آیا فردوسی پور و صداوسیما از هم طلاق گرفتند؟

  شنبه، 20 خرداد 1402 ID  کد خبر 343452
آیا فردوسی پور و صداوسیما از هم طلاق گرفتند؟
آن‌طور که از شواهد برمی‌آید خداحافظی عادل با تلویزیون می‌تواند بی‌ارتباط با حوادث نیمه دوم سال گذشته نباشد.بسیاری در بازه زمانی 9 ماه اخیر از عادل فردوسی‌پور انتقاد کردند که نمی‌تواند وقتی همچنان با تلویزیون همکاری می‌کند ژستی متفاوت از این جریان بگیرد. دوقطبی آزاردهنده‌ای که سرانجام عادل را به این نتیجه رساند که به همکاری‌اش با تلویزیون پایان دهد.

به گزارش پایگاه خبری ساعد نیوز، روزنامه شرق نوشت: ‌عادل فردوسی‌پور مجری سابق برنامه 90 پس از سال‌ها فعالیت در تلویزیون، این‌بار به طور رسمی، قید حضور در صداوسیما را زد تا تمرکزش را معطوف به تنها رسانه خود کند. عادل بعد از روی کار آمدن علی فروغی به عنوان مدیر شبکه سه سیما با چالش‌های زیادی مواجه شد و سرانجام برنامه 90 که بسیار مورد علاقه‌اش بود، برچیده شد و فقط در قامت یک تهیه‌کننده به ساخت برنامه «فوتبال 120» برای شبکه ورزش که به تحلیل رقابت‌های فوتبال خارجی می‌پرداخت، مشغول بود.

با وجود این، 10 سال پس از شروع برنامه فوتبال 120، این هفته، عادل فردوسی‌پور هم‌زمان با آخرین قسمت پخش‌شده این برنامه تلویزیونی از شبکه ورزش، تصمیم گرفت به همکاری‌اش با صداوسیما پایان دهد. این موضوعی بود که در تیتراژ پایانی برنامه، که به خوبی از شبکه ورزش پوشش داده نشد، خودنمایی کرد.

درباره دلایل رفتن عادل فردوسی‌پور از تلویزیون شایعات زیادی مطرح شده و این بار هم جریانی در تلاش هستند تا عنوان کنند او از کار برکنار شده است. حال، اما برخلاف ماجرای برنامه 90، عادل فردوسی‌پور، شخصا قید همکاری با تلویزیون را زده و پیشنهاد سری جدید این برنامه را رد کرده است.

بدیهی است که وقتی صحبت از عادل فردوسی‌پور می‌شود نمی‌توان همه چیز را از لحاظ فنی بررسی کرد. آن‌طور که از شواهد برمی‌آید خداحافظی عادل با تلویزیون می‌تواند بی‌ارتباط با حوادث نیمه دوم سال گذشته نباشد. او روحیه لازم برای ادامه همکاری با تلویزیون را نداشت و از مدت‌ها پیش تصمیم گرفته بود به همکاری‌اش در قالب تهیه‌کننده هم با صداوسیما پایان دهد. ضمن اینکه ایجاد فضای دوقطبی علیه عادل هم مزید بر علت شد. بسیاری در بازه زمانی 9 ماه اخیر از عادل فردوسی‌پور انتقاد کردند که نمی‌تواند وقتی همچنان با تلویزیون همکاری می‌کند ژستی متفاوت از این جریان بگیرد. دوقطبی آزاردهنده‌ای که سرانجام عادل را به این نتیجه رساند که به همکاری‌اش با تلویزیون پایان دهد.

شاید از همان زمانِ شروع اتفاقات این جرقه در سر عادل زده شده بود، ولی می‌توان اوج آن را به مصاحبه او با علیرضا جهانبخش، یکی از کاپیتان‌های تیم ملی در برنامه اینترنتی فوتبال 360 ربط داد که هجمه‌ها علیه عادل به اوج رسید و جریان خاص، تندترین انتقادات را علیه این مجری و گزارشگر سابق سیما به کار برده و برای او از لفظ «بازجو-خبرنگار» در فضای مجازی استفاده کردند. آن‌ها از همان دوگانگی شکل‌گرفته بهره برده و از این انتقاد کردند که با پولی که از تلویزیون می‌گیرد قصد دارد ادای انقلابی‌ها را درآورد.

اتفاقا در مورد این یکی، یعنی پولی که عادل از تلویزیون می‌گیرد هم حرف و حدیث همیشه وجود داشته است. واقعیت امر، ولی اینجاست که فردوسی‌پور مثل هر تهیه‌کننده دیگری با اسپانسری که به اعتبار اسم این مجری وارد همکاری با تلویزیون شده بود، پول عوامل برنامه و مزد خودش را فراهم می‌کرد و برخلاف ادعای رایج، هزینه هنگفت تلویزیون برای برنامه او چندان درست به نظر نمی‌رسد. با این حال رویکرد تلویزیون و جبهه متفاوتی که عادل در سر داشت، این مسیر را به جای امنی نمی‌رساند.

در کنار این موارد باید به سختگیری‌های لازم بر تیم عادل فردوسی‌پور در همین مدت هم اشاره کرد. شاید بسیاری تا اسم برنامه فوتبال 120 می‌آید فقط عادل فردوسی‌پور را می‌بینند، ولی ماجرا از این قرار است که تیمی تقریبا 50 نفره پشت تهیه این برنامه قرار داشتند و سختگیری‌ها بر آن‌ها هم بیشتر شده بود. بعد از اتفاقات سال گذشته بود که چندین چهره تأثیرگذار که با عادل فردوسی‌پور در همین برنامه کار می‌کردند اخراج یا ممنوع‌التصویر شدند. ابوطالب حسینی، فردی که بخش «فان» این برنامه را بر عهده داشت، به دلیل اتفاقات اخیر ممنوع‌التصویر شد و جایش در برنامه فوتبال 120 خالی ماند. نوید استادرحیمی، یکی دیگر از مجریان برنامه فوتبال 120 هم بعد از اظهاراتش درباره اعتراضات در فوتبال کلمبیا پس از مرگ آندریاس اسکوبار از این برنامه کنار گذاشته شد. به غیر از این افراد، دو نفر دیگر از تیم عادل فردوسی‌پور هم به دلیل فعالیت در فضای مجازی در ایام اعتراضات از کار برکنار شده بودند. این‌ها همه اتفاقاتی بود که عادل فردوسی‌پور را برای پایان همکاری با تلویزیون ترغیب کرد تا این‌بار خودش در تصمیمی آگاهانه قید همکاری با صداوسیما را بزند.

خداحافظی عادل از تلویزیون از آنجا که خودش را چندین بار فرزند صداوسیما توصیف کرده بود امری دشوار و تا حدودی باورناپذیر است، ولی او کارکردن در چنین شرایطی را صلاح ندیده است. او پیش از این چندین بار به صورت تلویحی به این نکته اشاره کرده بود تا زمانی که علی فروغی و تیم همراهش در تلویزیون و به‌ویژه شبکه سه ایفای نقش می‌کنند تمایلی به همکاری با تلویزیون نخواهد داشت. پیش از این هم در آستانه جام جهانی تعدادی از مسئولان تلویزیون سعی کرده بودند با نشان‌دادن چراغ سبز به فردوسی‌پور او را برای بازگشت و گزارش بازی‌های جام جهانی ترغیب کنند که این موضوع با پاسخ منفی فردوسی‌پور مواجه شد. حالا هم به نظر می‌رسد با قدرت‌گرفتن بیشتر تیم علی فروغی در شبکه سه، بحث بازگشت عادل فردوسی‌پور به تلویزیون در ماه‌های آتی هم چندان منطقی و شدنی نباشد.

عادل حالا به غیر از تدریس در دانشگاه و ترجمه کتاب، فقط سایت ورزشی مخصوص به خودش را دارد که با تمرکز بیشتر روی آن، سعی می‌کند از این طریق ارتباط خود را با مخاطبان فوتبالی‌اش حفظ کند. جایی که اتفاقا در آن هم بار‌ها به واسطه گفتگو‌هایی که داشته جریان‌های خبرسازی به راه انداخته است.

ظاهرا شبکه ورزش هم تصمیم گرفته برنامه فوتبال 120 را ادامه دهد؛ آن‌طور که روز گذشته روابط عمومی این شبکه اعلام کرده سری جدید این برنامه از اواخر مردادماه روی آنتن خواهد رفت تا جایی که این شبکه تأکید کرده بدون هیچ خللی و به روال سال‌های گذشته پخش آن ادامه خواهد داشت. البته بدون عادل فردوسی‌پور مشخص نیست «روال سال‌های گذشته» چگونه از آب درخواهد آمد.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (691 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (200 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (69 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (61 نظر) میز غذای ساده رهبر معظم انقلاب و خوردن غذا در بشقاب استیل/ ساده زیستی ایشان همیشه مثال زدنی است+عکس (35 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (26 نظر) بنز آخرین مدلی که رهبر معظم انقلاب آن را رد کرد: ببرید اینها را بفروشید! (24 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (22 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (19 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز مغازه دار یزدی در ایام محرم/آدم حظ میکنه از اینهمه درک و شعور+فیلم (15 نظر) هنرمندان و ورزشکارانی که در مراسم نذری پوریا پورسرخ بازیگر سریال کیمیا حضور داشتند/ علی پروین هم بود+عکس (14 نظر) پارسا پیروزفر سَرَش را از ته تراشید؛ تغییر چهره آقای بازیگر قابل شناسایی نیست (12 نظر) بازیگرانی که در جوانی فوت شده اند + ویدئو با صدای معتمدی سریال گرگ و میش / روحشان شاد چقدر حیف شدن😥 عسل بدیعی، پوپک گلدره و .. (10 نظر) (ویدئو) آخرین لحظات ثبت شده بازیگران فوت شده در کنار همسر و فرزندانشان/ یادی کنیم از هنرمندانی که در بین ما نیستند، روحشان شاد😢 ماهچهره خلیلی، حسام محمودی ، حسن جوهرچی و .. (10 نظر) رهبر معظم انقلاب: من در کلاس اول ابتدایی چشمانم ضعیف بود و تخته سیاه و چهره معلم رو نمی‌دیدم +ویدیو/ از 13 سالگی عینکی شدم (10 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
زن نیمه عریان تهران را بهم ریخت!/ زن جوان در چهارراه جهان کودک تهران با واکنش پلیس بازداشت شد
(تصاویر) 5 تا از پرندگانی که شگفت انگیزترین چشمان جهان را دارند/ احتمالا مژه مصنوعی رو از دومی الهام گرفتن، فقط ببین چه مژه‌هایی داره👌
(ویدیو) شام غریبان نیوشا ضیغمی و دختر موبلندش در شب عاشورا کنار خیمه ها/ ماشالله دخترش چه خانومی شده!
عروسی مولتی میلیاردی هندی با 14 هزار نفر مهمان و زیبایی خیره کننده لباس عروس + تصاویر
(عکس) عزاداری الناز شاکردوست در عاشورا/ پست عاشورایی الناز شاکردوست
(تصاویر) چیدمان شیک و ایرانی پسند سفره حضرت ابوالفضل در منزل باسلیقه علی دایی، با جاشمعی‌ها و مبلمان طلایی و دیزاین زیبای گل در وسط سفره
جدیدترین عکس محمدرضا گلزار در فضای مجازی در روز عاشورا
مسمومیت حدود 800 نفر در گلوگاه / یک مقام مسئول: علت مسمومیت نوشیدن آب یا شربت توزیع شده است
ترامپ: اگر در انتخابات قبلی آمریکا تقلب نمی‌شد یک هفته‌ای با ایران معامله می‌کردم!
شریعتمداری: ظریف جایگاه رسمی ندارد، نباید به صدا و سیما دعوت می‌شد!
از اهدای چفیه رهبری به عزاداران حسینی تا رونمایی تراکتور از بیرانوند در حواشی داغ امروز پنجشنبه 28 تیر 1403
ظریف در گفتگوی ویژه خبری نحوه انتخاب وزرا در دولت چهاردهم را تشریح کرد
(فیلم) عزاداری امیر قلعه نویی، سام درخشانی و محمدحسین میثاقی در کنار وحید شمسایی در مجلس سلبریتی ها در شب تاسوعا
لباس های مزونی المیرا شریفی مقدم با مانتوی بلند تزئین شده کاردست و روسری نگین دار زیبا/ رعایت کامل حجاب در عین داشتن استایلی جذاب +عکس
بورس دانشجویان سال آخر دکتری برای تأمین نیاز هیئت علمی دانشگاه‌ها
منتخب روز   
(فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان