای اردوغان اعلام کرد که 100 میلیارد لیره یعنی حدود 5.5 میلیارد دلار برای نهادهای مدیریت بحران و کاستن از خسارات بلایای طبیعی در نظر گرفته شده است. این مبلغ در واقع اختصاص یافته تا بتواند در اسرع وقت شرایط به حالت گذشته بازگردد.

حیدری با اشاره به این که بیش از 50 کشور اعلام آمادگی کردند، گفت: این کشورها یا کمک ها و تجهیزات و نیروهای خودشان را به منطقه زلزله زده اعزام کرده اند یا در حال اعزام هستند. از جمله جمهوری اسلامی ایران، و سایر کشورهای همسایه مثل امارات، قطر و پاکستان. جمهوری آذربایجان در همان روز اول حادثه نیروهای امدادی خودش را به این منطقه اعزام کرده است. روسیه و کشورهای اروپایی هم این روند را دنبال می کنند. اگرچه سیل کمک ها و پل های هوایی امدادی به سمت ترکیه در جریان هست، اما وسعت این حادثه بسیار زیاد است. آقای اردوغان امروز در گفت که این سطح از زلزله در دنیا بی سابقه و کم نظیر است. تلفات این زلزله بیش از 3500 نفر اعلام شده است. اخبار منتشره حاکی از آن است که بیش از 25 هزار نفر زیر آوار هستند. احتمالاً تلفات بسیار بیشتر از این خواهد بود و طی روزهای آینده با آواربرداری هایی که صورت خواهد گرفت، اجساد بیشتری بیرون کشیده خواهد شد.

این کارشناس مسائل قفقاز افزود: امروز آقای اردوغان به مدت 3 ماه حالت فوق العاده در 10 استان درگیر زلزله اعلام کرد. در حالت فوق العاده، اختیارات مدیران در استان ها افزایش پیدا می کند. شهروندان آن مناطق وظایفی دارند که باید انجام دهند و نباید از آن ها سرپیچی کنند. تردد در داخل شهرهای زلزله زده در ساعات خاصی تنظیم می شود و در برخی ساعات این ترددها ممنوع خواهد بود. در خصوص رفت و آمدها به داخل و بیرون شهر، محدودیت هایی وجود دارد که احتمالاً با ممنوعیت روبرو شوند. احتمال دارد که تنها وسایل امدادی حق ورود و خروج داشته باشند. در حوزه رسانه ها نیز انتشار اخبار از طریق رسانه ها و مراجع رسمی صورت خواهد پذیرفت و کسانی که خارج از این چارچوب اقدام به انتشار اخبار می کنند، مثلاً کسانی که در فضای مجازی اقدام به انتشار خبر می کنند در معرض محدودیت های بیشتری خواهند بود. طبیعتاً این تدابیر برای جلوگیری از پخش شایعات اتخاذ شده است و اگر اخبار دروغ و کذبی منتشر شود، پیگیرد سخت تری در انتظار این افراد خواهد بود. وضعیت 3 ماه آینده این طور خواهد شد، تا دولت بتواند بحران را بهتر اداره کند. در قانون اساسی ترکیه ذکر شده است که حالت فوق العاده تا 6 ماه قابل تمدید است و در حال حاضر دولت 3 ماه در نظر گرفته است.

ویدیوی تکان دهنده از لحظه تولد نوزاد سوری زیر آوار زلزله ویدیوی تکان دهنده از لحظه تولد نوزاد سوری زیر آوار زلزله

*** این مصاحبه توسط سمیرا شمس عضو تحریریه ساعدنیوز تهیه شده است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
سفره هفت سین فوق العاده لاکچری ساره بیات با ظروف آنتیک (3 نظر) سرنوشت کاخ‌های «صدام حسین» دیکتاتور عراق چه شد؟ + فیلم (2 نظر) عکس سفره هفت سین لاکچری الهام حمیدی (2 نظر) نحسیِ سال 1401 باز هم گریبان خانم بازیگر را گرفت (2 نظر) (فیلم) صدای خورد شدن گردن مرد گنده ای که کودک درون فعالی داشت/ خدا رحمتش کنه(: (1 نظر) مانتو عید مزونی و فوق العاده خاص الهام حمیدی چش فک فامیلو در آورد! (1 نظر) رقص جذاب محمود شهریاری با تیکه جانانه ای به الهام چرخنده فضای مجازی رو ترکوند + فیلم (1 نظر) مار کبری جسوری که روی اژدهای کومودو را کم کرد! (1 نظر) گوشواره های گران قیمت مونا کرمی با سنگ یاقوتش چشم همرو به خودش خیره کرد (1 نظر) بوی بهار می آید... (1 نظر) سرقت از گردشگران به سبک یک تمساح!+ فیلم (1 نظر) تبریک نوروزی محمدرضا گلزار (1 نظر) فیلم غافلگیری در آنتن زنده شبکه 3 هنگام تحویل سال نو (1 نظر) مدلینگ ادا اجه (بازیگر زیبای سریال سیب ممنوعه) با بلوز سفید بینظیرش (1 نظر) فیلم رقص آذری احسان علیخانی با گروه رقصنده در خوی (1 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/