بهترین غذای توله سگ در حال رشد چیست؟

  چهارشنبه، 05 آبان 1400 ID  کد خبر 174541
بهترین غذای توله سگ در حال رشد چیست؟
ساعدنیوز: غذا نقش مهمی در سلامت و طول عمر سگ‌ها دارد و به همین دلیل لازم است توجه ویژه‌ای به غذای حیوانات خانگی خود داشته باشیم. توله سگ‌ها به سرعت در حال رشد هستند و در صورتی که در این سنین رژیم غذایی کاملی داشته باشند در بزرگسالی به سگی قوی و سالم تبدیل خواهند شد.

غذا نقش مهمی در سلامت و طول عمر سگ ها دارد و به همین دلیل لازم است توجه ویژه ای به غذای حیوانات خانگی خود داشته باشیم. توله سگ ها به سرعت در حال رشد هستند و در صورتی که در این سنین رژیم غذایی کاملی داشته باشند در بزرگسالی به سگی قوی و سالم تبدیل خواهند شد. اما نگرانی و دغدغه بسیاری از صاحبان سگ، انتخاب بهترین و کامل ترین تغذیه برای سگ است. همانطور که می دانید سگ ها در سنین مختلف نیازهای تغذیه ای متفاوتی دارند و توله سگ در حال رشد، همزمان با بزرگ شدن به غذای متفاوتی نیاز پیدا خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم در مورد بهترین غذا برای توله سگ در حال رشد صحبت کنیم و به شما بگوییم که غذای سگ در هر مرحله از زندگی چه ویژگی هایی باید داشته باشد.

تصویر

بهترین غذا برای سگ چیست؟

بیشتر مردم بر این باورند که غذای اصلی سگ ها گوشت و استخوان است، اما باید بدانید که این موضوع درست نیست. سگ ها حیواناتی همه چیزخوار محسوب می شوند؛ به این معنا که در رژیم غذایی آن ها انواع مختلفی از مواد غذایی لازم است وجود داشته باشد. پس، برخلاف چیزی که برخی از مردم تصور می کنند؛ گوشت به تنهایی نمی تواند تغذیه کاملی برای سگ ها باشد. به طور کلی بهترین رژیم غذایی برای سگ باید شامل موارد زیر باشد:

  • پروتئین
  • چربی های مفید
  • فیبر
  • انواع ویتامین ها
  • مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، منیزیوم، آهن، پتاسیم، مس و ...
  • کربوهیدرات

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره غذای سگ در سنین مختلف و آشنایی با انواع غذای سگ و مزایا و معایب هر کدام، بهتر است مطلب غذای سگ چیست در سایت پت پرس را مطالعه کنید. دامپزشکان تغذیه پت پرس در این مطلب درباره بهترین غذای سگ و ویژگی آن، تاثیر سن، نژاد و جثه سگ در تغذیه و میزان و حجم غذای مصرفی سگ ها در طول روز به صورت کامل توضیح داده اند.

نکته مهم دیگر در مورد تغذیه سگ ها، فاکتور سن سگ است که با توجه به سن سگ تغییر می کند. دوران تولگی شاید مهم ترین دوره در زندگی هر سگی باشد و نقش تغذیه و خوراک سالم در این دوره اهمیت صدچندانی دارد. به همین دلیل در ادامه به طور اختصاصی در مورد تغذیه توله سگ صحبت می کنیم و نیازهای غذایی توله سگ از بدول تولد تا یک سالگی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چرا تغذیه توله سگ اهمیت زیادی دارد؟

هرچند روند رشد نژادهای مختلف سگ با یکدیگر اندکی متفاوت است، اما به طور میانگین از بدو تولد تا سن یک سالگی را دوره تولگی سگ در نظر می گیرند. توله ها به سرعت در حال رشد و بزرگ شدن هستند و روند رشد آن ها چیزی حدود 20 برابر یک سگ بزرگسال است. به عنوان مثال، توله سگ دو ماهه ژرمن شپرد که جثه ای بسیار کوچک دارد در عرض چند ماه آینده به سگی بزرگ و قوی تبدیل خواهد شد. این رشد سریع به غذا و انرژی زیادی نیاز دارد و هرگونه کمبود مواد غذایی در دوره تولگی می تواند در رشد سگ اختلال ایجاد کند و در بزرگسالی مشکلات سلامتی متعددی برای او ایجاد کند.

توله سگ برای رشد به مواد غذایی مختلفی نیاز دارد و بهترین غذا برای رشد توله سگ باید حاوی پروتئین، چربی های مفید، مواد معدنی و ویتامین های بیشتری باشد. در صورتی که توله سگ تغذیه کافی و مقوی داشته باشد در بزرگسالی به سگی سالم و قوی تبدیل می شود و در برابر بسیاری از بیماری ها مقاومت بیشتری خواهد داشت. علاوه بر این، غذای توله سگ در طول یک سال دوران تولگی و در هر مرحله از رشدش لازم است متناسب با آهنگ رشد او تغییر کند تا بتواند تمامی نیازهای غذایی او را تامین کند.

تصویر

بهترین غذا برای توله سگ شیرخوار تا 2 ماهگی چیست؟

توله ها تا سن هشت هفتگی یا دو ماهگی حتما باید نزد مادرشان بمانند و از شیر مادر تغذیه کنند. شیر مادر کامل ترین منبع غذایی برای توله سگ تازه متولد شده است و در برابر بسیاری از بیماری ها او را واکسینه می کند. اگر توله سگ نتواند به اندازه کافی از شیر مادر تغذیه کند به سگی ضعیف تبدیل خواهد شد که در برابر انواع بیماری ها بسیار آسیب پذیر است. بنابراین توصیه می کنیم از خرید توله سگ زیر دو ماه خودداری کنید.

با این حال، اگر به هر دلیلی مجبور به نگهداری از توله سگ هستید لازم است از شیر خشک مخصوص سگ استفاده کنید. از یک ماهگی به بعد کم کم می توانید غذای نرم و پوره شده به توله سگ بدهید یا اگر از غذای خشک استفاده می کنید محصولاتی به نام استارتر که مخصوص توله سگ زیر دو ماه است را تهیه کنید.

غذای توله سگ دو ماهه تا سه ماهه

توله سگ پس از دو ماهگی دیگر نیازی به خوردن شیر ندارد و می تواند خوردن غذای جامد را شروع کند. اگر قصد نگهداری از سگ را دارید در این سن می توانید سرانجام توله را از مادر جدا کنید و به خانه بیاورید. توله سگ در این سن به 3 الی 4 وعده خوراک سگ نیاز دارد. از آنجا که توله سگ هنوز کوچک است بهتر است با غذای تر و آبکی شروع کنید. اگر از غذای خشک استفاده می کنید نیز لازم است آن را با کمی آب مخلوط کنید تا نرم و آبکی شود.

بعد از 3 ماهگی به توله سگ چه غذایی بدهیم؟

توله سگ پس از 3 ماهگی آماده است تا خوردن غذای جامد و خشک را شروع کند. تعداد دفعات خوراک توله سگ نیز بهتر است به تدریج به 3 وعده و بعد از 6 ماهگی به 2 وعده کاهش پیدا کند. البته این تغییر تعداد وعده ها نیز باید به تدریج انجام شود، در ضمن برخی نژادهای عروسکی و کوچک ممکن است تا یک سالگی نیز به 3 وعده غذا نیاز داشته باشند.

برای انتخاب غذای توله سگ دو گزینه وجود دارد:

  1. استفاده از غذای خشک و کنسروی سگ که از پتشاپ ها قابل تهیه هستند.
  2. تهیه غذای خانگی برای توله سگ طبق نظر و تایید دامپزشک

غذای خشک برای توله سگ

اگر تصمیم گرفتید برای تغذیه توله سگ از غذای مخصوص سگ استفاده کنید حتما از برندهای معتبر استفاده کنید. انواع غذای سگ در پتشاپ ها وجود دارند که قیمت های متفاوتی نیز دارند. هرچقدر غذای خشک قیمت پایین تری داشته باشد مطمئنا از مواد اولیه بی کیفیت تری در آن استفاده شده و به همین دلیل نمی تواند پاسخگوی نیازهای توله سگ در حال رشد باشد. پس هیچ وقت کیفیت را فدای ارزانی نکنید و برای تغذیه سگ خود از بهترین محصولات استفاده کنید. نکته مهم دیگر که باید به آن توجه کنید این است که حتما غذای خشک مخصوص توله سگ استفاده کنید؛ چون توله سگ به مواد غذایی بیشتری نیاز دارد و غذای خشک سگ بزرگسال اصلا برای توله سگ مناسب نیست.

تصویر

غذای خانگی برای توله سگ

اگر ترجیح می دهید خودتان برای سگتان آشپزی کنید و به او غذای خانگی بدهید باید به چند نکته مهم توجه کنید. اول اینکه منظور از غذای خانگی به هیچ وجه غذایی نیست که ما آدم ها می خوریم؛ چرا که غذای ما به دلیل داشتن مواد غذایی مضر مثل سیر و پیاز و ادویه و نمک برای سگ ها مضر و خطرناک است. منظور ما از غذای خانگی غذاییست که با استفاده از ترکیبات مفید برای سگ ها تهیه شده باشد و نوع و مقدار ترکیبات نیز توسط دامپزشک تایید شده باشد.اگر در اینترنت عبارت عکس غذای سگ را جستجو کنید از روی تصاویر می توانید تا حدودی از مواد اولیه و خوراک مفید برای سگ ها مطلع شوید. انواع گوشت و سبزیجاتی مثل هویج، سیب زمینی، لوبیا سبز و کدو از جمله خوراکی های مفید برای سگ ها هستند.

تصویر

با این حال، تغذیه سگ به عواملی مثل نژاد، سن، وزن، میزان فعالیت و وضعیت سلامتی جسمانی او بستگی دارد و حتی دو سگ هم سن و سال هم ممکن است به غذای متفاوتی نیاز داشته باشند. وبسایت مراقبت از حیوانات خانگیِ پت پرس سرویس ویژه ای برای تغذیه سگ ها دارد و صاحبان سگ می توانند با دادن مشخصات سگ به دامپزشکان متخصص تغذیه، برنامه غذایی اختصاصی برای سگ خود دریافت کنند.

تغییر غذای توله سگ به غذای سگ بالغ و بزرگسال

گفتیم که توله ها تا حدود یک سالگی توله سگ محسوب می شوند و به غذای مخصوص توله سگ نیاز دارند. البته سن بلوغ در نژادهای مختلف سگ متفاوت است و ممکن است دیرتر یا زودتر اتفاق بیفتد. به طور مثال، سگ های نژاد کوچک دوره رشد کوتاه تری دارند و در حدود سن 7-9 ماهگی به سن بزرگسالی می رسند و دیگر به غذای سگ بزرگسال نیاز دارند. اما از طرف دیگر، سگ های نژادهای بزرگ تا 12-13 ماهگی و حتی 14 ماهگی هم همچنان در حال رشد هستند و به غذای توله سگ نیاز دارند. بنابراین با مشورت با دامپزشک در مورد بهترین زمان برای تغییر غذای سگ تصمیم گیری کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که تغییر غذای سگ باید به تدریج و طی چند هفته انجام شود و هیچ وقت یکباره غذای توله سگ را تغییر نکنید.

چه عواملی در انتخاب غذای سگ بزررگسال تاثیرگذارند؟

در مورد انتخاب بهترین رژیم غذایی برای سگ بزرگسال نیز دو راه دارید:

  • غذای تجاری شامل غذای خشک و کنسروی
  • غذای خانگی با برنامه غذایی مورد تایید دامپزشک

به طور کلی، عواملی مانند نژاد، سن، وزن، میزان فعالیت و وضعیت سلامتی در انتخاب نوع غذای سگ تاثیرگذار هستند.

علاوه بر این، عقیم بودن یا نبودن سگ نیز نقش تعیین کننده ای در انتخاب غذای سگ دارد. عمل عقیم سازی فواید زیادی برای سگ ها دارد و اکثر دامپزشکان نیز انجام این عمل را توصیه می کنند. با این حال، انرژی سگ ها بعد از عقیم سازی کاهش پیدا می کند و همین مساله آن ها را مستعد اضافه وزن و چاقی می کند. چاقی تاثیر بدی روی سلامت سگ ها می گذارد و می تواند منجر به بیماری هایی مثل دیابت، بیماری قلبی، مشکلات مفاصل و ... شود؛ بنابراین به عنوان صاحب سگ لازم است بعد از عقیم سازی بیشتر مراقب تغذیه و وزن سگ خود باشیم.

در این مطلب سعی کردیم درباره تغدیه توله سگ در حال رشد و اهمیت این موضوع صحبت کنیم. توله سگ ها بسیار سریع رشد می کنند و همین موضوع باعث می شود تا نیاز به دریافت مواد مغذی، در آنها بیشتر باشد. داشتن یک برنامه غذایی مناسب برای توله سگ در حال رشد کمک می کند تا در آینده به سگی قوی، سالم و سرحال تبدیل شود.

منبع: https://petpors.com/


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
خلاقیت خنده دار هندونه فروش شیرازی، برای فرار از گرما حماسه آفرید/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (179 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (109 نظر) مراسم تشییع پدر حامد بهداد، با حضور چهره های سرشناس و بازیگران +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (70 نظر) نگاهی به اعلامیه ترحیم مادر جوان حمید گودرزی که دیشب خبر فوتش را آقای بازیگر اعلام کرد +عکس/ روحش شاد (40 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (39 نظر) انتخاب محمدرضا گلزار و بهرام رادان به عنوان خوش‌تیپ‌ترین و خوش قیافه‌ترین بازیگران ایران از منظر الیف ارول بازیگر چشم آبیِ ترکیه‌ای+ ویدیو/ چشم آیسان خانوم و مینا مختاری روشن! (28 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (26 نظر) خلاقیت خنده‌دار اوستا بنّا در ساختن توالت کنار روشویی برای راحتیِ صاحبخانه حماسه آفرید+ عکس/ مغز نیست که فسفر خالصه😂 (26 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (26 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی با عکس رضا گلزار حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است و بس+ عکس (22 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (18 نظر) سینه زنی شاهرخ خان، بازیگر معروف هندی در هیئت عزاداری امام حسین (ع) +ویدئو (16 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (16 نظر) هنرمندان و ورزشکارانی که در مراسم نذری پوریا پورسرخ بازیگر سریال کیمیا حضور داشتند/ علی پروین هم بود+عکس (14 نظر) رهبر معظم انقلاب: من در کلاس اول ابتدایی چشمانم ضعیف بود و تخته سیاه و چهره معلم رو نمی‌دیدم +ویدیو/ از 13 سالگی عینکی شدم (13 نظر)
تیتر امروز   
خودکشی دردناک و همزمان 2 خواهر در تهران 13 و 14 ساله در تهران !
نوجوان مرندی مدال طلای جهان را دشت کرد
فال ابجد روزانه یکشنبه 31 تیر 1403
فال قهوه با نشان روز یکشنبه 31 تیر ماه 1403
فال حافظ با تفسیر یکشنبه 31 تیر 1403 + فیلم
فال انبیاء روزانه یکشنبه 31 تیر 1403
فال روزانه امروز یکشنبه 31 تیر ماه 1403
فال شمع روزانه امروز یکشنبه 31 تیر 1403
ناگفته های پدر داماد رهبر انقلاب: تنها دارایی رهبری یک خانه در پایین شهر تهران است
درباره یک اتفاق زشت در حاشیه نماز جمعه تهران!
کشف گور‌های مدور کودکان
نصب تلویزیون بالای شومینه؛ نکاتی که باید رعایت کنید
روایت جالب و شنیدنی همسر رهبر انقلاب از خانم معلم منحصر به فرد غیرچادری تا ازدواجشان/ مصاحبه‌ای که در یک مجله انگلیسی چاپ شد
برادر رهبر معظم انقلاب: ایشان در عروسی من با ماشین فولکس‌شان، شب تا ساعت12 برای آنهایی که جهاز آورده بودند دنبال شام بودند+ عکس
ویدیو/ علت ورشکستگی "آقای همساده" در بازار دیجیتال/ تخصص داشتم، دلار هم زیاد داشتم اما...
منتخب روز   
(فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!!