ساعدنیوز
ساعدنیوز

آغاز اولین فروش خودرو از طریق "سامانه فروش یکپارچه"/ 30 خودرو عرضه شد

  سه شنبه، 27 اردیبهشت 1401   کد خبر 205630
آغاز اولین فروش خودرو از طریق "سامانه فروش یکپارچه"/ 30 خودرو عرضه شد
ساعد نیوز:امروز (سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه) اولین فروش خودرو از طریق "سامانه فروش یکپارچه" انجام می‌شود. متقاضیان از امروز به مدت یک هفته برای ثبت درخواست خود فرصت خواهند داشت.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از ایسنا، ۱۳ اردیبهشت ماه بود (همزمان با عید سعید فطر) بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت برای اولین بار از "سامانه یکپارچه فروش خودرو" صحبت و اعلام کرد که از ۱۸ اردیبهشت ماه، هرگونه فروش محصولات تمامی خودروسازان صرفا از طریق سامانه متمرکز قرعه کشی (سامانه یکپارچه فروش خودرو) انجام خواهد شد.

علیرغم اینکه صحبت ها بر سر حذف فرآیند قرعه کشی برای تخصیص خودروها بود اما وزیر صمت در این رابطه معتقد است که "بدیهی است اصلاح ساختار یک رویه صنعتی آن هم در موضوعی همچون تولید خودرو، فرآیندی یک شبه یا یک ماهه نیست، بلکه روندی حداقل میان مدت و نیازمند برنامه ریزی، تأمین قطعات و آمادگی خط تولید برای افزایش تولید است؛ از آنجا که حذف قرعه کشی فروش خودرو تا نهایی شدن تکمیل اصلاح ساختار، چند ماه زمان خواهد برد و با توجه ویژه وزیر صمت به حفظ حقوق مصرف کنندگان در دوره گذار، مقرر شد در همین مدت محدود فرایند عرضه خودروها و نیز روند قرعه کشی خودرو اصلاح شده و شفاف تر و عادلانه تر در قالب یک سامانه جامع انجام شود تا از دلالی و سوداگری عده ای خاص جلوگیری شده و خودروهای تولیدی به دست خریداران واقعی برسد."

براین اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای اجرای دستور وزیر صمت مبنی بر "فروش خودرو صرفا در سامانه یکپارچه فروش" هرگونه فروش خودرو از طریق غیر از سامانه یکپارچه را ممنوع اعلام و مجددا تاکید کرد: از این پس فروش خودرو صرفا از طریق سامانه متمرکز انجام می شود.

حال این سامانه از یکشنبه هفته جاری آغاز به کار کرده و با آدرس sale.iranecar.com در دسترس قرار گرفت و بدین ترتیب در راستای اجرای بند ۵ از دستورهای ابلاغی رئیس جمهوری در رابطه با چگونگی عرضه خودرو برای ایجاد شفافیت و افزایش رضایتمندی مردم، سامانه یکپارچه تخصیص خودرو فعال شد.

طی دو روز گذشته (یکشنبه و دوشنبه)، متقاضیان می توانستند از بخشنامه های مختلف فروش خودرو که از سوی تمامی شرکت های خودروسازی ارائه شده است، مطلع شده و از روز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه (امروز) اولین عرضه رسمی خودرو در قالب سامانه یکپارچه فروش خودرو انجام شود.

طبق تاکید وزارت صنعت، معدن و تجارت، برای آنکه تقدم و تأخری وجود نداشته باشد و متقاضیان با خیال راحت و بدون عجله بتوانند از این فرصت استفاده کرده و با دست باز اقدام به خرید خودرو مورد نظر از شرکت های خودروساز دولتی و خصوصی، فرصت یک هفته ای برای ثبت نام در این سامانه فراهم شده است. در این سامانه به نفع مشتریان و در جهت افزایش رضایتمندی آن ها، موضوع عرضه چند برابری خودرو نسبت به دفعات گذشته در نظر گرفته شده است. فرآیند بصورت شفاف تحت نظارت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان پیگیری خواهد شد.

طبق نظر وزارت صمت، روال تخصیص و تحویل خودرو به متقاضیان نیز بدین صورت خواهد بود که برای تقاضاهای بیش از ظرفیت، مشتریان نهایی به شیوه قرعه کشی تعیین خواهند شد؛ در غیراینصورت خودرو به هر فرد ثبت نام کننده تعلق خواهد گرفت. در حقیقت درصورتیکه میزان تقاضا بیشتر از ظرفیت اعلام شده توسط شرکت خودروساز باشد، فرآیند قرعه کشی (تحت نظارت سازمان حمایت) اجرا می شود. اما به مرور با توجه به تمهیدات در نظر گرفته شده در جهت افزایش عرضه و قاعدتا با توجه به اینکه، شرایط بگونه ای پیش خواهد رفت که مصرف کننده واقعی بتواند از این طرح بهره ببرد، مرحله به مرحله تقاضاهای سوداگرانه حذف و به تدریج در گام های بعدی قرعه کشی حذف خواهد شد.

بدین ترتیب باتوجه به اینکه ثبت نام از امروز ۲۷ اردیبهشت ماه آغاز می شود، مهلت ثبت نام تا روز سه شنبه (۳ اردیبهشت ماه) فراهم است.

عرضه ۳۰ خودرو در اولین مرحله فروش در سامانه یکپارچه

طبق پیش بینی ها در اولین دوره از فروش خودرو در سامانه یکپارچه، گروه صنعتی ایران خودرو، گروه خودروسازی سابپا و شرکت های خودروساز خصوصی بهمن موتور، مدیران خودرو، کرمان موتور و آرین پارس موتور محصولات خود را عرضه کرده اند.

سایپا: اما براساس اعلام گروه خودروسازی سایپا، این گروه خودروسازی در اولین طرح فروش یکپارچه خودرو، شش محصول خود را در قالب فروش فوق العاده و چهار محصول را در قالب طرح پیش فروش یکساله و مشارکت در تولید را عرضه کرده است.

در این مرحله از فروش سراسری، سایپا شش محصول تیبا، تیبا۲، ساینا، کوییک معمولی، کوییک R و کوییک S هرسه با گیربکس معمولی را برای فروش فوق العاده و چهار محصول ساینا، کوییک معمولی، کوییک R و کوییک S با گیربکس های معمولی را در قالب پیش فروش یکساله عرضه کرده است. همچنین سایپا همزمان طرح حمایتی مادران دارای دو فرزند و بیشتر را طبق روال طرح های قبلی برای محصولات مذکور در برنامه فروش خود در این سامانه دارد.

طبق اعلام گروه سایپا، تحویل بخشی از خودروها مهرماه ۱۴۰۱ خواهد بود. مشتریان از ساعت ۹ صبح امروز (سه شنبه) می توانند با مراجعه به سایت سامانه یکپارچه فروش خودرو، درخواست خود را ثبت کنند.

ایران خودرو: گروه صنعتی ایران خودرو نیز دو محصول هایما S۵ و هایما S۷ پلاس را بصورت پیش فروش یکساله، پنج محصول پژو پارس، پژو ۲۰۷i، پژو ۲۰۶، راناپلاس و سورن پلاس را در قابل فروش فوق العاده و پیش فروش با موعد تحویل شهریور تا دی ۱۴۰۱ بسته به نوع خودروها و همچنین دو خودرو تارا و دنا پلاس را به سه شیوه فروش فوق العاده، پیش فروش یکساله و طرح مشارکت در تولید عرضه می کند.

تا لحظه انتشار این گزارش هنوز، اطلاعیه فروش ایران خودرو منتشر نشده است، اما قطعا ایران خودرو نیز همچون سایر طرح حمایتی مادران دو فرزند و بیشتر را همزمان خواهد داشت.

بهمن موتور: همچنین گروه خودروسازی بهمن موتور نیز طرح فروش فوق العاده دو محصول فیدلیتی پرایم در دو مدل پنج و هفت نفره و دیگنیتی پرایم را از طریق سامانه جامع فروش خودرو دارد.

اما بهمن موتور در اطلاعیه فروش این دو محصول خود، ساعت شروغ فرآیند ثبت نام را ۱۰ صبح امروز (سه شنبه ۲۷ اردیبهشت) به مدت یک هفته اعلام کرده است.

آرین پارس موتور: آرین پارس موتور نیز بخشنامه فروش فوق العاده خودرو لاماری ایما را منتشر کرده است. طبق اعلام این شرکت، برنامه فروش فوق العاده خودرو لاماری ایما با قیمت قطعی معادل ۹۸۹ میلیون تومان و با موعد تحویل ۹۰ روزه و پیش فروش این خودرو با قیمت علی الحساب ۴۹۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و موعد تحویل ۱۲۰ روز کاری از طریق سامانه یکپارچه فروش خودرو از ۱۰ صبح امروز انجام خواهد شد.

مدیران خودرو: شرکت مدیران خودرو نیز در این طرح فروش در سامانه یکپارچه، ۹ مدل از محصولات خود شامل MVM X۲۲، MVM X۳۳، MVM X۲۲ PRO، MVM X۵۵، تیگو ۷ IE، تیگو ۷، تیگو ۸ در دو مدل کلاسیک و PRO و همچنین آریزو ۵ توربو را در قالب فروش فوق العاده با قیمت قطعی عرضه کرده است.

کرمان موتور: گروه خودروسازی کرمان موتور نیز در این طرح سراسری فروش، دو محصول جک J۴ وجک S۵ را در قالب فروش فوق العاده عرضه کرده است.

براساس اطلاعیه درج شده در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو نیز از روز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ راس ساعت ۹ صبح آغاز و به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت. کاربران سامانه می توانند از تاریخ مذکور اقدام به انتخاب خودرو کنند. تقدم و تأخر در زمان ثبت نام تاثیری در شانس برنده شدن کاربران در قرعه کشی نخواهد داشت.بر اساس اطلاعیه درج شده در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، ثبت نام در سامانه از روز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ راس ساعت ۹ صبح آغاز و به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت. کاربران سامانه می توانند از تاریخ مذکور اقدام به انتخاب خودرو کنند. تقدم و تأخر در زمان ثبت نام تاثیری در شانس برنده شدن کاربران در قرعه کشی نخواهد داشت.

فرآیند ثبت نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو

ثبت نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو در اولین مرحله خود از امروز آغاز می شود. همانطور که اشاره شد، طبق تاکید وزارت صمت برای اینکه متقاضیان با خیال راحت و بدون عجله ثبت نام کنند، ثبت نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو یک هفته مهلت خواهد داشت.

ثبت نام در سامانه مذکور و خرید محصولات از این سایت، شامل هفت مرحله می شود. در مرحله اول متقاضی با انتخاب گزینه ورود از منو اصلی سامانه، برای ثبت نام اقدام می کند. در قدم دوم ایجاد حساب کاربری است و در این بخش باید فرم مربوط به اطلاعات شخصی تکمیل شود. در مرحله سوم پس از تشکیل حساب کاربری بایستی کاربر اطلاعات تفصیلی خود را در سامانه یکپارچه فروش خودرو وارد کند. در این مرحله، مراحل ثبت نام و تکمیل اطلاعات به پایان می رسد. متقاضیان در مرحله چهارم اقدام به انتخاب خودرو خواهند کرد و در مرحله پنجم و ششم به ترتیب بخشنامه و اطلاعات ثبت شده را بازدید و تایید می کنند و در مرحله پس از نهایی کردن ثبت نام خود، یک کد رهگیری برای آن ها ارسال خواهد شد.

شرایط و ضوابط خرید خودرو از سامانه یکپارچه/شرط عدم پلاک فعال، اعمال می شود

براساس شرایط اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، شرایط و محدودیت های زیر برای ثبت نام محصولات خودروسازان در سامانه یکپارچه فروش فروش اعمال خواهد شد:

- پیش ثبت نام بصورت آنلاین و از طریق آدرس ذکر شده انجام می شود و پس از انجام قرعه کشی، سایر مراحل (تشکیل پرونده، تحویل خودرو ، مدارک و ) جهت منتخبین، در عاملیت انتخاب شده صورت می پذیرد.

- امکان ثبت نام، صرفا برای افراد بالای ۱۸ سال و دارای گواهینامه معتبر، مجاز است.

- هر کدملی/شناسه ملی مجاز به ثبت نام یک دستگاه از این بخشنامه به شرط عدم خرید خودرو در طرح های فروش قبلی خودروسازان طی ۴۸ ماهه اخیر است.

-عرضه خودرو صرفا از طریق قرعه کشی (برای تقاضاهای بیش از ظرفیت) و با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت می پذیرد.

- شماره تلفن همراه، شماره حساب و شماره شبا ثبت شده جهت ثبت نام بایستی به نام فرد متقاضی باشد و کلیه تراکنش های مالی، حسب مورد الزاما از همان حساب انجام شود.

- امکان ثبت نام برای متقاضیان دارای پلاک انتظامی فعال میسر نیست.

- متقاضی پس از تحویل خودرو پنج ماه فرصت دارد برای سرویس اولیه به شبکه های نمایندگی مراجعه کند. در غیراینصورت گارانتی خودرو پنج ماه و ۱۰۰۰ کیلومتر کارکرد، در صورت عدم مراجعه مشتری به شبکه خدمات پس از فروش باطل می شود.

- انتقال و واگذاری امتیاز حقوقی ناشی از برندگان در قرعه کشی به شخص غیر، مجاز نخواهد بود. همچنین پس از عقد قرارداد، امکان تغییر نام، صلح یا واگذاری امتیاز ثبت نام به غیر وجود ندارد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1445 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (223 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (154 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (148 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (147 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (140 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (103 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (102 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (94 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (93 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (79 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (70 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (62 نظر) (عکس) نقاشی کردن چهره زیبای رهبر انقلاب توسط دختر هنرمند ایرانی (51 نظر) (ویدئو) شعرخوانی بی نظیر دختر بچه گیسو کمند برای پاییز زیبا که دل همه رو برد (35 نظر)
منتخب روز   
مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله اندونزیایی که تخم می گذارد غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله آموزش رقص بندری داشجویان با آهنگ شاد+فیلم / دختر بندری... ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک