عملیات ایران باعث مهار نتانیاهو می‌شود

  سه شنبه، 28 فروردین 1403 ID  کد خبر 384340
عملیات ایران باعث مهار نتانیاهو می‌شود
ساعدنیوز: «حشمت الله فلاحت پیشه» تحلیلگر سیاسی و نماینده ادوار مجلس ضمن تشریح پیامدهای عملیات پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: اگر اسرائیل اقدامی صورت دهد، ایران منتظر مرحله‌ای دیگر نمی‌ماند و بلافاصله مقابله خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی ساعدنیوز، پاسخ جمهوری اسلامی ایران به تجاوزگران صهیونیست و تنبیه رژیم اسرائیل هر چند رخدادی بود که بسیاری انتظار آن را داشتند اما گستردگی عملیات «وعده صادق» و حجم آتشی که از شامگاه شنبه آسمان اراضی اشغالی را پوشاند، میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان در حیرت فرو برد.

«حشمت‌الله فلاحت پیشه» استاد دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در پاسخ به پرسش‌های متعدد مطرح درباره این رویداد، گفت‌وگویی داشته که مشروح آن را در ادامه می‌خوانیم؛

از منظر راهبردی نوعی توازن در حال حاضر برقرار است و این توازن به گونه‌ای است که تمام کشورهای دیگر را وامی‌دارد تا اقدامات دیپلماتیک را روی میز بگذارند و مانع از گسترش تنش شوند.

ایجاد توازن استراتژیک بعد از شروع جنگی مرحله‌ای


این تحلیلگر سیاسی در ابتدای گفت‌وگو و در توصیف عملیات نظامی ایران بیان می‌دارد: من معتقدم اقدامی که جمهوری اسلامی ایران انجام داده در چارچوب نوعی جنگ مرحله‌ای بوده است و نه جنگ تمام عیار. معمولا جنگ‌های مرحله‌ای قبل از جنگ‌های تمام عیار شکل می‌گیرند و اگر در این مراحل که با وقفه زمانی هم همراه است، ابتکارات دیپلماتیکی شکل نگیرد، به سمت جنگ تمام عیار پیش می‌روند ولی اگر اقدامات دیپلماتیک جدی شکل بگیرد، تنش کاهش پیدا می‌کند. در عملیات مرحله‌ای گرفتن تلفات از طرف مقابل اولویتی ندارد و هدف به رخ کشیدن توان نظامی به ویژه توان تجهیزاتی است. همچنین این که از چند روز قبل به کشورهای دیگر اطلاع داده می‌شود، هدف این است که مشروعیت بین‌المللی را هم حفظ کند و نشان دهد این جنگ یک جنگ غافل‌گیرکننده نیست و کشور سعی می‌کند توازن را ایجاد کند.

در این صحنه دو نوع برخورد وجود دارد؛ یکی در حوزه رسانه‌ای و تبلیغات جنگ که طبیعتا طرف‌های آن ادعاهای متفاوتی را مطرح می‌کنند و دیگری از لحاظ راهبردی و استراتژیک است. به نظر من هر گاه دو طرف در تبلیغات جنگ ادعای پیروزی کنند، زمینه برای توازن استراتژیک فراهم شده است. به این صورت که ما می‌بینیم طرف اسرائیلی سعی می‌کند نشان دهد بخش عمده پرتابه‌ها را منحرف کرده و در این سوی میدان هم عنوان می‌شود یک شب عملا تمام چشم‌ها به حملات ایران معطوف بوده و اگر قرار بود تلفاتی به بار بیاید به عنوان اهداف جنگی وضعیت متفاوت بود و ایران کاملا می‌توانست به این اهداف دست یابد. به همین دلیل من معتقدم از دیدگاه دوم یعنی نگاه راهبردی نوعی توازن در حال حاضر برقرار است و این توازن به گونه‌ای است که تمام کشورهای دیگر را وامی‌دارد تا اقدامات دیپلماتیک را روی میز بگذارند و مانع از گسترش تنش شوند.

دیپلمات‌های ایرانی از این پس باید فعال‌تر شوند/ متحدان به دنبال مهار نتانیاهو


به گفته فلاحت پیشه، ورای محکومیت ایران از سوی متحدان تل آویو و حتی شرکت سه قدرت غربی در منهدم کردن بخشی از پرتابه‌های ایران، تمام کشورهای غربی از اسرائیل می‌خواهند که مقابله جدیدی را صورت ندهد و حتی آمریکا اعلام کرده که در کنار اسرائیل نخواهد بود. در داخل اراضی اشغالی هم یکی از دلایل تبلیغات جنگی کابینه نتانیاهو که مدعی است مقابله موفقیت‌آمیزی انجام داده، این است که فشار افراطیون برای عملیات سریع علیه ایران را کاهش دهد.

اگر اسرائیل پاسخ دهد، جنگ بلافاصله از حالت مرحله‌ای به مرحله جنگ تمام عیار وارد می‌شود زیرا به طور طبیعی تمام موشک‌اندازهای ایرانی دوباره مسلح شده‌اند و البته موشک‌های رونمایی نشده دیگری آماده شلیک‌اند

با این حال، باید توازن تازه‌ای بین دیپلماسی و میدان ایجاد شود. یعنی از ابتدا اگر این توازن وجود داشت، الان اسرائیل در شرایط پست‌تر و منزوی‌تری به سر می‌برد بدون اینکه بخواهد جنگی را بر ایران تحمیل کند. الان شرایط به گونه‌ای است که زمینه امنیتی و نظامی لازم فراهم شده و دیپلمات‌های ایرانی باید فعال شوند و از توازن وحشت نه تنها در اسرائیل بلکه در نزد قدرت‌های منطقه هم استفاده کنند. به طور کلی این اقدام نه تنها عملا تنش‌های منطقه‌ای را کاهش داد بلکه سازوکاری را شکل داد که ایران را نه به شکل ایران منزوی، بلکه به صورت یک بازیگر قدرتمند نشان دهد.

پیامدهای هسته‌ای جنگ دائم اسرائیل با ایران/ در صورت واکنش تل آویو، تهران برای حمله منتظر نخواهد ماند


استاد دانشگاه علامه طباطبایی به این پرسش آیا در تل آویو تصمیمی برای واکنش به حمله جمهوری اسلامی ایران شکل خواهد گرفت یا نه چنین پاسخ می‌دهد: تصمیم‌گیری برای رژیم صهیونیستی به چند دلیل دشوار است. دلیل نخست این است که اگر اسرائیل پاسخ دهد، جنگ بلافاصله از حالت مرحله‌ای به مرحله جنگ تمام عیار وارد می‌شود. زیرا به طور طبیعی تمام موشک‌اندازهای ایرانی دوباره مسلح شده‌اند و البته موشک‌های رونمایی نشده دیگری آماده شلیک شده‌اند.

اگر اسرائیل اقدامی صورت دهد، ایران منتظر مرحله دیگر نمی‌ماند و بلافاصله مقابله خواهد کرد. از طرفی متحدان اسرائیلی خواهان گسترش جنگ نیستند و می‌بینیم سعی دارند نتانیاهو را قانع کنند تبلیغات جنگ را در بستر گنبد آهنین گسترش دهد و نوعی عدم نیاز به اقدام مقابل را شکل دهد.

موضوع اساسی سوم این است که من معتقدم ایران میلی به حرکت به سمت هسته‌ای شدن ندارد حال آن که جنگ دائم با اسرائیل تبدیل به عاملی برای سوق یافتن ایران به سمت تجهیزات هسته‌ای خواهد شد و این موضوعی است که همگان می‌دانند. این حق ایران و سایر کشورها است تا تجهیزات مقابله را کسب کنند بنابراین اگر ایران وارد جنگ شود، طبیعی است که مقابله به مثل خواهد کرد. اسرائیلی‌ها در بسیاری از موارد با لغو کنوانسیون ژنو و کنوانسیون‌های وین از حدود جنگ‌های متعارف خارج شده‌اند. اما از آنجایی که جنگ تمام‌عیار ایران و اسرائیل ویرانی جهانی را به دنبال خواهد داشت، بنابراین دیپلمات‌ها به صورت جدی‌تر سعی می‌کنند به این منازعه خاتمه دهند.

در عملیات اخیر برخی از گروه‌های مقاومت نوعی بازی بدون توپ را انجام دادند یعنی سعی می‌کردند سامانه‌های اسرائیل را به خود معطوف کنند ولی عملیات اصلی با مارک ایرانی صورت گرفت

فرصت‌طلبان منطقه‌ای هم دچار نگرانی شدند


فلاحت پیشه به رویکرد بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی نسبت به عملیات وعده صادق اشاره کرده و می‌گوید: فارغ از اینکه تا چه حد پهپادها و موشک‌های ایران به هدف رسید، برخی از بازیگران منطقه رفتاری فرصت‌طلبانه برابر تحولات اخیر در پیش گرفته‌اند. با این حال، وقایع نشان داد اگر جنگی صورت بگیرد، با توجه به اینکه عمق استراتژیک جنگ محدود به مرزها نیست هیچ کس در امان نیست و طرفین منازعه به حدی دارای تجهیزات نظامی هستند که کل منطقه را درگیر جنگ می‌کنند.

عملیات بامداد یکشنبه هراسی عمومی را در منطقه به وجود آورده که البته می‌تواند نقش بازدارندگی را در تحولات داشته باشد و حتی فرصت‌طلبانی که پیش از این به دنبال جنگ بودند، به شدت دچار نگرانی شده‌اند.

گروه‌های مقاومت می‌توانند چالش بزرگ‌تری ایجاد کنند


عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی درباره تاثیر اقدام نظامی ایران بر وضعیت گروه‌های مقاومت اظهار می‌دارد: من معتقدم که در عملیات اخیر برخی از گروه‌های مقاومت نوعی بازی بدون توپ را انجام دادند یعنی سعی می‌کردند سامانه‌های اسرائیل را به خود معطوف کنند ولی عملیات اصلی با مارک ایرانی صورت گرفت.

همین در این عملیات تمام توان مقاومت به کار گرفته نشده بود، یک معنای جدی دارد که اگر جنگ فراگیر شود همه این گروه ها که روحیه تازه‌ای گرفته‌اند، می‌توانند چالش بزرگ‌تری علیه آنها ایجاد کنند.

ایران چشم به تنش‌زدایی دارد/ این عملیات می‌تواند مانع از جاه‌طلبی‌های جدی نتانیاهو باشد


نماینده ادوار مجلس می‌افزاید: ‌من به شخصه طرفدار دیپلماسی هستم یعنی به نظر من می‌شد به گونه‌ای عمل کرد تا شرایط به این صورت نشود ولی به هر حال نوع واکنش‌های سابق ما و رفتار اسرائیلی‌ها کار را به جایی رساند که به عملیات نظامی ایران ختم شد حال آن که صهیونیست‌ها فکر نمی‌کردند که عملیاتی به این گستردگی انجام بگیرد.

ایران تمام توان خود را هنوز به کار نگرفته زیرا همچنان چشم به تنش‌زدایی دارد. الان هم به نظر من این عملیات در همین حد می‌تواند مانع از جاه‌طلبی‌های جدی نتانیاهو باشد

من به رغم اینکه در تمام مصاحبه‌ها مطرح کردم باید به دیپلماسی فرصت داد اما با این حال در تمام آنها بیان کردم که ایران از توان لازم برای وارد کردن ضرباتی سخت به اسرائیل برخوردار است و با علم می‌گویم که ایران تمام توان خود را هنوز به کار نگرفته زیرا همچنان چشم به تنش‌زدایی دارد. الان هم به نظر من این عملیات در همین حد می‌تواند مانع از جاه‌طلبی‌های جدی نتانیاهو باشد.

با وجود وضعیت جنگی هم می‌توان سیاست‌های اقتصادی خوبی داشت

فلاحت پیشه در پاسخ به انگاره‌هایی مبنی بر تبعات اقتصادی عملیات نظامی بیان می‌دارد: موضوع اقتصاد یک موضوع اساسی است. واقعیتی که وجود دارد این است که سیاست‌های اقتصادی دولت‌های مختلف در ایران سیاست‌های خوبی نبوده و در این سیاست‌ها عملا دغدغه‌های مردم کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

این در حالی است که در شرایط جنگ هم می‌توان سیاست‌های خوب اقتصادی داشت شبیه جنگ تحمیلی. در آن زمان با اینکه خزانه مملکت زیر خط قرمز قرار داشت ولی اقتصاد کشور به گونه‌ای پایدار شکل گرفته بود. بخشی از ضعف‌های اقتصادی ربطی به مسائل خارجی ندارد، اما با این حال با شرایطی مواجه هستیم که مسایل خارجی اثر خود را روی مسائل اقتصادی و اجتماعی هم نشان می‌دهد.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (6 نظر) گریه های زینب سلیمانی بر سر تابوت ابراهیم رئیسی و همراهانش+عکس/ داغ حاج قاسم تازه شد (2 نظر) واکنش فرزاد حسنی به شهادت شهدای خدمت: درود بر ابراهیم، نیکوکاران را چنین پاداش می دهیم، در حقیقت او از بندگان با ایمان ما بود (2 نظر) بهشت کوچکی که بهنوش طباطبایی برای خود ساخته است/ چه زیبا و دنجه اینجا +عکس (2 نظر) مجری جنجالی صداوسیما برای همیشه از ایران رفت (2 نظر) انا لله و انا الیه راجعون / مرد خدمت آسمانی شد ... (2 نظر) فوری؛ لحظه اعلام خبر شهادت ابراهیم رئیسی در شبکه خبر (2 نظر) تصویری از صندلی خالی شهید امیرعبداللهیان در کلاس درس او در دانشگاه تهران (1 نظر) بیوگرافی و زندگی خصوصی کیوان ساکت اف، تازه داماد سینمای ایران و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی (1 نظر) استوری حسین کنعانی زادگان در پی شهادت آیت‌الله رئیسی (1 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) محمدرضا گلزار در استوری قلب عاشقانه نشان داد/ مخاطب این حرکت عاشقانه کیست؟ (1 نظر) انتظار بی پایان محمدرضا گلزار با روتین پوستی خاص روی صورتش!! +عکس (1 نظر) نگاهی به دیدارهای مردمی استاندار جوان و شهید آذربایجان شرقی/ روحشان شاد+ویدیو (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خداحافظی آخر و احترام نظامی دختر خلبان هلی کوپتر رئیس جمهور شهید و همراهانشان+ویدیو فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403 فال انبیاء روزانه پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403 حال و هوای غمزده خانه آیت الله آل هاشم در تبریز/ بی تو رنگ یأس دارد منزل و مأوای تو+عکس خاطره دوبلور معروف از سفرِ خاص شهید ابراهیم رئیسی و واکنش ایشان با دیدن تیپ متفاوت جوانان در مسجد استوری اینستاگرامی ملیکا زارعی (خاله شادونه) از مراسم تشییع آیت الله رئیسی+عکس نگاهی به خانه ابدی شهید آیت الله رئیسی / نام نیکت همه جا ورد زبان است هنوز تصاویر کمتر دیده شده از دوران دانشجویی استاندار شهید آذربایجان شرقی تصویر عکاس تبریزی از هلی کوپتر رئیس جمهور شهید بر صفحه اول روزنامه گاردین انگلستان فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 3 خرداد 1403 اوخشامای (روضه) ترکی یک مادر عشایر قشلاق حاج ایمان کندی در وصف شهید جمهور+ویدئو فال روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم قول شهید امیرعبداللهیان در جلسه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف+ویدئو تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو پوشش کامل مراسم ادای احترام سران کشورهای مختلف به پیکر شهید رئیسی و همراهانش روایت احساسی همسر شهید امیرعبداللهیان درباره این شهید+ویدئو /جز خوبی چیزی ندیدم تو زندگی... زندگی خلبان گنبدی پرواز «شهدای خدمت» در کلام بستگان+ویدئو فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 + فیلم احترام نظامی دختر شهید خلبان سید طاهر مصطفوی به تابوت پدرش / گر پدر نیست، تفنگ پدری هست هنوز اولین عکس از جمیله علم الهدی پس از شهادت سید ابراهیم رییسی +عکس حضور بدون تشریفات سید میثم خامنه‌ای در مراسم تشییع پیکر رئیس جمهور شهید و همراهانش دعایی که رهبر انقلاب برای شهید سیدابراهیم رئیسی خواندند+ فیلم ورود هواپیماهای هیات‌های خارجی به فرودگاه مهرآباد+ویدئو (فیلم) آغوش پدرانه رهبر معظم انقلاب برای نوه‌های دختری شهید رئیسی / تسکینی برای قلب داغدیده دخترانش ... آماده‌سازی خانه ابدی شهید آیت‌الله آل‌هاشم در تبریز +فیلم حال منقلب برادر شهید آیت الله ابراهیم رئیسی در مراسم تشییع+فیلم کدام فرزند رهبر معظم انقلاب در مراسم تشییع رئیس جمهور و همراهانش حضور داشت؟+ عکس جدیدترین تصویر از برادران رئیس جمهور شهید+عکس توصیف حاج منصور ارضی از پیکر شهید رئیسی؛ مثل حضرت علی اکبر شده بود گفتم چجوری تو را بشورم! +ویدئو جواب رئوفانه و قابل تامل ابراهیم رئیسی به اظهارات فردی از مخالفان ایشان+ویدیو/ سعه صدر رو دیدین؟ حضور همسر و خانواده داغدار شهید مالک رحمتی در مراسم تشییع +ویدئو/ عجب رسمیه رسم زمونه... جزئیات تشییع و تدفین پیکر امام جمعه شهید تبریز و استاندار شهید آذربایجان شرقی عکس‌ جالب و کمتر دیده شده از شهید آیت الله آل‌هاشم؛ در حال خرید نان+عکس تصویری تلخ از لباس پرواز سرهنگ بهروز قدیمی از شهدای کادر پروازی+عکس تصویری خاص از وداع یادگار امام سید حسن خمینی با شهید سید ابراهیم رئیسی +عکس خوش‌آمد گویی پیرمرد ترک‌زبان به رئیس‌جمهور+ویدئو/ برای مردم این منطقه دوستی و محبت آوردی (عکس) تصویری تلخ از گریه آجودان مخصوص شهید رئیسی در مراسم تشییع او شعار یک توریست خارجی در مراسم تشییع شهدای خدمت+ویدئو
تیتر امروز   
فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403
پوشش کامل مراسم ادای احترام سران کشورهای مختلف به پیکر شهید رئیسی و همراهانش
جزئیات تشییع و تدفین پیکر امام جمعه شهید تبریز و استاندار شهید آذربایجان شرقی
فال روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403
فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403
رهبر انقلاب: شخصیت برجسته‌ای را از دست دادیم/ روبوسی و سر سلامتی و لحظاتی از دیدار نخست وزیر عراق با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای + ویدئو
فال انبیاء روزانه پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403
فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 3 خرداد 1403
فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 + فیلم
اطلاعیه مهم ستاد کل نیروهای مسلح درباره عملیات ناموفق پهپاد ترکیه‌ای
واکنش بازیگر سریال گاندو به شهادت رئیس‌جمهور
اولین اظهارات علم الهدی بعد از شهادت دامادش، سیدابراهیم رئیسی؛ چه کنیم، مشیت خداست/یک هفته پیش او را دیدم
اقامه نماز رهبر انقلاب بر پیکر شهید رئیسی و شهدای خدمت + فیلم
خاطره جالب مسعود ده نمکی از صحبتهای آیت الله رئیسی در دادگاه؛ خوشحالم که کم نیاورده ای!
تصویری از لحظه وداع رهبر معظم انقلاب با پیکر رئیس جمهور و شهدای سانحه بالگرد