اثر اخبار بورس بر بازار سهام

  یکشنبه، 06 خرداد 1403   زمان مطالعه 5 دقیقه
اثر اخبار بورس بر بازار سهام
اخبار بورس یکی از مهم‌ترین منبع اطلاعاتی برای معامله‌گران است. میزان اهمیت آن به قدری است که روند معاملات را دستخوش تغییرات می‌کند. با توجه به اینکه تمایز میان خبر موثق و جعلی دشوار است، در این مقاله علاوه بر بررسی میزان اثرگذاری اخبار لحظه‌ای بورس، نحوه تشخیص و واکنش به اخبار جعلی توضیح داده شده است.

اهمیت اخبار لحظه‌‌ای بورس

در خصوص اینکه اخبار بورس تا چه میزان اهمیت دارد، باید گفت که دسترسی به اطلاعات چه در سطوح کلان و چه در سطوح شرکتی امری دشوار و حتی غیرممکن است. تا پیش از پیشرفت تکنولوژی، افراد در تالار بورس حاضر می‌شدند و اخبار بورس مهم در آن محل گوش به گوش می‌چرخید. با ایجاد بسترها و سامانه‌های اینترنتی جهت ایجاد معاملات شفاف، عادلانه و رقابتی، شرکت‌ها و نهادهای مالی موظف شدند که تمامی اطلاعات و اخبار مهم را حتما در سامانه کدال و سایر پایگاه‌های خبری به صورت رسمی اعلام کنند. علت این الزام هم این بود که ممکن بود تنها بخشی از معامله‌گران به اطلاعات دسترسی پیدا کنند. این امر شفافیت بورس که مهم‌ترین اصل متمایزکننده این بازار نسبت به سایر بازارها است، را به چالش می‌کشد.

رصد اخبار لحظه‌ای بورس در نحوه تصمیم‌گیری معامله‌گران بسیار حائز اهمیت است. توجه به این اخبار حتی در سطوح کلان بورس نیز بسیار حائز اهمیت است. برای مثال خبر وقوع جنگ، بلاهای طبیعی، سیاست‌گذاری‌های پولی و مالی (افزایش مالیات، نرخ بهره و ...) بر کلیات بورس اثرگذار است.

همچنین می‌توان گفت که اخبار بورس ممکن است به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر روند معاملات بازار سهام اثرگذار باشند. اخبار منتشر شده در خصوص وضعیت مالی، اهداف، عملکرد، تصمیمات و... شرکت‌ها به صورت مستقیم بر روند قیمتی سهام موثر است. اما برخی تصمیمات در وضعیت اقتصادی و تغییرات در متغیرهای مهم اقتصادی و… به صورت غیرمستقیم بر بورس اثر خواهد گذاشت. برای مثال تغییرات نرخ بهره از جمله اخبار بورس است که به صورت غیرمستقیم بر بازار سهام اثرگذار است.

انواع اخبار بورس از جهت اعتبار

اخبار بورس از نگاه کلی به دو دسته اخبار رسمی و اخبار غیرسمی تقسیم می‌شود. اخبار رسمی از منابع و پایگاه‌های خبری معتبر همچون سامانه کدال منتشر می‌شود و رسما از سوی سیاست‌گذاران بورسی مورد تایید است. اخبار غیررسمی به اخباری گفته می‌شود که عمدتا در فضای مجازی و از سوی رسانه‌ها یا صفحات غیررسمی منتشر می‌شود. این اخبار حتی در صورت صحت قابلیت استناد ندارند و حتما باید از سوی مراجع رسمی تایید شود.

چگونه اخبار بورس موثق را از جعلی تشخیص دهیم؟

اولین گام پس از اطلاع از اخبار لحظه‌ای بورس کنترل هیجانات کاذب است. برخی مواقع خبری در میان معامله‌گران گوش به گوش می‌چرخد که رسمی نیست و این امر منجر به واکنش آنی سهامداران می‌شود. بنابراین پس از آن‌که مدیریت هیجان صورت گرفت، باید حتما منبع اصلی خبر منتشر شده شناسایی شود. اگر منبع خبر از یک رسانه یا پایگاه خبری معتبر و رسمی با پیشینه شفاف باشد، قابلیت استناد دارد، ولی اگر این خبر در فضای مجازی و یا رسانه‌های غیررسمی منتشر شود، باید با تردید به آن نگاه کرد و پیش از تایید رسمی از سوی منابع خبری معتبر اقدامی صورت نگیرد. لازم به توضیح است که در نهایت نباید از این اخبار بورس چشم‌پوشی کرد، فقط تا زمانی که قطعیت پیدا نکرده، نباید اقدامی صورت گیرد. علت هم آن است که از درز خبری یا رانت اطلاعاتی که در بورس ایران مشاهده می‌شود، نباید غافل ماند.

در این میان بسیاری از سهامداران که دانش و تجربه محدودی دارند یا فرصت رصد اخبار لحظه‌ای بورس را ندارند، باید از خدمات و مشاوره شرکت‌های معتبر استفاده کنند. سبد پیشنهادی انیگما با در نظر گرفتن اخبار بورس موثق و میزان اثرگذاری آن بر سهام، به صورت هفتگی سبد پیشنهادی خود را بروز می‌کنند.

اثر مخرب اخبار بورس جعلی یا شایعه

همان‌طور که ذکر شد، به رغم آنکه اخبار موثق سمت و سوی بازار سهام را تغییر می‌دهد، اخبار بورس جعلی و شایعه که با هدف فریب سهامداران و ایجاد فضایی متشنج یا با اهداف از پیش تعیین شده منتشر می‌شود، آثار مخربی را برای بورس به همراه دارد. بازارهای سهامی که عمق و کارایی بالایی دارند، اثر کمتری از اخبار و شایعات می‌گیرند، در مقابل در بورس‌هایی همچون بورس ایران که کارایی و عمق بالایی ندارد و همچنان نااطمینانی به آن زیاد است، اخبار لحظه‌ای بورس به راحتی روند معاملات را دستخوش هیجانات نابجا می‌کند. این هیجانات ممکن است منجر به اعمال زیان‌های سنگین برای سهامداران شود. همچنین صاحبان کسب و کار را نیز متضرر خواهد کرد.

رانت اطلاعاتی چیست؟

علیرغم ایجاد سامانه‌ها و منابع خبری یکپارچه برای تمامی معامله‌گران و ناشران بازار سهام، اما متاسفانه رانت اطلاعاتی در بستر بورس ایران نیز مشاهده می‌شود. در برخی از مواقع اثر اخبار بورس پیش از انتشار آن بر بازار قابل رویت است یا اصطلاحا اثر اخبار بورس در بازار پیش‌خور می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد که اخبار لحظه‌ای بورس پیش از انتشار از محلی دیگر درز پیدا کرده است. رانت اطلاعاتی خط قرمزی است که عبور از آن منجر به خدشه‌دار شدن شفافیت بازار سهام و فضای رقابتی سالم خواهد شد و سیاست‌گذاران با اعمال مجازات و جریمه‌هایی همواره در تلاشند تا با این عامل ایجاد فساد مقابله کنند.

اخبار اقتصادی و غیراقتصادی در بازار سهام

اخبار بورس عمدتا در نوع دیگر دسته‌بندی به اخبار اقتصادی و غیراقتصادی تقسیم می‌شوند. به طور کلی به خبرهایی که جنبه مالی و اقتصادی دارد، اخبار اقتصادی گفته می‌شود. در مقابل اخباری که از جنبه‌های غیرمالی و اقتصادی بر بورس اثرگذار است، همچون تحولات سیاسی، اجتماعی و... در دسته اخبار غیراقتصادی قرار می‌گیرند. بازارهایی که عمق و کارایی ندارند، به اخبار غیراقتصادی بیش‌واکنشی دارند و این امر بورس را دستخوش هیجانات کاذب می‌کند.

تاثیر اخبار خارجی بر بورس

علاوه بر اینکه اخبار بورس منتشر شده از تحولات داخلی کشور بر بازار سهام بسیار اثرگذار است، اخبار خارجی نیز اهمیت بالایی در روند معاملات بورس داخل کشور دارد. در بورس ایران بسیاری از شرکت‌ها با سایر کشورها تجارت بین‌المللی دارند. این اخبار خارجی بر روند سوددهی این نوع شرکت‌ها اثرگذار است. با توجه به مقیاس و ارزش بالای این شرکت‌ها، اخبار جهانی اثر بسیاری بر این شرکت‌ها و در نهایت بورس ایران دارد. از آن‌جا که تحولات اقتصادی دو ابرقدرت؛ آمریکا و چین بر اقتصاد کل دنیا اثرگذار است، اخبار این کشورها با دقت بیشتری رصد می‌شود.

چکیده: اخبار منتشر شده در بازار سهام به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم بر روند معاملات بورسی اثرگذار است. رصد لحظه‌ای این اخبار چراغ راهی برای نحوه معاملات سرمایه‌گذاران خواهد بود که توجه و واکنش درست به آن در کنار سایر تکنیک‌های تحلیلی منجر به افزایش موفقیت در سرمایه‌گذاری افراد در این بازار خواهد شد. نکته حائز اهمیت آن است که باید میان اخبار موثق و شایعه تمایز قائل شد. شناسایی اخبار جعلی و کنترل هیجانات ناشی از آن مانع از زیان سهامداران خواهد شد.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
دورهمی صمیمی شهید رئیسی با سعید جلیلی در اتاق کارش و ناهار ساده آن ها با نان خالی و بیسکوئیت+ویدئو/سفره غذایی که سادگی چاشنی اصلی آن بود... (100 نظر) مراسم تشییع پدر علی دایی، با حضور چهره های سرشناس و فوتبالی +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (53 نظر) نگاهی به دکوراسیون شیک و اروپایی مراسم سومین سالگرد ازدواج سوگل طهماسبی با رونمایی از تم آبی رنگِ خاصِ جشن+عکس/ مثل همیشه متین و باوقار (38 نظر) خلاقیت خنده دار پدر ایرانی با پارک زانتیا وسط پذیرایی خانه اش حماسه ساز شد+عکس/ مغز تو رو باید طلا گرفت🤣 (36 نظر) خلاقیت های زیبا و رنگارنگ یک مادر ایرانی با قوطی شیرخشک/ هنر نزد ایرانیان است و بس+عکس (30 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز اوستا بنا برای حفظ پرندگان از گرما و سرما/ اشک تو چشم آدم جمع میشه+ویدئو (23 نظر) ناگفته های رهبر معظم انقلاب از کودکی و پدر و مادرشان/ از شعر و قرآن خوانی تا خاطره روز اول مدرسه و والیبال بازی کردن در کوچه (21 نظر) کیک تولد باکلاس و 2 بعدی پسر حامد آهنگی برای تولد 10 سالگیش/ مبارکا باشه+ عکس (21 نظر) آشتی کردن آشا محرابی، فروغ سریال هشت‌ونیم دقیقه با پدرش بعد از 40 سال (20 نظر) نگاهی به حلقه ازدواج شلوغ و زیبای آزاده نامداری و همسرش با نگین های ظریف/ چه سلیقه منحصر به فردی+عکس (19 نظر) کیک تولد باکلاس و 2 بعدی احسان علیخانی برای تولد 37 سالگیش/ مبارکا باشه+ عکس (12 نظر) آشپزی سرصبحی مینا مختاری همسر کدبانو و شیک بهرام رادان/ ماشاءالله با یه بچه کوچیک غذاهای جورباجور هم میپزه+عکس (12 نظر) دورهمی خانوادگی علی دایی در خانه ابدی پدرش +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (11 نظر) (عکس) ماشین های شیک و باکلاس سهیلا منصوریان، بانوی قهرمان ووشو و دارنده مدال طلای بازیهای آسیایی 2024👌 (11 نظر) کیک تولد خاص و چند بعدی آیسان آقاخانی برای تولد آقا رضا گلزار/ خوشمزه به نظر میرسه+عکس (11 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
5 فیلم مهم لیلا حاتمی که حتما باید دید+عکس
جاری‌ حسود زندگی زن جوان را نابود کرد/ عروس یکی‌یکدانه خانواده با خاک یکسان شد
فال ابجد روزانه جمعه 1 تیر 1403
فال روزانه امروز جمعه 1 تیر ماه 1403
فال قهوه با نشان روز جمعه 1 تیر ماه 1403
فال انبیاء روزانه جمعه 1 تیر ماه 1403
فال حافظ با تفسیر امروز جمعه 1 تیر 1403 + فیلم
فال شمع روزانه امروز جمعه 1 تیر 1403
روایت رهبر معظم انقلاب از روزی که فلک و قصاص شد!
لیست کاملی از بازیگران معروفی که از همسرانشان طلاق گرفتند/ از مهدی پاکدل تا پژمان بازغی و رامبد جوان+عکس
محمد فاضلی سکوت را شکست؛ من رفتنی‌ام، ایران تو بمان
حمله عجیب همراه بیمار داغ دیده به دماغ تکنسین اورژانس/ وقتی موقع رفتن به سرکار شانستو با خودت نمیبری😂
داغ داغ/ قیمت همستر کامبت در صرافی kucoin اعلام شد/ بنظرتون کوبیدن رو شکم همستر اینقدری ارزش داره؟
لیست کامل پرفروش ترین فیلم های سینمای ایران در یک ماه اخیر/ از تمساح خونی جواد عزتی تا مست عشق و سال گربه+عکس
فراری دادن جوانان از سواحل با موسیقی کلاسیک!