ساعدنیوز
ساعدنیوز

علائم سقط جنین و نشانه های تهدید سقط چه هستند؟

  چهارشنبه، 04 بهمن 1402   زمان مطالعه 8 دقیقه
علائم سقط جنین و نشانه های تهدید سقط چه هستند؟
علائم سقط جنین یا خاتمه بارداری شامل خونریزی واژن، گرفتگی یا درد شکمی، عبور بافت یا لخته خون از رحم و کاهش علائم بارداری هستند. اما گاهی ممکن است با علائم متفاوتی همراه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با ادامه مطلب در ساعد نیوز همراه شوید.

علائم سقط جنین در دوران بارداری ممکن است با خونریزی واژن، درد شکمی، انقباضات شدید عضلانی و از بین رفتن نشانه‌های حرکت جنین مشخص شود. سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سقط جنین را به عنوان یکی از مهم‌ترین خطرات دوران بارداری که با ترشحات یا خونریزی شدید در نیمه اول بارداری بدون اتساع دهانه رحم همراه است، معرفی می‌کند.

تقریبا 25 درصد از زنان باردار در 2 تا 3 ماهه اول بارداری خونریزی واژن دارند و حدود 50 درصد از آن‌ها به سقط جنین منجر می‌شوند. اگر دچار گرفتگی‌های متناوب عضلانی، درد در ناحیه شرمگاهی، فشار لگن یا کمردرد هستید و علت آن را نمی‌دانید، از مراجعه به دکتر زنان یا متخصص مامایی غافل نشوید. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید که به بررسی مهم‌ترین نشانه های سقط جنین در دوران بارداری می‌پردازیم.

علائم سقط جنین چیست؟

سقط جنین معمولا با نشانه‌هایی خود را نشان می‌دهد. علائم سقط جنین می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • خونریزی واژن: در بیشتر زنان، این مورد اولین نشانه سقط جنین است. خونریزی ممکن است از لکه‌های خفیف تا خونریزی شدید، شبیه به یک دوره عادت ماهیانه باشد.

 • درد شکم: انقباضات رحمی در بارداری و درد شکم، مشابه گرفتگی قاعدگی، می‌تواند در طول سقط جنین رخ دهد و خفیف یا شدید باشد.

 • بافت یا لخته‌های خونی که از واژن عبور می‌کنند: ممکن است متوجه عبور بافت یا لخته‌های خون از واژن شوید که اندازه متفاوتی دارند و ممکن است با خونریزی شدید همراه باشند.

 • از دست دادن علائم بارداری: اگر علائمی مانند حساسیت در سینه، تهوع یا خستگی را تجربه می‌کردید و دیگر وجود ندارند، بهتر است علت آن را بررسی کنید.

 • کمردرد: برخی از زنان ممکن است در هنگام سقط جنین درد کمر را تجربه کنند.

البته همه موارد خونریزی واژن یا درد شکمی نشان‌دهنده سقط جنین نیستند. با این حال، اگر شما هر یک از این نشانه‌ها را تجربه می‌کنید، حتما با متخصص زنان یا دکتر مامایی ارتباط بگیرید. پزشک متخصص می‌تواند علت علائم شما را تعیین کرده و به بهترین شکل راهنماییتان کند.

1. علائم اولیه سقط جنین

اولین نشانه سقط احتمالی، در بیشتر موارد، خونریزی واژن همراه با گرفتگی عضلانی است اما همه موارد خونریزی و درد شکمی در دوران بارداری نشان‌دهنده سقط نیستند.

2. سقط جنین و خونریزی و ترشحات واژن

در برخی موارد، خونریزی بارداری ممکن است شامل لکه‌های خفیف باشد و با قاعدگی اشتباه گرفته شود در حالی که در موارد دیگر، ممکن است سنگین‌تر بوده (همراه با لخته‌های خونی) و با درد و گرفتگی شکمی همراه باشد.

3. درد شکم و انقباضات عضلانی

درد شکمی می‌تواند نشانه سقط جنین باشد، اما همه دردهای شکم در دوران بارداری نشان‌دهنده سقط جنین نیستند. انقباض و درد شکمی این دوران در برخی افراد غیر قابل تحمل هستند (مانند درد شکمی بعد از ورزش هوازی) و ممکن است با خونریزی همراه باشند. شدت آن‌ها نیز از خفیف تا شدید متفاوت است.
با این حال، انقباضات عضلانی می‌تواند به دلیل عوامل دیگری مانند تغییرات طبیعی هورمونی دوران بارداری، گاز و نفخ معده، مشکلات گوارشی یا درد رباط گرد رخ دهد.

4. کاهش وزن و سقط جنین

در طول بارداری و بعد از سقط جنین، ممکن است تغییرات موقتی در وزن به دلیل عواملی مانند نوسانات هورمونی، استرس عاطفی یا روانی یا تغییرات اشتها وجود داشته باشد. بهترین کار این است که آرامش خودتان را حفظ کنید و حتما از مشورت پزشک متخصص استفاده کنید.

5. از بین رفتن علائم بارداری به صورت ناگهانی

از بین رفتن ناگهانی علائم بارداری بسیار نگران‌کننده است، اما به یاد داشته باشید که علائم بارداری می‌تواند در هر فردی متفاوت با دیگری باشد. در حالی که برخی از زنان در تمام دوران بارداری خود نشانه‌هایی مانند حالت تهوع، گرگرفتگی و تغییرات شدید وزنی را تجربه می‌کنند، برخی دیگر ممکن است برای مدت کوتاهی این علائم را داشته باشند.

دلایل مختلفی که طی آن‌ها علائم بارداری فروکش می‌کند عبارتند از:

 • تغییرات هورمونی: همانطور که بدن شما با تغییر سطح هورمون‌ها سازگار می‌شود، نشانه‌ها ممکن است بیایند و بروند.

 • دوران متفاوت بارداری: علائم بارداری معمولا در 3 ماهه اول بیشتر هستند. با ورود به 3 ماهه دوم، برخی از علائم ممکن است کاهش یابند یا به‌طور کامل از بین بروند.

 • خستگی: دوران بارداری می‌تواند از نظر جسمی و عاطفی سخت باشد. اگر خستگی یا استرس طولانی را تجربه می‌کنید، بدانید که روی عملکرد سلول‌های بدن شما تاثیر خواهند گذاشت.

از بین رفتن ناگهانی علائم بارداری بسیار نگران‌کننده است.

6. سقط جنین و پارگی رحم

پارگی رحم یک عارضه نادر اما جدی است که می‌تواند در دوران بارداری یا زایمان رخ دهد. این اتفاق معمولا با بارداری‌هایی که قبلا تحت عمل جراحی رحم قرار گرفته‌اند، مانند سزارین یا میومکتومی (جراحی حذف فیبروم رحم) مرتبط است. در حالی که پارگی رحم عموما ارتباط مستقیمی با سقط جنین ندارد، اما بهتر است که آن را از طریق مشورت با پزشک مدیریت کنید.

7. احساس حرکت نکردن جنین

احساس حرکت جنین جنبه مهمی از بارداری است و کاهش ناگهانی یا عدم حرکت جنین نگران‌کننده است. حرکت جنین در طول روز متفاوت است و در برخی از دوره‌ها، کاهش حرکت وجود دارد که می‌تواند به دلیل موقعیت قرارگیری نوزاد در رحم، سطح فعالیت مادر و الگوی خواب نوزاد باشد.

اگر کاهش قابل توجهی از حرکت نکردن جنین را تجربه می‌کنید، نیاز به معاینه دارید. در این شرایط، دکتر متخصص از روش‌های مختلفی مانند شمارش لگد، سونوگرافی یا سایر آزمایش‌ها برای بررسی سلامت کودک شما استفاده می‌کند.

8. علائم سقط جنین بدون خونریزی

در حالی که خونریزی یکی از علائم رایج سقط جنین است، برخی خانم‌ها ممکن است آن را تجربه نکنند. علائم دیگر شامل موارد زیر است:

 • فشار در ناحیه لگن: احساس فشار یا سنگینی در پایین تنه.

 • تغییرات در ترشحات واژن: افزایش ترشحات واژن به‌ویژه اگر آبکی، صورتی یا حاوی بافت باشد.

 • عبور بافت یا لخته‌های خونی بزرگ (بدون خونریزی): برخی از سقط‌ها ممکن است بدون عبور بافت قابل توجه رخ دهند.

اگر کاهش قابل توجهی از حرکت نکردن جنین را تجربه می‌کنید، نیاز به معاینه دارید.

9. درد ناف و سقط جنین

درد دور ناف در بارداری معمولا یک علامت رایج برای سقط جنین محسوب نمی‌شود اما برخی از زنان ممکن است در هنگام سقط جنین در مناطق مختفی از جمله ناحیه ناف و شکم، ناراحتی یا درد را تجربه کنند.

10. لکه بینی نشانه سقط جنین است؟

لکه بینی در بارداری می‌تواند نشانه‌ای از سقط جنین باشد و به خونریزی سبکی که صورتی یا قهوه‌ای رنگ است اشاره دارد. این اتفاق می‌تواند به دلایل مختلفی در دوران بارداری رخ دهد و همه موارد لکه بینی منجر به سقط جنین نمی‌شوند.

سقط جنین

علائم سقط جنین در سه ماهه اول، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری

علائم احتمالی سقط جنین در 9 ماه بارداری

توضیحات

3 ماه اول بارداری (1 تا 13 هفتگی جنین)

– خونریزی واژن، از لکه‌های خفیف تا خونریزی شدید
– گرفتگی شکم یا درد شبیه به گرفتگی قاعدگی

3 ماهه دوم بارداری (14 تا 27 هفتگی جنین)

– خونریزی و انقباضات شکمی
– عبور بافت یا لخته از واژن
– درد کمر یا درد در قسمت پایین شکم

3 ماه سوم بارداری (از 28 هفتگی به بعد)

– درد شدید و مداوم شکم یا انقباضات منظم
– کاهش ناگهانی یا از دست دادن علائم بارداری
– عدم حرکت جنین

کدام علائم تهدید به سقط جنین است؟

تمام مواردی که در این مقاله اشاره شد، نشانه های هشداردهنده سقط جنین و زمان مراجعه به پزشک را نشان می‌دهند. سایر کارهایی که می‌توانید برای حمایت از بارداری سالم انجام دهید عبارتند از:

 • اجتناب از نوشیدن الکل، سیگار کشیدن یا استفاده از مواد مخدر حتی تفریحی

 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، سموم یا سایر مواد شناخته‌شده آسیب‌ رسان به جنین

 • مصرف ویتامین حاوی فولیک اسید قبل از تولد

 • رعایت رژیم غذایی سالم همراه با سبزی و میوه

 • حدود 20 تا 30 دقیقه ورزش روزانه

 • درمان یا مدیریت هر بیماری یا عفونت احتمالی.

علائم سقط جنین ناقص

در سقط ناکامل یا سقط ناقص، که خطرناک‌تر از سقط کامل است، قلب جنین از کار می‌افتد، حرکتی ندارد و خونریزی مداوم خواهید داشت. در هر بار خونریزی نیز لخته‌های خون یا بخشی از بافت‌های جنینی مانند کیسه آب یا رگ‌های خونی از بدن خارج می‌شوند.

همچنین ممکن است خونریزی نداشته و با درد شکمی شدید مواجه شوید که به معنای باقی ماندن جنین در شکم است و به جراحی نیاز دارید. پزشک متخصص با انجام سونوگرافی، معاینه لگن یا آزمایش خون به سقط جنین ناقص پی می‌برد.

علائم سقط جنین در ای وی اف

IVF یا لقاح آزمایشگاهی شامل لقاح یک تخمک در خارج از بدن است که پس از آن جنین در رحم کاشته می‌شود. اگر جنین نتواند به درستی لانه گزینی کند یا پس از کاشت از بین برود، به طور کلی به جای سقط جنین، به آن کاشت ناموفق یا از دست دادن بارداری گفته می‌شود. علائم از دست دادن احتمالی بارداری یا کاشت ناموفق در عمل آی وی اف شامل موارد زیر است:

 • خونریزی واژن

 • درد شکم یا لگن

 • کاهش علائم بارداری

نشانه های سقط جنین در خواب

تاکنون نتیجه مستندی توسط پزشکان متخصص درباره امکان سقط ناگهانی جنین در زمان خواب گفته نشده است. اگر در زمان خواب علائم سقط جنین را داشتید، حتما به اورژانس مراجعه کنید تا از هر عوارض احتمالی جلوگیری شود. لکه بینی می‌تواند نشانه‌ای از سقط جنین باشد و به خونریزی سبکی که صورتی یا قهوه‌ای رنگ است اشاره دارد.

چگونه می‌ توان از سلامت جنین در دوران بارداری اطمینان حاصل کرد؟

پزشکان متخصص، مصرف مواد غذایی سالم، ورزش و پیاده‌روی روزانه و آرامش ذهنی را در مدت زمان بارداری در کنار آزمایش و چکاپ‌های دوره‌ای برای سلامت خود و نوزادتان توصیه می‌کنند. سایر موارد عبارتند از:

 • استراحت کافی: مراقبت از خود با خواب کافی و انجام ندادن فعالیت‌های شدید مفید است.

 • داشتن تفریحات کوچک: دوستانتان را ملاقات کنید، کتاب بخوانید یا تلویزیون تماشا کنید.

 • از هرگونه جدال و کشمکش جلوگیری کنید: آرامش خاطرتان را در اولویت قرار دهید.

دوران بارداری، دوره‌ای حساس و طولانی است که نیاز به مراقبت جدی دارد. حتی ممکن است یک بی‌احتیاطی یا اتفاق ناگهانی، سلامت شما و جنین را به خطر انداخته و باعث سقط جنین شود. مهم‌ترین علائم سقط جنین شامل خونریزی واژن، گرفتگی شکم و کمر و نبود علائم بارداری مانند حرکت جنین هستند.

برای محافظت از جنین در دوران بارداری، حفظ یک شیوه زندگی سالم مانند رعایت رژیم غذایی متعادل، پرهیز از مصرف مواد مضر مانند تنباکو و الکل، انجام به‌موقع معاینات قبل از زایمان و پیروی از توصیه‌های پزشک زنان و زایمان بسیار مهم است. هر زمان که ناراحتی یا علائم سقط را مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

2 دیدگاه
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (475 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (64 نظر) مراسم عقد ساده و بدون تجملات نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور نوه امام خمینی/ چه منزل باصفا و دلبازی+عکس (47 نظر) خلاقیت خنده دار اُوستا بَنّا در مقاوم سازی پی ساختمان/به این باید دکتری افتخاری بدن! +عکس (35 نظر) تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (34 نظر) شعری که استاد شهریار با خواندن آن اشک ریخت و تا آخر به صورت گریان ادامه داد/ طفل بودم دزدکی پیر و علیلم ساختند (26 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز یک بقال تبریزی برای کودکان حماسه ساز شد/ درک و شعور ایشون ستودنیه+عکس (24 نظر) نگاهی به کیک تولد 5 سالگی هانا دختر مهران غفوریان با دیزاین خاص/مبارکا باشه +عکس (23 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در ابداع توالت خیلی عمومی در هوای آزاد/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂+عکس (22 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (16 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (16 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (16 نظر) روایت جالب از زندگی شخصی رهبر معظم انقلاب؛ از پیاده‌روی رهبری در خانه‌شان تا ماجرای عمل جراحی ایشان بدون بیهوشی عمومی (16 نظر) حضور بازیگران در منزل اکبر عبدی برای تسلیت بابت فوت مادرشون؛ نسرین مقانلو، مرجانه گلچین، فریبا کوثری و...+عکس (15 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (14 نظر)
دیگران می‌خوانند   
عکس قدیمی از مراسم ازدواج مرحوم حسن جوهرچی، فرهاد سریال "فاصله ها"، و خاطره خنده دار همسرش از روز عقدشان ثبت‌نام برای جاماندگان کنکور سراسری آغاز شد/ جزئیات اتاق خواب امروزی و اروپایی هانا، نوه زیبا و چشم رنگی محمود پاک نیت، تقی خان سریال گیلدخت/ چقدر شیک و دلباز+عکس دورهمی خانواده پر جمعیت منوچهر هادی در خانه پدری سر سفره‌ی مفصل غذا بدون حضور یکتا ناصر+عکس/ ماشالله چه خونه زندگی لوکسی هم دارن👌 ماجرای تمجید رهبر معظم انقلاب از همسرشان در حضور یک پزشک/ هدیه ای که پس داده شد عکس های جالب و خنده دار یاسمن معاوی، فیروزه سریال گیلدخت در پشت صحنه/ چقدر این بشر درجه یک هست+عکس خلاقیت فوق خنده دار و منحصربفرد جوان ایرانی در خوردن سوپ با چنگال حماسه ساز شد+عکس/ به این دکترای افتخاری ندن به کی بِدَن؟!🤣 خلاقیت تاریخی و هوش‌پران پدر ایرانی در پیوند نقش آیفون و دوربین مداربسته حماسه ساز شد+عکس/ خواسته با یه تیر دو نشون بزنه🤣 آخرین جشن تولد شهرام عبدلی با حضور دو پسر ناز و دوست داشتنیش+عکس/ حیف این همه استعداد که زیر خاک رفت تغییر چهره محمد حمزه‌ای، یاور سریال فاصله ها بعد از 14 سال+عکس رونمایی مهدی سلطانی، اردلان سریال "مادرانه" از شغل دوم و باکلاسش خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل قارچ/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس خونه جدید نسرین مقانلو با دکوراسیون خاص و آنتیک بعد از اسباب کشی/ چه خونه خوشگلی+ویدئو خلاقیت باشگاه ورزشی لوکس در نقاشی کردن تصویری جالب از اُبهت هادی چوپان در دیوار +عکس/ ماشالا با این خلاقیت👌 تنها عکس موجود از همسر مهدسی سلطانی، اردلان سریال "مادرانه" تصویری از خانه ابدی حسن جوهرچی بازیگر سریال فاصله ها که سنگ قبرش با تهیه کننده معروف مشترکه/ چه تزئینی کردن با گلهای پرپر شده چهره ماتم زده و غم‌بار دختر و پسر جوان حسن جوهرچی، فرهادِ سریال فاصله‌ها در مراسم تدفین پدرشان+عکس/ روحش شاد و یادش گرامی در تجلیل از عملیات غرورآفرین وعده صادق دکوراسیون خوشگل و کاخ نشین میز ناهارخوری و صندلی های ساره بیات خواهر زن رضا قوچان نژاد/ خونه نیس قصره😍👌+عکس خبر عجیب و بی سابقه از گوسفندی که بچه انسان زایید/ تولد این جانور عجیب الخلقه اهل روستا را شوکه کرد+عکس (ویدئو) سکانس جنجالی برنامه "صداتو" که سانسور نشدنش باعث تعجب کاربران فضای مجازی شد چهره جدید صهبا شرافتی، روناک سریال نون خ در پشت صحنه/ 180 درجه عوض شده روایت جالب پزشک رهبر معظم انقلاب از دیدار پرچالشش با صدام؛ از دادن نامه ای بدون سلام و خطاب کردن وی با عنوان "خر" تا کُشتن دو مترجم دیدارشان به دست دیکتاتور عراق گشتی در میان بهترین دانشگاه‌های جهان برای اخذ پذیرش (ویدئو) حرف ردن مسلط مریم امیرجلالی به زبان مرغی در دورهمی با بازیگران/ عجب زبانیه! یعنی قشنگ قابلیت بین المللی شدن رو داره عکس دیده نشده از هستی مهدوی فر، رهای سریال "مادرانه" و مادر واقعی و باکلاسش (ویدئو) سخنان جنجالی استاد مهدی دانشمند/ هوش مصنوعی منجر به آبروریزی می‌شود رئیس حزب وطن ترکیه: سلام ما به نوادگان رستم، قهرمانان ایرانی بیوگرافی و زندگینامۀ سیده فاطمه مقیمی بنیان‌گذار شرکت کشتیرانی حواشی داغ امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403/ خلاقیت تحسین برانگیز صاحب رستوران برای رعایت حجاب خانم ها حماسه ساز شد نگاهی به ماشین لوکس و هوش پران حسن یزدانی، قهرمان کشتی ایران/ این ماشین نیست هواپیماست+ویدیو فوری؛ سود سهام عدالت در این تاریخ واریز می‌شود تحریم‌های جدید آمریکا علیه برنامه موشکی و پهپادی ایران (ویدیو) علم پشت زیبایی / چگونه خورشید و زمین دست به دست هم می دهند تا شفق قطبی را خلق کنند! پوتین در گفتگو با رئیسی: پاسخ ایران بهترین تنبیه متجاوز بود رونمایی از جانشین دهه هشتادی خرم آبادی علیرضا بیرانوند در پرسپولیس/ ماشالله عجب قد و بالایی داره چشم بد دور (ویدئو) نوستالژی خالص برای دهه شصتی‌ها/ جمعی از دروس خاطره‌ساز برای اونایی که حافظۀ خوبی دارن 20 هزار دلار دستمزد انتقال یک تن شیشه به تهران! این خاندان کشتی‌گیر ایرانی طلا ضرب میکنند+عکس قاب جذاب و زیبای یارا دختر خوشگل سروش رفیعی و بازیکنان دوستداشتنی پرسپولیس، پورعلی گنجی و فرشاد فرجی / فقط اخم یارا کوچولو❤🤞+ عکس
تیتر امروز   
ثبت‌نام برای جاماندگان کنکور سراسری آغاز شد/ جزئیات ماجرای تمجید رهبر معظم انقلاب از همسرشان در حضور یک پزشک/ هدیه ای که پس داده شد رونمایی مهدی سلطانی، اردلان سریال "مادرانه" از شغل دوم و باکلاسش در تجلیل از عملیات غرورآفرین وعده صادق روایت جالب پزشک رهبر معظم انقلاب از دیدار پرچالشش با صدام؛ از دادن نامه ای بدون سلام و خطاب کردن وی با عنوان "خر" تا کُشتن دو مترجم دیدارشان به دست دیکتاتور عراق گشتی در میان بهترین دانشگاه‌های جهان برای اخذ پذیرش رئیس حزب وطن ترکیه: سلام ما به نوادگان رستم، قهرمانان ایرانی حواشی داغ امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403/ خلاقیت تحسین برانگیز صاحب رستوران برای رعایت حجاب خانم ها حماسه ساز شد فوری؛ سود سهام عدالت در این تاریخ واریز می‌شود تحریم‌های جدید آمریکا علیه برنامه موشکی و پهپادی ایران پوتین در گفتگو با رئیسی: پاسخ ایران بهترین تنبیه متجاوز بود 20 هزار دلار دستمزد انتقال یک تن شیشه به تهران! این خاندان کشتی‌گیر ایرانی طلا ضرب میکنند+عکس تردد صبحگاهی مردان خوش‌پوش در شهر/ اولین کارمندهای تهران کجا کار می‌کردند؟ + فیش حقوق تونگ تونگ اولین کودک هوش مصنوعی جهان در پکن متولد شد