اولیانوف: ایران باید از پایبندی آمریکا به همه تعهداتش در لغو تحریم‌ها مطمئن شود

  پنجشنبه، 02 اردیبهشت 1400 ID  کد خبر 148210
اولیانوف: ایران باید از پایبندی آمریکا به همه تعهداتش در لغو تحریم‌ها مطمئن شود
ساعد نیوز: نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین در مصاحبه‌ای تاکید کرد که ایران باید از پایبندی آمریکا به همه تعهداتش در لغو تحریم‌ها مطمئن شود.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین در مصاحبه با روسیا الیوم با اشاره به اینکه با تغییر دولت ها در آمریکا تضمینی برای وعده های این کشور درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران وجود ندارد، گفت: تحقق نتایج عملی در مذاکرات وین همچنان بعید است.

اسامه الحمد، مجری روسیا الیوم به عنوان مقدمه مصاحبه اش با میخائیل اولیانوف در ویژه برنامه نیوز میکر گفت: تلاش های بین المللی در وین برای مهار بحران ناشی از خروج آمریکا از توافقنامه هسته ای امضا شده در سال ۲۰۱۵ میلادی بین تهران و گروه پنج به اضافه یک در چارچوب توافقنامه ای که غنی سازی اورانیوم را با سطحی از غنی سازی تضمین کند، ادامه دارد.

او افزود: میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین از دیدار طرف های روسی و آمریکایی در این خصوص خبر داد و گفت مباحث پرونده هسته ای ایران در وین وارد مرحله توافق درباره فرمول شده است و مذاکره کنندگان از مرحله سخنان کلی به توافق بر سر گام های مشخص وارد شده اند اگرچه تحقق نتایج عملی همچنان بعید است.

اولیانوف: دیدار هفته گذشته ما با هیئت آمریکایی در چارچوب فرآیند طبیعی بود

مجری در ادامه از اولیانوف پرسید: از نشست بین طرف های روسی و آمریکایی در چارچوب فرمول و تلاش ها برای حل پرونده هسته ای ایران آغاز کنیم؟

اولیانوف گفت: اولا دوست دارم بگویم موضوع غیرعادی در این مذاکرات وجود نداشت و ما با هیئت آمریکایی هفته گذشته دیدار کردیم و این دیدار خارج از جلسات رسمی بود و هیچ چیزی وجود نداشت. چند روز پیش با هیئت های ایرانی و چینی و آمریکایی و هماهنگ کننده کمیته مشترک یعنی مقام اتحادیه اروپا نیز دیدار کرده بودیم. این هماهنگ کننده همواره در حال دیدار با آمریکایی ها و ایرانی ها و فرانسوی ها و آلمانی ها و انگلیسی هاست. دوستان چینی نیز در این فرایند قرار دارند. ما نیز در صورت ضرورت شرکت می کنیم. با آمریکایی ها دیدار کردیم و جوانب اساسی را که درباره آن ها بحث و بررسی می شود، تشریح و دیدگاه های ملی مان را درباره پرونده هسته ای ایران به یکدیگر منتقل کردیم و در این مذاکرات نیز چیز غیرعادی وجود نداشت و در چارچوب فرآیند طبیعی بود.

بازگشت ایران به اجرای تعهدات هسته ای اش به زمان زیادی نیاز دارد

مجری روسیا الیوم پرسید: نشست ها در وین در خصوص پرونده هسته ای ایران و برنامه هسته ای این کشور به کجا رسیده است؟

اولیانوف پاسخ داد: از نظر من نتیجه اساسی آن است که از سخنان کلی به مرحله از سرگیری توافقنامه هسته ای منتقل شده ایم. هیئت ها به بحث درباره شیوه ها و ابزار های مشخص منتقل شده اند و کار تدوین فرمول سند آغاز شده است. این تصمیم در مباحث گرفته شد و آنان به مسائل مشخصی منتقل شده اند و این روند نیز اجازه خواهد داد هدف از توافقات حاصله روشن شود و مهم آن است که این توافقات برای تفسیر های دیگر تلاش نمی کند که امکان دارد طرف ها بعد ها از آن ها برداشت های متفاوتی بکنند.

او افزود: باید این احتمالات به صفر کاهش یابد. ما امروز به عنوان دو گروه از کارشناسان تلاش می کنیم، یک گروه درباره تحریم های آمریکا علیه ایران صحبت می کند، اما هیچ نتایج حقیقی حاصل نشده است. این به اجرای تعهدات بستگی دارد که طرف ها عهده دار اجرای تعهدات شده اند. امیدواریم در آینده ای نزدیک گروهی شکل بگیرد که کارش جمع آوری نتایج به دست آمده توسط گروه های دیگر است تا گام های واقعی حاصل شود. بازگشت ایران به اجرای تعهدات هسته ای اش به زمان زیادی نیاز دارد و شاید بیش از دو ماه زمان ببرد.

هدف مشترک بازگرداندن امید به برجام است

روسیا الیوم: از پیشروی هرچند کُند در این مذاکرات صحبت می کنید. موانع تصویب یک طرح کاری فراگیر و دستیابی به توافق چیست؟

اولیانوف: باید توافق کنند موارد مطرح شده چگونه پیش برود. نمی توان فورا تشکیل جلسه داد و به توافق هسته ای بازگشت. کار لحظه ای غیرممکن است. لازم است گام هایی که باید برداشته شود ساماندهی شود. درباره هر یک از این ها نیز باید توافق شود. لازم است فهرستی از گام هایی که آمریکا و ایران باید بردارند تهیه شود و سپس این دو گردآوری و نقشه راه تهیه شود تا هدف مشترک به دست آید و آن هدف مشترک نیز بازگرداندن امید به برجام است.

اروپایی ها با تحریم های تحمیلی ترامپ به ایران موافقت کردند

روسیا الیوم: ایران، اروپا را به معیار های دوگانه علیه تهران متهم می کند نظر شما چیست؟

اولیانوف: من مایل نیستم درباره شرکای ایرانی و اروپایی مان صحبت و از آنان انتقاد کنم، اما این روند طبیعی است و ایران از شرکای اروپایی ناراحت است، زیرا اروپایی ها با تحریم های تحمیلی دونالد ترامپ به ایران موافقت و به ایران به علت فاصله گیری از تعهداتش اعتراض کردند. روسیه در نهایت از فاصله گیری ایران از تعهداتش استقبال نکرد، اما مسکو به این موضوع با دید تفاهم نگاه کرد. آمریکا در دوره ترامپ با برداشتن گام هایی تلاش کرد ایران را به پاسخ وادار کند.

او افزود: ایرانی ها این وضع را در طول یکسال تحمل کردند و به عمل به تعهداتشان ادامه دادند، اما از زمانی که آمریکا تحریم هایش را به صورت کامل تحمیل کرد، ایرانی ها نیز فاصله گیری از برجام را آغاز کردند و ایران اعلام کرد غنی سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد را آغاز خواهد کرد، زیرا تهران در زمینه پزشکی به محصولات غنی سازی نیاز داشت. هیچ یک از کشور های هسته ای خارج از گروه هسته ای نتوانسته است این درصد از غنی سازی را انجام دهد. این کار موجب فاصله گیری از معامله هسته ای است. درباره همه چیز از جمله لغو تحریم ها امکان توافق وجود دارد.

گنجاندن برنامه موشکی ایران در مذاکرات غیرممکن است

روسیا الیوم: شما می گویید باید درباره همه چیز توافق شود آیا امروز درباره موشک های بالستیک ایران و نقش ایران در منطقه صحبت می شود و این خواسته آمریکاست یا فقط بر غنی سازی اورانیوم و درصد آن متمرکز است؟

اولیانوف: من اطلاعاتی درباره این مذاکرات ندارم و معتقدم چنین مذاکراتی وجود ندارد. موضع آمریکا مصلحت گرایانه است و متخصصان در آمریکا در حال حاضر در حال کار بر روی پرونده هسته ای ایران هستند و تلاش می کنند این مشکل را حل کنند و تلاش برای الحاق برنامه موشکی ایران یک تمرین کشنده برای این موضوع است و همین آنان را از واقعیت دور می کند و صحبت از این موضوع امروز غیرممکن است.

او افزود: آمریکایی ها جمله ای دارند که می گویند تلاش می کنند سه گنجشک را با یک سنگ بزنند. برخی مواقع می گویند می خواهند همه این امور را در یک معامله جمع کنند، اما این غیر واقعگرایانه است و آنچه در توافق هسته ای حاصل شده است به سال ها زمان از طرف شرکت کنندگان در آن نیاز است تا این مسئله حل شود. چنین چیزی فقط با موافقت ایران امکان پذیر است. درباره موضوع منطقه نیز لازم است کشور های دیگری شرکت داده شوند، زیرا در این منطقه، کشور های بزرگ دیگری وجود دارند و این به فرمول دیگری و به مذاکرات دیگری نیاز دارد. روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی به کشور های منطقه پیشنهاد داد یک دیدگاه از امنیت فراگیر در منطقه خلیج (فارس) شکل بگیرد و از سال ۲۰۱۸ میلادی این دیدگاه بر روی میز است و درباره همه مسائلی که موجب نگرانی کشور های منطقه است، صحبت می شود. این دیدگاه در میان کشور هایی که تلاش می کنند اعتماد را تقویت کنند تا از این تنش راحت شوند مشهورتر شده است و این خط مشی درست است، اما باید اولا به توافقنامه هسته ای عمل شود.

آمریکا فقط می خواهد تحریم های برجامی برداشته شود

روسیا الیوم: شما گفتید واشنگتن می خواهد از این مذاکرات استفاده کند تا به مجموعه ای از اهداف برسد. به نظر شما عملا واشنگتن برای رسیدن به توافق و لغو تحریم های تحمیلی به ایران آمادگی دارد یا فقط یک مانور آمریکایی برای وقت کشی است؟

اولیانوف: معتقدم هر کشوری تلاش می کند در مذاکرات به اهدافش برسد و آمریکا و ایران نیز از این امر مستثنی نیستند و ایران نیز برای اهدافش تلاش می کند. معتقدم در این مرحله می توان با اطمینان گفت که آمریکا آمادگی دارد از سیاستی که دونالد ترامپ استفاده کرد و تحریم ها را به کار گرفت فاصله بگیرد. آمریکا از تحریم های برجامی صحبت می کند، اما ایران می گوید باید همه تحریم ها برداشته شود که در زمان ترامپ تحمیل شده است از جمله تحریم های ناشی از موشکها. آمریکا مایل به لغو چنین تحریم هایی نیست و فقط می خواهد تحریم های در چارچوب معامله هسته ای برداشته شود.

روسیا الیوم: برداشت طرف روسی از اقدام ایران به افزایش غنی سازی اورانیوم به ۶۰ درصد چیست و اگر این تلاش ها ادامه یابد و ایران می گوید تا ۹۰ درصد هم می تواند غنی سازی کند آیا این به شکست مذاکرات و بازگشت به نقطه صفر منجر خواهد شد؟

اولیانوف: پرسش خوب و مهمی است. ما از تصمیم ایران در غنی سازی اورانیوم ۶۰ درصدی و بالاتر از این استقبال نمی کنیم و این یک گام قوی است و موجب نگرانی اروپایی ها و آمریکایی هاست و باید آرامش حفظ شود. همه شرکت کنندگان در برجام باید از گام هایی که روند مذاکرات را دشوار می کند بپرهیزند.

با تغییر دولت آمریکا همه تضمین ها نقض شد

روسیا الیوم: اگر توافقی حاصل شود همه طرف ها چه تضمین هایی خواهند داد و چه کسانی تضمین کننده خواهند بود؟

اولیانوف: همچنانکه می دانید در سال ۲۰۱۵ میلادی نیز تضمین هایی وجود داشت، اما دولت آمریکا تغییر کرد و دیپلمات های آمریکایی همه تضمین ها را نقض کردند، با وجود آنکه برجام در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شده بود. همگان می باید به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت پایبند می بودند، اما اینگونه نشد.

او افزود: وضع الان به گونه ای شده است که همه طرف ها از جمله آمریکا و ایران برای بازگشت به این طرح اراده دارند، اما طبیعی است همه شرکت کنندگان در برجام به غیر از ایران، نقش ناظر ایفا خواهند کرد و این نظارت ها باید تأیید کند ایران به همه تعهداتش پایبند است و اگر از این تعهدات فاصله بگیرد گزارش جدید مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی صادر خواهد شد. اما درباره آمریکا باید گفت ایران خواستار نظارت بر آمریکاست و ایران باید مطمئن شود آمریکا به همه تعهداتش در لغو تحریم ها عمل می کند و باید مطمئن شود عملیات مالی بدون مانع صورت بگیرد و همه زمینه های مربوط به اقتصاد و مالی با مجازات و تحریم ها مواجه نباشد.

ترس کشورهای منطقه به جا نیست

روسیا الیوم: موضع روسیه تا چه اندازه ای به نزدیک کردن دیدگاه های طرف ها کمک کرده است و آیا روسیه نگرانی های کشور های منطقه مانند سعودی و اسرائیل را می فهمد؟

اولیانوف: معتقدم نقش روسیه یک نقش بزرگ است. ما معمولا می توانیم جلوی برداشته شدن گام های نادرست و غیرعقلانی را با قدرت بگیریم و می توانم به مثال های مشخصی اشاره کنم. ما جلوی تعدادی از فاجعه ها و رویارویی ها را گرفته ایم. ما پیشنهاد هایی درباره ابعاد هسته ای ارائه کردیم که در اسناد متعدد درج شده است. روسیه به صورت فعال و موفقیت آمیز عمل می کند. ترس اسرائیل و عربستان و امارات به جا نیست، زیرا برجام امنیت منطقه را تضمین کرده است و اینکه برنامه هسته ای ایران فقط صلح آمیز باشد و آژانس بین المللی انرژی اتمی بر این نظارت می کند. فشار هایی که به ایران آمد موجب شد غنی سازی اورانیوم را افزایش دهد.

روسیا الیوم: اگر این مذاکرات در وین شکست بخورد چه اتفاقی خواهد افتاد و گام بعدی در تعامل با ایران چه خواهد بود؟

اولیانوف: من حتی دوست ندارم درباره این مسئله صحبت کنم، زیرا اگر این گام کامل نشود برای همه جامعه بین المللی دردناک خواهد بود. باید به روند بهتر امیدوار بود.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
ناگفته هایی از ساده زیستی سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس‌‌جمهوری که سال‌ها اجاره‌نشین بود! (187 نظر) رونالدو کچل کرد ؛ چهره ابرستاره فوتبال جذاب‌تر شد (92 نظر) نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... (77 نظر) زیباترین اسم های فرزندان بازیگران ایرانی همراه با معنا/ از محسن تنابنده تا شهاب حسینی و ... (43 نظر) نگاهی به حیاط باصفا و دلباز ویلای زیبای بیرانوند و اکرم بانو با نگهبان مجهز +عکس/ دارندگی و برازندگی یعنی این! (38 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (11 نظر) دانلود آهنگ جدید "خداحافظ" عرفان طهماسبی/ در سکوت شب خانه زد فریاد اما تو نشنیدی...+فیلم (10 نظر) خلاقیت باحال بهرنگ علوی برای تبریک گفتن تولد بهرام افشاری/ اگه فرانسه به ایفل می‌نازه و ...+عکس (9 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (9 نظر) واکنش بسیار جالب نوازنده خیابانی به حضور عادل فردوسی پور در میان مردم عادی/آهنگو کوبید از نو ساخت+ فیلم (7 نظر) صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ کردی محلی +ویدئو/چه خوب میخونه... (7 نظر) یک روایت تاریخی : 70 سال پیش، ملاقات خصوصی آقا تختی و شاه مخلوع در رامسر (6 نظر) نگاهی به خونه زندگی علی پروین اسطوره فوتبال/ دو دوست در کنار هم برای یادآوری خاطرات (6 نظر) نگاهی به ویلای اعیانی با معماریِ رومی جواد نکونام در شمال+عکس/ چه حیاط باصفایی هم داره (6 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (5 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(ویدئو) تکنیک شگفت انگیز نقاشی با قاشق؛ به همین راحتی در خانه نقاشی کنید (فیلم) آموزش تا کردن 9 مدل دستمال سفره/ شیک و مجلسی ژست بانمکی که امین حیایی، سوپراستار سینمای ایران را پولدار کرد+ویدیو تغییر چهره ارغوان سریال دلدادگان بعد از 6 سال در 35 سالگی/ زمین تا آسمون فرق کرده+عکس اقدام تکرار نشدنی و تحسین برانگیز حسین امیرعبداللهیان موقع سرفه کردن وزیر سوریه و ناتوانیش از باز کردن بطری آب+ویدیو/ ببینید و لذت ببرید خطر از بیخ گوش حامیم گذشت/ پایان 3 عمل موفقیت آمیز +جزئیات عمل رونمایی از مادر جوان الهه حصاری، یلدای سریال 8 و نیم دقیقه/ چقدر کم سن و سال+عکس میکاپ کردن و کرم پودر زدن مزدک رستمی بازیگر نقش برادر یکتا در سریال هشت و نیم دقیقه لذت بخش ترین کار ستاره سادات قطبی در باغ پدری اش/همیشه به خوشی و خنده بانو +فیلم قدم زدن حسین امیر عبداللهیان در محوطه دانشگاه تهران بدون محافظ و تشریفات+عکس/ واکنش و تعجب دانشجویان دیدنیه رونمایی از باغ پدری دردندشت و دلباز ستاره سادات قطبی در اصفهان/ چه هوای سالم و آسمون صافی+عکس چهره شکسته رابعه اسکویی با لباس عروس سفیدش/ رابعه اسکویی طلاق گرفت؟+عکس تیکه سنگین احمدرضا عابدزاده به کریم باقری/ ناراحتی کریم باقری از عقاب+ فیلم گریه های فیلم بردار پرسپولیسی از پشت دوربین/ بغضی که بلاخره شکست+ فیلم با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه گشت و گذاری کوتاه در طلافروشی لوکس شاهرخ استخری+ویدیو/ شغل دوم و پردرآمد آقای بازیگر! عکس جون جونیِ مازیار لرستانی با منوچهر هادی و خانم های بازیگر در پشت صحنه سریال جدیدش/ اختلاف یا اتحاد ؟ مسئله این است! پاسخ قابل تامل و از روی سعه صدر سیدابراهیم رئیسی به تهمت هایی که علیه ایشان زده شد+ ویدیو استوری غم انگیز بازیگران برای غرق شدن عوامل سریال رویای نیمه شب +عکس نگاهی به انگشتر خاص با طراحی باکلاس مینا مختاری همسر بهرام رادان/ واقعا بهشون میاد +عکس تکه‌تکه‌ات می‌کنم؛ ادعای عجیب شریعتی نماینده تهران علیه تاجگردون!+فیلم/ التهاب در جریان بررسی اعتبارنامه ها ماجرای دختری که عکسش در صفحه رشیدپور منتشر شد +عکس تغییر چهره الهه حصاری «یلدا» سریال هشت و نیم دقیقه بعد 8 سال+عکس/ خانوم بازیگر اصلا بهش نمیاد 43 سالش باشه این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد استایل باشگاهی رضا گلزار سوپر استار ایرانی/ عضله نمایی آقای بازیگر+ فیلم عکس خانوادگی جذاب از علیرضا طلیسچی +عکس دکوراسیون مدیترانه ای خونه نقلی نسرین نکیسا، بازیگر نقش مادر جیران+فیلم صندلی مشکی پوش سیدابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت رئیس جمهور شهید در محل قدیم مجلس+عکس رونمایی از قاب موبایل بامزه و گوگولی محسن کیایی،مجری خوش خنده صداتو/ چه طرح مردونه جالب و خاصی+عکس نگاهی به خونه زندگی ساده و بدون تجملات سید ابراهیم رئیسی با رونمایی از عکس بزرگ آن شهید روی دیوار+عکس/ ساده زیستی سید محرومان ... مخده های دهه شصتی شاه نشین مینا مختاری با یخدان چوبی ایوان خانه اش/ اینجا خود بهشته😍 دو نفره های شبیه به هم اما متفاوت از مادرانی با فرزندانی تاریخ ساز+عکس/ از رهبر معظم انقلاب تا سیدابراهیم رئیسی ظاهر جذاب و زیبای کیسان دیباج، سهراب سریال از سرنوشت بدون گریم تلویزیونی/ مگه داریم این همه تغییر؟+عکس گشت و گذار جذاب همسر شاهرخ استخری با خواهرشوهرش در طبیعت زیبای بلژیک/ عروس نمونه ایرانی+عکس تعریف و تمجید شهید ابراهیم رئیسی از دخترانش و نظرش درباره فرزند پسر و دختر+ویدئو شوخی جالب محمدرضا گلزار با تاریخ ازدواجش در برنامه صدا و سیما+ویدیو (فیلم) گریه های مردانه یک بچه در مترو بعد از اینکه فهمید رئیس جمهور شهید شده/ خاله چرا سقوط کرد؟ از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها... دعوت از رهبر معظم انقلاب برای صرف لوبیا پلو وسط برنامه +ویدئو خاطره اخلاقی میثم مطیعی از شهید رئیسی + فیلم
تیتر امروز   
خطر از بیخ گوش حامیم گذشت/ پایان 3 عمل موفقیت آمیز +جزئیات عمل
با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه
این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد
از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها...
کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود!
اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم!
آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟!
بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی
رونمایی از معشوقه زیبای ایرانی که رقیب عشقی فرهاد شد+عکس
شهید رئیسی به دنبال حقوق زنان در سینما
دانلود آهنگ جدید «منو تو شاید دنیامون یکی بود» حامیم +فیلم/ قصه عشق من و تو عشق تو یه نگاهه...
دو نفر از یک گروه سریال ساز غرق شدند!
همسر وفادار آیت الله رئیسی به درس و دانشگاه خودش برگشت+عکس
ماجرای فیلم عجیب پخش شده از داخل زندان قزل حصار/ زندانیانی که دو قورت و نیمشون هم باقیه
ماجرای اخراج 6 ایرانی از عربستان پس از بازداشت و بازجویی + فیلم
منتخب روز   
تیکه سنگین احمدرضا عابدزاده به کریم باقری/ ناراحتی کریم باقری از عقاب+ فیلم سلیقه تحسین برانگیز همسر و دختران سید ابراهیم رئیسی در چیدن میزعزای رئیس جمهور شهید در منزلشان با عکسی مشهور از ایشان در سازمان ملل + عکس مراعات همسر به سبک رئیس جمهور شهید؛ از عدم مخالفت با تغییر رشته جمیله علم الهدی از مامایی به علوم انسانی تا کنار آمدن با روزهایی که غذایی در خانه پخته نمیشد+ویدیو سینه زنی شهید آیت الله آل هاشم در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو/ لحظات تکان‌دهنده وداع پدر شهید مالک رحمتی با پسرش ... +ویدئو شهید آل هاشم، امام‌ شنبه تا جمعه!+ویدئو/پدر معنوی آذربایجان... حیات وحش بدون سانسور/ ترس، دلهره + فیلم تصاویر باورنکردنی از دوقلوهایی با سه پا و چهار دست مداحی شهید مالک رحمتی در مراسم پیاده روی اربعین در کربلا+ویدیو نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... دروغ مصلحتی حاج آقا دانشمند به همسرش که 30 سال سر به مهر ماند و اکنون فاش شده است/ خانومم ناراحت شد و گریه کرد+ فیلم تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله در تبریز+عکس