ساعدنیوز
ساعدنیوز

ایران در زمان یوزارسیف (یوسف پیامبر) چگونه بود؟

  چهارشنبه، 15 آذر 1402   کد خبر 365432
ایران در زمان یوزارسیف (یوسف پیامبر) چگونه بود؟
ساعد نیوز: شاید خواندن تاریخ از زاویه ای دیگر، ما را بهتر با درک مطالبی که قبلا در کتاب های درسی خوانده ایم، آشنا کند. آیا میدانید حکومت ایران در زمان حضرت یوسف (علیه السلام) چه کسانی بودند؟

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فرادید، با تماشای فیلم و سریال های تاریخی سوالاتی در ذهن بینندگان شکل میگیرد که نیاز به کنکاش در دل تاریخ دارد تا پاسخ آن ها به دست بیاید. یکی از سریال های خوبی که در ایران ساخته شده است سریال یوسف پیامبر (علیه السلام) است.

حضرت یوسف (علیه السلام) به اذن الهی از قعر چاه به مقام عزیز مصر رسید. یکی از سوالات رایجی که درباره این برهه تاریخ پرسیده می شود این است که ایران در زمان حضرت یوسف (علیه السلام) چگونه بود؟ پادشاه ایران که بود؟ و حکومت ایران به لحاظ سیاسی در چه برهه ای بوده است.

حاکم ایران در زمان حضرت یوسف (علیه السلام) که بود؟

وبسایت پرسمان نوشت: حضرت یوسف (علیه السلام) در سال 3556 پس از هبوط حضرت آدم متولد شد، در سال 3570 به چاه انداخته شد، در سال 3579 زندانی شد، در سال 3586 از زندان آزاد شد، در سال 3587 عزیز مصر شد و درسال 3666 وفات یافت.

مادها پادشاهان ایران در زمان حضرت یوسف (علیه السلام)

کوروش در سال 3668 به تخت پادشاهی نشست. بر این اساس پادشاهان ماد در زمان آن حضرت در ایران حکومت می‌کردند، ولی دقیقا نمی‌دانیم کدامیک درست همزمان بودند.

کوروش کبیر در تاریخ ایران کیست؟

این را در نظر داشته باشیم که کورش نام چند نفر از رجال ایران است. اولین کورش؛ پسر کمبوجیه و این کمبوجیه پسر کسی به نام چیش پش است. این کورش پسری به نام چیش پش داشت. از این چیش پش پسری به نام کورش متولد شد و از این کورش پسری به نام کمبوجیه به دنیا آمد. از این کمبوجیه پسری به نام کورش پیدا شد و این کورش همان کورش معروف است.

این کورش را کورش بزرگ می‌نامند و همین کورش هم پسرش را کمبوجیه نامگذاری کرد. کورش بزرگ در اکباتان متولد و در همانجا بزرگ شد. اکباتان را هگمتانه می‌نامیدند و اکنون همدان نامیده می‌شود. اولین پایتخت پادشاهان ماد اکباتان بود و وقتی که کورش بزرگ بر سر کار آمد و دولت ماد را از بین برد پاسارگاد را پایتخت خود کرد. پاسارگاد اولین پایتخت دولت پارس شد و قبر کورش در همین پاسارگاد است.

شکست ماد‌ها از کوروش

مهر نوشت: کوروش بزرگ از چهره‌های بزرگ و کم نظیر تاریخ ایران و بنیان گذار بزرگترین امپراطوری و نیروی سیاسی در جهان باستان محسوب شده و نخستین شاهنشاهی شکوهمند تاریخ را در حدود 6 سده پیش از میلاد مسیح با یکپارچه نمودن دو قوم ماد و پارس بنیان نهاد؛ امپراطوری که در ادامه وسعتی شگفت انگیز پیدا نمود و از هند تا دریای مدیترانه را در بر گرفت و به مدت بیش از دو سده (تا زمان سیطره یافتن اسکندر مقدونی)، به حیات خود در دنیای باستان ادامه داد. (کوروش کبیر هنر رهبری و جنگ، ص 14).

ماد‌ها که بودند؟

به گزارش الی گشت: ماد‌ها چادرنشینانی بودند که در هزاره دوم قبل از میلاد از مرز‌های شمال شرقی و شمال غربی به سرزمین ایران وارد شدند. در اواخر قرن 8 قبل ازمیلاد بود که ماد‌ها در نواحی غربی ایران متحد شدند تا در مقابل حمله آشوریان مقابله کنند. آن‌ها در جنگ‌هایی 100 ساله با آشوریان سرانجام موفق شدند آن‌ها را شکست دهند و دولتی را ایجاد کنند که مدت‌ها پادشاهی کرد، اما سرانجام از کوروش بزرگ شکست خورد.

پادشاهان ماد‌ها چه کسانی بودند؟

دانستیم ایران در زمان حضرت یوسف (علیه السلام) چگونه بود. به گفته هرودوت، تاریخدان یونانی، سلسله ماد‌ها که به مدت 150 سال پادشاهی کردند در مجموع 4 پادشاه داشت:

دیاکو: بنیانگذار حکومت ماد‌ها بود که هگمتانه را به عنوان پایتخت خود برگزید.

فرورتیش: دومین پادشاه ماد که به مدت 22 سال حکومت کرد و با آنکه سرنوشت اسارت پدرش را دیده بود، اما راه او را ادامه داد و با آشوریان جنگید، اما شکست خورد. او قبایل ماد‌ها را متحد و از آن‌ها کشوری مستقل ساخت.

هووخشتره: سومین و قدرتمندترین پادشاه ماد و اولین پادشاه در دوران باستان است، پادشاهی که 40 سال حکومت کرد، یک سلطنت سراسری را در ایران به وجود آورد و ایران را به یک قدرت مهم جهانی رساند به طوری که می‌توانیم او را بنیانگذار واقعی دولت ماد و معمار امپراتوری ایرانیان باستان بنامیم.

ایشتوویگو: آخرین پادشاه ماد که از سال 585 تا 550 قبل از میلاد فرمانروایی کرد. پس از سقوط هگمتانه استقلال ماد از بین رفت.

جنگ آشور و ماد

با اینکه در قرن 8 قبل از میلاد آشوریان حملات زیادی را به ماد‌ها ترتیب دادند، اما نتوانستند قدرت آن‌ها از بین ببرند و بیشتر آن حملات جنبه غارتگرانه داشت. در واقع ساخت دژ‌های مستحکم و دیوارکشی‌های مختلف مانع از تسلط دشمن به آن‌ها می‌شد.

تمدن ماد‌ها

تمدن ماد در زیر بنای مدنیت نقش پر رنگی را ایفا کرده است. اینکه پارسی ها، به جای لوح گلی از کاغذ پوستی و قلم برای نوشتن استفاده می‌کردند و در ساختن ساختمان‌ها ستون‌های فراوان به کار می‌بردند همه این‌ها را مدیون ماد‌ها بودند. بسیاری از قوانین اخلاقی پارسی‌ها و مذهبشان هم تقلیدی از ماد‌ها بود. از نظر معماری هم این معماری دوره ماد‌ها بود که بعد‌ها زمینه ساز ساخت بنا‌های درخشانی مثل تخت جمشید شد.

هگمتانه

هگمتانه پایتخت پادشاهی ماد و پایتخت تابستانی هخامنشیان بود. به گفته هردوت، دیاکو در اواخر قرن 8 قبل از میلاد هگمتانه را به عنوان پایتخت ماد‌ها انتخاب کرد. هرودوت در این شهر مجتمع شاهانه شامل قصر، خزانه‌داری و اقامت‌گاه نظامی را توصیف می‌کند که بر روی تپه‌ای ساخته شده بودند. به گفته او این مجتمع با هفت دیوار متحدالمرکز که هر دیوار داخلی از دیوار بیرونی بلندتر بود درست شده بود.

زادگاه ماد‌ها در ایران

ماد‌ها در پایان سده هشتم و آغاز سده هفتم قبل از میلاد در نواحی غرب ایران حکومت می‌کردند. این سلسله اولین حکومتی است که به شیوه پادشاهی و از نژاد آریایی‌ها بودند.

علیرضا مرادی بیستونی - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در گفتگو با ایسنا، در این باره گفت: نخستین اشاره به قوم ماد‌ها در کتیبه‌ای به تاریخ 837 قبل از میلاد است که در آن سرزمین ماد‌ها را کوه‌های کردستان و کرمانشاهان دانسته اند.

وی افزود: این قوم که از نژاد آریایی است، پس از آنکه نتوانست بر دولت مقتدر آرارات پیروز شود، سرزمین‌های امروزی آذربایجان – کردستان و کرمانشاهان و... را اشغال کرد. این پیروزی‌ها ممالک مجاور را نگران کرد، پس دولت آشور به ماد حمله کرد و قوم ماد پس از پذیرفتن خسارت‌های سنگین در سال 838 قبل از میلاد تابعیت دولت آشور را پذیرفت.

این باستان شناس کرمانشاهی اظهارکرد: کرمانشاه در زمان ماد‌ها یکی از ایالت‌های غربی آن دولت بود و در زمان کیاکسار جزء ساترپ نشین (استانداری) دهم بود که به بیت هامبان از آن یاد شده است.

مرادی بیستونی تصریح کرد: در سال 550 قبل از میلاد حکومت ماد‌ها به دست کورش پادشاه ممالک پارس پس از 158 سال خاتمه یافت و ماد و پارسوا یکپارچه شد. همچنین در سال‌های بین 727 – 715 قبل از میلاد یکی از سران ماد به نام دیائوکو به مخالفت با سارگن به آشور لشکر کشید و، چون قوای سارگن بیشتر بود شکست خورد.

آثار به جا مانده از مادها

معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه با اشاره به آثار به جای مانده از دوران ماد‌ها در استان کرمانشاه، گفت: گوردخمه‌ها یکی از اصلی‌ترین آثار به جای مانده از دوران ماد‌ها در استان کرمانشاه است.

وی در مورد گوردخمه‌های مادی، افزود: شیوه تدفین مردگان در ایران باستان متفاوت بوده است و با توجه به باور‌های دینی مردم در هر عصر و زمانی به گونه‌ای خاص صورت می‌گرفته است، گاهی جسد شخص مرده را در نزدیکی محل سکونت او مثلا کف غار یا در کف منزل وی دفن می‌کردند و گاهی در صخره‌ها قرار می‌دادند.

در برهه‌ای آن‌را در زمین دفن می‌کردند و در دورانی هم از تابوت اعم از سنگی یا سفالین یا خمره‌های بزرگ استفاده می‌شد. مرادی بیستونی خاطرنشان کرد: گوردخمه به آرامگاه‌های سنتی گفته می‌شود که از سنگ و در دل کوه تراشیده می‌شود.

این باستان‌شناس کرمانشاهی درباره گوردخمه‌های مادی در استان کرمانشاه همچنین اظهار کرد: گوردخمه بیستون در شهر بیستون و در محوطه آثار باستانی و بالاتر از مجسمه هرکول قرار دارد. این گوردخمه با عمق 57 سانتی متر و اندازه دهانه پائین آن 100 سانتیمتر و دهانه بالایی آن 85 سانتیمتر و گودی کف آن 10 سانتی متر است و ارتفاع بلندترین نقطه سقف آن 75 سانتی متر است. این گوردخمه از کوچک‌ترین گوردخمه‌های استان به شمار می‌رود که دهانه این گوردخمه به طرف شرق است.

وی ادامه داد: همچنین گوردخمه دیره (شلین) یکی دیگر از آثار دوران ماد‌ها در دیار سنگ و آب است که در کنار جاده سرپل ذهاب به طرف گیلانغرب و در منطقه دیره قرار دارد.

مرادی بیستونی تصریح کرد: از مشخصات گوردخمه دیره این است که طول آن 6.50 متر و عمق 3.20 متر و ارتفاع 2.15 متر است. این دخمه بزرگ و در عین حال بسیار ساده تراشیده شده است و دهانه این دخمه به سمت شمال است.

این باستان شناس کرمانشاهی گوردخمه‌های دربند صحنه، نیایشگاه‌های مادی واقع در محوطه تاریخی بیستون و سنگ مذبح روانسر را از دیگر آثار دوران ماد‌ها در استان کرمانشاه دانست.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

132 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
قاسم
3 ماه پیش

طبق این اعداد حضرت یوسف هفت سال در زندان بود درحالی که در قرآن آمده پس از چندسال زندانی شدن ، هفت سال دیگر در زندان ماند و تمدید شد ،
آریا
3 ماه پیش

سلام به نظر من این مطلب اشتباه است و حضرت یوسف خیلی قبل تر از زمان ماد ها بوده است مادها هفتصد تا هشتصد سال قبل از میلاد در ایران حکومت میکردند احتمال اینکه مادها با حضرت موسی هم عصر بوده باشند بسیار بیشتر است تا یوسف با
مورخ
3 ماه پیش

این تاریخها ربطی به هم ندارد. تاریخ زندگی حضرت یوسف بر مبنای هبوط حضرت آدم ابوالبشر و تاریخ مادها بر اساس میلاد مسیح بیان شده بنازم به این هوش و ذکاوت
پربحث های هفته   
(عکس) تصاویر جالب از رهبر انقلاب هنگام رای دادن / هر کسی پیر شود، از بر رو می‌افتد؛ پیر میخانه‌ی ما، اشرف مخلوقات است ... (793 نظر) حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (448 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (321 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (218 نظر) (عکس) عاشقانه های سنگین و رنگین فاطمه دانش پژوه برای همسرش سید احمد خمینی (182 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (176 نظر) روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... (171 نظر) خلاقیت جالب و هوشمندانه شهرداری در ایجاد دستگاهی برای گرم کردن دست شهروندان در زمستان +عکس/ طراح این خدمت بزرگی به مردم کرده (163 نظر) ماجرای زنی که از امام زمان (عج) برای امام خمینی (ره) پیغام آورده بود! (153 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی برای اعلام قیمت میوه/خلاقیت مساویست با موفقیت+ عکس (129 نظر) ابتکار جالب و منحصر به فرد شاطر اصفهانی برای سرگرم کردن صف نانوایی/ هنر نزد ایرانیان است و بس+ویدیو (117 نظر) (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 (93 نظر) عاشقانه جذاب هاشمی رفسنجانی و همسرش سر سفره ساده صبحانه +عکس (78 نظر) همسر احمد خمینی کیست؟ + عکس (59 نظر) خلاقیت جالب و تحسین برانگیز شهرداری تبریز در تبدیل درختان خشکیده محوطه ائل گلی به مجسمه‌هایی زیبا و دیدنی+عکس/ اینا جون میدن برای تماشا (56 نظر)
دیگران می‌خوانند   
جشن تولد فوق العاده ساده مهدی قائدی با تیپی عجیب و موهایی مرواریدی رنگ+عکس/ کیک شکلاتی با دورچین توت فرنگی😋 تصاویر کمتر دیده شده از حضور شخصیت های معروف در کابین خلبانی محمدباقر قالیباف / میدونستید خلبانی هم می کنند؟ نمازِ شب خواندن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان در هواپیمای در حال حرکت+عکس سوشی خوری جذاب و دیده نشده مهدی طارمی در رستورانی شیک در پرتغال+عکس/ چه چشم نوازی میکنه انگشتر خاص ستاره تیم ملی 😉 ظروف دکوری شیک و منحصر بفرد مینا مختاری همسر بهرام رادان/خوش سلیقه و زیبا+ عکس خلاقیت یک نجار خوش ذوق برای طراحی استند گل منحصر بفرد در خانه اش/ محو زیباییش میشه آدم+ عکس خلاقیت جالب شهرداری در زیباسازی فضای شهر با استفاده از جواهرات رنگارنگ حماسه آفرید+عکس سکانسی تکرار نشدنی از پایتخت که هزار بارم ببینی بازم کمه/هما بیچاره فهیمه رو سنگ رو یخ کرد+ فیلم خانواده پر جمعیت کاریماما، ندیمه زلیخای سریال یوسف پیامبر/ ماشالا چه خونواده صمیمی (ویدئو) آوازخوانی علیرضا بیرانوند در کنار دختر نازش/ چه با احساس هم میخونه (ویدئو) رَپ خواندن بچه ی "مهمونی" برای پردیس احمدیه/ ممنون بچه جان ما رو با معنای پردیس هم آشنا کردی سامان صفاری، امیر عاشق پیشه "دلدادگان"، در پشت صحنه فیلم سینمایی پارادیس عکس لو رفته از بهرام رادان با یک کلاه بخصوص/ بنظرتون توضیحی که دادن قانع کننده بود؟ (ویدئو) جو عجیب دو طلبه در جشن تکلیف دختران در حسینیه معلی/عروس چقد قشنگه ایشالا... ایده تحسین برانگیز راننده کردستانی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا تصاویری حاشیه ای از حمیدرضا رسایی، نفر دوم حوزه انتخابیه تهران در ادوار قبلی مجلس توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم تصاویری از سید محمود نبویان، نفر اول انتخابات مجلس از تهران بدون لباس روحانیت در یک سفر خارجی (عکس) شکار محمدباقر قالیباف در موقعیتی که تصورش هم نمی توانید بکنید / رئیس مجلس در حال انجام بی سر و صدای کار خدماتی روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... بادی اسپلش چیست و روش استفاده از آن چگونه است (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان تیکه خنده دار و باحال محسن تنابنده، نقیِ پایتخت به حسن روحانی+ویدئو/ من تازه صبح جمعه فهمیدم... فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 خلاقیت راهگشا و خنده دار یک مادر برای مقابله با کار کلافه کننده‌ی بچه های دوقلویش در کشیدن موی همدیگه +ویدئو/ فقط واکنش بچه ها😂 وقتی خواهر بزرگتری و از دست داداش کوچکترت دلت پُر از خونه+عکس/ خلاقیتش منو کُشته😂 علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ جذابترین سکانس دلدادگان؛ رویارویی فرزانه و مرضیه بعد از مدت ها+ویدئو/ رفتی با خاطرخواه من ازدواج کردی؟؟ ویدیویی که محسن تنابنده با انتشار آن خوشحالیش رو از خوردن قرمه سبزی مامان پز اعلام کرد/ فقط پسرش که دنیا عین خیالش نیست😍 شنلِ عروس ساده و بدون تجملات عروس ترکیه‌ای احمدی نژاد در مراسم عقدش+عکس/ پدر عروس تاجر معروف و پولدار ترکیه ست لایو اینستاگرامی هادی چوپان برای توضیح تبلیغاتش برای کوروش کمپانی+ویدئو/تبلیغات را برای جیبم نکردم، شغل من هر روز 1000 برابر تبلیغ این کمپانی هزینه دارد (عکس) اولین کفش پاشنه بلند جهان، میراثی از ایران زمین/ تعجب می‌کنید اگر بدانید هدف از تولید کفش پاشنه بلند چه بوده است 50 میلیارد تومان جایزه یک ساعت ماندن در ساکت‌ترین اتاق جهان+ویدئو/ هیچکس نتونسته بیشتر از 45 دقیقه دووم بیاره (عکس) تصاویر جالبی از حضور مردم در خانه موزه هاشمی رفسنجانی فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 طراحی لوگو بسیار جذاب و زیبا رستوران مهدی طارمی ستاره تیم ملی در بوشهر/ چه خلاقیتی+ عکس واکنش خنده دار علی ضیا به شباهت جالبش به مخمل خونه مادربزرگه/ چه شباهتی😂+عکس رونالدو پسر تبریزی را سورپرایز کرد/ وقتی میفهمه مبتلا به سرطان هست غافلگیرش میکنه+ویدیو فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 حضور جنجالی بازیکن آرسنال در ایران برای تلاوت قرآن در برنامه محفل/تلاوت سخت است یا فوتبال؟ + فیلم
تیتر امروز   
توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 متولدین این ماه ها جزو خجالتی ترین آدم ها هستند / خجالتی ترین آدم ها متولد کدوم ماه هستن؟ مصرف 5 فنجان قهوه ابتلا به سرطان روده را 30 درصد کاهش می دهد / خواص بی نظیر قهوه که از آن غافل بودید فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 (عکس) هدیه ویژه و خاص ستاره بی همتای تیم ملی سردار آزمون به الهه منصوریان بعد از خداحافظی! علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ خون‌آشام مشهد اعتراف کرد ؛ همه را گاز گرفتم اما پدرم را نکشتم بیوگرافی و زندگی خصوصی هادی چوپان و همسرش،از مدال طلا آرنولد کلاسیک تا مهاجرت+ عکس و فیلم جذاب
منتخب روز   
عکس‌های خاطره‌انگیز از کلوپ بازی بچه‌های دهه 60 و 70 / آره ما با هم فرق می‌کنیم، تو یه همچین شرایطی بزرگ شدیم! سکانس خنده دار برنامه اسکار با سوال مهران مدیری از امیرعلی نبویان: عمه نیما کجای نیماست؟🤣 (فیلم) وقتی افسانه دوباره حلقه مالک رو دست کرد / دیگه عاشق شدن فایده نداره ... عکس دیده نشده از ژست جالب دهه شصتی لیندا کیانی و حمید گودرزی در پشت صحنه سریال دلدادگان (عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی