ساعدنیوز
ساعدنیوز

آلودگی هوا چگونه سلامت جنسی افراد را تهدید می کند؟!

  شنبه، 25 دی 1400   زمان مطالعه 3 دقیقه
آلودگی هوا چگونه سلامت جنسی افراد را تهدید می کند؟!
آلودگی هوا به همان میزان که در بروز و افزایش بیماری‌های روحی تاثیرگذار است، منجر به آسیب‌های جنسی هم می شود. در این مطلب تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

هوایی که تنفس می کنیم برای بقای ما یک نیاز اساسی است ، تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی و هم بر سلامت جسمی است.آلودگی هوا مشکلی است که در طی چندین سال اخیر به شدت رو به افزایش است و مشکلات بسیاری برای انسان ها بوجود آورده است. تقریبا چند مدتی است که کلان شهرهای بزرگ مثل تهران توسط یک لایه ضخیمی از آلودگی ها پوشانده شده است که باعث افزایش مرگ و میر ، بستری شدن در بیمارستان ها ، مشکل در تنفس و کاهش میل جنسی ( سرد مزاجی زن و مرد ) شده است.آلودگی هوا روی همگان تاثیر می گذارد این دومین علت اصلی مرگ ناشی از بیماریهای غیر واگیر پس از استعمال دخانیات است.

نقش آلودگی هوا بر سلامت جنسی و باروری

آلودگی هوا یکی از فاکتورهایی است که علاوه بر تهدید سلامت قلبی - عروقی و سرطان زایی، خطر اختلال در باروری و عدم تمایل جنسی را نیز به دنبال خواهد داشت. با توجه به اینکه این آلودگی ممکن است توسط خودروها یا کارخانه ها ایجاد شود؛ لازم به ذکر است احتمال خطر برای افرادی که در ترافیک و خیابان یا مناطق صنعتی کار می کنند بیشتر است. مطالعات گوناگونی نیز در این زمینه انجام شده است؛ که در ادامه این مطلب به طور مختصر به آنها می پردازیم.

بهم خوردن تعادل هورمونی و از بین رفتن اسپرم ها در هوای آلوده

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی باعث بهم زدن هورمون ها می شود ، ذرات معلق در آلودگی هوا مثل هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای ، کادمیم سرب جیوه که روی تعادل هورمونی تاثیر می گذارند و برای اسپرم سمی هستند و باعث از بین بردن اسپرم می شود.

کاهش سطح تستوسترون و استروژن در آلودگی هوا

کاهش در سطح تستوسترون یا سطح استروژن ممکن است باعث کاهش میل جنسی شود و از این موضوع در دراز مدت باعث از بین رفتن سلامت جنسی و زندگی جنسی می شود. اما برای جلوگیری از نابارور شدن در اثر آلودگی هوا می توانید از ماسک هایی که دارای چند لایه فیلتر هستند در هنگام خروج از خانه استفاده کنید.تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی باعث کاهش 30 درصدی فعالیت جنسی می شود. متخصصان باروری بر این باورند که بسیاری از فلزات سنگین در هوا وجود دارد که مستقیما بر روی هورمون های بدن تاثیر می گذارند و سلامت جنسی را به خطر می اندازد. در هند 15 درصد از آقایان نابارور هستند.

آلودگی هوا می تواند احتمال سقط جنین در زنان را افزایش دهد؟

متخصصان زنان و زایمان بر این باورند که الودگی هوا یکی از بزرگترین عواملی است که تاثیر منفی بر بارداری می گذارد.

جنین

تاثیر آلودگی هوا بر ناباروری مردان

آلودگی های محیطی را عامل افزایش ناباروری مردان است.سلول های جنسی مردان نسبت به زنان در برابر آسیب های محیطی، آسیب پذیرتر است و به همین دلیل در شهرهای بزرگ و صنعتی که انواع آلودگی ها به ویژه آلودگی هوا وجود دارد، آمار ناباروری مردان رو به افزایش است.

آیا آلودگی هوا بر جنسیت جنین تاثیر گذار است؟

انتخاب جنسیت جنین مساله ای بحث برانگیز است که در طی سالهای اخیر نیز رواج بسیاری داشته است ، آلودگی هوا باعث کاهش سطح مایع منی می شود.در بسیاری از آزمایشات و مطالعات نشان داده شده است که تولد فرزند پسر در پنج دهه اخیر رو به کاهش است ، کاهش تولد مردان ممکن است به خاطر مواجهه شدن انسان با آلودگی هوا باشد.اسپرم هایی که وابسته به جنسیت هستند و دارای کوروموزوم y هستند بسیار ضعیف تر از کرومورزوم های x ( جنسیت زن) هستند برای همین در مواجه با شرایط سخت مثل آلاینده های موجود در هوا مثل نیترات ، سرب و فلزات سنگین دیگر از بین می روند .

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (96 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (76 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (37 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (36 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (19 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (9 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (7 نظر) حرکات بانمک آرتام پسر دنیا جهانبخت داخل ماشین قرمز لوکسش (6 نظر) روزی که شاه در برابر تختی تحقیر شد+عکس غرور آفرین تختی (5 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (5 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (4 نظر)