از هدیه ویژه دولت به مستاجرها جا نمانید / دور جدید ثبت نام مسکن رایگان به مستاجران

  پنجشنبه، 17 اسفند 1402 ID  کد خبر 378770
از هدیه ویژه دولت به مستاجرها جا نمانید / دور جدید ثبت نام مسکن رایگان به مستاجران
ساعد نیوز: سقف وام ودیعه مسکن در سال 1402 افزایش داشته و در حال حاضر، سقف آن در تهران به 200 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها 150 میلیون تومان و در سایر شهر‌ها به 100 میلیون تومان رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از ایسنا، بسیاری از متقاضیان دریافت تسهیلات ودیعه مسکن طولانی بودن فرآیند دریافت وام و عدم وجود ضامن را چالش‌های خود در این زمینه می‌دانند و خواستار تسریع در فرآیند پرداخت و همچنین ارایه تسهیلات به بدون ضامن هستند. با توجه به افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر، اعطای تسهیلات ودیعه مسکن می‌تواند به مستاجران در پرداخت اجاره‌بها کمک کند. با این حال، برای اثربخشی بیشتر این طرح، لازم است که چالش‌های مربوط به آن نیز رفع شود

دو برابر شدن وام ودیعه مسکن و اهدای مسکن رایگان
از تیرماه سال 1401 تاکنون حدود 27 هزار میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن به 393 هزار و 850 نفر از متقاضیان توسط شبکه بانکی پرداخت شده است.

طبق اطلاعیه اخیر بانک مرکزی از تیرماه سال 1401 تاکنون حدود 27 هزار میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن به 393 هزار و 850 نفر از متقاضیان توسط شبکه بانکی پرداخت شده است.

بر اساس این گزارش بیش از 454 هزار متقاضی برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن نسبت به تشکیل پرونده اقدام کرده‌اند که از این میزان به 393 هزار متقاضی معادل 26.9 همت تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت شده و آنطور که بانک مرکزی گزارش داده 60.7 هزار متقاضی باقی مانده نیز در حال سپری کردن فرآیند تشکیل پرونده بوده تا درصورت واجد شرایط بودن نسبت به دریافت تسهیلات اقدام کنند.

این تسهیلات در راستای تنظیم بازار اجاره مسکن و حمایت از مستاجران در قالب قانون جهش تولید مسکن به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.

سقف وام ودیعه مسکن در سال 1402 افزایش داشته و در حال حاضر، سقف آن در تهران به 200 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها 150 میلیون تومان و در سایر شهر‌ها به 100 میلیون تومان رسیده است. همچنین تسهیلات ودیعه مسکن در روستا‌ها که پیش از این تعریف نشده بود، به مبلغ 40 میلیون تومان تعیین شده است.

یادآور می‌شود که متقاضیان دریافت این تسهیلات باید متاهل یا سرپرست خانوار باشند و دارای اجاره‌نامه رسمی یا ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات باشند. دوره بازپرداخت این تسهیلات 5 ساله است.

بخشنامه اعطای تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن به 20 بانک عامل ملت، ملی، مسکن، صادرات، رفاه کارگران، سپه، تجارت، شهر، سامان، پاسارگاد، خاورمیانه، پارسیان، سینا، کارآفرین، آینده، گردشگری، اقتصادنوین، ایران زمین، پست بانک و موسسه اعتباری ملل ابلاغ شده است.

در واقع هدف از اعطای این تسهیلات طی سال‌های اخیر کمک به مستاجران برای پرداخت اجاره مسکن، تنظیم بازار اجاره مسکن و حمایت از اقشار کم‌درآمد در مقابل افزایش بی‌سابقه مسکن است.

این درحالی است که بسیاری از متقاضیان دریافت تسهیلات ودیعه مسکن طولانی بودن فرآیند دریافت وام و عدم وجود ضامن را چالش‌های خود در این زمینه می‌دانند و خواستار تسریع در فرآیند پرداخت و همچنین ارایه تسهیلات به بدون ضامن هستند.

با توجه به افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر، اعطای تسهیلات ودیعه مسکن می‌تواند به مستاجران در پرداخت اجاره‌بها کمک کند. با این حال، برای اثربخشی بیشتر این طرح، لازم است که چالش‌های مربوط به آن نیز رفع شود.

آغاز واگذاری زمین و مسکن رایگان به این افراد
وزیر آموزش و پرورش، از ساخت مسکن فرهنگیان، افزایش حقوق حق‌التدریسی‌ها، سرانه دانش‌آموزی، صندوق ذخیره فرهنگیان، استخدام‌ها در مدارس استثنایی و ساخت مدارس با امکانات خاص برای دانش‌آموزان اوتیسم خبر داد.

رضا مراد صحرایی درباره موضوع تأمین مسکن فرهنگیان، اظهار داشت: این موضوع، به‌ویژه مسکن فرهنگیان جوان، در دستور کار است و با همکاری وزارت راه و شهرسازی، یک ساز و کار جدید برای این کار پیدا کردیم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: مسکن، به ویژه برای معلمان جوان ما بسیار مهم و ریشه تأمین آن در تأمین زمین است. خوشبختانه با امکانی که در قانون جدید مسکن فراهم شده است، تعدادی از زمین‌های در اختیار وزارت آموزش و پرورش، مولد می‌شوند و تغییر کاربری پیدا می‌کنند تا برای ساخت مسکن فرهنگیان عزیز استفاده شوند.

صحرایی گفت: برنامه ما این است که حداقل 100 هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان عزیز، آنان که قبلا از این مزایا استفاده نکرده اند، بسازیم. این فرایند به لحاظ قانونی آغاز شده است و امیدوار هستیم در هفته معلم به طور رسمی، زمین‌ها به سازندگان واگذار شود و ان‌شاالله از آن زمان، کار ساخت واحدها را آغاز کنیم.

وزیر آموزش و پرورش، همچنین درباره معلمان حق التدریسی، تصریح کرد: سازمان اداری و استخدامی کشور، سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش در تعامل با یکدیگر، ساز و کاری طراحی کرده اند که هم حقوق حق‌التدریسی‌ها افزایش یابد، به گونه‌ای که برای معلمان عزیز، جذاب باشد، هم اینکه هر ماه پرداخت شود. این مسئله که هم اکنون شرمنده معلمان هستیم و از آغاز سال تحصیلی، حقوق آنان را پرداخت نکرده‌ایم، پیش‌تر باید پیش‌بینی می‌کردیم و در بودجه می‌گنجاندیم.

صحرایی گفت: امیدوار هستم این کار به زودی انجام شود و در دستور کار شورای حقوق و دستمزد قرار می‌گیرد؛ هم سازمان اداری و استخدامی کشور به این کار معتقد است که برای رئیس جمهور محترم، گردش کار فرستاده‌اند و هم سازمان برنامه و بودجه.

وزیر آموزش و پرورش، همچنین درباره تأمین سرانه‌های دانش آموزی، اظهار داشت: در این حوزه به علت محدودیت منابع، عقب‌ماندگی داریم. اکنون، نقطه تمرکز ما، مدارس شبانه‌روزی است که باید به آن‌ها توجه ویژه کنیم. پرداخت به آن‌ها را همین چند روز پیش انجام دادیم، به گونه‌ای که ان شاالله تا پایان سال تحصیلی، این مدارس، مشکل تأمین سرانه نخواهند داشت و این کار مهمی بوده، اما موضوع بیش از این حرف‌ها است؛ دستور رئیس جمهور، تمرکز بر مدارس دولتی است. در نتیجه، سرانه‌ها را به مدارس شبانه‌روزی در وهله اول، مدارس عشایری و روستایی در وهله دوم و مدارس عادی دولتی مناطق محروم در وهله سوم، خواهیم فرستاد.

صحرایی درباره صندوق ذخیره فرهنگیان نیز گفت: در این دوره مدیریتی، یک رویه جدید آغاز شد. صندوق باید هزینه‌های خود را به شدت کاهش دهد تا بتواند سودآوری بیشتری برای فرهنگیان عزیز داشته باشد. بنابر این، تجمیع همه شرکت‌ها با هدف کاهش هزینه‌ها و جذب مدیران بومی در دستور کار صندوق است. این موضوع ابلاغ شده است که همه مدیران پروازی، یا باید ساکن شوند یا تغییر خواهند کرد، بدون هیچ تردید و این کار آغاز شده است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: جذب فرهنگیان عزیز که در حوزه‌های اقتصادی مرتبط با شرکت‌ها، تخصص داشته باشند، در دستور کار هیئت مدیره صندوق ذخیره قرار گرفته است و ورود به حوزه‌هایی که سودآوری بیشتری برای فرهنگیان داشته باشد، در دستور کار است.

صحرایی اظهار داشت: متأسفانه 51 درصد از صندوق ذخیره، متعلق به پترو فرهنگ بوده که یک صندوق بزرگ تولید متانول است که در گذر زمان، زیان‌ده شده و علت آن، خود متانول بوده که قیمت آن به عنوان خوراک پتروشیمی‌ها بسیار پایین آمده است و شرکت‌هایی که فقط متانول تولید می‌کنند، قطعا زیان‌ده هستند؛ امروز پترو فرهنگ، متانول را فقط به این علت تولید می‌کند که آسیبی به تأمین خوراک پالایشگاه‌های پتروشیمی وارد نشود، اما برای فرهنگیان، کاملا زیان‌آور است. دستور کار هیئت مدیره محترم صندوق، این است که شرکت‌های پایین‌دستی را فعال کند و این کار آغاز شده، است، اما یک عقب‌ماندگی تقریبا دو دهه‌ای وجود دارد و برای نجات پترو فرهنگ، باید در این مدت کوتاه، دو دهه عقب‌ماندگی را جبران کنیم تا صندوق بتواند برای معلمان عزیز، سودآور شود.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در قانون برنامه هفتم، چند تکلیف وجود دارد که یکی درباره صندوق ذخیره فرهنگیان است، از جمله تعیین تکلیف ماهیت حقوقی صندوق و همچنین، بورسی‌شدن شرکت‌های آن و همه این کارها در خدمت معلمان است. اقدام مهم این دولت، پس از گذشت دو دهه از تأسیس صندوق، بحث ارزش مالکانه بود که الحمدالله اجرا شد و فرایند تکمیل آن هم در دستور کار است. برگه 10 درصد از سهام کل شرکت صندوق ذخیره نیز برای بازنشستگان عزیز، صادر شد.

صحرایی گفت: صندوق، بسیار علاقه‌مند است که در کارهای دیگر هم حمایت کند؛ وزارت آموزش و پرورش نیز به آن کمک خواهد کرد. اگر صندوق، ظرفیت‌های خود را بالا ببرد، بیمه خود را به صندوق خواهیم برد تا بتواند درآمدزایی کافی داشته باشد و به معلمان عزیز خدمت کند. هیئت مدیره جدید صندوق به گونه‌ای انتخاب شده‌اند که دغدغه آنان، مأموریت و هویت اصلی صندوق و عبارت از حفظ منزلت معلمان و ارتقای معیشت آنان بوده که امروز، نخستین و اصلی‌ترین دغدغه صندوق ذخیره فرهنگیان است.

وزیر آموزش و پرورش، همچنین درباره مدارس استثنایی، اظهار داشت: یکی از تحولات مهم دوره اخیر در این عرصه است که بی‌سابقه‌ترین استخدام‌ها را انجام داده‌ایم. سال گذشته، نزدیک به 2700 تن در مدارس استثنایی، استخدام شده‌اند، 1000 کار درمانگر و گفتار درمانگر، استخدام شده‌اند؛ استخدام‌های بعدی نیز همین‌گونه انجام می‌شود که به این علت، از سازمان اداری و استخدامی کشور، صمیمانه تشکر می‌کنیم.

صحرایی در پایان، تصریح کرد: ساخت یک مدرسه برای دانش‌آموزان اوتیسم در هر مرکز استان و پس از آن در شهرهای بزرگتر، در دستور کار است؛ به گونه‌ای که این دانش‌آموزان از تحصیل بازنمانند، زیرا به امکانات خاص نیاز دارند و خوشبختانه، امروز سازمان آموزش و پرورش استثنایی در این موضوع، متمرکز و پیشتاز است. این سازمان در موضوعات مختلف، قبلا نیز پیشتاز بوده، اما در این موضوع کاملا نسبت به گذشته، پیشرفت کرده است و البته برای آینده نیز باید بیشتر تلاش کند.


40 دیدگاه
  دیدگاه ها
سید عباس حسینی
2 ماه پیش

من مستجر هستم درشهر مریوان بامهیانه 4ملیون تومان
طاهره پورمحی ابادی
2 ماه پیش

من یه زنی تنها بی سرپرست با یه پسر بچه که به بدبختي بزرگش کردم خدایا نظری به حال همیه ای ما بگونه الاهی آمین
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (6 نظر) گریه های زینب سلیمانی بر سر تابوت ابراهیم رئیسی و همراهانش+عکس/ داغ حاج قاسم تازه شد (2 نظر) واکنش فرزاد حسنی به شهادت شهدای خدمت: درود بر ابراهیم، نیکوکاران را چنین پاداش می دهیم، در حقیقت او از بندگان با ایمان ما بود (2 نظر) بهشت کوچکی که بهنوش طباطبایی برای خود ساخته است/ چه زیبا و دنجه اینجا +عکس (2 نظر) مجری جنجالی صداوسیما برای همیشه از ایران رفت (2 نظر) انا لله و انا الیه راجعون / مرد خدمت آسمانی شد ... (2 نظر) فوری؛ لحظه اعلام خبر شهادت ابراهیم رئیسی در شبکه خبر (2 نظر) تصویری از صندلی خالی شهید امیرعبداللهیان در کلاس درس او در دانشگاه تهران (1 نظر) بیوگرافی و زندگی خصوصی کیوان ساکت اف، تازه داماد سینمای ایران و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی (1 نظر) استوری حسین کنعانی زادگان در پی شهادت آیت‌الله رئیسی (1 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) محمدرضا گلزار در استوری قلب عاشقانه نشان داد/ مخاطب این حرکت عاشقانه کیست؟ (1 نظر) انتظار بی پایان محمدرضا گلزار با روتین پوستی خاص روی صورتش!! +عکس (1 نظر) نگاهی به دیدارهای مردمی استاندار جوان و شهید آذربایجان شرقی/ روحشان شاد+ویدیو (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
حال و هوای غمزده خانه آیت الله آل هاشم در تبریز/ بی تو رنگ یأس دارد منزل و مأوای تو+عکس خاطره دوبلور معروف از سفرِ خاص شهید ابراهیم رئیسی و واکنش ایشان با دیدن تیپ متفاوت جوانان در مسجد استوری اینستاگرامی ملیکا زارعی (خاله شادونه) از مراسم تشییع آیت الله رئیسی+عکس نگاهی به خانه ابدی شهید آیت الله رئیسی / نام نیکت همه جا ورد زبان است هنوز تصاویر کمتر دیده شده از دوران دانشجویی استاندار شهید آذربایجان شرقی تصویر عکاس تبریزی از هلی کوپتر رئیس جمهور شهید بر صفحه اول روزنامه گاردین انگلستان فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 3 خرداد 1403 اوخشامای (روضه) ترکی یک مادر عشایر قشلاق حاج ایمان کندی در وصف شهید جمهور+ویدئو فال روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم قول شهید امیرعبداللهیان در جلسه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف+ویدئو تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو پوشش کامل مراسم ادای احترام سران کشورهای مختلف به پیکر شهید رئیسی و همراهانش روایت احساسی همسر شهید امیرعبداللهیان درباره این شهید+ویدئو /جز خوبی چیزی ندیدم تو زندگی... زندگی خلبان گنبدی پرواز «شهدای خدمت» در کلام بستگان+ویدئو فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 + فیلم احترام نظامی دختر شهید خلبان سید طاهر مصطفوی به تابوت پدرش / گر پدر نیست، تفنگ پدری هست هنوز اولین عکس از جمیله علم الهدی پس از شهادت سید ابراهیم رییسی +عکس حضور بدون تشریفات سید میثم خامنه‌ای در مراسم تشییع پیکر رئیس جمهور شهید و همراهانش دعایی که رهبر انقلاب برای شهید سیدابراهیم رئیسی خواندند+ فیلم ورود هواپیماهای هیات‌های خارجی به فرودگاه مهرآباد+ویدئو (فیلم) آغوش پدرانه رهبر معظم انقلاب برای نوه‌های دختری شهید رئیسی / تسکینی برای قلب داغدیده دخترانش ... آماده‌سازی خانه ابدی شهید آیت‌الله آل‌هاشم در تبریز +فیلم حال منقلب برادر شهید آیت الله ابراهیم رئیسی در مراسم تشییع+فیلم کدام فرزند رهبر معظم انقلاب در مراسم تشییع رئیس جمهور و همراهانش حضور داشت؟+ عکس جدیدترین تصویر از برادران رئیس جمهور شهید+عکس توصیف حاج منصور ارضی از پیکر شهید رئیسی؛ مثل حضرت علی اکبر شده بود گفتم چجوری تو را بشورم! +ویدئو جواب رئوفانه و قابل تامل ابراهیم رئیسی به اظهارات فردی از مخالفان ایشان+ویدیو/ سعه صدر رو دیدین؟ حضور همسر و خانواده داغدار شهید مالک رحمتی در مراسم تشییع +ویدئو/ عجب رسمیه رسم زمونه... جزئیات تشییع و تدفین پیکر امام جمعه شهید تبریز و استاندار شهید آذربایجان شرقی عکس‌ جالب و کمتر دیده شده از شهید آیت الله آل‌هاشم؛ در حال خرید نان+عکس تصویری تلخ از لباس پرواز سرهنگ بهروز قدیمی از شهدای کادر پروازی+عکس تصویری خاص از وداع یادگار امام سید حسن خمینی با شهید سید ابراهیم رئیسی +عکس خوش‌آمد گویی پیرمرد ترک‌زبان به رئیس‌جمهور+ویدئو/ برای مردم این منطقه دوستی و محبت آوردی (عکس) تصویری تلخ از گریه آجودان مخصوص شهید رئیسی در مراسم تشییع او شعار یک توریست خارجی در مراسم تشییع شهدای خدمت+ویدئو عکس قدیمی و کمتر دیده شده از خوش و بش شهید رئیسی و مرحوم هاشمی رفسنجانی دست‌نوشته جالب یکی تهرانی در وصف شهید رئیسی در مراسم تشییع: خیلی سوختیم که چرا...؟ فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ...
تیتر امروز   
پوشش کامل مراسم ادای احترام سران کشورهای مختلف به پیکر شهید رئیسی و همراهانش
جزئیات تشییع و تدفین پیکر امام جمعه شهید تبریز و استاندار شهید آذربایجان شرقی
فال روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403
فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403
رهبر انقلاب: شخصیت برجسته‌ای را از دست دادیم/ روبوسی و سر سلامتی و لحظاتی از دیدار نخست وزیر عراق با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای + ویدئو
فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 3 خرداد 1403
فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 + فیلم
اطلاعیه مهم ستاد کل نیروهای مسلح درباره عملیات ناموفق پهپاد ترکیه‌ای
واکنش بازیگر سریال گاندو به شهادت رئیس‌جمهور
اولین اظهارات علم الهدی بعد از شهادت دامادش، سیدابراهیم رئیسی؛ چه کنیم، مشیت خداست/یک هفته پیش او را دیدم
اقامه نماز رهبر انقلاب بر پیکر شهید رئیسی و شهدای خدمت + فیلم
خاطره جالب مسعود ده نمکی از صحبتهای آیت الله رئیسی در دادگاه؛ خوشحالم که کم نیاورده ای!
تصویری از لحظه وداع رهبر معظم انقلاب با پیکر رئیس جمهور و شهدای سانحه بالگرد
توصیف و تعریف و تمجید سیدابراهیم رئیسی از زبان ولادیمیر پوتین/پیام ویژه کرملین به تهران
نگاهی به ویژگی‌های شهید جمهور؛ از تواضع و بی‌تکلف بودن تا دلدادگی اهل بیت (ع)