ساعدنیوز
ساعدنیوز

آیا حمزه یوسف می تواند استقلال را برای اسکاتلند به ارمغان بیاورد؟

  چهارشنبه، 16 فروردین 1402   کد خبر 335536
آیا حمزه یوسف می تواند استقلال را برای اسکاتلند به ارمغان بیاورد؟
ساعدنیوز: حمزه یوسف پاکستانی الاصل به عنوان نخست وزیر اسکاتلند انتخاب شده است. یوسف یک استقلال طلب است. دکتر الهام عابدینی کارشناس مسائل بریتانیا توضیح می دهد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز، دکتر الهام عابدینی کارشناس مسائل بریتانیا در گفتگو با خبرنگار ساعدنیوز و در تحلیل تحولات اخیر سیاسی در اسکاتلند گفت: حمزه یوسف سال هاست که عضو پارلمان اسکاتلند است و به حزب ملی اسکاتلند موسوم به SNP تعلق دارد. حزب ملی اسکاتلند حامی استقلال اسکاتلند است و در سال های اخیر که برگزیت رخ داد به دنبال پیوستن به اتحادیه اروپا هستند. این حزب معتقد است که اسکاتلند باید یک کشور مستقل شود و به صورت مستقل به اتحادیه اروپا بپیوندد. یکی از مواردی که اعضای حزب ملی اسکاتلند بر آن تأکید دارند این است که در همه پرسی برگزیت، اکثریت اسکاتلندی ها با برگزیت مخالف بودند. اما حالا مجبورند که اصطلاحاً تر و خشک با هم بسوزند و مردم اسکاتلند که با برگزیت مخالف بودند از مزایای عضویت در اتحادیه اروپا محروم شده اند.

دکتر الهام عابدینی

عابدینی تصریح کرد: حمزه یوسف در این انتخابات درون حزبی که منجر به انتخاب او به عنوان رهبر حزب ملی اسکاتلند شد، مورد حمایت مقامات ارشد حزب ملی اسکاتلند از جمله خانم نیکولا استروجن نخست وزیر اسبق اسکاتلند بوده است. استروجن تلاش های زیادی کرد برای این که اسکاتلند به سمت استقلال و برگزاری دوباره همه ­پرسی برود. همین که شخصی مثل استروجن که 8 سال وزیر اول کشور اسکاتلند بوده به سمت این دیدگاه ها برود، و از رسیدن حمزه یوسف به مقام نخست وزیری و ریاست حزب ملی اسکاتلند حمایت کرده است، نشان می دهد که افکار حمزه یوسف نیز در همان سمتی سیر می کند که نخست وزیر اسبق اسکاتلند قرار دارد و به شدت به دنبال این است که اسکاتلند کشوری مستقل شود.

این کارشناس مسائل بریتانیا در واکنش به انتخاب یک مسلمان به سمت نخست وزیری در اسکاتلند گفت: درباره این که حمزه یوسف اولین مسلمانی است که در اسکاتلند به مقام وزیر اولی رسیده است باید به این نکته دقت کنیم که این نخستین باری نیست که در کلیت بریتانیا این اتفاق می افتد. همزمان با این که بریتانیا کشوری است که در سال های اخیر شاهد افزایش بیسابقه آمار حملات اسلام هراسانه، اقدامات تبعیض آمیز و نیز برخوردهای فیزیکی با مسلمانان بوده است، اما همچنان به دلیل تکثر زیادی که در مهاجران از ملیت های مختلف وجود دارد و به دلیل سابقه طولانی استعمار بریتانیا در کشورهایی مانند هند، و بعد از استقلال مستعمرات بریتانیا شرایط راحت تری برای جذب مهاجر پیش رو داشته اند، بریتانیا یک کشور متکثر است. می شود گفت که در بحث اسلام هراسی با وجود افزایش آن، همچنان در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی، رویکردهای ضدمهاجرتی و ضددینی به صورت خیلی جدی و سیستماتیک ندارد. همین الان شهردار لندن هم یک فرد اصالتاً غیربریتانیایی است. او هم یک پاکستانی الاصل و مسلمان است. تفاوتش با حمزه یوسف این است که نخست وزیر اسکاتلند علنی و آشکار مسلمان است و بعد از ادای سوگندش نماز جماعتی را در دفتر کارش برگزار کرد و عکس هایی هم از این رویداد منتشر شد ولی چنین رفتاری را از سوی صادق خان شهردار لندن ندیده ایم. بنابراین، این اولین باری نیست که این اتفاق می افتد. علاوه بر این، ریشی سوناک نخست وزیر بریتانیا نیز یک هندی تبار است. پیشتر هم در سطح وزار و معاونان وزرا و در پارلمان بیشتر دیده شده بود.

حمزه یوسف

دکتر عابدینی درباره تأثیر درگیری های تاریخی-تمدنی هند و پاکستان در مراودات نخست وزیر هندی بریتانیا و نخست وزیر پاکستانی اسکاتلند گفت: عرصه رقابت بین سوناک و حمزه یوسف را خیلی فنی تر از این می دانم هرچند این مسائلی که درباره رقابت تاریخی هند و پاکستان مطرح کردید هم قابل تأمل است. به هر صورت این ها خیلی مسائل شخصی است و خیلی نمی شود علمی و تحلیلی به این قضایا نگاه کرد. اما با توجه به رویکرد این دو فرد و حزب شان خصوصاً درباره مسأله جدایی اسکاتلند از بریتانیا حتماً اصطکاک و چالش هایی بین آنها وجود خواهد داشت. به ویژه سال گذشته دیوان عالی بریتانیا یک رأی تاریخی داد و در آن رأی اش، دادخواست اسکاتلند مبنی بر این که بدون اجازه پارلمان بریتانیا که در لندن قرار دارد، بتوانند همه پرسی دوم را برگزار کنند رد شد. با توجه به این موضوع، کار سخت شده و انتظار اصطکاک بیشتری بین دولت مرکزی بریتانیا و دولت اسکاتلند می رود. به این دلیل که مجبور هستند که حتماً پارلمان و ریشی سوناک را راضی کنند که همه پرسی به صورت مجدد در اسکاتلند برگزار شود. این در شرایطی است که دولتهای پیشین بریتانیا خصوصاً دولت بوریس جانسون به شدت با جدایی اسکاتلند مخالف بودند. عمده دلیل مطرح شده از سوی دولت مرکزی بریتانیا این بوده است که بعد از برگزیت، شرایط از لحاظ اقتصادی ثبات لازم را برای چنین رویدادی را ندارد.

وی در پایان درباره احتمال جدایی اسکاتلند از بریتانیا و تحولات آتی در این کشور گفت: امروز بریتانیا به صورت جدی با مشکل تورم مواجه است. کرونا باعث اختلال شده است. محدودیت های کرونایی و برگزیت با همدیگر در زنجیره تولید و تأمین کالا در بریتانیا اختلال ایجاد کرده است. و با توجه به همه این مشکلات می گفتند که بریتانیا نمی تواند یک چنین زلزله سیاسی شدیدی را تحمل کند. فکر می کنم که با توجه به این که همچنان این وضعیت برای بریتانیا حاکم است و شرایط اقتصادی سخت است و تکلیف ترانزیت کالا بین اروپا و بریتانیا مشخص نشده علیرغم این که یک توافقی بعد از برگزیت صورت گرفته است. همچنان آن عناصری که باعث مخالفت دولت مرکزی بریتانیا با جدایی اسکاتلند می شود پا برجا است و به نظر نمی­رسد که اینها در کوتاه مدت حل شود. بنابراین، من فکر میکنم که بعید به نظر می رسد که در کوتاه مدت انتظار برگزاری همه پرسی در اسکاتلند را داشت. اما حتماً اصطکاک وجود خواهد داشت و حتماً شاهد اظهارنظر تند حمزه یوسف و حزب اس ان پی اسکاتلند درباره ضرورت استقلال و برگزاری همه پرسی خواهیم بود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1739 نظر) بی ادبی فجیع و شنیع یک دانش آموز به معلم+عکس (494 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (240 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (224 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (174 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (159 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (156 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (154 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (121 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (115 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (112 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (97 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (93 نظر) (فیلم) افشای خاطره شهربانو و خواهران منصوریان از حضورشان در خانه کریس رونالدو/ دعوتشون کرده بود باغ!😐 (80 نظر) فروش کودک ایرانی هوادار رونالدو در سایت دیوار +عکس (69 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂 خواستگاری حامد آهنگی از نعیمه نظام دوست، تو باید عروس ننم بشی +فیلم (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله ای که تخم می گذارد!😐 غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم
تیتر امروز   
جواهرات چشمگیر نیکی کریمی که محو آن می شوید + عکس (تصاویر) کشف یک «یخچال» دو هزار ساله با لولۀ آب سرد! زنی که 11 شوهر خود را کشته، جنون دارد؟ عکس متفاوت شادی مختاری در خارج از ایران ! / خانم بازیگر زیبا زود مشهور شد ! بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد تبعه افغان، 9 نفر را در جنوب تهران به آتش کشید! ادعای باورنکردنی شهربانو منصوریان درباره حضورش در خانه رونالدو+ فیلم شگفتی سازی بزرگ؛ تنیس باز آذرشهری قهرمان جهان شد+عکس واکنش جالب عادل فردوسی‌پور به نحوه استقبال از رونالدو در ایران+ فیلم فرح پهلوی و پسرش سیاهپوش عزت از دست رفته شان شدند!+ عکس برای خرید گوشت به محله آقای کرباسچی بروید/ گوشت آنجا ارزان تر از همه جا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور 1402 مشخص شد کارشناس صدا و سیما: آقای رئیس‌جمهور مسابقات بدنسازی را تعطیل کنید! +ویدیو ترفند لو رفته امیر تتلوی بد دهن برای کاسبی کردن از مردم/ 75میلیارد در یک ساعت! اطلاعیه دفتر رهبرانقلاب: نقل قول مطالب غیر مستند از آیت الله خامنه‌ای ممنوع