ساعدنیوز
ساعدنیوز

آموزش نوشتن رزومه حرفه ای مهندسی هوا فضا

  شنبه، 05 شهریور 1401   زمان مطالعه 14 دقیقه
آموزش نوشتن رزومه حرفه ای مهندسی هوا فضا
در این مقاله می خواهیم نحوه نوشتن رزومه برای رشته مهندسی هوافضا را با یکدیگر بررسی کنیم. با ما همراه باشید تا یک رزومه حرفه ای بسازید.

رزومه چیست؟

فرض کنید میخواهید وارد یک شرکت شده و در آنجا استخدام و مشغول به کار شوید، پس ابتدا در مصاحبه شغلی، شما باید یک رزومه کاری به صورت مکتوب داشته باشید. در ابتدا باید بدانید رزومه چیست و چه انواعی دارد و چگونه در مصاحبه شغلی مهارت های خود را نشان دهید و کارفرما بداند شما چه سابقه کاری و چه مهارت هایی دارید. پس باید بدانید رزومه چیست و برای استخدام در شرکت ها به چه چیزی نیاز است. اولین اقدام برای یک مصاحبه کاری ارسال رزومه کاری خود به شرکت موردنظر است. رزومه کاری صفحه ایست که تمام مشخصات، از جمله مشخصات فردی، توانمندی ها، مدرک تحصیلی و...راشامل میشود.

رزومه

انواع رزومه کاری چیست؟

یک تصور غلط رایج این است که تنها یک راه برای نوشتن رزومه وجود دارد. در واقع انواع فرمت رزومه وجود دارد و هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. بسته به مجموعه مهارت های خاص یا سابقه کاری شما ، ممکن است یک فرمت برای برجسته کردن مدارک تحصیلی شما مناسب تر از دیگری باشد.
برای مرجع ، چهار نوع رزومه اصلی وجود دارد:

 1. رزومه های زمانی
 2. رزومه های کاربردی
 3. رزومه های هدفمند
 4. رزومه ترکیبی

برای درک تفاوت بین هر قالب رزومه و تصمیم گیری در مورد مناسب ترین روش برای شما ، در اینجا تفصیلی مفصل آورده شده است:

رزومه های زمانی

یک رزومه زمانی با یک مقدمه شروع می شود و سپس نمای کلی از سابقه حرفه ای شما را به ترتیب زمان بندی معکوس ارائه می دهد. به طوری که باید سوابق درسی و مهارتی خود را از انتها به ابتدا لیست کنید. به عبارتی که آخرین مدرک تحصیلی و وضعیت کار خود را در اول رزومه وارد کنید و به ترتیب به عقب بروید. قالب رزومه زمانی متداول ترین نوع رزومه ای است که امروزه توسط متقاضیان کار مورد استفاده قرار می گیرد و برای داوطلبانی با سطوح مختلف مناسب است. پیشرفت کاری درخواست کننده در این مدل رزومه روشن است. اما اگر وقفه های شغلی و دائما تغییر کار داشته باشید از دید کارفرما پنهان نمی ماند و این تنها ایراد این نوع رزومه ها است.

رزومه های کاربردی

یک رزومه کاربردی قالب بندی شده است تا بر مهارت ها و توانایی های شما تمرکز کند ، نه سابقه کاری شما. در حالی که مشابه سایر فرمت های رزومه ، رزومه های کاربردی از چند جهت کلیدی و منحصر به فرد هستند.در این نوع رزومه، معرفی رزومه و بخش مهارت ها طولانی تر و دقیق تر از حد معمول است و به بخش تجربه کار در آن تأکید می شود.

رزومه های هدفمند

رزومه هدفمند رزومه ای است که برای هر موقعیتی که درخواست می کنید مناسب است. این بدان معناست که هرگونه مهارت و تجربه بسیار مرتبط با خود را برجسته کنید و رزومه خود را برای تمرکز بر این مدارک بنویسید. در این نوع رزومه، به طور معمول ، استخدام مدیران شامل مهارت ها ، مسئولیت ها و ویژگی هایی است که می خواهند نامزدها در شرح شغل داشته باشند. پس ، این ویژگیها را در رزومه خود برجسته کنید تا نشان دهید که برای موقعیت (در صورت داشتن) مناسب هستید.

رزومه های ترکیبی

رزومه ترکیبی فرمی است که با توجه به نام آن بهترین جنبه های یک رزومه کاربردی و یک رزومه زمانی را ترکیب می کند. در حالی که یک رزومه زمانی به شدت بر تجربه تمرکز می کند و یک رزومه کاربردی بر مهارت ها تأکید می کند ، رزومه ترکیبی معمولاً از سابقه کار و مهارت ها به طور یکسان برای نشان دادن صلاحیت شما استفاده می کند. رزومه های ترکیبی برای داوطلبانی که دارای تجربه زیاد یا مجموعه ای از مهارت های پیشرفته ای هستند که می خواهند به نمایش بگذارند ایده آل است.

مسئولیت ها و وظایف مهندس هوافضا

مهندس هوافضا - مهندس هوافضا در زمینه توسعه صنعت هوایی و تکنولوژی های مرتبط کار می کند. کار او منجر به طراحی، تولید و نگهداری وسایل زیر می شود:

 • هواپیماها و هلیکوپترها
 • فضا پیماها
 • موشک ها و سلاح ها
 • شبیه سازهای پرواز
 • ابزار و قطعات پرواز

مهندس هوافضا، می تواند در زمینه تحقیق و توسعه، تست، تولید و نگهداری فعالیت کند. وظایف مهندس هوافضا با توجه به محل کارش متفاوت است ولی به طور کلی شامل موارد زیر می باشد:

 • توسعه سیستم های هواپیمایی مانند سیستم های ارتباطی و ابزارهای هوانوردی
 • تحقیق بر روی روش های جدید ساخت بخش های هواپیما مانند بدنه، بال، موتور و...با هدف مصرف بهینه سوخت
 • استفاده از نرم افزارهای طراحی کامپیوتری برای طراحی پروژه ها
 • انجام تست های مختلف زمینی و هوایی
 • جمع آوری و تحلیل داده های حاصل از تست ها
 • طراحی و نظارت بر فرآیند ساخت و نصب قطعات و هواپیماها
 • انجام و تایید پروژه ها مطابق با قوانین نظارتی موجود
 • نظارت بر فرودگاه ها و مراکز تعمیر و نگهداری هواپیماها
 • بررسی وسایل یا قطعات آسیب دیده و با عملکرد ناقص برای شناسایی علت و یافتن راه حل مناسب برای آن
 • علاوه بر موارد بالا، مهندس هوافضا همچنین با تخمین هزینه های پروژه، حضور در جلسات، نوشتن گزارشات فنی و ارائه گزارش کار به مدیران و مشتریان سرو کار دارد. پس از کسب چند سال تجربه کاری، می تواند به عنوان متخصص تشخیص علل تصادفات هوایی کار کند.

مهارت و توانمندی های مورد نیاز مهندس هوافضا

داشتن مهارت و تخصص از مهم ترین عوامل موفقیت شغلی محسوب می شود. امروزه تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی افزایش زیادی یافته ولی تعداد افرادی که در حوزه تخصصی خود مهارت و تخصص خوبی داشته باشند، بسیار کم است. به عبارتی حتی در شرایط فعلی بازارکار نامناسب کشور، مهندس هوافضایی که با علاقه وارد این حوزه شده و مهارت و تخصص خوب و مناسبی کسب کرده است، به راحتی می تواند موقعیت های شغلی بسیار مناسب همراه با درآمدی عالی را پیدا کند.

 • مهارت عالی در حل مساله
 • مهارت عالی در زمینه ریاضیات و فناوری اطلاعات
 • آشنایی با نرم افزارهای طراحی های کامپیوتری
 • دانش فنی عالی
 • توانایی برنامه ریزی، اولویت بندی و مدیریت پروژه
 • به روز بودن و آگاهی از جدید ترین پیشرفت ها
 • آگاهی کامل نسبت به قوانین نظارتی مهندسی
 • توانایی کار تیمی
 • توانایی خوب در تحلیل مسایل
 • آشنایی با زبان انگلیسی

مهارت های مربوط به نرم افزارهای تخصصی مهندسی هوافضا

امروزه نرم افزارهای رایانه ای یکی از مهم ترین ابزارهای کمکی مهندس هوافضا است که یاری گر او در رسیدن به اهدافش می باشد. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس هوافضا بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس هوافضا را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به این حوزه قرار داده اند. بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسی هوافضا موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را در حوزه تخصصی خود یعنی مهندسی هوافضا پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی هوافضا یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست. برخی از مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی هوافضا عبارت اند از:

 • Catia: نرم افزار طراحی قطعات
 • Ansys: نرم افزاری برای تحلیل مهندسی قطعات در تحلیل های دینامیکی
 • Fluent : نرم افزار مدل کردن جریان سیال و انتقال حرارت در هندسه های پیچیده
 • ABAQUS : نرم افزاری برای تحلیل های المان محدود
 • XFLR۵ : نرم افزاری مفید برای آغاز یادگیری هوافضا
 • Unigraphics : نرم افزار مدل سازی و طراحی قطعات
 • Matlab : نرم افزاری برای نوشتن برنامه و محاسبات ریاضی در مهندسی

ساخت رزومه کاری مهندس هوافضا

محل کار شما به عنوان یک مهندس هوافضا در دفتر کاری یا در کارخانه می باشد. اگرچه امروزه در مقایسه با قبل، مهندسان هوافضا زمان زیادی را در دفاتر کاری می گذرانند چون بیشتر کارهای طراحی، مدلسازی، آزمایش ها، ارزیابی و آموزش را با کمک برنامه ها و نرم افزارهای شبیه ساز کامپیوتری انجام می دهند. فرم رزومه ساز شامل اطلاعات پایه، سوابق تحصیلی، سوابق شغلی، مهارت ها، تحقیقات و پروژه ها است. سایر بخش های رزومه زیر مجموعه ی این بخش های اصلی هستند که در ادامه به تفکیک راجع به آن ها صحبت خواهیم کرد.

فضا و موشک

اطلاعات پایه

 • اطلاعات فردی: در این قسمت اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید شرایط استفاده از عکس در رزومه است. رشته های فنی مهندسی از جمله رشته مهندسی هوافضا جزو شغل هایی هستند که ظاهر افراد در استخدام آن ها تأثیر چندانی ندارد و بیشتر دانش فنی و توانایی ذهنی کارجویان برای کارفرما مهم خواهد بود. در صورتی که برای شغل هایی مانند فروشندگی، مدلینگ، منشی و مسئول دفتر، ظاهر افراد مهم بوده و در استخدام آن ها تأثیر گذار است. پس شما به عنوان مهندس هوافضا لزومی ندارد که از رزومه عکس دار استفاده کنید؛ اما اگر می خواهید رزومه عکس دار بسازید، حتماً از یک عکس شیک، رسمی و با کیفیت استفاده کنید.چون اولین چیزی که به چشم خواننده رزومه تان می آید، عکس شما است و اگر از یک عکس نامناسب در رزومه خود استفاده کنید، می تواند اثر منفی در رأی و نظر کارفرما و مدیر منابع انسانی شرکت داشته باشد. نکته دوم در این قسمت مربوط به عنوان رزومه است. عنوان رزومه همان عنوان شغل مورد نظر شما و مشخص کننده هدف رزومه تان است. پس در عنوان رزومه تنها عنوان شغلی مورد نظر خود را بنویسید و از نوشتن کلماتی مانند رزومه، رزومه کاری، نمونه رزومه، نمونه رزومه کاری و کلماتی از این قبیل استفاده نکنید.
 • توصیف خلاصه: خلاصه رزومه، درباره من و پروفایل رزومه، نام های دیگر این قسمت از رزومه است. این بخش از رزومه یکی از بخش های و تأثیرگذار در موفقیت شما است. همانطور که گفتیم مدیران کم تر از 6 ثانیه برای رزومه شما وقت می گذارند. طبیعتاً در 6 ثانیه نمی توان به طور دقیق یک رزومه کاری را بررسی کرد. پس بهترین ترفند این است که خودمان یک بخش از مهم ترین اطلاعات رزومه آماده کنیم، تا کارفرما در این زمان کوتاه آن را بخواند. در ضمن این خلاصه رزومه را باید در نیمه بالایی صفحه اول رزومه قرار دهید تا پس از اطلاعات تماس و اطلاعات، اولین بخشی باشد که به چشم کارفرما می خورد.
 • مهندس هوافضا با بیش از 6 سال سابقه کاری تخصصی در زمینه طراحی و ساخت پرنده های بدون سرنشین، موتورهای احتراقی و انواع آنتن ها و موج برها و مسلط به نرم افزار های تخصصی از جمله Matlab، Unigraphics، XFLR۵، ABAQUS، Fluent، Ansys، Catia، Solidworks
 • شبکه های اجتماعی: یک رزومه استاندارد نباید بیشتر از یکی دو صفحه شود! اما اگر مهندس هوافضای با سابقه ای هستید و پروژه های زیادی را انجام داده اید، می توانید با استفاده از ترفند شبکه های اجتماعی، با یک تیر دو نشان بزنید؛ یعنی هم یک رزومه کوتاه و موجز بسازید و هم اینکه تمامی اطلاعات شغلی مرتبط و مهم خود را به کارفرمای آینده تان ارایه دهید. برای این کار کافی است که صفحه لینکدین خودتان را تکمیل کنید و پروفایل تان را با تمامی اطلاعات شغلی تان پر کنید؛ سپس لینک پروفایل لینکدین خودتان را در بخش شبکه های اجتماعی رزومه قرار دهید. هیچ مدیری در همان ابتدا رزومه شما را به طور کامل نمی خواند و سراغ شبکه های اجتماعی شما نخواهد رفت. استراتژی شما باید جذب قدم به قدم کارفرما باشد. یعنی ابتدا یک خلاصه رزومه حرفه ای بسازید تا کارفرما با خواندن آن، راغب شود که کل رزومه یک یا دو صفحه ای شما را بخواند؛ وقتی رزومه حرفه ای شما به طور کامل کارفرما را راضی کرد، او برای شناخت بیشتر شما به سراغ شبکه های اجتماعی تان خواهد رفت. هر چه شناخت کارفرما و مدیر منابع انسانی شرکت، قبل از مصاحبه نسبت به شما افزایش یابد، به طور قطع مصاحبه کاری راحت و موفقیت آمیز تری خواهید داشت.

سوابق تحصیلی

دومین قسمت اصلی رزومه شما را بخش مربوط به تحصیلات شما تشکیل می دهد. رزومه کاری یک مهندس هوافضا، نیازی به سوابق تحصیلی دوره متوسطه ندارد؛ حتی اگر دانشجوی مقطع کارشناسی هوافضا هستید و هنوز فارغ التحصیل نشده اید، مجاز به نوشتن سوابق دیپلم خود در رزومه نیستید. شما باید مثل یک فارغ التحصیل مقطع کارشناسی هوافضا رفتار کنید و در بخش سوابق تحصیلی رزومه خود، نام رشته کارشناسی، دانشگاه محل تحصیل، معدل و تاریخ ورود خود را بنویسید و فقط تاریخ فارغ التحصیلی را خالی بگذارید و در آن قسمت چیزی ننویسید. اگر هم مدرک دکتری یا کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا دارید، حتماً ترتیب نزولی را در بین مدارک خود رعایت کنید. یعنی همیشه از بالاترین مدرک شروع به نوشتن کنید؛ یعنی اگر کارشناسی ارشد این رشته را دارید، ابتدا مقطع کارشناسی ارشد و در زیر آن مقطع کارشناسی خود را بنویسید. در ضمن اگر فارغ التحصیل یا دانشجوی مقطع دکتری هستید، بهتر است برای رعایت اصل خلاصه نویسی رزومه، مقطع کارشناسی را در رزومه تان ننویسید و به سوابق مقطع کارشناسی ارشد و دکتری خود اشاره کنید.

سوابق شغلی

سومین قسمت اصلی فرم رزومه کاری شما را سوابق کاری تشکیل می دهند. در این قسمت اولین نکته مربوط به اصل هدفمندی رزومه نویسی است. شما باید یک لیست از سوابق شغلی مرتبط خود تهیه کنید. سپس از بین این سوابق کاری مرتبط با حوزه هوافضا، سه مورد از مهم ترین آن ها را انتخاب کنید. علت این کار هم اصل خلاصه نویسی رزومه است. شما باید محدودیت فضا را در تمامی بخش های رزومه اعمال کنید. وقتی که از لیست سه ردیف شغلی مهم تر را انتخاب کردید، در نوشتن آن ها باید ترتیب زمانی وارونه را رعایت کنید. یعنی از جدیدترین آن ها شروع به نوشتن کنید و آن دو شغل دیگر را به همین ترتیب در زیر یکدیگر بنویسید.

مهارت ها

مهارت زبان، مهارت تجربی، دوره ها و گواهینامه ها و افتخارات، زیر مجموعه های چهارمین بخش اصلی رزومه یک مهندس هوافضا هستند.

 • مهارت زبان: در این بخش از رزومه می توانید هر زبانی غیر از فارسی را درج نمایید. اگر هم یک رزومه انگلیسی، آلمانی یا به هر زبان دیگری می سازید، می توانید مهارت زبان فارسی را در آن رزومه ها قید نمایید.
 • مهارت تجربی: در این بخش از رزومه دو دسته از مهارت های خود یعنی مهارت های نرم و مهارت های سخت را باید وارد کنید. مهارت های رفتاری و ویژگی های شخصیتی، مهارت نرم بوده و مهارت های فنی و نرم افزارهای تخصصی که مسلط هستید، مهارت های سخت شما هستند.
 • مهارت های سخت
 1. نرم افزار گمبیت
 2. نرم افزار تولید شبکه انسیس
 3. زبان برنامه نویسی fortran
 4. زبان برنامه نویسی matlab
 5. نرم افزار solid works
 • مهارت های نرم
 1. روحیه کار گروهی
 2. تجزیه و تحلیل
 3. مدیریت رهبری
 4. دقت بسیار بالا در کار
 5. مدیریت پروژه

دوره ها و گواهینامه ها

این قسمت از رزومه برای افرادی که تازه فارغ التحصیل شده اند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. البته همه افراد در هر سطوحی از تخصص، می توانند گواهینامه های معتبر خود را در رزومه ثبت کنند. اما زمانی که شما سابقه کاری چشم گیری ندارید، برای اثبات تخصص و توانایی خود ناچار هستید، به مدارک و گواهینامه های معتبر خود در این زمینه تکیه کنید.

افتخارات

در بخش افتخارات می توانید تقدیر نامه ها و جوایزی که در این حوزه دریافت کرده اید را بنویسید. بخش افتخارات صرفاً محدود به جشنواره ها و رویدادهای علمی نمی شود. اگر در شرکت و سازمانی به عنوان کارمند برتر ماه یا سال انتخاب شده اید، می توانید آن را در بخش افتخارات رزومه خود، درج نمایید.

پروژه ها و تحقیقات

آخرین قسمت اصلی نمونه رزومه کاری شما را این قسمت تشکیل می دهد. البته در نظر داشته باشید، اگر رزومه شما شامل بخش دیگری هم می شود، می توانید با دانلود فایل وُرد رزومه خود، آن قسمت ها را به رزومه خود اضافه نمایید.در بخش تحقیقات می توانید مقالات، کتاب های ترجمه شده یا تألیفی خود را به همراه توضیحات مختصر و لینک مرتبط با آن را در فرم رزومه ساز وارد نمایید. در بخش پروژه ها نیز چند مورد از مهم ترین و با ارزش ترین پروژه های کاری خود، را انتخاب و آن ها را به ترتیب زمانی وارونه طبقه بندی کنید و آن ها را به همراه یک توضیح از اندازه و بودجه و مدت زمان پروژه در رزومه خود وارد نمایید. در ضمن در بخش توضیحات پروژه، نقش خود و دستاوردهایتان در پروژه را حتماً ذکر نمایید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (478 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (322 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (300 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (270 نظر) عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (265 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (245 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (227 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (203 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (178 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (154 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (146 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (143 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (139 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (136 نظر) سبک دکوراسیون شیک و منحصر بفرد اتاق ساده رهبر معظم انقلاب +عکس (123 نظر)
دیگران می‌خوانند   
شوخی حامد آهنگی با قهرمان بوکس ایران/والا با بوکسور شوخی کردن دل و جرات میخواد+ فیلم فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (ویدئو) رفتار بسیار زیبا و انسانی علیرضا جهان بخش با خانم تصویر بردار/با این کارت ایران و ایرانی رو سربلند کردی فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم شیرین زبونی های دختر کیوت و بامزه سروش رفیعی ستاره پرسپولیس/ قند تو دل آدم آب میشه آخه!+ فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (تصویر) تولد لاکچری مسی برای عشقش آنتونلا غوغا کرد/ حسودی جورجینا معشوقه رونالدو دیدن داره😁 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 صحنه ای از سریال دلنوازان که حرص شاهرخ استخری،بازیگر نقش بهزاد را درآورد +عکس خرید ویپ و پاد از فروشگاه ویپ گاد سوختن دختر ملی پوش ایرانی در آتش سوزی هولناک! + عکس خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده بهش دکترای افتخاری میدن😂 مبلمان خاص و مدیترانه ایِ خونه دوبلکس عروس شیرازی محمود پاک نیت و نوه خوشگلش با دکوری همرنگ استایل خاص و دلربای بازیکن محبوب تیم پرطرفدار پرسپولیس در روز عروسی اش/چه خوشتیپ شده!+عکس روزی روزگاری دربی: گلهای به یادماندنی استقلال در شهرآورد 59/ هنرنمایی علیمنصور، فکری و پیروز قربانی/ بفرست واسه استقلالیای دوآتیشه💙💙💙 (تصاویر) 23 دیزاین ناخن بهاری که استایل نوروزیتان را تکمیل می کنند 10 مدل مانتو کتی مجلسی ویژه نوروز 1403 برای خانم های شیک پوش+عکس سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام رتبه پیمانکاری شرکت چیست؟ خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل قایق و کالسکه/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس خلاقیت منحصر به فرد یک ایرانی در طراحی استند چاقوی آشپزخانه با سنگ‎+عکس/ با احترام به سازنده‌اش با وقتی که صرف این کرده میشه موشک ساخت معرفی تسمه نقاله و کاربرد آن در صنعت معرفی فروشگاه عطر، پوشاک مردانه و زنانه ایرانی در سایت پی جو داداش خوشتیپ و جنتلمن مرجان سلحشوری، تازه عروس تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چقدر باهمدیگه صمیمی هستن😍 سطح اطلاعات ابوالفضل گلابی آدم گزارشگر فوتبال مازنی رو یاد هرکول پوارو می اندازه/ اسم شوهر عمه بازیکن رو هم می دونه یا خدا😂😂😂😂😂😂 (ویدئو) جدیدترین و شیک ترین ایده برای پخت نیمرو/ حالا واقعا نیازه روز به روز نیمروها با کلاس تر بشن؟ همه نکاتی که درمورد دیزل ژنراتور و سوخت مصرفی آنها باید بدانیم همای سعادت اینبار در مشیریه تهران! + فیلم قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد یادی کنیم از مبارزه تاریخی با ویروس کرونا به سبک محمود احمدی نژاد در پای صندوق رای+ ویدئو کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! (عکس) چیدمان ساده و خودمونی خونه رابعه اسکویی با مبلمان راحتی و گل های ارکیده/ جای دنجی به نظر میاد😍 طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد تصویری از مراسم تولد دنیز دایی دختر بزرگ علی دایی با حضور پدرش/ خدا برا هم حفظتون کنه پدرانه های عباس غزالی، بهروز سریال وضعیت سفید با دختر بانمک و نازش/ عین قرص ماه میمونه+عکس این شاه ایرانی عاشق ترین فرد تاریخ ایران است! +ویدئو/ از فرهاد و مجنون عاشق تر ! اظهارات قابل تامل و شنیدنی مادر علی دایی در خصوص کمک پسرش به نیازمندان+ویدئو/ به بیمارستانها گفته اگه کسی توان مالی نداشت به من خبر بدین!!
تیتر امروز   
فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد (فیلم) بازیگر معروف کشورمان یک روز بعد از تولدش در پشت صحنه درگذشت!! (عکس) پست های عجیب و غریب بیلی آیلیش تمومی نداره!! عکس زیبای دمت اوزدمیر با روسری در یک روز برفی تغییر چهره عجیب مرجانه گلچین با لباس قاجاری