اشتباه دولت‌های قبل را تکرار نکنید

  شنبه، 26 خرداد 1403 ID  کد خبر 392748
اشتباه دولت‌های قبل را تکرار نکنید
ساعدنیوز: رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: تحریم‌ها و شرایط سخت تحمیلی بر صادرکنندگان، موجب شده که تعداد زیادی از صادرکنندگان خوش‌نام ایرانی از حوزه صادرات کناره‌گیری و فعالیتشان را متوقف کنند.

به گزارش پایگاه خبری ساعدنیوز به نقل از تابناک، هشتم تیرماه 1403 انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی برگزار خواهد شد که به نظر می‌رسد مشکلات و چالش‌های اقتصادی، بیش از سایر مسائل مورد توجه مردم است و در طرف مقابل شش نامزد ریاست جمهوری نیز در حال ارائه برنامه‌ها و راهکار‌های خود برای خروج از این وضعیت اقتصادی هستند. مسلماً در گام اول باید به شناخت مشکلات و ایرادات اقتصادی پرداخت و سپس به سراغ راهکار‌های مطلوب رفت.

در این خصوص محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در گفت و گویی در خصوص مشکلات کنونی اقتصاد کشورمان و اقداماتی که دولت آینده باید برای رفع موانع و مشکلات اقتصادی در دستور کار داشته باشد، اظهار داشت: باید توجه داشت که اگر به برنامه‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و همچنین نام‌گذاری‌های هرسال از سوی ایشان در یک دهه اخیر دقت کنیم، مشخص است که تقریباً همگی حول محور افزایش تولید و اشتغال و موضوعات اقتصادی بوده است. این نشان می‌دهد که ریل‌گذاری بر اساس حل مشکلات اقتصادی است؛ چراکه در شرایط کنونی متأسفانه مردم با مشکلات اقتصادی دست‌به‌گریبان هستند و افزایش تورم کمر مردم را شکسته است و قدرت خرید را به‌شدت کاهش داده و سفره‌های مردم روزبه‌روز کوچک‌تر شده است. به‌گونه‌ای که شاخص فلاکت در کشورمان، رو به افزایش است؛ لذا به نظر می‌رسد مهم‌ترین موضوع رفع مشکلات اقتصادی است. اگر بخواهیم این مسئله را اولویت‌بندی کنیم، باید توجه داشت که این اولویت‌ها در دو بخش داخلی و خارجی باید موردتوجه قرار بگیرد.

وی اضافه کرد:در بخش داخلی؛ موضوع تورم، افزایش نقدینگی، کاهش رشد اقتصادی و عدم دست‌یابی به اهداف اقتصادی و پایین آمدن قدرت خرید مردم با توجه به رشد تورم و افت ارزش پول ملی، همگی باعث شده است تا مشکلات اقتصادی و معیشتی برای مردم رقم بخورد؛ بنابراین در دولت آینده، این موارد باید در بخش داخلی پیگیری شود. برای رسیدن به این هدف و بهبود وضعیت اقتصادی، قطعاً حمایت از تولید و صادرات و افزایش درآمد‌های مردم از یک‌سو و کاهش تورم از سوی دیگر می‌تواند کمک‌کننده باشد.

لاهوتی افزود: از بعد خارجی نیز باید در نظر داشت که تحریم باعث شده تا فرصت اقتصادی از کشور گرفته شود و افزایش هزینه‌های تجارت خارجی را به دنبال داشته است. به‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته در دولت‌های قبلی، متأسفانه حجم صادرات کماکان اعداد بسیار ناچیز است؛ میزان صادرات از نظر ارزش بسیار قابل نقد است و تقریباً هر تن کالای صادراتی ایران حول‌وحوش عدد 350 دلار ارزش‌گذاری شده است و در مقابل؛ واردات حدود 1600 تا 1700 دلار به ازای هر تن است که همه این‌ها نشان می‌دهد نتوانستیم از ظرفیت‌ها و امکاناتی که در کشور داریم به‌درستی و به نحو مطلوب استفاده کنیم.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران تأکید کرد: اگر صادرات افزایش پیدا می‌کرد و مشکلات داخلی در زمینه صادرات وجود نداشت، قطعاً امروز صادرات به‌عنوان پیشران در بحث تولید بود و در نهایت در تحقق هدف مهم یعنی جهش تولید، تأثیر به سزایی داشت. این در شرایطی است که امروزه مشکلات داخلی در مسیر صادرات از قبیل سیاست‌های ارزی و موانع در راه بازگشت ارز‌های حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور به دلیل تحریم‌ها و شرایط سخت تحمیلی بر صادرکنندگان، منجر به این شده است که تعداد زیادی از صادرکنندگان خوش‌نام کشورمان از حوزه صادرات کناره‌گیری کرده و فعالیتشان را متوقف کنند. هرچند در سال جاری همچنان زمان برای رفع این مشکلات وجود دارد، ولی با تغییر دولت و روی کار آمدن دولت جدید و تعیین وزرا و هیئت دولت، تقریباً نیمی از سال را سپری خواهیم کرد.

لاهوتی در ادامه گفت: بنابراین این‌ها موضوعاتی است که در بعد داخلی و خارجی باید به آن توجه شود. اگر به این مسائل توجه نشود و کماکان بر اساس سیاست‌های قبلی بخواهیم حرکت کنیم، قطعاً روزبه‌روز فرصت‌ها را از دست می‌دهیم و این در شرایطی است که شتاب ما نسبت به کشور‌های رقیب و منطقه، بسیار پایین است؛ به‌گونه‌ای که تمام کشور‌های پیرامون ایران، سهم بالاتری نسبت به ما از اقتصاد جهانی دارند؛ بنابراین برای برون‌رفت از این وضعیت، راهی جز تغییر و اصلاح وجود نخواهد داشت و آن‌هم با سیاست‌های گذاری‌های درست و ریل‌گذاری‌های دقیق صورت خواهد گرفت.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در بخش دیگری از گفت و گو با تابناک در خصوص شاخص‌های مطلوب برای تیم اقتصادی قوی در دولت آینده گفت: در دولت‌های گذشته بعضاً شاهد بودیم، افراد غیر مرتبط، مسئولیت‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی را پذیرفتند که نه تخصص داشتند و نه آگاهی در آن بخش؛ در حقیقت بدون ارتباط قبلی، در جایگاه وزیر، معاون و رئیس‌کل قرار می‌گرفتند؛ لذا در دولت جدید باید به این موضوع دقت و توجه ویژه شود و شایسته‌سالاری حتماً مدنظر قرار بگیرد. به‌گونه‌ای که پذیرفتن سمت توسط هر شخصی متناسب با تخصص و آشنایی فرد با آن حوزه باشد. برای رسیدن به این هدف در حوزه اقتصادی، نباید نگاه سیاسی و جناحی در دولت آینده مدنظر باشد و باید از تمام شرایط موجود کشور با هر گرایشی و در چارچوب اصلی نظام و کشور استفاده شود.

لاهوتی افزود: متأسفانه در دولت‌های هشتم تا سیزدهم، شاهد بودیم که افراد غیرمتخصص در حوزه‌های اقتصادی ورود پیدا کردند و نتایج سیاست‌های اشتباهی که در هر دوره‌ای اتفاق افتاد، در سال‌های بعدازآن دیده شد. یعنی به‌رغم اینکه فرصت‌های زیادی داشتیم که بتوانیم از شرایط جذب سرمایه‌گذاری خارجی، تولید مشترک با سایر کشور‌ها و جذب سرمایه‌های داخلی و حفظ نخبگان بهره‌مند شویم، این فرصت‌های مهم را از دست دادیم و امروز شرایط اقتصادی مناسب نیست و برای بهبود شرایط چاره‌ای نیست جز اینکه به تخصص و تعهد در کنار یکدیگر، توجه داشته باشیم؛ چراکه هرکدام از این‌ها وجود نداشته باشد، منجر به افزایش مشکلات خواهد شد.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
خلاقیت خنده دار هندونه فروش شیرازی، برای فرار از گرما حماسه آفرید/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (211 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (109 نظر) نگاهی به اعلامیه ترحیم مادر جوان حمید گودرزی که دیشب خبر فوتش را آقای بازیگر اعلام کرد +عکس/ روحش شاد (107 نظر) مراسم تشییع پدر حامد بهداد، با حضور چهره های سرشناس و بازیگران +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (70 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (44 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی با عکس رضا گلزار حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است و بس+ عکس (41 نظر) سینه زنی شاهرخ خان، بازیگر معروف هندی در هیئت عزاداری امام حسین (ع) +ویدئو (39 نظر) خلاقیت خنده‌دار اوستا بنّا در ساختن توالت کنار روشویی برای راحتیِ صاحبخانه حماسه آفرید+ عکس/ مغز نیست که فسفر خالصه😂 (29 نظر) انتخاب محمدرضا گلزار و بهرام رادان به عنوان خوش‌تیپ‌ترین و خوش قیافه‌ترین بازیگران ایران از منظر الیف ارول بازیگر چشم آبیِ ترکیه‌ای+ ویدیو/ چشم آیسان خانوم و مینا مختاری روشن! (28 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (26 نظر) رونمایی از همزاد و بدل ایرانی هانده ارچل، بازیگر ترکیه‌ای محبوب ایرانی ها/ ایشون هم بازیگر خیلی معروفیه+عکس (28 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (25 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (19 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (18 نظر) برادر رهبر معظم انقلاب: ایشان در عروسی من با ماشین فولکس‌شان، شب تا ساعت12 برای آنهایی که جهاز آورده بودند دنبال شام بودند+ عکس (17 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
خاطرات ناصرالدین‌شاه در فرنگ؛ «پادشاه آلمان جنّی است»!
ایده هایی برای استفاده از اکسنت وال در تغییر دکوراسیون خانه
فال ابجد روزانه دوشنبه 1 مرداد 1403
فال روزانه امروز دوشنبه 1 مرداد ماه 1403
فال شمع روزانه امروز دوشنبه 1 مرداد 1403
یک فوتبالیست کچل دوست داشتنی مشعل المپیک پاریس را حمل می کند!
فال قهوه با نشان روز دوشنبه 1 مرداد ماه 1403
فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 1 مرداد 1403 + فیلم
با این 8 تا روش خونه رو بدون نیاز به کولر خنک نگه دار
پانته‌آ بهرام، نقش اول سریال دلدادگان ممنوع الفعالیت شد+عکس
کوه زنوزی موش زائید/ قول مهدی ترابی به هواداران پرسپولیس: نگران نباشید برمی گردم!
نگاهی به موجودی حساب ثروتمندترین زن گدای مشهدی ! / هوش از سرتان می پراند !
شام امشب با من: سفره‌های رنگارنگ؛ 24 غذای ساده و ارزان برای شام
واگذاری سرپرستی فرزندان افغانی به ایرانیان واقعیت دارد؟
نقطه مشترک همسر دوم علی دایی با همسر حضرت علی(ع) در انتخاب مهریه/ مهریه ضامن خوشبختی نیست
منتخب روز   
(فیلم) سکانس فوق عاشقانه شهاب حسینی و لیلا حاتمی در فیلم "پرسه در ماه" / ما کاملا شبیه همیم طرز نگاهامون دو دو زدن چشامون ...😍 استارت تمرینات سخت علیرضا بیرانوند در تراکتور +فیلم/ آقای دروازه بان آمادگی بدن بالایی دارد! سکانس عاشقانه دل باختن قباد به شهرزاد/ نشود فاش کسی آنچه میان من و توست (فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت