ساعدنیوز
ساعدنیوز

طالع نحس خانم نخست وزیر/ خداحافظی زودهنگام لیز تراس از نخست وزیری بریتانیا

  شنبه، 30 مهر 1401   کد خبر 227348
طالع نحس خانم نخست وزیر/ خداحافظی زودهنگام لیز تراس از نخست وزیری بریتانیا
لیز تراس علیرغم تمام تلاش های انتخاباتی اش برای جلب نظر مردم بریتانیا جهت حفظ قدرت در سمت نخست وزیری این کشور، نتوانست بیش از 6 هفته در خانه شماره 1 دانینگ استریت سکنی گزیند. استعفای او در حالی رقم خورد که بریتانیا در دوران چارلز سوم غرق در بحران اقتصادی است. ساعدنیوز در گفتگو با دکتر الهام عابدینی کارشناس مسائل بریتانیا به این موضوع پرداخته است.

اجرای طرح اقتصادی لیز تراس باعث شد که نرخ تورم در بریتانیا دورقمی شود و ارزش پوند هم به شدت سقوط کرد و بحران مالی ای ایجاد شد که میتوان گفت، در چهل سال اخیر بی سابقه بوده است.

ساعدنیوز: چرا دولت خانم لیز تراس نتوانست بیش از 6 هفته دوام بیاورد و علیرغم تمام حمایت هایی که بوریس جانسون و اعضای حزب محافظه کار از وی کردند، بالأخره او روز پنجشنبه مجبور به استعفا شد؟

دکتر الهام عابدینی: از چند روز قبل به ویژه بعد از این که وزیر دارایی بریتانیا در اعتراض به آنچه که خیلی از مقامات و رسانه ها، بودجه کوچک فاجعه بار دانسته بودند، استعفا داد، خیلی از رسانه ها میگفتند که لیز تراس هم مجبور به استعفا خواهد شد و اگر استعفا ندهد، شرایط طوری پیش خواهد رفت که حزب خودش وی را کنار بزند. این بحث به صورتی کاملاً جدی مطرح بود که دولت تراس بسیار کوتاه خواهد بود و در نهایت هم شاهد این بودیم که دولت او بیش از 45 روز دوام نیاورد.

در مورد دلایل این بحران، فکر می کنم باید به عقب برگردیم و به این نگاه کنیم که در واقع لیز تراس دولتش را در داخل یک بحران شروع کرد. به این معنا که از همان ابتدا وقتی دولت تراس شروع به کار کرد، ما شاهد اعتصاب ها و تظاهرات گسترده در انگلیس بودیم که اغلب هم در اعتراض به وضع اقتصادی بود؛ به ویژه این که هزینه های انرژی با توجه به برنامه هایی که علیه روسیه وجود داشت، بالا رفته بود.

بنابراین، وقتی لیز تراس به عنوان نخست وزیر بریتانیا بر سر کار آمد، این بحران های اجتماعی و اقتصادی وجود داشت. علاوه بر این، در نظرسنجی های مردمی اقبال عمومی به لیز تراس وجود نداشت. واقعیت این بود که بیشتر مردم، رقیب تراس یعنی ریشی سوناک را ترجیح می دادند. ولی با توجه به قوانین انگلیس، چون انتخابات زودهنگام برگزار نشده بود، فقط 180 هزار نفر از اعضای حزب محافظه کار باید تصمیم می گرفتند که چه کسی رهبر حزب و نخست وزیر شود، و در نهایت لیز تراس نخست وزیر بریتانیا شد.

پس، لیز تراس پشتوانه مردمی هم نداشت. خب هر طرحی که می داد ممکن بود که به خاطر اختلاف نظرهای موجود در حزب و نظرات کارشناسان و اقتصاددانان دچار مشکل شود.

اما اگر بخواهیم درباره این صحبت کنیم که دقیقاً چه موضوعی در نهایت باعث شد که لیز تراس از مقام نخست وزیری استعفا دهد، باید به طرح اقتصادی ای اشاره کنیم که لیز تراس در زمان کمپین انتخاباتی اش بسیار بر روی آن تأکید داشت. طرح اقتصادی خانم تراس قرار بود که بریتانیا را خیلی زود از بحران خارج کند، هرچند او جزئیات طرح خودش را توضیح نمی داد.

بعد از این که دوران نخست وزیری خانم تراس شروع شد، وی طرح اقتصادی خودش را ارائه داد و معلوم شد که بنیان طرح او، کاهش مالیات اقشار پردرآمد است. تراس امیدوار بود که با این کار، رونق اقتصادی ایجاد شود و کشور به سمت بازار آزاد حرکت کند.

اما در نهایت، اتفاقی که افتاد این بود که نرخ تورم در این کشور دورقمی شد و ارزش پوند هم به شدت سقوط کرد و بحران مالی ای ایجاد شد که میتوان گفت، در چهل سال اخیر بی سابقه بوده است. همین طرح بود که باعث شد، وزیر دارایی استعفا دهد و حتی وقتی وزیر دارایی جدید آقای جرمی هانت بر سر کار آمد، از همان ابتدا اعلام کرد که طرح لیز تراس اشتباه بوده، و وی طرح اقتصادی ای ارائه داد که 180 درجه با طرح اولیه تراس متفاوت بود. خود تراس هم عذرخواهی کرد.

در واقع، در مورد بوریس جانسون، می توانیم بگوئیم که دلیل استعفاش بیشتر سیاسی بود، یعنی اختلافات و مشکلاتی که در داخل حزب پیش آمده بود، و نیز چند مورد رسوایی های پی در پی ای که رسانه ای شده بود، و نیز اظهارنظرهای عجیب و غریبی که بوریس جانسون داشت، دلیل استعفای او بود. اما در مورد لیز تراس، می توان گفت که دلیل استعفای او و بحران پیش آمده، بیشتر بحث اقتصادی بود.

تصویر

انگلیس کشوری است که تعداد مسلمان هایش زیاد است و در چنین کشوری، طرح بحث انتقال سفارتخانه بریتانیا به بیت المقدس باعث شده بود که انتقادها افزایش یابد.

ساعدنیوز: آیا اظهارنظر اخیر تراس مبنی بر جدیت اش در انتقال سفارت بریتانیا به بیت المقدس که مورد مخالفت صریح بدنه کلیسای بریتانیا است، تأثیری در افول قدرت لیز تراس داشته است؟

دکتر الهام عابدینی: می شود موضوعات مختلفی را مطرح کرد که مجموع آنها در افول قدرت لیز تراس تأثیر داشته است. ما حتی دیدیم که در برخی نظرسنجی ها محبوبیت اش به کمتر از 10 درصد رسید. این در حالی است که شاهزاده اندرو که به خاطر رسوایی ها و فسادهایی که داشته فرد نامحبوب و بدنامی در انگلیس است، در برخی موارد و طبق برخی نظرسنجی ها محبوبیت بیشتری از لیز تراس دارد!

پس نمی توانیم بگوئیم که تنها یک عامل باعث افول قدرت لیز تراس شده است. اما مشکلات اقتصادی اینقدر به خصوص در این روزها که بحث انرژی در اروپا به شدت مطرح است، و قبوض انرژی به طرز سرسام آوری افزایش پیدا کرده است، فکر می کنم بخش خیلی زیادی از دلیل کاهش محبوبیت و افول قدرت لیز تراس باید بگذاریم بر بحث های اقتصادی و بعد به موارد دیگری که وجود دارد بپردازیم.

یکی دیگر از مسائلی که تأثیر قابل توجهی بر روی افول قدرت لیز تراس داشت، اعتصابات کارگری بود. تراس خیلی از این اعتصابات حمایت نکرد و چیزی نگفت که بتواند اتحادیه های کارگری را متقاعد کند. اصولاً بحث های کارگری خیلی در اولویت نبود.

بحث فلسطین نیز که شما به آن اشاره کردید، دیگر موضوع مهمی بود. خب انگلیس کشوری است که تعداد مسلمان هایش زیاد است و در چنین کشوری، طرح بحث انتقال سفارتخانه بریتانیا به بیت المقدس باعث شده بود که انتقادها افزایش یابد. علاوه بر این، حزب محافظه کار حزبی است که در چهار پنج سال اخیر متهم به این شده که به اسلام هراسی دامن می زند، یا حداقل کاری انجام نمی دهد که اسلام هراسی کاهش یابد.

بنابراین، به طور کلی این حزب، حزبی است که بین مسلمانان با تردید به آن نگاه می شود. فکر می کنم که مجموع این عوامل را می شود در نظر گرفت. ولی همچنان معتقدم که بحث اقتصادی نه فقط در انگلیس بلکه در اروپا در تحلیل مسائل اروپا، باید در اولویت باشد. هرچند، حتی خود این مسائل و بحران های اقتصادی، ریشه در حمایتی دارد که در جنگ روسیه با اوکراین از اوکراین می شود و تحریم هایی که بر علیه مسکو وضع شده است. بنابراین، بحث های سیاسی هم در اینجا مطرح است و نباید از آنها غافل شد. اما آن چیزی که برای مردم مطرح است و درباره آن صحبت می کنند، بیشتر مسائل اقتصادی است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (547 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (285 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (268 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (266 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (144 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (133 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (112 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (108 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (98 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (91 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (79 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (78 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (68 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (60 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (40 نظر)
منتخب روز   
داستان عجیب پسر 14 ساله اندونزیایی که تخم می گذارد +ویدئو باورنکردنی غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله آموزش رقص بندری داشجویان با آهنگ شاد+فیلم / دختر بندری... ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند
تیتر امروز   
تنهایی و انزوای اسرائیل در سخنرانی نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل موج می زد نوه های رئیسی کدام مدرسه درس می خوانند؟ سایت وزارت علوم هک شد چرا بانک ها محکوم به بنگاهداری شده اند؟ جای این دانش‌آموز هیچ وقت پر نخواهد شد! حسادت آیسان به استوری عاشقانه گلزار با گربه اش دردسرساز شد!+ فیلم😦 جنگ جدید در فوتبال ایران؛ سپاهان به طور رسمی از پرسپولیس شکایت کرد جمیله کدیور : اصل هشتادوپنجی کردن قانون عفاف و حجاب ، اهانت به شعور مردم بود اختلاف یکتا ناصر با همسرش در روز اول مدرسه دخترش رسانه ای شد!+ عکس فروش کودک ایرانی هوادار رونالدو در سایت دیوار +عکس لاغری مفرط و عجیب محمدرضا گلزار خبرساز شد! زندگی متاهلی برای گلزار نساخت+ عکس زن زیبا و جذاب که برای سرش 2 میلیون دلار جایزه گداشتند! عکس عاملان تجاوز درسالن زیبایی به دار آویخته شدند!+ جزئیات زنگ خطر برای ظهور شکاف ایرانی-افغانستانی/ حضور افاغنه در ایران بحران ساز می‌شود؟ کوچک ترین دوربین عکاسی دنیا به اندازه دانه برنج +عکس